AJANS-46

Bizi Takip Edin!

ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

'Aslanbey Sağlık Ocağı Protestosu'nun yankıları sürüyor!

Kahramanmaraş kent merkezinde faaliyet gösteren Aslanbey Sağlık Ocağı’nda (ASO) görevli doktorların 15 Ağustos 2008 Cuma günü sabah saat 08.00’da mesaiye başlamaları ge
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 19.08.2008 19:46 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SAĞLIK-ÇEVRE.
  'Aslanbey Sağlık Ocağı Protestosu'nun yankıları sürüyor!
  'Aslanbey Sağlık Ocağı Protestosu'nun yankıları sürüyor!
  'Aslanbey Sağlık Ocağı Protestosu'nun yankıları sürüyor!
  'Aslanbey Sağlık Ocağı Protestosu'nun yankıları sürüyor!

  Kahramanmaraş kent merkezinde faaliyet gösteren Aslanbey Sağlık Ocağı’nda (ASO) görevli doktorların 15 Ağustos 2008 Cuma günü sabah saat 08.00’da mesaiye başlamaları gerekirken 08.15’de ocağa gelmeleri üzerine tutulan tutanağı protesto için hastaları muayene etmeyerek temel sağlık hizmetleri sunmasının yankıları sürüyor.

  Kent kamuoyuna ilk kez www.cesurradyo.com sitesi tarafından duyurulan bu önemli olay, sağlık camiasında ve kamuoyunda büyük yankı yaparken, söz konusu haberde aynen şöyle denildi:

  "15 ağustos 2008 cuma günü gelen poliklinik hastalarının geri çevrildiği duyumları üzerine yaptığımız araştırma sonucu cuma günü hastaların geri çevrilmesinin sebebi Aslanbey Sağlık Ocağı hekimlerinin sağlık müdürünün bazı haksız denetim ve uygulamalarını protesto amaçlı olduğu öğrenildi.

  Bilindiği üzere sağlık müdürünün bazı doktorlara farklı davranış sergilediği ve haksız uygulamalarda bulunduğu şikâyetleri sağlık camiasında kulaktan kulağa söylenmekteydi. Bu protesto ile de sağlık müdürlüğü içerisindeki huzursuzluk gün ışığına çıkmış oldu."

  BÜYÜK YANKI YAPAN OLAYLAR ZİNCİRİ NASIL GELİŞTİ?

  Yetkililerden elde edilen bilgilere göre; Kahramanmaraş tarihinde büyük ihtimalle ilk kez meydana gelen bu olay şu şekilde gerçekleşti:

  Kahramanmaraş Valiliği’nden Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen bir yazıda; sağlık ocaklarındaki bazı doktorların mesai saatlerine pek dikkat etmemeleri ve bu nedenle de vatandaşların mağdur oldukları yönünde şikâyetler alındığı belirtilerek, konu hakkında gerekli inceleme ve denetlemenin yapılması talimatı verildi.

  Bunun üzerine Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden oluşan iki kişilik bir ekip, 15 Ağustos Cuma günü sabah saat 08.15’de Aslanbey Sağlık Ocağı’na geldi. Saat 08.00’da göreve başlaması gereken doktorların saat 08.15’de ocağa gelmeleri üzerine ‘Mesaiye geç başladıkları’ gerekçesi ile tutanak tutuldu.

  Sağlık Ocağı’nın Sorumlu Hekimi Dr. Selahattin Can ise, tutanak tutulmasına tepki gösterdi. Ocakta görevli diğer doktorların da Can’a destek verdikleri ve o gün poliklinik hizmeti sunmadıkları bunun yerine aşı, bebek takibi gibi temel sağlık hizmetleri sundukları öğrenildi. Bu arada ocağa gelen hastaların ise doktorların tepkisine hak vererek hiçbir resmi şikâyette bulunmadıkları da dikkat çekti.

  Sorumlu Hekim Selahattin Can ile ocakta görevli diğer doktorlar Şule Yıldırım, Yeliz Taşkın ve Özlem Çelik hakkında başlatılan soruşturmanın sonucu merakla beklenirken İl Sağlık Müdürlüğü’nden şu ana kadar bu olayla ilgili olarak herhangi bir resmi açıklamada bulunulmadı.

  DR. TATLIBAL VE KAYNAK OLAYIN PEŞİNDE!

  Daha önce Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü görevinde de bulunması nedeni ile sağlık camiasını çok yakından bilen AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Dr. Cafer Tatlıbal, konunun kendisine intikal ettirilmesinin ardından gerekli inceleme ve araştırmayı yaparak olayın takipçisi olacağını belirtti. Bu arada AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak ta aynı şekilde olayla yakından ilgileneceğini bildirdi.

  KURUMDA HUZURSUZLUKLAR HER NEDENSE BİR TÜRLÜ DİNMEK BİLMİYOR!

  Aslanbey Sağlık Ocağı doktorlarının protestosunun kamuoyuna yansıması üzerine gözler tekrar İl Sağlık Müdürlüğü’ne çevrildi.

  AK Parti iktidarının birinci döneminde İl Sağlık Müdürlüğü’ne vekaleten getirilen ve bu görevi yaklaşık 4.5 yıl yürüten Dt. Sıtkı Güvenç’in 22 Temmuz 2007 erken genel seçimlerinde iktidar partisinden milletvekili adayı olmasının üzerine bu koltuğa AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Fatih Arıkan’ın akrabası olan ve kurumda Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Dr. Reha Hüdayioğlu getirildi.

  Bu olaya ise Kahramanmaraş yerel basını ve kamuoyu büyük tepki vererek, adeta jet hızı ile yapılan bu atamanın etik olmadığı görüşleri gündemde uzun bir süre kalarak büyük destek gördü.

  Hüdayioğlu’nun ise gelen tepkilere aldırmayarak, kadrolaşma hareketine başladığı ve bu bağlamda Sıtkı Güvenç’e yakın olarak bilinen isimlerin görev yerlerini değiştirmesi sık sık basının ve kamuoyunun gündemine geldi. Hüdayioğlu, kadrolaşma hareketi kapsamında yakın arkadaşı ve bir zamanlar iş ortaklığı yaptığı öne sürülen Dr. Murat Özkars’ı ise Müdür yardımcılığına yükseltti. Hüayioğlu ile Özkars arasından su sızmadığı biliniyor.

  HÜDAYİOĞLU İLE ÇINAR MAHKEMELİK OLDU

  Tekke Sağlık Ocağı’nda görevli Dr. Süleyman Çınar ve eşi Dr. Kifayet (Şirikçi) Çınar ile de eski dönemlerdeki ticari ilişkilerinden dolayı alacak-verecek yüzünden tartışarak mahkemelik olmaları da uzun bir süre gündemde kalarak yerel ve ulusal basında haber olarak Türkiye çapında duyuldu.

  Hüdayioğlu –Çınar davası halen sürerken, iki doktorun bu şekilde mahkemelik olmaları kent kamuoyunda büyük tepki gördü. Dr. Çınar çifti kısa bir süre açığa alınırken, Süleyman Çınar Bertiz-Baydemirli Sağlık Ocağı’na gönderildi. Ancak Süleyman Çınar’ın itirazları üzerine yetkili makamlar kendisini yeniden Tekke Sağlık Ocağı’nda göreve başlattı. Kahramanmaraş kamuoyu bu üzücü mahkemenin sonucunu büyük bir merakla bekliyor.

  TUTANAK OLAYININ ARKASINDA BAŞKA NEDEN OLDUĞU İDDİASI!

  Kurumdaki bu huzursuzluklar Kahramanmaraş kamuoyunda tartışılıp, Dr. Hüdayioğlu’nun yönetim tarzından duyulan memnuniyetsizliğin sık sık siyasilere iletildiği bir ortamda vekâleten Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten Dr. M. Reha Hüdayioğlu’nun bu kez tutanak olayı ile gündeme gelmesi gözleri yeniden Sağlık İl Müdürlüğü’ne çevirdi.

  Asaletini onaylatabilmek için siyasiler nezdinde büyük çaba gösterdiği de öne sürülen Hüdayioğlu’nun, Aslanbey Sağlık Ocağı Sorumlu Hekimi Dr. Selahattin Can ve diğer doktorlar hakkında tutanak tutturmasının altında başka neden yattığı öne sürüldü.

  İddiaya göre; bir süre önce Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ve sağlık ocakları sorumlu hekimlerinin katıldığı bir toplantıda Müdür Vekili Hüdayioğlu’nun sağlık ocaklarının tüm ihtiyaçlarının harfiyen karşılandığını ve bu bağlamda ocakların hiçbir tıbbi eksikliklerinin bulunmadığını belirttiği öne sürüldü.

  Bunun üzerine Aslanbey Sağlık Ocağı Başhekimi Dr. Can’ın ise, bir süre önce müdürlükten istenen temel tıbbi malzemelerin dahi karşılanmadığını ve vatandaşa hizmet sunarken zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söylemesi üzerine Hüdayioğlu’nun bu sözler karşısında o anda bir hayli zorda kaldığı öne sürüldü.

  Bu olayın ardından Sağlık Ocağı’nın ihtiyaçları için Müdürlüğe giden Dr. Can’ın Müdür vekili Hüdayioğlu tarafından keyfi bir şekilde makam kapısında uzun bir süre bekletildiğini de iddia edilerek öne sürüldü.

  Yaklaşık 1-2 ay kadar önce gerçekleştiği öne sürülen bu olayların ardından 15 Ağustos Cuma günü ise Aslanbey Sağlık Ocağı’ndaki görevli doktorlar için mesaiye 15 dakika geç başladıkları gerekçesi ile tutanak tutturulmasının akıllara soru işaretleri getirdiği iddiası sağlık camiasında ve kamuoyunda konuşuluyor. Dr. Can ile diğer doktorların toplantıda yaşanan olay nedeni ile bu şekilde tutanak tutturulduğunu öne sürerek poliklinik hizmeti sunmadığı iddia ediliyor.

  Yine camia içerisinde gerçekleşen ancak kamuoyuna ve basına yansımayan birçok olayın daha bulunduğu öne sürülerek, bu olaylardan rahatsız olan ve kurumda çalışma barışı ile ortamı kalmadığını öne süren bazı doktorların ise il dışına tayin istedikleri de iddia edilerek konuşuluyor.

  Tüm bu gelişmelerin nasıl sonuçlanacağı ise yine büyük bir merakla beklenirken, sağlık gibi önemli bir kurumda bu tür huzursuzlukların yaşanması büyük tepki çekiyor. (www.kanal46.com)

  24924  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  24.08.2008 16:54
  Müjde Maraş Pırtısını Toplayacakmış
  Arkadaşlar bu dr. rehanın davranışları dengesizliklerini hastalığını ve hepsinden önemlisi Kahraman maraşımıza hiçbir hizmet vermediğini işi ve gücünün yalnız personelle uğraşmak ve geçmişteki kininiş almaya çalıştığı ve bana kimsenin gücü yetmez dediğini Başbakanlık şikayet (bimer) merkezine yazarak dikkatleri çekmemiz gerek.bu adamı başbakan duyduğu an zaten ipini çeker.Başbakanımıza çalışan dürüst insan gerek.
  22.08.2008 12:11
  Hocamıza destek olalım.
  Saygıdeğer selahattin can hocama, aslanbey sağlık ocağının çok değerli hemşire, sağlık memuru ve diğer kadrolardaki personeline selamlar. Burada yazılan yorumları okuyunca, herkesin aslanbey sağlık ocağına özellikle selahattin hocaya laf atmak, onunla tabir yerindeyse didişmek, hatta bu olay üzerinden başka kişi ve kurumlarımızı göreve çağırma şeklinde birilerine gaz vermeye yeltenmek için uzun zamandır münasip bir fırsat kolladığı izlenimine kapıldım. Bu tür hareketler herhangi pozitif bir yarar sağlamadığı gibi orada değerli bir insanı selahattin hocayı yıpratmakta, bu durum hemşire hanımların moralini bozup iş şevkini baltalamakta, neticede kamu zararına neden olmaktadır. Bu bakımdan özellikle de soruşturma neticeleninceye ka
  20.08.2008 19:56
  HALKA HİZMET Mİ,EGOLARI TATMİN ETMEK Mİ.
  Arslanbey sağlık ocağı için yapılan bütün şikayetleri ben şahsım adına destekliyorum.Benim eşim de bu sağlık ocağında görevli fakat ne hikmetse bu sağlık ocağında personel arasındaki ilişkiler amir memur ilişkileri bir ciddiyet içinde değil ahbap çavuş ilişkisi içerisinde ğerçekleşiyor.Bu sağlık ocağının sorumluluk sahasında koruyucu sağlık hizmetleri görevini her ne hikmetse 14 personel olmasına rağmen sadece 7 personel üstlenmek zorunda kalmış bulunuyor.Bu 7 görevli kendilerine verilen saha görevini içeride fazla olan personele rağmen fedakarlık içinde yerine getirmeye çalışıyor.Ben eşimin ğörevini yapabilmesi için bizzat eşimle mahalleye çıkarak bu bölğedeki olumsuz bazı durumlardan onu korumaya kollamaya çalışıyoru
  20.08.2008 12:14
  Yarası olan gocunur.
  Bu muameleyi yaşayan kişilerden biri de benim. Bu ne küstahlık ki orda saatlerce bekleyen hastalar kapı dışarı edilsin ve muayeneleri iğneleri yapılmasın. Ne 8:15 i bu bahsi geçen doktorlar saat 8:45 de dahi çoğu zaman yerlerinde olmuyorlar. Ne demek ordaki halk şikayetçi olmadı muayene olmamalarından geri çevrilmelerinden dolayı. Orda olsaydınız da görseydiniz halkın isyanını. Doktorlar başımızın tacı dedikse görevini hakkıyla yapanlar hakkında söyledik. Kim ki ordaki doktorları haklı görmüş şaşarım. Hem kapı dışarı edil hemde doktorlar haklı de şikayetçi olma. Gülerim ben buna.
  20.08.2008 01:45
  Yıkılan köprüler ve satan satana
  Burada yorumlar arasında mahmut er arkadaşa katılmamak elde değil.Burada Dr.reha hüdayioğlu yanlış ajanlar seçmiş bence.Onların her söylediğine inanmış güvenmiş.Onlarda hissi davranarak kendilerine yan bakanı satmışlar.Bu satış öyle bir hale gelmişki Müdürün yanında olan insanlar bile son dönemde bu satıştan nasbini almışlar.Bu defada Müdürü seven saygı duyan insanlar küsmüş ve kendi kabuklarına çekilmişler.Bir şeye karışmaz olmuşlar.Şunu unutmayın sayın müdür,bir köprüde bazı taşlar vardır oynatılmaya gelmez,yoksa o köprü fazla uzun sürmez yıkılır.İnsanları rencide ederek bir yere varılmaz.sadece o insanın antipatisini kazanırsınız.Bir zaman yanınızda olan o insanları karşınıza almanız onları üzer.Sudan sebe
  19.08.2008 23:18
  Böyle Giderse Sonu Ne Olur
  Sadece Aslanbey Sağlık Ocağı değil heryerde huzursuzluk var... Daha 10 gün kadar önce Kümbet Sağlık Ocağında bir güvenlik görevlisi tinerciler tarafından bıçaklandı... Sağlık müdürü rehada tıs yok, bıçaklayan iki kişi bir gün sonra serbest bırakılmış sağlık ocağına gelerek tehditler savurmuşlar..Sağlık Ocağının karşısındaki parkta bir vatandaşın kafasını yarmışlar . Yine müdürden bir ses seda çıkmıyor. Yine aynı tinerciler enjektör ihtiyaçlarını sağlık ocağından gideriyorlar. tehditle zorla... Yine müdür kendi sanal aleminde şizofren rüyalara devam...Müdürüm senin işin bol bol doktorları karalamak. İcraatı boşver...Hizmet kimin neyine... Öyle düşünselerdi Sayın Atış ŞİRİKÇİ beyefendi ,akraba dolmacı m
  19.08.2008 22:52
  doğruları yazmak gerek.
  (Ben sağlık çalışanıyım)Bir insana altın tebsi ile güzel bir makam sunulmuş.Bu makam hem icracı hem yatırımcı ve 4000 personeli olan birordu komutanlıgı kurum ve kuruluşları çok güçlü olan makamdır...Bunu iyiye hayıra muhtaç insanlara yardım etmek için kullanmak seni o makama getirenleri pişman etmemek varken neden bindiğin bu dalı kesmeye çalışıyor anlam veremiyorum.Hizmet içinmi geldin yoksagünlük basına malzeme olmak ve personelle boğuşmak içinm,yoksa kinini kusmak içinmi.Müslümanda kin olmaz.İl müdürlüğünde herkesle kavgalısın,en yakınındaki senin için canla başla mucadele eden çalışma arkadaşına küçücük bir olay için yapmadınkalmadığı tüm ilde konuşuluyor Kimlere şikayet ettiğin dahi biliniyor..O zavallıda hal
  19.08.2008 22:47
  Buzdağının Görünen Kısmı
  İl Sağlık müdürlüğünde psikolojik yönden incelenmesi tahlil ve tedavisinin yapılması gereken bir kişi; sağolsun, akrabalarının, il başkanının ve dolmacı milletvekillerinin sayesinde müdürlük yapmaya devam etmekte... YAZIKLAR OLSUN SİZE...
  19.08.2008 22:05
  Ak Partiye,Vekilere itaf olunur...
  Sayın ak parti yönetimi ve sayın vekillerimiz ve sayın vekilimiz fatih arıkan bu yegeniniz sanırım başarılı olamadı.mümkünse eger başka bir yegeninizi getiriniz.Oda yapamazsa siz yinede bir yiğen daha bakınınız.Düşülen şu hale bakın ya,üzülmeyi bırakın aglamamak elde değil.Ne diyeyim ki,partiye oy atan elime kızıy
  19.08.2008 21:20
  Göreve Geç gelmek..
  Peki her şey iyi güzelde bir sağlık müdürünün personelinden "niye göreve geç geldin ve hasta bakmadın"diye sorması kadar doğal bir şey olamaz.Beyler lütfen bir bardak suda fırtına koparmayalım.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.