PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni yerine taşındı...

Yapımına yaklaşık 2,5 yıl önce başlanan Kahramanmaraş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin (ADSM) hizmet binası tam bir hastane görünümü kazanarak, geçen hafta sonu itibariyle hiz
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 13.07.2010 14:04 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SAĞLIK-ÇEVRE.
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni yerine taşındı...
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni yerine taşındı...
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni yerine taşındı...
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni yerine taşındı...

  Yapımına yaklaşık 2,5 yıl önce başlanan Kahramanmaraş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin (ADSM) hizmet binası tam bir hastane görünümü kazanarak, geçen hafta sonu itibariyle hizmet vermeye başladı.

  Yavuz Selim Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerindeki eski adıyla Şehit Azmi Akyüz Havaalanı’na inşa edilen bina Türkiye’nin en modern diş hastanesi unvanını da alıyor


  Halen Kahramanmaraş AGSM Başhekimliği görevini sürdüren Dt. Sıtkı Güvenç’in İl Sağlık Müdür Vekilliği döneminde temeli atılan ve tamamen merkezin döner sermaye sistemi ile finanse edilen hizmet binası, Türkiye’nin en modern diş hastanesi unvanına hak kazandı.

  Kahramanmaraş’ta yapımına 2007 yılı sonunda başlanan ADSM’nin Yavuz Selim Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerinde bulunan ve halk arasında “Şehit Azmi Akyüz Havaalanı” diye bilinen bölgeye inşaa edildi.

  ADSM’nin yeni hizmet binası, 10 Temmuz 2010 tarihinde hizmet vermeye başladı. Merkezin Yörükselim Mahallesi Hastane Caddesi 9. Sokak’ta bulunan hizmet binasından yeni binasına taşınması başhekim Sıtkı Güvenç’in kontrolünde ve gözetiminde hafta sonunda gerçekleştirilerek tamamlandı.

  Türkiye’de kendi döner sermayesinden elde edilen kaynaklarla yapılan ilk bina olma özelliğine sahip olan ADSM’nin yeni hizmet binasında bir yandan taşınma işlemleri yapılırken, bir yandan da hasta kabulü gerçekleştirildi.

  Gazi Mustafa Kuşçu Caddesi yanındaki eski hizmet binasında asılan “Taşınıyoruz, 10 Temmuz 2010 Cumartesi gününden itibaren yeni hizmet binamızda hizmet vereceğiz” ifadesi ile buraya yönlenen hastalara da hafta sonu nöbetçi hekimi tarafından gerekli müdahaleler yapıldı.

  Bir bodrum, bir giriş, iki hizmet katı ve bir de sosyal kat olmak üzere toplam 5 kattan oluşan ADSM’nin yeni hizmet binasında mevcut 60 hekimin çalışabileceği poliklinik odasının yanı sıra, gerektiğinde 12 odanın daha poliklinik haline dönüştürülebileceği ifade edildi. Yaklaşık olarak 7,7 milyon liraya mal olduğu tahmin edilen merkez 60 ünite kapasitesiyle inşa edildi. İlk etapta 45 ünite hizmet verecek. Yeni hizmet binasının bazı ilkleri daha var.

  Cerrahi bölüm yeni bina ile hizmete açılacak ve diş konusunda da ameliyatlar yapılabilecek. Bir başka yenilik ise spastik olan hastaların diş sağlığı hizmeti alabilmesi için yapılıyor. Yani artık Kahramanmaraş’ta spastik hastası olan çocuklarda diş sağlığından yararlanacaklar.

  45 DOKTOR BULUNUYOR

  Şu anda Kahramanmaraş ADSM’de 45 doktor görev yapıyor. Yeni hizmet binasıyla birlikte doktor sayısında da artış olması bekleniyor. Yeni kadrolar aktarılacak. Eski hizmet binasında günlük olarak 650 civarı hasta kabul eden ADSM’de ciddi yoğunluk yaşanıyordu ve yeterli hizmet alanı bulunmuyordu. Özellikle araç parkı konusunda da ciddi sıkıntılar yaşanan Yörükselim Mahallesindeki ADSM’nin hizmet binasının aksine, yeni binada bazı bölümler yeni makinelere ve cihazlara da kavuştu. Poliklinik odaları yeni baştan teşrif edildi. Bilgisayarlar, masalar, dolaplar yeniden alındı.

  ADSM Başhekimi Dr. Sıtkı Güvenç şöyle konuştu: “Eski binanın ihtiyaca cevap vermemesi üzerine döner sermaye kaynaklarından yapılmak üzere yatırım programına alınarak; Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü elemanları ile diş hekimlerinin günlerce birlikte çalışması sonucu Türkiye'de ilk defa Ağız Diş Sağlığı Merkezi Projesi çizilmiş ve daha sonra da 2007 yılı Eylül ayında temelini atmıştık. 2010 yılı içinde bitirilmesini planladığımız merkezimizde 10 Temmuz 2010 tarihi itibariyle hasta kabulüne başladı. Yoğun bir hafta sonu yaşıyoruz. Taşınma işlemi kolay olmuyor. Personel kendilerine bildirilen saatte gelerek yerleşime yardımcı oluyor. Merkezimizin hizmete girmesi ile birlikte şehrimizde bir ihtiyaç daha giderilmiş oldu. Bu hizmetin getirilmesinden dolayı, bu hizmetin getirilmesinin şahsıma nasip olmasından dolayı çok mutluyum.”

  TÜRKİYE’DE BİR İLK

  Sıtkı Güvenç, Türkiye'de ilk defa bir hastanenin döner sermayesi ile yeni bir hastane yapıldığını ifade etti. ADSM’nin toplam 30 bin metre kare alan üzerine kurulduğunu ve kapalı alanın 7 bin 500 metre kare olduğunu belirten Güvenç, merkezin toplam maliyeti hakkında bilgi vermezken tahminlere göre 8 milyon liraya yakın bir harcama yapıldı.

  ADSM’nin en son teknoloji ile donatılacağını ve 75 üniteye kadar çıkılabileceğini vurgulayan Güvenç, yine Türkiye'de ilk kez bir diş merkezinde her doktora bir oda planlandığını bildirdi.

  Merkezin sadece Kahramanmaraş'a değil bölgeye de hizmet edeceğini anımsatan başhekim Güvenç, “Gerçekten tamamlandığında hastanemiz şehrimizde büyük bir boşluğu gidermiş olacak. Mevcut hastanemiz fiziksel olarak yeterli olmuyordu. İnşallah diş sağlığı açısından sorumumuz kalmayacak” dedi. (Akif Arslan / Akşam Postası / www.kanal46.com)

  28263  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  07.03.2012 19:14
  atilla bey bugün bürosundaydı
  atilla bey hani dilekçesinde özel yeriyle alakasını kestini bildirmişti peki ozaman bugün 07.03.2012 çarşamba 16.30 da kendi özel bürosunun önünde ne yapıyordu sekreteri aşağı inip arabanın arka bagajından gereken malzemeleri alıp yukarı çıktı hani atilla bey tamamen ilişkisini çekmişti gecende dediğim gibi nede olsa eşinin kardeşi göstermelik herkes çeker bugün ne geziyordu demek irtibatı iş yerinde devam ediyor sadece kendini kandırır halkı kandıramaz atilla bey
  03.03.2012 10:50
  biz halk olarak körde degiliz cahilde degiliz
  hani atilla bey baş hekim ya hastanenin sorunlarıyla nekadar alakalı acaba çocuk annesiyle babasıyla geliyor ve diş hekimi çocuga tokat atıyor anne baba şikayete çıkıyor adnan beyin yanına geliyor atilla bey yerinde yokta diş hekimi çocuğuma tokat attıgereginin yapılmasını istiyorum diyor ve adnan bey sorunla ilgileniyor ya atilla bey nerde tabi her zamanki gibi yerinde yok hastneye ne zaman gitsem atilla bey 10.30 dan önce yok peki devletin doktoru değilmi en geç 09.00 da hastanede olmayacakmı ozaman atilla bey niye yerinde bulunulamıyor ama baş hekimlik sevdasına gelince en başta sorunlarla adnan bey ilgilensin baş hekim atilla bey olsun sıtkı bey yerini adnan beye devretsin millet vekili sıtkı bey olsunhastanenin bütün sorunlarını adnan bey çözsün
  03.03.2012 09:04
  hastanenin dönerine baksınlar
  sıtkı bey için yorumda yazmışlar dönerle hastaneyi yaptırdı diye bunu yazan biliyormu peki çoğu diş hekimi hastaların dişi üzerinden yolsuzluk yapıp döner aldılar tedavisi olmayan dişi tedavili gösterip devletten döner aldılar bunu sıtkı bey önleyebildimi yok ya atilla bey adnan beyle uğraşacağına baş hekimliğini yapsınki hastanede diş hekimlerinin diş üzerindeki yolsuzluğunu engellesin madem baş hekim ozaman görevini yerine getirsinhangi diş hekimlerinin hastaların dişi üzerinde yolsuzluk yaptını acıklayabilirim sadece döner alabilmek için hastanın saglam dişini tedavili gösreriyorlar sanki atilla bey bunları bilmiyormu adnan beyle ugraşacağına hastanenin düzenini saglasın yolsuzlukları önlesinde görelim halk olarak kör değiliz
  02.03.2012 11:10
  Adnan beyin gösterdiği fedakarlık
  seçim dönemiydi hastaneye gitmiştim dişim agrıyordu diş hekimiyle sorun çıktı ve adnan beye şikayete çıkmıştım o arada bir bey efendi geldi konuşmalarına şahit oldum bey efendi adnan beye seçimlerde sizide görmek istiyoruz adaylığınızı neden koymadınız demişti adnan beyin cevabı şu oldu sıtkı bey aday olurken adaylığımı koymam yanlış olur sıtkı beye ayıp olur adaylığmı koymayacagım dedi adnan beyin gösterdiği fedakarlığı şimdi sıtkı bey göstermedi biz ve daha çok kişi adnan beyide millet vekilliğinde görmek isterken adnan bey sıtkı beyi düşünerek aday olmadı adnan bey bunu hak ettimi soruyorum vicdanen düşünün adnan beyde adaylığını koyabilrdi bunları hak etmemişti sıtkı beyi vicdanıyla bırakıyorum vicdanının
  02.03.2012 09:56
  adalet yerini bulmalıdır
  gecen yorumlardan biri dikkatimi cekti biri yazmış adnan bey iki kelime konuşmasını bilmiyor soruyorum o kişiye hiç adnan beyle oturma fırsatı buldumu konuşuyor adnan beyi gerçekten tanısaydı onun insanlara karşı nasıl anlayışlı iyi niyetli cana yakın oldugunu bilirdi demekki adnan beyi tanımadan yorum yapıyor baş hekim yardımcısı olduğundada sıtkı bey devrettiğindede her zaman alçak gönüllü davrandı hiç bir zaman kendini yükseklerde görmedi adaletli insancıl davrandı bence adnan bey millet vekili adaylıgını koysaydı eminimki seçilirdi ve sıtkı bey yine hastanede baş hekim olarak kalırdı umaqrım diğer seçimlerde adnan beyde adaylığını koyar ve onu görmek istediğimiz yerde görürüz adaletiyle insanlığıyla gerçekten çok güven
  02.03.2012 09:36
  sıtkı bey arkadan vurmamalıydı
  her secim zamanı adnan beye devrediyordu şimdi millet vekili oldu tabi atilla beye devretti ama unutmamak gerek atalarımızın söylediği söz çok doğru tilkinin dönecegi yer kürkçü dükkanı ozaman atilla bey adnan beyin gösterdiği saygıyı atilla bey sıtkı beye gösterecekmi yerini sıtkı beye devredecekmi sanmıyorum sıtkı bey unutmasınki halk olarak nasıl oraya getirdiysek indirmesini biliriz bize güvenilir millet vekili gerek arkadan vuran degil birde ak partiden seciliyor başbakanımızı örnek alsın hükümet kaç dönem başta niye adaletli davrandığı için ya sıtkı bey adaletlimi davrandı vicdanı nasıl rahat baş hekimliği adnan bey hak ediyordu atilla bey degil hastanenin sorunlarıyla adnan bey ilgilensin koltuğa atilla bey otursun bu sizce ada
  29.02.2012 15:28
  atilla bey oyun içinde oyun oynamasın
  15 gün önce atilla beyin kıliniğine gitmiştim 2 doktor vardı sekrete sordum atilla bey yokmu diye sekreter aynen şunları söyledi doktor yabancı değil atilla beyin eşinin kardeşi madem öyle atilla bey devretti daha niye adı sanı geçiyor nede olsa devretti yabancı değil istedi xaman gideceği yer madem gercekten devretti yabancı birine devretsin görelim oyun içinde oyun oynamasın ve halkı bukadar saf yerine koymasın halkın gözü kör degil ve baş hekimse hastanenin sorunlarıyla ilgilensin neden şikayet edeceğimiz zaman yerinde bulamıyoruz koltuk sevdasından vaz geçsin hastanenin sorunlarıyla ilgilensin koltuga herkes oturur önemli olan hakkıyla oturmaktır ama atilla bey o koltuğu hak etmiyor
  14.07.2010 09:02
  Teşekkürler Sıtkı bey,
  Diğer yorumları okuyunca çok duygulandım.Memlekette demekki gerçekten yürekten çalışan insanlarında olması bizleri gururlandırdı.Ama çalışan üreten insanın yerinin olmadığı bir memlekette yaşamak ta diğer taraftan üzüntü veriyor insana.Vekillik adaylık süresinden sonra görevine döndürülmeyen,ama küsmeyip,yılmayıp çalışan bir insanın gayretli çalışmalarına kim teşekkür ediyor.Burada üç beş benim gibi halk insanı.Bu memleketin önde gelen siyasetcileri,il başkanları,ilçe başkanları hadi artık bir teşekkür borçlusunuz.Sizin yapamadıklarınızı bu adam yaptı.Bir teşekkür edinde görelim.
  14.07.2010 01:29
  sezar1n hakk1
  S1tk1 beyin icraatlar1- 2 -hastane ile bitmez.Vatandas ile isbirlii yaparak bag1slanan 3 er katl1 sal1k ocaklar1 ve fabrikatörlere isletme sahiblerine bag1s olarak yapt1rd11 sal1k ocaklar1 sal1k ocaklar1ndaki vekil hemsireler verilen hizmetler ve personeliyle birlik beraberlik içinde olmas1 alt yap1n1n güçlendirilmesi merkez labaratuvar1n faaliyeti görünen yüzüdür.Bu hizmetlere ek olarak son 3 y1l için ne yazabliriz?varm1 yazacak.tabii var bu internet gazetesinin arsivine bak1n yeterli.S1tk1 bey allah senden raz1 olsun.
  13.07.2010 14:32
  hizmette marka adam
  sıtkı güvenç hizmette marka adam.kim ne derse desin.Şimdi kızacak,hasetinden çatlayacak çok adam var biliyorum ama ortada gerçekler var.Zamanında İl Sağlık Müdürlüğüne geldiğinde yaptığı çalışamaları duymayan görmeyen kalmadı.Hala onun eserleri şu an hizmet veriyor.Memleketimizin böyle adamlara ihtiyacı var.Fazla söze gerek yok. sıtkı güvenç hizmette marka adam.
  13.07.2010 14:23
  eski sağ.müd
  Sayın eski sağlık müdürümüz sıtkı bey zamanında 400 yataklı ile birlikte agız diş sağlığının yapılmaya başlanılması sıtkı beyin azmine ve çalışmalarının maraşa yönelik olduğunu göstermektedir.Bir K.maraşlı Olarak sıtkı beyle gurur duyuyorum.millet vekilliğini çok az bir oyla kaybetmesi halkımız için kayıpolmuş ve tekrar müdürlüğüne dönememesi sahib çıklmaması sonucu maraşın 3-4 yıl sağlık açısından büyük kayıpları vardır üzüntümüz sıtkı beyin hizmetlerin yarım kalması halkımızın hizmetine sunaması nedeni ile maraşımızın büyük kaybı dolayısıyla içimizden kan akıyor.teşekür ederiz sıtkı bey.gururla anıyoruz.insanlar hizmeti ile anılır.^-yıldan beri sağlıkta geriye gitmeye bir dur diyen olmadı.
  13.07.2010 14:14
  Allah Sıtkı beyden razı olsun....
  Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım. 8 yıllık ak parti iktidarında Kahramanmaraş'a ne yapıldı bir bakalım: teşvik verildi, bölge hastanesi yapılıyor, adliye binası yapılıyor birde diş hastanesi....teşvik sadece kahramanmaraş'a değil, 49 il'e verildi. adliye binasıda her yerde bittide hizmet veriyor. bizimkinin başına gelenleri anlatmaya gerek yok.....geriye kalıyor bölge hastanesi ile diş hastanesi. bunlarda kimin imzası var. Sıtkı Güvenç'in...Demek ki Kahramanmaraş'ta iktidar partisinin namusunu kim kurtarmış oluyor: elbette sıtkı bey.....bu kez listenin ön sıralarına yazmazlar ise onlara hakkımızı haram edeceğiz bilsinler...yatıp kalkıp sıtkı beye dua etmeliyiz....Allah razı olsun............vekillik yolunda kendisine başarılar.....
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.