PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

AKEDAŞ

Aslanbey Sağlık Ocağı ve Valilik talimatı'

Üç gün önce, il sağlık müdürlüğü ile, Aslanbey Sağlık Ocağı arasında yaşananları, kamuoyuna lanse edildiği kadarıyla, mazlumları oynamaya çalıştığı sanılan, ancak tepki üzerine sağ
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 24.08.2008 10:35 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SAĞLIK-ÇEVRE.
  Aslanbey Sağlık Ocağı ve Valilik talimatı'
  Aslanbey Sağlık Ocağı ve Valilik talimatı'
  Aslanbey Sağlık Ocağı ve Valilik talimatı'
  Aslanbey Sağlık Ocağı ve Valilik talimatı'
  Aslanbey Sağlık Ocağı ve Valilik talimatı'

  Üç gün önce, il sağlık müdürlüğü ile, Aslanbey Sağlık Ocağı arasında yaşananları, kamuoyuna lanse edildiği kadarıyla, mazlumları oynamaya çalıştığı sanılan, ancak tepki üzerine sağlık ocağından hastalarını kovup, ettiği hipokrat yeminine sadık kalmayarak yaşlı-çoluk-çocuk sahibi kadınları ve hasılı tüm sağlık hizmeti almaya gelenleri kapının önüne koyup, sağlık müdürünün tutanak eylemini protesto eden Selahaddin Can ve arkadaşlarına yeniden dönmek istedim. Yanlış bilgilendirmeyi önlemek ve bir kurumu yıpratamamak adına… Eğriye eğri, doğruya doğru…

  Bu yazıda, istedim ki toplum doğru bilgilensin. Ancak kamuoyuna haber öyle sunuldu ki altın tabak içinde; Sağlık İl Müdürü Reha Hüdayioğlu ve arkadaşları yanlı davrandı, gıcığı varmış gibi tuttu Selahaddin Can ve sağlık ocağını hedef aldı, hakkında rapor tutturarak, soruşturma açılmasını sağladı.

  Hayır, alakası yok. Aslı şu;

  Bir kere, il genelindeki sağlık ocaklarının denetlenmesini isteyen Kahramanmaraş valiliği. Vaki şikâyetler üzerine, sağlık ocaklarında doktor ve görevli personelin mesai saatlerine uymadığı yönünde duyumlar alınır. Sağlık hizmetlerinin kesintisiz, etkin, yerinde ve zamanında yapılması için tutar, bir talimat yazısı ile gereğinin yerine getirilmesini ister.

  Valiliğin yazısı aynen şöyle; “Personel Şube Müdürü Mustafa Gürdal ve Sağlık Ocakları Şube Müdürü Abid Başarıcı"dan oluşan bir heyet ile, haftada 5 sağlık ocağı olmak üzere, personelin mesai saatlerine uyulup uyulmadığı yönünde denetlenmesi ile uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin uygulanmasını v e sonucun aylık rapor halinde valiliğimize bildirilmesi…”

  Talimat bu. Emir demiri keser kardeşim. Siz emir kulu olsanız, valilikten gelen bu talimatı göz ardı edemez, derhal uygulamaya koyarsınız. Sağlık müdürlüğü, valiliğin talimatı üzerine harekete geçiyor, iki arkadaşımız denetlemeye çıkıyor, “Önce, hiçbir ön şart koymadan, “Doğu bölgesinden başlayalım…” diyorlar ve soluğu Aslanbey sağlık ocağında alıyorlar. Tabi bunu Dulkadiroğlu ile Doğukent takip ediyor. Denetçilerin anlık kararı, Binevler tarafından da başlayabilirlerdi.

  Saat 08.20"de, sağlık ocağına vardıklarında bakıyorlar ki, 4 doktor görevinin başında değil. Günde 250—300 hastaya bakan sağlık ocağı, hasta ile dolu. Herkes tedavi için sıra bekliyor ve hava sıcak. Görevlendirilen iki arkadaşımız, talimat gereği tutanak tutuyorlar. Mutlaka o anda birisi telefon etmiş olmalı ki, tutanak anında başhekim Selahaddin Can ve arkadaşları sağlık ocağına damlıyor.

  Ondan sonra, Can"ın beklenmeyen v e istenmeyen olayı gerçekleşiyor, hastalara bakmadığı gibi, olayı protesto anlamında hastaları kovuyor. Bize aktarılan bilgi böyle.

  Devamla; Doğukent"te 2, Dulkadiroğulu sağlık ocaklarında da 2 doktor hakkında tutanak tutuluyor. Ama eylemi, istenmeyen hadiseyi Can gerçekleştiriyor!

  Reha Hüdayioğlu"nu dinliyorum, yetkili ikimse olarak, “Ben yaklaşık 20 gün önce, bütün meslektaşlarımı topladım, onları görevlerine daha ciddi yaklaşmalarını isteyen tavsiyelerde bulundum, onları uyardım. Dikkatli olun dedim. Ben keyfi bir uygulama yapmadım, sadece valilikten gelen talimatı uygulamaya koydum” diyerek kamuoyundaki yanlış anlamaların önüne geçmek istedi ve de hadise gerçekten bundan ibaretti.

  Selahaddin Can"ın tepki koyması tabi ki doğru değil. Hiçbir doktorun, hele hele meslek ahlakı ile örtüşen hipokrat yemini etmiş bir doktorun hastalara bakmama, onları kapının ağzına koyma gibi hoş olmayan şeyi yapması doğrusu yakışık almamış. Yaşlıların,çoluk-çocuklu kadınların günahı ne?

  Canımızı emanet ettiğimiz sevgili doktorlar bunu yaparsa, ben söyleyecek kelime bulamıyorum. Yapılan, hastalara, verilen diplomaya, kuruma saygısızlıktır.

  Herkes, günahının, yanlışının bedelini ödeyecektir.

  Doktor da olsa…

  MEHMET FİSKECİ

  (Maraş Gündem'den alınmıştır. 22.08.2008)
  14785  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  28.08.2008 10:29
  Eski Ajanda
  Sevgili maraş halkı sorun Dr. Selatin CAN'ın göreve gec gelmesi filan deyill bence en büyük sorun sevgili Dr.Reha HÜDAYİOĞLU 'nun eski ajandasında selatin can ın bulunması her cuma sağlık calışanları beklemekte acaba bu hafta kime sıra gelecek diye, demekki bu haftada sıra selatdin cana gelmiş ben hiç garip karşılamadım. Çünkü amacının sadece sağlık müdür yardımcısı iken kin tutduğu kişiler, sıra kime gelmişse bir şekilde ona zarar verecektir. Bence reha beye şu soru sorulmalı 4,5 yıl boyunce sağlık müdür yardımcısı iken kendisi mesaiye kacta gelip ne iş yapıyormuş yada ne yapmış kactane evraka imza atmış şimdi müdür oluncamı mesai aklına düşmüş insana gülerler Dr.Seladtin Can beye allah ayrdımcısı olsun siyasetciler
  27.08.2008 10:28
  DR SELAHADDİN CAN'A SEVGİ SELİ
  BİLİNDİĞİ GİBİ İL SAGLIK MÜDÜRÜ REHA HÜDAYİOĞLU ASLANBEY SAGLIK OCAGINI DENETLEMİŞ VE MESAİYE 15 DAKİDA GEC GELEN SELAHADDİN CAN SUCLU BULUNMUŞTUR.FAKAT İŞİN İLGİNÇ KISMI ASLANBEY MAHALLESİNDE MAHALLE HALKI COK SEVDİKLERİ DOKTORLARI İÇİN İMZA TOPLAMAKTADIRLAR.MAHALLE HALKI DOKTORLARINI SONUNA KADAR DESTEKLEMEKTEDİRLER BU SEVGİ SELİ ÖNÜNE GELENİ SİLİP SÜPÜRECEK.PEKİ SAGLIK MÜDÜRÜ BU SEVGİYE NASIL ENGEL OLACAK.YAPILAN COK BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR HERKES BİLİYORKİ TÜM TÜRKİYEDE DOKTORLAR 9:00DA GÖREVE BASLIYOR.BUNUN YASAL OLDUGUNU SÖYLEMİYORUM AMA BUNU HERKES YAPIYORSA FAKAT CEZAYI HER NEDENSE TEK BİR DOKTOR CEKİYORSA BEN BUNDA ART NİYET ARARIM.ZATEN BASINADA YANSIDIGI GİBİ DR SELAHADDİN CAN CALIŞTIGI SAGLIK OCAGINDAKİ EKSİKLE
  24.08.2008 20:08
  SELAHADDİN CAN NEDEN SUÇLU OLSUN?
  Tüm sağlık camiasının işlediği suçu neden selahaddin can'a yükleyelim ki.Bu haksızlık olur. Sadece selahaddin can mı işe geç geliyordu yoksa tüm sağlık camiası mı işe geç geliyor.Sorgulanması gereken sağlık camiası devlet memurları içerisinde en iyi gelire sahip olmasına karşı ekmeğini yediği Türk milletine neden hep tepeden bakıyor,neden mesai kavramına dikkat etmiyor,neden devletten aldığı yüksek maaşa rağmen neden mesai saatleri içinde özel muayene ve özelsektör peşinde hayasızca koşuyor.Elbette görevini sadakatle yerine getiren cefakar sağlık görevlilerini tenzih ediyorum ama birçoğu böyle davranış içerisinde.ve bunca aymazlığın içinde selahaddin can'ı suçlu ilan ederek sağlık teşkilatı tafrasını ata
  24.08.2008 12:37
  OLAYI AÇIKLIYORUM.
  Sizi gercekten tebrik ederim sayın fiskeci.Gerçektende dogruları bulmuş ve halkı aydınlatma adına güzel çalışma yapmışınız.Evet Bu ocak valilik talimatı ile gezildi. Ele başı dr.selahattini asalım iş bitsin.Onun suçsuz oldugunu savunmadık biz.suçlu zaten.biz burada,bu köşelerde sadece personele kin (kafayı takma,ters gitme,şu nun adamı bunun adamı) gibi davranışların olduğunu yazdık.Doktor suçsuz demedik.Ama ne olaylar olmuşsa artık sizlerde yani basın yazarları dünkü söylediklerinizle bu günkü söyledikleriniz bir birini tutmaz oldu.Yine birilerinden telefon gelmiş anlaşılanki tavırlar değişmiş.Kutluyorum sizleri.Bu şehir için bir şey yapılması adına hiç bir şey yapmamanızı kutluyorum.Vurun abalıya misali bence siz abalı aray
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.