PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE

Atilla Sertel yeniden oybirliğiyle seçildi ama...

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanlığı'na Atilla Sertel yeniden oybirliğiyle seçildi.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 06.01.2013 01:00 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Atilla Sertel yeniden oybirliğiyle seçildi ama...
  Atilla Sertel yeniden oybirliğiyle seçildi ama...

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanlığı'na Atilla Sertel yeniden oybirliğiyle seçildi.

  TGF'den yapılan yazılı açıklamaya göre, eylülde Ankara'da 7. Olağan Genel Kurulu'nu tamamlayan Türkiye Gazeteciler Federasyonu, 3,5 aylık aradan sonra Olağanüstü Genel Kurul'a gitti.

  Ankara'da yapılan Genel Kurul'da 156 delege oy kullanırken, tek listeyle gidilen seçimlerde mevcut Genel Başkan Atilla Sertel ve Yönetim Kurulu üyeleri oybirliğiyle aynı göreve seçildi.

  TGF Genel Başkanı Sertel, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, her şeye rağmen birlik, beraberlik içinde olacaklarını ve basının sorunlarının çözümü noktasında mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

  Daha güçlü federasyon ve daha özgür basın için yürüttükleri çalışmalara kaldıkları yerden devam edeceklerini kaydeden Sertel, ''Bizim gücümüz Anadolu'dan geliyor, birlikteliğimizden geliyor. Kimsenin bu birlikteliği bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz özgür iradeyi temsil ediyoruz'' ifadelerini kulandı. ANKARA AA

  İŞYE YENİ YÖNETİM:

  Atilla Sertel’in Genel Başkanlığı’ndaki TGF yönetim kurulu değişmezken, Olağanüstü Genel Kurul’da 156 delegenin oybirliğiyle güven tazeleyen TGF Yönetim Kurulu ve diğer kurullar şu isimlerden oluştu:

  YÖNETİM KURULU (ASİL)

  Atilla Sertel (Genel Başkan)

  Yılmaz Karaca

  Mehmet Ali Dim

  Merih Ak

  Mehmet Veysi İpek

  Ramazan Demir

  Veli Altınkaya

  Ahmet Ünal

  Sezai Matur

  Recep Aydın

  Lütfü Karakaş

  ONUR KURULU (ASİL)

  Ünal Türkeş

  Ahmet Abdullahoğlu

  Coşkun Özler

  Muammer Başer

  Necmi Pişkin

  DENETLEME KURULU (ASİL)

  Erol Tayhan

  Ercan Taraşlı

  Gökhan Erkmen

  Hikmet Kurada

  YÜKSEK İSTİŞARE KURULU

  İbrahim Erdoğan, Halit Yılmaz, Erdoğan Kahya, Suat Deniz, Arif Arslan, Kemal Özdilek, Ahmet Küçükcicibıyık, Mehmet Işık, Özgür Özen, Ümit Kahyaoğlu, Ali Soydan, İsmail Keskin, Şahin Özer, Naci Akyazıcı

  KONGREYE KATILMAYAN 40 BASIN ÖRGÜTÜ, ORTAK DEKLARASYON YAYIMLADI

  Öte yandan; Türkiye genelindeki 40 gazeteciler cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun, Atilla Sertel yönetiminin taraflı ve antidemokratik tutumu sonucu meşruluğunu kaybettiğini ileri sürdü.

  Bugün yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısına, 10 üye cemiyetin TGF'den atılmasını, 6 cemiyete de geçersiz sebeplerle disiplin cezası verilmesini protesto ederek katılmayan 40 basın örgütü, ortak deklarasyon yayımladı.

  Deklarasyonda, '1997 yılında büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), son 3 yılda Atilla Sertel yönetiminin anti demokratik, hukuk dışı ve etik açıdan kabul edilemez uygulamalarına sahne olmaktadır' denilerek, bugünkü duruma gelinmesinde Atilla Sertel'in iyi niyet kurallarına uymayan girişimlerinin etkili olduğu vurgulandı.

  Deklarasyonu imzalayan gazeteciler cemiyetlerine ve basın meslek örgütlerine bakıldığında, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun, Türkiye'yi kapsayan niteliğinin büyük oranda sona erdiğini ortaya koyan deklarasyonda, yaşanan olumsuz süreç şöyle özetlendi:

  ' 23 Eylül 2012 tarihinde yapılan son genel kurulda yaşanan hukuksuzluklardan sonra TGF'ye üye 71 meslek örgütünden 40'ının imzasıyla demokratik olmayan genel kurul protesto edilerek deklarasyon yayımlandı. Deklarasyonun ardından da 100'den fazla imza ile olağanüstü genel kurul yapılması istendi. Bunun üzerine TGF yönetimi 10 Cemiyeti ihraç edip, 6 cemiyete de kınama ve uyarı cezası vererek olağanüstü kongreye gitti. Ötekileştirme sürecini başlatan Atilla Sertel yönetimi, gazetecilerin sorunlarını çözmek yerine şahsi ihtiraslarının peşine düştü. Atilla Sertel ve yönetimi, yapılan yazılı ve sözlü uyarılara rağmen anti demokratik uygulamalarını sürdürdü, dışlama ve hukuk dışı uygulamalarına ısrarla devam etti. Bu sebeple, olağanüstü kongre için 4 Ocak'ta Ankara'ya gelen ve bu deklarasyona imza koyan bizler, kongreye katılmama kararı aldık.

  Ankara'da 5 Ocak'ta bir araya gelen ve aşağıda imzası bulunan gazeteciler cemiyetleri ile basın meslek örgütlerini, Türkiye Gazeteciler Federasyonundan dışlayan süreçte şu gelişmeler yaşandı:

  Öncelikle, 13 Aralık 2009 tarihinde, kağıt üzerinde bir tüzük genel kurulu yapıldı. Bu değişiklikle TGF'nin 11 kişiden oluşan yönetimi doğal delege yapılarak, eşitlik ilkesi bozuldu. Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetimi, 2012 yılına gelindiğinde hukuk dışı uygulamalarına kongre öncesi başladı. 71 üye basın kuruluşuna sahip Federasyon'un 15 yıllık tarihinde bir ilk yaşandı ve muhalif görülen 7 cemiyetin 28 delegesi hazirun listesine alınmadı. Bu delegelere oy kullandırılmadığı gibi, konuşmalarına da izin verilmedi.

  Taraflı tutum sergileyen Divan Kurulu da, hukuksuz uygulamalarla kongreye damgasını vurdu. TGF yönetimi ve divan kurulu gerçekleştirilen genel kurulda yasaları hiçe saydı, seçim sonucunu tartışmalı hale getirdi.

  Genel Kurul'un hemen ardından yapılan Alanya Başkanlar Konseyi toplantısı ise, Atilla Sertel'in başkanlar konseyini hiçe saydığını açıkça ortaya koydu. TGF tarihinde ilk defa Başkanlar Konseyi tamamlanmadan yarım bırakıldı. Hukuksuz bir kongre ile seçilen ve meşruluğunu kaybeden Atilla Sertel yönetimine karşı harekete geçen gazeteciler cemiyetleri, yeterli sayının çok üzerinde delegenin imzasını toplayarak olağanüstü genel kurul yapılması için TGF yönetimine başvurdu.

  Olağanüstü genel kurulda seçimi kaybedeceğini anlayan Atilla Sertel ve yönetimi, bu defa da muhalefette yer alan 10 gazeteciler cemiyeti ile basın meslek örgütünü sudan bahanelerle Türkiye Gazeteciler Federasyonu üyeliğinden ihraç etti. Sertel yönetimi, TGF Genel Başkan adayı Nuri Kolaylı'ya da akıl almayacak uydurma bir nedenle 'kınama cezası' vererek, aday olmasının önüne geçmek istedi. Özetle, 23 Eylül kongresinde 7 basın örgütünün 28 delegesine keyfi gerekçelerle haziruna dahil etmeyip oy kullandırmayan Sertel yönetimi, 5 Ocak olağanüstü kongresinde de 10 basın örgütünü TGF'den ihraç edip toplam 40 delegeye oy kullandırmama yolunu seçmiştir. Üstelik, Başkanlar Konseyi'nde görüşülmeden son 2 ay içinde 7 ilçe cemiyetini federasyona üye yaparak, kural tanımazlığını ortaya koymuştur.'

  Yaşanan bütün bu gelişmelere karşın dialog arayışının son ana kadar sürdüğüne dikkat çekilen deklarasyonda, 'Federasyon yönetiminin keyfi uygulamalardan vazgeçmesi ve TGF'nin bütünlüğünün korunması amacıyla olağanüstü kongre öncesi yapılan son uzlaşma girişimimiz de, ne yazık ki Sertel yönetimi tarafından kabul edilmemiştir' denildi.

  Ortak açıklamada son olarak, 'Türkiye Gazeteciler Federasyonu'na üye aşağıda imzası bulunan bizler, Atilla Sertel yönetiminin bu dışlayan ve ötekileştiren tutumu karşısında örgütlü mücadelemizi, yeni bir oluşumu da hayata geçirmek üzere Türkiye Gazeteciler Platformu adı altında sürdürme kararı aldık' görüşünün altı çizildi.

  Türkiye Gazeteciler Platformu adına ortak açıklamayı şu meslek örgütleri imzaladı:

  Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey

  Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni

  Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül

  Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan

  Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız

  Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Nuri Kolaylı

  Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör

  Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği Başkanı Kenan Macit

  Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen

  Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Önder Varol

  Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy

  Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Sarılarlı

  Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Köse

  Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Başkanı Nazmi Bilgin

  Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Sabri Kocaman

  Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram

  Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan

  İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şehmuz Aslan

  Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abid Vanlı

  Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaaslan

  Kars Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yücel Sezer

  Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü Acar

  Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Selci

  Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu

  Kilis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Barutçu

  Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar

  Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu

  Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman

  Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Osman Sayın

  Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Metin Özkan

  Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz

  Sinop Gazeteciler Cemiyeti TGF Kurucu Başkanı Mustafa Genç

  Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal

  Şanlıurfa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Kapaklı

  Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel

  Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata

  Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Celal Çevirgen

  Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan Polat

  Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı

  Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık

  Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Osman Sayın

  Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Metin Özkan

  Samsun Gazeteciler Cemiyeti TGF Kurucu Başkanı Necdet Uzun

  Sinop Gazeteciler Cemiyeti TGF Kurucu Başkanı Mustafa Genç

  Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal

  Şanlıurfa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Kapaklı

  Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel

  Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata

  Tunceli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Haydar Gözlü

  Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Celal Çevirgen

  Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan Polat

  Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı

  Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık.

   

  29241  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.