AJANS-46

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

1. Bertiz Bahar Şenlikleri yapıldı

Kahramanmaraş Bertiz Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen 1. Bertiz Bahar şenlikleri çerçevesinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Kapıçam Mesire alanını dolduran Bertiz
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 18.05.2008 20:40 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  1. Bertiz Bahar Şenlikleri yapıldı
  1. Bertiz Bahar Şenlikleri yapıldı
  1. Bertiz Bahar Şenlikleri yapıldı
  1. Bertiz Bahar Şenlikleri yapıldı
  1. Bertiz Bahar Şenlikleri yapıldı

  Kahramanmaraş Bertiz Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen 1. Bertiz Bahar şenlikleri çerçevesinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Kapıçam Mesire alanını dolduran Bertizliler birlik ve beraberlik görüntüsü çizdi.

  Festival için halk sabah saatlerinden sonra Kapıçam Mesire alanını doldurmaya başladı. Bertiz yöresinin ilk defa düzenlediği festivale Bertizin köylerinden ve Kahramanmaraş'ta yaşayan Bertizlilerle birlikte yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Kahramanmaraş'ın çeşitli mahallelerinden kalkan araçlar halkı şenlik için mesire alanına taşıdı. İlk defa şenliklerine katılmak için kimileri traktörle, kimileri motosikletle kimileri de dolmuşla mesire alanını doldurdu.

  KATILIM YÜKSEK OLDU

  Şölen ayrıca siyaset iş dünyasını da bir araya getirdi. Şölene, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam ve Cafer Tatlıbal, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Hülya Kaya, Belediye Başkanı Vekili M. Nedim Tepebaşı, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Muzaffer Çaylı, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Atıf Şirikçi, İl Genel Meclis Başkanı Fatih Paköz, Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, İl Kültür Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, MHP Kahramanmaraş Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan, MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Ejder Karaboğa, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yusuf Temizkan, İl Genel Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

  Şölende bir konuşma yapan Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam sivil toplum örgütlerinin kurulduktan sonra ne kadar güzel olaylara vesile olmasının bu bahar şenliğinin örnek olduğunu söyledi.

  SAĞLAM: 'GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR'

  Milletin her zaman birlik ve beraberliği yolunda vakıflar kurmak, insanları bir araya getirmek, bu gibi faaliyetlerle milleti daha da kaynaşmasını sağlamanın bir vatan görevi olduğunu ifade eden Sağlam; şunları kaydetti: “Bu görevde bunu düşünenleri, Bertizlileri burada bir araya getirenleri yürekten kutluyorum. Ülkemizde yıllardır siyasi istikrar var. Bu kolay sağlanamadı. Birde ekonomik istikrarımız var, bu da kolay sağlanamadı. Türkiye artık içte ve dışta seçkin dünyada itibarı olan bir devlet. Türkiye'nin artık 5–6 yıl öncesine göre, kişi başına düşün milli geliri 2–3 misli arttı. Türkiye'nin milli varlığı 3-4'e katlandı. Bu servetin paylaşımı için de gerekenler yapılacaktır. Sosyal faaliyetler devam edecektir. Milletimizi bir arada tutmak, daha zengin olmalarını, daha mutlu olmalarını sağlamak bütün siyasi partililerin bütün iktidarın görevidir. Bertizlileri bir araya getiren tertip komitesini kutluyorum, inşallah bu şölen her yıl devam eder. Bu gibi faaliyetler milletin, beraberliği, mutluluğu, gelişmesi için çok önemlidir.”

  BERTİZ'İN TANITIMI YAPILDI

  Sağlam'ın konuşmasının ardından emekli öğretmen Ahmet Kazıcı Bertiz'in tanıtımını yaptı.

  Aynı zamanda vakıf yöneticisi olan Kazı, Bertizi şu şekilde tanıttı; “Bertiz Kahramanmaraş merkez ilçeye ve Çağlayancerit ilçesine bağlı, Ahirdağ'ın kuzeyi ve Engizek Dağı'nın güneyinde doğu-batı doğrultusunda uzanan, Bertiz Çayı vadisinde yer alır. Akdeniz iklimiyle Karasal iklim arasında bir iklime sahip olan Bertiz'in rakımı 500-bin 500 metre arasında değişmektedir.

  Bertiz'e üç farklı yoldan gidilir: l) Kazma Bağları'ndan, Sarıçukur üzeri, 2)Ayvalı Barajı Çataloluk Beşenli istikametinden, 3) Dereli Afet Evleri Ahirdağı Yedi kuyular mevkiinden.

  Bertiz yöresinin bucak merkezi, Ağabeyli köyüdür. 6 mahalleden oluşan 3 bin 600 nüfuslu Baydemirli ise, yörenin Belediye Teşkilatı bulunan tek kasabasıdır.

  Başdervişli, Vahçeli (Camuzlu), Beşenli, Boyalı, Budaklı, Çatmayayla, Çobanlı, Hacıeyüplü, Kabasakal, Karamanlı, Kemallı, Kılağlı, Maksutlu, Sarıçukur ve Yenipınar (Yeniyapan) köyleriyle 16 köy ve bir kasaba merkez ilçeye bağlıdır. Bertiz merkez nüfusu 13 bin olan Çağlayancerit gibi bünyesinden bir de ilçe çıkarmıştır. Bertiz yöresinin Boylu, Kaleköy, Soğukpınar (Hombur) ve Oruçpınar köyleri de Çağlayancerit ilçesine bağlıdır.

  BERTİZ 29 BİN NÜFUSU BARINDIRIYOR

  Bertiz, Son 25–30 yılda verdiği göçlere rağmen 2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre 29 bin nüfusu barındırmaktadır. Bertiz nüfusunun bir kısmı da Pazarcık, Narlı, Türkoğlu, Karacasu gibi merkezlerde; Emiroğlu, Kadıoğlu Çiftliği ve Güzelyurt köylerinde yaşamaktadır. Bunun yanında az sayıda da olsa, il dışında Bertizliler bulunmaktadır. Bertizlilerin nüfus yoğunluğunun büyük bölümünü oluşturan 100 bin 120 bin civarındaki bir nüfus Kahramanmaraş Merkez ilçede yaşamaktadır.

  Bertiz tarımsal faaliyetleri ile tanınan yöremizdir. Bilindiği gibi Bertiz denildiğinde ilk akla gelen üzüm buna bağlı olarak şıra ürünleridir; ancak son yıllarda bu halkaya Kalaycı Aşısı dediğimiz Ceviz, Elma ve Kiraz eklenmiştir. 2007 yılında Tarım il Müdürlüğü ve Bertiz Vakfı iş birliğiyle Bahçeli köyünde Bertiz Kiraz Festivali yapılmıştır.

  Bertiz'de hayvancılık ve arıcılık ta yapılmaktadır. Bu faaliyetlerimiz köylerimizin yanında Engizek'teki Çevirme, Çohum, Taşpınar, Körsulak, Yoğunkamalak,--- Ahırdağı'ndaki Karagöl, Yedikuyular, Çalıpalma, Göynük, Çataloluk gibi yaylalarımızda yapılmaktadır.

  Bertiz sportif faaliyetleriyle de öne çıkmaktadır. Buna bağlı olarak boyalı köyünde ve Baydemirli kasabasında karakucak çim sahaları mevcuttur. Baydemirli kısa şalvar güreşlerinin altıncısı, boyalıda ise Bertiz kısa şalvar güreşlerinin on dördüncüsü yapılmıştır. Bertiz' in Kahramanmaraşlı amatör liginde 1987 yılından bu yana top koşturan futbol takımı da mevcuttur.

  KURTULUŞ MÜCADELESİNDE BERTİZ'İN ÖNEMLİ ROLÜ VAR

  Bertiz Maraş'ın kurtuluş mücadelesinde de önemli rol oynamış, Bertiz baştan sona bu mücadelenin içinde yer almıştır. Maraş' ta ilk kurşunu atan Sütçü İmam, bir süre sırra kadem basarak Bertiz' in Sarıçukur ve Ağabeyli köylerinde kalmıştır.”

  Festivalin diğer bir renkli misafiri ve etkinliğe katkılarından dolayı plaket alan MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Ejder Karaboğa ise günümüzde sivil toplum kuruluşlarını tüm dünyada demokratik ve sivil toplumların gelişmesinden vazgeçilmez unsuru olarak tanımladı.

  Artık insanların geleceklerini belirleyecek konuları, seçtikleri temsilcileri de bırakmak istememeleri, doğrudan söz sahibi olmak istemeleri sivil toplum kuruluşları aracılığıyla gelişen katılımcılığı beraberinde getirdiğini belirten Başkan Karaboğa “ayrıca sivil toplum kuruluşlarının denetimi ve katılımıyla kamu alanında kalitenin sağlanması mümkün olacaktır Bugün Bertizliler, yarın başka bir topluluk bu gibi etkinliklerle katılımcılığı sürdürülebilir hale getireceklerdir. Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının durumuna bakılırsa henüz tam gelişme kaydedemedikleri görülebilir. Fakat son 20 yıl içerisinde büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Türkiye'de son 10 – 15 yılda kalite anlayışının ürün boyutundan, yönetim boyutuna doğru hızla yaygınlaştığı ve yönetişim kavramına doğru gidiş görülmektedir. İş dünyasında kalite kavramının sadece ürün boyutuyla sınırlı kalmayarak, sistemin ve yönetimin kalitesine doğru yayıldığı görülmektedir dedi.”

  Konuşmalar tiyatro, folklor gösterileriyle süslendi. İstanbul Ufuk Sanat Evi oyuncuları Hacivat-Karagöz, İbiş- Keloğlan ve orta oyunu ile Eskişehir Kırka Belediyesi Efe ekibi Zeybek oyunuyla, Hilmi Şahballı Türküleriyle festivale renk katarken, yarışmalar ve sürprizler izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Festivalde ayrıca Eğitimci Cevdet Alperen Bertiz yöresini şiirle anlattı.

  Festivale katılanlara plaket verilirken, Tertip Komitesi Başkanı Fatih Köşker ise amaçlarının birlik ve beraberlik iç güdüsünü artırmak olduğunu söyledi.

  KÖŞGER: 'FESTİVAL KALICI OLACAK!'

  Şöleni geleneksel hale getireceklerini belirten Köşker sözlerine şöyle devam etti: “Bertiz Kültür Eğitim Yardımlaşma vakfı organize etti. Şölenimizde zeybek ekibi, folklor ekibimiz, Hacivat karagöz orta oyunumuz, Hilmi Şahballı türküleriyle halkımıza unutulmaz anlar yaşattı. Ayrıca Belediye konservatuar ekibimiz gösteri yaptı. Buraya ciddi bir bertizlilerin yanı sıra Kahramanmaraşlı hemşirelerimizde katıldı.

  Şölenimiz çok büyük katılımla geçti. Amacımız; sadece bir olduğumuzu, birlik olduğumuzu, dinimizin, dilimizin ırkımızın, bayrağımızın her şeyimizin bir olduğunu insanlara azaltmak, ekonomik şartlarda azalan dost akraba görüşmelerini pekiştirmektir.

  Şölenimizin bu yıl birincisini düzenledik ve arkası gelecek. Bu festivalimiz her yıl geleneksel olarak devam edecek.

  Bertiz yöresinde yaşayan kişi sayısı adres tespitine dayalı nüfus sayımında 29 bin kişi olduğunu, bu rakama Kahramanmaraş'ta yaşayan Bertizlilerin de katıldığında küçümsenmeyecek rakam çıkacağını belirten Köşker, “Bertiz'in bu zamana kadar unutulduğunu oysa cevizi, üzümü, kirazı, vişnesi, elması, şıra ürünleri ve doğal besin deposu ile meşhur köylerimizin yazarın dediği gibi yitik yöre olmaması gerektiğini düşünüyoruz.” (Maraş Gündem ) (www.kanal46.com)  22237  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.