PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

"Başkanlık, Türkiye’de Diktatörlüğe Gider"

Kahramanmaraş Türk Ocağı yeni faaliyet dönemini “Başkanlık Sistemi Ve Türkiyedeki Uygulanabilirliği” konfernası ile başlattı.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 12.02.2015 15:02 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  "Başkanlık, Türkiye’de Diktatörlüğe Gider"

  Kahramanmaraş Türk Ocağı yeni faaliyet dönemini “Başkanlık Sistemi Ve Türkiyedeki Uygulanabilirliği” konfernası ile başlattı.

   Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesi, son aylarda hararetli tartışmalara sebep olan Başkanlık Sistemi konusunda konferans vermek ve halkımızı doğru bilgilendirmek üzere, Anayasa Hukukçusu Prof. Attila Özer’i davet etti.

   Konferans, Necip Fazıl Kültür Merkezinde çok sayıda hukukçu, akademiysen ve nitelikli dinleyici tarafından ilgiyle izlendi.

  Hâlen İstanbul Aydın Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışan Türkiye’deki sayılı Anayasa Hukukçularından Prof. Dr. Attila Özer, dünyada Amerika Birleşik Devletleri dışında başkanlık sisteminin başarılı olduğu ülkenin bulunmadığını, oradaki başarının da kendine özgü toplum yapısından kaynaklandığını anlattı. “Amerika’da diktatörlüğü engelleyen şey, çok gelişmiş olan sivil toplum örgütlerinin, özellikle kadın örgütlerinin gücüdür; oysa bizde o derece gelişmiş böyle bir güç asla yoktur.” dedi

   Attila Özer, bizim millet olarak – maalesef – duygusal bir yapıya sahip olduğumuzu, sevdiğimizi aşırı severken, nefret ettiğimizden de aşırı şekilde nefret etmek gibi bir tabiatımızın bulunduğunu, keza liderleri aşırı şekilde sivriltme özelliğimizin de bu sisteme uygun olmadığını söyledi. “Biz sevdiğimiz liderin de hata yapabileceğini asla kabul etmeyiz, bu da asla doğru bir tutum değildir” dedi.

  Ayrıca devlet adamlarının sözlerine çok dikkat etmesi gerektiğini, şimdiki Başbakanın geçtiğimiz gün, ayni duygusal tabiatla “Başkanlık sistemine karşı çıkmak vatana ihanettir” gibi asla uygun olmayan bir cümle sarf ettiğini, buna karşı çıkan herkesin böylece ağır şekilde suçlandığını hatırlatarak ekledi: Oysa, sosyal bilimlerde tek doğru yok, doğrular vardır. Siz kendi doğrunuzu haklı gerekçelerle ortaya koyarsanız, sizin doğrunuz geçerlik kazanır ve sosyal hayata uygulanır.”

  Prof. Özer görüşlerini şöyle özetledi:

  Ülkemizde demokrasi arayışlarının 200 yıllık bir tarihçesi vardır; 1808 Sened-i İttifak belgesine kadar geri götürülebilir. 1876 I. Meşrutiyetten başlayıp 1982 Anayasası’na kadar hep bu arayışın ürünüdür. Oysa Avrupa’nınki neredeyse bin yıla yaklaşır. Nihayet ülkemiz de Parlamenter sistemi benimsemiştir ve bu sisteme alışmıştır. Ama Türkiye’de tam bir demokrasi olduğuna şahsen inanmıyorum. Neden? Çünkü 1982’de çıkarılan seçim kanuna göre liderler nerdeyse bütün milletvekili adaylarını tek başına belirlemekte, seçmenler ise bunları seçmek değil onaylamak zorunda kalmaktadırlar. Türkiye’de en demokratik seçim dönemi 1950-1957 arasıdır. Çünkü yaygın bir ön seçim sistemiyle milletvekili adaylarını delegeler, yani halk bizzat belirliyordu. Ülkemizdeki Anayasa hukukçuları arasında Prof. Burhan Kuzu’dan başka, Türkiye’de Başkanlık sistemini savunan yoktur. Bana göre de bu sistem ülkemizin yapısına uygun değildir ve eskiden beri bu görüşteyim. 1997’de yazdığım Başkanlık Sistemi ve Türkiye’de Uygulanabilirliği adlı kitabımda gerekçelerini tek tek anlattım.”

  Prof. Attila Özer, mevcut Cumhurbaşkanının başkanlık sisteminde neden ısrar ettiği sorusuna ise, “o bunu açıkça söylüyor, tek güç olmak istiyor; bıktım bu mahkemelerden, diyor” şeklinde cevap verdi. İlâveten demokrasi ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiye de dikkat çekti ve dünyada gerçek demokrasiyi yaşatanların hep kalkınmış ülkeler olduğunu söyleyerek, konuşmasına son verdi.

           Konferansın sonunda söz alan Kahramanmaraş şubesinin yeni başkanı Av. Kemal Yavuz ise, Türk Ocaklarının hür bir düşünce platformu olduğunu ve devam ettirecekleri kültürel faaliyetlerle halkı doğru bilgilendirmeyi bir görev saydıklarını belirterek Prof. Attila Özer’e ve katılımcılara teşekkür etti.

  2489  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.