PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

12 ŞUBAT BELEDİYESİ

Aile hekimliğinde sıkıntılar sürüyor..

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kahramanmaraş Tabip Odası (KTO) olarak Elbistan Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen bir programda; Elbistan ve Ekinözü ilçelerimizdeki aile hekimleri
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 26.01.2011 12:12 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  İrfan Karatutlu
  İrfan Karatutlu Tüm Yazıları

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kahramanmaraş Tabip Odası (KTO) olarak Elbistan Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen bir programda; Elbistan ve Ekinözü ilçelerimizdeki aile hekimlerinin sıkıntılarını masaya yatırarak ele aldık.

  13 Aralık 2010 tarihinde Kahramanmaraş’ta da uygulamaya geçen aile hekimliği uygulamasında görevli hekimlerin sorunlarını görüşmek, sorunların çözümü noktasında aile hekimlerinin görüş ve önerilerini dinlemek amacıyla düzenlenen toplantı Kervansaray Restoran’da 16 Ocak Pazar günü gerçekleştirildi.

  Kahramanmaraş genelinde yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi de acil ve yoğun bakımlardaki görevli hekimlerin aile hekimi olması nedeniyle yoğun bir boşalma sağlandı ve hizmet yetersiz hale geldi. Halen bu sorun birçok hastanede devam etmektedir.

  Acil hizmetlerinde aksama ve yoğunluk söz konusu durumdadır. Onun dışında da en önemli konulardan biri olan ve aile hekimliğine geçilmeden yapılması gereken eğitim ve bilgilendirme toplantılarıdır. Bu toplantılar yapılmamıştır ve aile hekimliğine geçişte ve sonrasında sıkıntılar yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor.

  AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASI KAHRAMANMARAŞ’TA SORUNLU BİR ŞEKİLDE BAŞLAMIŞ OLDU

  Bu nedenle ortaya çıkan sorunları gündeme getirerek bunların çözümü için çalışıyoruz.

  Kahramanmaraş ve diğer ilçelerde yaşanan sorunların büyük bir kısmı Elbistan ilçemizde de yaşandı.

  Öncelikle aile hekimliği yerleştirmelerinde puanlarda il genelinde bir takım sıkıntılar oldu.

  Onun dışında kuralar çekildikten sonra, aile hekimliği başlamadan 2 gün önce sağlık ocaklarının internet ve telefon bağlantıları kesilmişti ve iletişim sorunları yaşanmıştı.

  Bu sorunlar bizim müdahalemizle hızla çözüldü.

  Bunun dışında, aile hekimliğine başlayan sağlık ocağındaki hekimlere özellikle alet-edevat yönünden yeterli destek sağlanmadı.

  Aynı şekilde görevine başlayan aile hekimlerine, Sağlık Müdürlüğü’nce atanması gereken ebe, hemşire, sağlık memuru gibi aile sağlığı personelinin atamaları 2 haftayı bulan gecikmeyle yapıldı.

  Hâlen aile hekimlerinin laboratuar hizmet alımı ihalesi yapılamadı ve aile hekimleri laboratuar hizmetlerini tamamıyla sunamamaktadır.

  Bunun dışında yine aile hekimlerine bir takım yasal olmayan talepler verilmek istenmektedir.

  Özellikle adli tıp hizmetlerinin verilmesinden dolayı sorunlar çıkmakta.

  Aynı şekilde Elbistan’da tam anlamı ile yaşanmadı ancak, Kahramanmaraş genelinde yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi de acil ve yoğun bakımlardaki görevli hekimlerin aile hekimi olması nedeniyle yoğun bir boşalma sağlandı ve hizmet yetersiz hale geldi.

  Halen bu sorun birçok hastanede devam etmektedir.

  Acil hizmetlerinde aksama ve yoğunluk söz konusu durumdadır.

  Onun dışında da en önemli konulardan biri olan ve aile hekimliğine geçilmeden yapılması gereken eğitim ve bilgilendirme toplantılarıdır.

  Bu toplantılar yapılmamıştır.

  Biz şu anda Kahramanmaraş Tabip Odası olarak, Elbistan temsilcimiz Dr. Kemal Halitoğlu beyin de katkıları ile arkadaşlarımızı bilgilendirmeye gittik.

  Eğitim çalışmalarına periyodik olarak ilçelerimizde devam edeceğiz.

  GEÇİŞ ÖNCESİNDE GEREKLİ HAZIRLIKLAR YAPILMADI

  Aile hekimliğinin Kahramanmaraş’ta 13 Aralık’ta başlayacağı 1 yıl öncesinden belli olduğu halde gerekli hazırlıklar ne yazık ki yapılmamıştır.

  Bu kapsamda; ‘Acil’ler düzenlenmedi, gerekli eğitim çalışmaları yapılmadı.

  Gerekli personelin dağılımları koordineli bir şekilde yapılmadı.

  Birçok yerde bu Tabip Odaları ile iletişim içerisinde yapılırken, Kahramanmaraş’ta gerçekleşmedi.

  Hâlâ bu konu ile ilgili Sağlık Müdürlüğü’nde muhatap olunacak kimse yok.

  Şube müdürlerinin de aile hekimi olması nedeniyle işlemlerde aksamalar devam etmektedir.

  KAHRAMANMARAŞ GENELİNDE SORUNLAR HALEN DEVAM ETMEKTEDİR

  Biz de bu sorunları tartışmak amacıyla aile hekimleri yerinde ziyaret ediyoruz.

  Her bir aile hekimine düşen hasta sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından tespit ediliyor ve bu konuda bir sorun bulunmazken, batı ülkelerinde bu rakam daha düşük olarak görülüyor. Yeni doktor atamaları ile doktor başına düşen hasta sayısının azalacağına inanıyorum.

  Biraz açacak olursak; aile hekimi başına düşen hasta sayısı, Bakanlığın tespitine göre normal. Bir aile hekimine 3 bin ile 3 bin 500 hasta düşüyor. Sayı yönünden bir sıkıntı şuanda yok. Batı standartlarında 3 bin 500 hasta fazla ama şuanda hekim başına düşen hasta sayısında bir sorun yok.

  Zaman içerisinde hekim başına düşen hasta sayısının azalacağını düşünüyoruz.

  Aile hekimliğinde yaşanmakta olan sıkıntıların önümüzdeki günlerle giderilmesi dileği ile....

  Uzm. Dr. İrfan KARATUTLU
  e-mail: ikaratutlu@hotmail.com


  10286  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.