AJANS-46

Bizi Takip Edin!

KANAL46
KANAL46

Abdulhamithan Camii satıldı mı?

Kahramanmaraş’ın sembolü haline gelen ve kentin dört bir yanından görülen ve halktan toplanan Abdulhamithan Camii’nin Diyanet tarafından Saçaklızade Vakfına devredildiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 29.07.2013 13:11 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.

  Kahramanmaraş’ın sembolü haline gelen ve kentin dört bir yanından görülen ve halktan toplanan Abdulhamithan Camii’nin Diyanet tarafından Saçaklızade Vakfına devredildiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

   

  Kahramanmaraş’ta Abdulhamithan Camii’nin bir vakfa satıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşerken, vatandaşlar diyanet temsilcisi olan müftülüğün açıklık getirmesini bekliyor.

  Kahramanmaraş merkezli olarak yayın yapan bir internet sitesinde 27 Temmuz 2013 tarih ve saat 14.32 itibariyle konulan “Abdulhamithan Cami kimin malı?” başlıklı yazı, Kahramanmaraş’ta adeta ezber bozdurdu. Editör imzası ile yayımlanan yazıda “Kahramanmaraş halkının, büyük sultan Abdulhamit Han’ın  tarihi vasiyetine uygun olarak,  yirmi-otuz yıl çalışarak,kuruş kuruş, her Cuma camilerden para toplayarak,veriyetli insanlarımızın da gönüllü katkılarıyla bin bir emekle meydana getirdikleri Abdulhamit Han Cami satıldı mı?” sorusu soruluyor. Yazıda şu ifadelere yer veriliyor:

   

  ABDULHAMİTHAN CAMİ KİMİN MALI

  Abdulhamithan Cami, Ankara’da Hacı Bayramveli  Cami’nin Kocatepe ya da Atatürk’ün naşının kaldırıldığı Maltepe Camine nispet kabul edildiği gibi ,Cumhuriyetin kızıl sultan yaftalamasına inat,siyasi karşıt bir duruşu ifade eden,sembolize eden bir camidir.

  Tarihte,Ayasofya’ya inat Sultanahmet Camini yaptığımız gibi Osmanlıyı inkar eden, reddi miras eden,Hasan Hüseyin Ceylan’ın dediği gibi “Osmanlının mezardakilerini de çıkarıp yurt dışına atalım” diyen yeni rejimin fanatik taraftarlarına karşı da bir duruş göstermek için, dini davranışlar gösterilmiştir.

  Örneğin Osmanlıyı savunan mütedeyyin insanların cenazeleri Fatih Camiinde kılınır, Sultanahmet mezarlığına defnedilir. Seküler Cumhuriyetcilerin cenazleri ise Kocatepe ya da Maltepe Caminden kaldırılır, Cebeci Asri mezarlığına ya da Zincirlikuyu mezarlığına defnedilir. Rekabetin böylesi, başka hangi ülkede vardır aceba? Abdulhamit Camiini, üzerinden malum bir siyasi çevre sürekli bonus topladı. Bitmemiş cami ki hala tam olarak bitmiş değil, şahit olduğum kadarıyla her seçim öncesi yeniden açılışı yapıldı, mükerrer işlem gördü… En son açılış için Kabe İmamı, bilmem kim gelecek dendi, o da fos çıktı.

  Bunlar derin devlet mevzularıdır, kozmik oda arşivleridir, geçelim esas mevzuya… nevzuhur işlere, baba annemin ifadesiyle alevtsiz, meymenetsiz, nüsüfet işlere… ellik gavuru yapmaz diye söylenen yanlışlıklara…

  Dini bütün, insanı kamil, vicdanı kavi, yumruğu balyos gibi, nefesi alev topu, sözleri obüs güllesi gibi olan Kahramanmaraşlı hemşerilerimin dilinde şu iddia şayia oldu: Atalar bir şeyin şuyu vukuundan beter derler. Fitne adam öldürmekten kötü derler…

  İddia nedir? Halkın parasıyla yapılan Abdulhamithan Cami, Saçaklızade Vakfına geçirilmiş ya da işletmesi devredilmiş… Ne var bunda diyeceklerdir, bazı “saf” mı, “sap” mı olduğu anlaşılmayan adamalar…

  Eğer iddia doğru ise; bunu halkımıza anlatmak imkânsız. Nedennn? Hemen soralım, cevabını resmen, samimi olarak duymak istediğimiz bazı soruları: 

  Diyanet bu camiyi halka yaptırdı, sonra da bir vakfın mülkü mü yaptı? Millet ve devlete ait bir camiyi, Diyanet yaptığı gibi yaşatamıyor mu? Hal bu ki caminin etrafındaki ticari yerler camiyi yaşatmak için yeter ve artar bile… Hem sonra bütün camileri, imamlarıyla birlikte özel vakıflara devredelim, yapımını, tamirini yapsınlar, masraflarını onlar ödesinler.

  Neden başka cami değil de Abdulhamit Camii bu iş için seçiliyor? 

  Neden başka bir vakıf değil de Saçaklızade Vakfı, bu işe teşne…?

  Daha önce Özel mülkiyet olan Uncular Camiinde görev yapan orada da buna benzer işlerin döndüğü söylenen, sonraları  Abdulhamit Camiini şereflendiren muhterem bir hoca efendi ile bütün bunların bağlantısı var mıdır?

  Bu şahıs, Diyanetin mi yoksa Vakfın görevlisi mi? Görev yaptığı caminin maddi imkanlarını, vakfa mı kullandırmaktadır?

  Sorgulayan bir toplum olmazsak soyulan toplum oluruz vesselam…

  Maraş müftülüğü, cemaat, cemiyet, dernek  ve  bunların nüfuzlu şahı ricalinin, sopasının gölgesinde mi  kalmaktadır?

  Müftülük, devletin gücünü kullanmaktan aciz kalarak, meydanı onlara mı bırakmak mecburiyetinde kalıyor yoksa?

  Dini Ergenekon yapılanması mı var, Maraş’ta? Bazı siyaset aktörleri, artistler de bunları koruma altına mı almışlar? İyi bir araştırma konusudur gerçekten.

  Vatandaş olarak ne istiyoruz? İyice hassaslaştığımız, şu mübarek Ramazanda Diyanet İşlerinden yetkili, bağımsız ruhlu, dürüst bir kişi bu olayın arka planını açıklamalıdır. Söz konusu vakıfla böyle herhangi bir işlem yapılmış mı, resmi bilgi ve belgelerle açıklamalıdır.

  Kamuoyunun kafa karışıklığı giderilmeli, vicdanlar rahatlatılmalıdır. Yoksa; milletten toplanan yardımların, zekat ve sadakaların amacı dışında kullanılarak, bazı vakıfların özel ticari sermayesi yapılarak, ticaret yapmalarına fırsat verildiği, diyanetinde buna alet olduğu ortaya çıkar.

  Vakıf adı altında ticaret yapıldığı, toplanan yardımların da bu ticarete sermaye yapıldığı, vakıf yardımlarının ise gözleri perdelemek, ağzı şekerlemek ve sünnet etmek için yapıldığı algısı doğar. Bu meymenetsiz, alevetsiz işler, toplumda din kisvesi ile temayüz etmiş insanları cidden zor durumda bırakır. Vakıfları töhmet altında bırakır. Halkın dini duyguları sömürülmüş olur. Toplumda dini müesselere karşı güvensizlik doğar.

  Şeffaf, dürüst yönetim, temiz toplum anlayışı, güçlü millet, devlet-i ebed müddet hedefimiz için iddiaları sorgulamaya devam edeceğiz… 

  Son bir not: Bakınız, olayın gerçekliğini araştırma yerine, yazıyı araştıracaklar, yapanlara değil yazanlara haddini bildirmek istiyecekler… “inneallaha meana…şeksiz şüphesiz Allah bizimle beraberdir.”

  MÜFTÜLÜK VE VAKIFTAN CEVAP BEKLENİYOR

  Bu arada Kahramanmaraş’ta göreve başladığı günden bu yana imam-hatip ve müezzin-kayyımlar ile personel arasındaki yer değişikliği uygulamaları ile sürekli tartışılan İl Müftüsü Muhammed Gevher’in bu konuyla ilgili ne söyleyeceği merakla beklenirken, adı geçen vakfın da konuyla ilgili bir açıklama yapması gerektiği ortaya çıkıyor. (HABER MERKEZİ)

  Etiketler : Camii, Abdulhamithan, Satıldı,
  42332  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  30.07.2013 16:11
  Hasan balbay sen saçaklı vakfının av
  Hasan balbay sen saçaklı vakfının avkatımısın ,Cami imamı beni istemediğim halde Kazancı cami sürdüler ben ihbar etmediğim halde diyor çıkaracaksanız evimin yanına çıkarın dediği halde adama zülüm edelip evinden uzak yerlere sürürmüşler. Gıda bankası olarak kullanılan yerde Akedeş yetkileri kaçak elektirkği tesbit etmişler. Ama burası Maraş Ö.ş gider O tespitleri yok ettirirler. Bir başka İddaa da Lojmanda Ö.ş eşyalarını dışarı kodular diye imamı sürdüler, Her yerde bir Ergenekon yapılanması var yoksa müftülükdede mi bir rant şebekesi var? Yetkililerin araştırması lazım.Ben den söylemesi
  30.07.2013 15:33
  değerli site yöneticileri, samimi dü
  değerli site yöneticileri, samimi düşüncelerimi yazdım, yayınlamadınız. bu etik bir durum değil. bu habere iki kişi mi yorum yaptı. Allah aşkına kime hizmet ediyorsunuz. marasaktuel.com sitesinin sahibi özcan bey ile görüştüm. kurumlardan tekzip gelirse yayınlayacağını ve özür dileyeceğini söyledi. bence bu haberi yayınlamaya devam ederken, kahramanmaraşta güzide bir kurumu nasıl yaraladığınızı anlayamazsınız. kahramanmaraşta 10.000 fakir aileden 4000 aileye saçaklızade vakfı ulaşıyor. bu haberler hayır sahibi insanları da yaralar. yapmayın Allah aşkına, bu haber kime hizmet eder, milletin arasına fitne sokmaktan başka. uncular camii eski imamı şu anda kazancı camiinin imamının kişisel husumetinden başka bir olay değil bu. lütfen
  30.07.2013 14:05
  değerli kanal46.com yetkilileri, çok b
  değerli kanal46.com yetkilileri, çok büyük bir vebalin altında bulunuyorsunuz. abdullah, cihan tunç ve adres olarak belirttiğiniz sitede menfi yorum yazan kişi aynı kişi, çok büyük bir oyunun, vebalin aleti oluyorsunuz. lütfen haberin doğruluğunu araştırın, iftira mi değil mi. kurumlar gereken açıklamayı yapar. ancak fırsat bulmuş gibi haber yapıyorsunuz. yazık ediyorsunuz. maraşta 4000 gerçekten fakir aileye yardım götüren bir kurumu töhmet altında tutmuş oluyorsunuz. el vicdan.
  30.07.2013 13:55
  abdulhamidhan camii eski imamı emeklili
  abdulhamidhan camii eski imamı emekliliğini isteyip ayrılmıştır. saçaklızade vakfı gıda bankası kaçak elektrik kullanmamaktadır. iftira atanların ise varacakları yer cehennemdir. erbabına duyrulur..
  30.07.2013 00:49
  Bunlardan herşey beklenir. Çok şaşı
  Bunlardan herşey beklenir. Çok şaşırmadım doğrusu.
  29.07.2013 14:16
  Bu saçaklı da çok oluyor
  Uncular cami bitti sıra Abdulhamide geldi Uncuların altındaki vakıf dağıtım yeri olarak kullandıkları yerde eletiriği kaçak kullandıkları tespit eden Akedeş yetkilileri sen şikayet ettin diye cami imamının tayinini çıkarın eski Abdulhamit camii imamına iftira at kendi tayinini Oraya çıkart sen önde müftü arkandan yürüsün Milletin camisini bu saçaklılara mı verecegiz Allah rızası için!
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.