PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Bekir Eryılmaz oda yöneticiliğini bırakıyor!

Kahramanmaraş kamuoyunun 'keskin çıkış ve söylemleri' ile yakından tanıdığı bir isim olan; Kahramanmaraş Şoförler ve Otomobilciler Odası Yönetim Kurulu üyesi Bekir Eryılmaz; "2002
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 26.10.2009 14:24 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Bekir Eryılmaz oda yöneticiliğini bırakıyor!
  BEKİR ERYILMAZ
  Bekir Eryılmaz oda yöneticiliğini bırakıyor!
  Bekir Eryılmaz oda yöneticiliğini bırakıyor!
  Bekir Eryılmaz oda yöneticiliğini bırakıyor!

  Kahramanmaraş kamuoyunun 'keskin çıkış ve söylemleri' ile yakından tanıdığı bir isim olan; Kahramanmaraş Şoförler ve Otomobilciler Odası Yönetim Kurulu üyesi Bekir Eryılmaz; "2002 yılında göreve gelirken iki dönem oda yönetiminde bulunacağımızı belirtmiştik. Bu nedenle yapılacak olan ilk oda seçiminde oda yönetiminde yeniden görev almayacağım ve yeni bir ekibe destek vereceğim" dedi.

  Bu kararını ilk olarak Mahrukatçılar bölgesindeki 120 No'lu SS. Aktif Kamyoncular ve Taşıyıcılar Kooperatifi'nde yaptığı toplantı ile kamyoncu esnaflarına açıklayan ve Bekir Eryılmaz şöyle konuştu:

  “Son dönemde mensubu bulunduğum nakliyeci ve taşımacı esnafına bir hizmet verememenin üzüntüsünü yaşıyorum. Ayrıca esnafa zarar verip hizmet ederken istemeyerek leke aldığımı düşünüyorum. Verdiğimiz söz gereği ve daha fazla kirlenmemek için oda yöneticiliğini dönem sonu itibarı ile seçimlerde bırakıyorum. Şunun için mutluyum; 10 yıl önce esnafımız teşkilatlarına sahip çıkılmıyordu. Artık esnafın, teşkilatına ilgi duyduğunu ve kısaca onlarca Bekir Eryılmazların olduğunu görüyorum ve mutluluk duyuyorum.

  YENİ DÖNEMDE YENİ BİR EKİP

  2010 yılı seçim döneminde kişiye dayalı yönetim anlayışının hakim olmadığı, esnafın içinden gelen ve esnafların cefasını çeken, esnafla organik bağı olan, maddi ve çıkar hesapları yapmayan, odaları geçim kaynağı olarak görmeyen, şan, şöhret hastası olmayan ve siyasi hesabı olmayan, manevi değerlere saygılı ve maneviyatı yaşayan, adı içki ve gece hayatı ile anılmayan, ben değil, biz anlayışının hakim olduğu, ekip ruhu taşıyan, kısaca öz be öz esnaf olan, dua için hizmete talip olan dürüst bir ekibe destek vereceğim ve emirlerinde olacağım.”

  Bekir Eryılmaz, Kahramanmaraş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Kuybu ile de yollarının ayrıldığını belirtti.

  İŞTE BEKİR ERYILMAZ’IN ÇOK SES GETİRECEK AÇIKLAMASI:

  “Değerli Meslektaşlarım, mesleğimizin çilekeş mensupları, Saygıdeğer basın mensupları kardeşlerim.

  1979 yılında ehliyetimi alarak meslek hayatıma başladım. Aldığım sorumluluk gereği 1986 yılında şoförler odasında yönetici olarak görev aldım.

  Zaman zaman ara versem de yaklaşık 24 yıldır sürdürdüğüm, siz çilekeş nakliyeci ve taşımacı esnafına ve Şoförler odasında ki hizmet görevime kamuoyuna aşağıdaki açıklamalar yaparak son veriyorum.

  İLK MESLEĞE BAŞLAMAM

  Değerli meslektaşlarım meslek hayatıma muavinlikle başladım, sonrasında kamyon şoförlüğü, daha sonra Nakliye Komisyonculuğu yaptım ve su anda lojistik firma olarak meslek hayatıma devam ediyorum.5–6 yıl Kamyon şoförlüğü yaptım kamyonculuğun çekebileceği çileleri çektim o zamanın kamyoncuları bilirler, BMC ve Ford marka kamyonlarda orta doğu İRAN, IRAK kapılarında kamyoncunun çektiği ızdırapları bizzat yaşadım. Yurt içi taşımalarda komisyoncu simsarlar tarafından kamyoncunun sömürüldüğünü, aşağılandığını bizzat yaşadım. Bazı işverenlerin kamyoncu esnafının üzerinden nasıl rant sağladıklarına şahit oldum. Kısaca 5-6 yıl kamyonculuk yaptım ama 30 yıllık kamyoncunun yaşadığı çileleri çektim

  İLK ODA YÖNETİCİLİĞİM

  1986 yılında büyüğümüz ve ustam olan Rahmetli Mevlüt Gökçe referansı ile şoförler odasına yönetici olarak seçildim. Gültekin Çolak başkanımızdı. Seçildiğimiz ilk hafta şunu sordum; ‘’Ağabey ben 27 yaşındayım diğer ağabeylerle en az 15-20 yaş fark var. Bu işler yani oda işleri nasıl olur?’’ dedim.

  Allah gani gani rahmet eylesin bana aynen şunu tavsiye etti; Sen genç ve ilkeli delikanlısın. Ben 4 yıl oda’da yöneticilik yaptım. Tertemiz girdim tertemiz görevi sana bırakıyorum. Sende zamanı gelince tertemiz olarak girdiğin bu esnafa hizmet görevini tertemiz senden sonrakilere bırakacaksın’’dedi. Bu söz hayatımın her anında ilkem oldu.

  AHMET KUYBU İLE NASIL TANIŞTIM

  Gültekin Çolak Başkanla ilkeler prensibinde anlaşamadım. Oda faaliyetlerine 1988’den 1999’a kadar 10 yıl ara verdim. 1999 yılında esnafa karşı taşıdığım sorumluluk gereği yeniden oda faaliyetlerine başladım. O zaman bugünkü yönetimin kurucuları Bekir Eryılmaz, Selim Çetinkaya ve Osman Müdüroğlu idi.

  Aynı yıl Selim Çetinkaya ile girdiğimiz seçimleri 102 oy farkıyla aslında kaybettirildik.o tarihlerde oda seçimlerinde ki seçmen listeleri insiyatif yönetimin elindeydi.Bugünkü gibi değildi.(Bakanlık Tanzim Ediyor)

  Kaybettiğimiz seçimlerde Ahmet Kuybu’da Osman Müdüroğlu referansı ile yönetime yazmıştık öylece tanışmış olduk.

  GÜLTEKİN ÇOLAK DÖNEMİ SONA ERİYOR

  Gültekin Çolak oda’yı iyi yönetmiyor.Odayı şahsi çıkarlarına alet ediyor.Özel hayatları,Gece hayatlarıyla gündemden düşmüyordu ve esnafın gözünde iyice itibar kaybetmişti.Bakanlık müfettişlerinin yaptığı incelemeler sonucunda yönetimden 5 kişinin yolsuzluktan hapis yatmıştı.

  Yeni yapılacak ilk seçimlerde kesin kaybetmişti. Biz ekip olarak zaten seçimlere hazırdık. Kimi aday yapsak seçimleri farklı kazanacaktık.

  2002 SEÇİMLERİ.:Seçimlere hazırdık 6’ya kadar zaman vardı.Ahmet Kuybu’dan haber geldi bu ekip beni başkan yaparlar mı diye ?Kuybu bana pek güven vermiyordu.

  Osman Müdüroğlu’nun ısrarı ve kendisinin bana bizzat ricası ile Başkan adayı olmak istediğini söyledi. Arkadaşlarla istişare yaptık Kuybu istekli ve heyecanlı idi .Bizde kontrolün bizde olması şartıyla vede hizmet noktasında yerel ve genelde projelerimizi uygulamak için Kuybu’yu aday yaptık.

  YERELDE KAHRAMANMARAŞ İLİNDEKİ HEDEFLERİMİZ

  • Gültekin çolak yönetimin esnafının yanında itibar kaybetmesine başlıca sebep olan oda’yı şahsi ve çıkar hesaplarımız için kullanmayacaktık.

  • Özel hayatlarımız düzenli olacak bizim yönetim anlayışımıza göre.Gece alemcileri olarak anılmayacaktık

  • .Esnafa yakışır şekilde içinde her türlü sosyal donatılar olan hizmet binası yapacaktık.

  • Kamyoncu Esnafını ayağa kaldırıp fabrika ve okul servisci esnafının yanında olup her türlü toplu taşıma esnafının hiçbir sorunu kalmayacaktı.

  • Yani esnafın hayalini kurduğu yönetim anlayışı hâkim olacaktı

  GENELDE ANKARADAKİ HEDEFLERİMİZ:

  Yıllardır Federasyonun başında bulunan esnafın milli ve manevi değerlerine karşı duruşuyla ün yapan 28 şubat’ın 5’li çetesinin en ünlüsü olan adı yolsuzluk ve usulsüzlüklerle en çok basında manşet bulan ve yolsuzluklardan yargılanan DEVRİŞ GÜNDAY ve zihniyetini devirecektik.

  Bu hizmetleri yaptıktan sonra görevi genç ve dinamik bir ekibe bırakacaktık tüm bu işler için 3-5 yıl yani en fazla 8 yıl yeterdi bize. Kısaca iki dönem sonunda yeni bir ekibe yol verecektik.

  NELER YAPTIK?

  İlk dönemimiz olan 2002-2005 yılında 3-5 yılda yereldeki ve geneldeki hizmetlerimizin % 80 yaptık Yerelde; HİZMET BİNASI:900 m2 inşaat alanı üzerinde 5 katlı olarak inşa ettiğimiz hizmet binası %70’ini esnafın yardımlarıyla tamamlayıp içine taşındık.

  Esnafla bütünleştik, güven kazandık. ANKARA’da esas hedefimiz olan Derviş Günday’ı devirmek için 2002’de düğmeye bastık. K.Maraş’lı Nakliyeci ve Şoför esnafına verdiğimiz söz gereği onur ve şerefimizle mücadele yaptık. Günday a karşı kısaca Ankara’da muhalefet bayrağını açtık. Gerek K.Maraş’ta gerek Türkiye’nin her kesiminden takdir kazandık. İlk dönemde yönetim olarak ekonomik çıkar şan,şöhret,siyasi hesap çıkarları yapmadık Başarılı bir dönem geçirdik.

  2005 DÖNEMİ KUYBU DEĞİŞİYOR

  İlk dönemde yaptığımız hizmetlerin eksikliklerini tamamlamamız gerekirdi ama öyle olmadı. Kuybu’nun Ekonomik çıkar hesapları olduğunu, oda üzerinden siyasi hesapları olduğunu, şan, şöhret ve gösteriş tutkunu olduğunu geç anladım. İlkelerimle uyuşmuyordu.

  • Kısaca 1. dönemde yapımının % 70’ini tamamladığımız hizmet binasının ömür boyu kullanım hakkını kaybettik.

  • Şimdi 90 m2 2 odalı şoför esnafına yakışmayan bir yerde oturuyoruz. Bu esnafın onurunu kırıyor. Ayrıca Ankara’da karşı olduğumuz Günday a teslim olduk. Daha ileri gittik Günday ’in adını Esnaf sarayında Derviş Günday Konferans salonu adını koyduk. Sonra siyasi hesaplarımız uğruna değiştirip Recep Tayip Erdoğan Konferans salonu adını yazdık.

  • Kamyoncu esnafını defterden sildik, batışını seyrettik. Kamyon garajından kamyoncuları kovduk. Dertlerini anlatmak için oda binasına geldiklerinde kabul etmedik.

  • Kamyoncular eylem yaptı. Başkan istifa diyerek tempo tuttu. Bu olay K.Maraş tarihinde ilk defa esnafın Başkanına karşı isyanıydı. Bu olay televizyon kanallarında yayınlandı. Kamyoncuların örgütlenmesine engel olmaya çalıştık. Kısacası 2 yüzlü tutarsız bir dönem geçirdik.

  Kısaca bizde Esnafın eski yönetimi neden tasviye edip bize oy verdiği değerleri yok ettik. Bizde önceki yöneticilere benzedik bazı noktalarda daha’da ileri gittik. Esnaf’a verdiğimiz sözleri unuttuk. Değiştik en önemlisi 2 dönem sözü benden başka söyleyen olmadı.Odanın imkanları KUYBU dahil Bazı arkadaşları cezb etti.Ahmet Kuybu ile çalıştığımız 2 dönem 8 yıl boyunca ilkelerimden taviz vermedim.Boğazımdan bir kuruş esnafın parası geçmedi haram lokma hayatım boyunca yemedim.Bunun en iyi şahidi Ahmet Kuybu ve Arkadaşları bilirler.

  HİZMET ODASI DEĞİL GEÇİM MEKÂNIYIZ

  Açık yüreklilikle söylüyorum biz 2002 yönetim olarak Şoförler Odasına şan ve şeref onur vermeye geldik. Ama şan ve şöhretine sarıldık.İŞTE ÖRNEK; Yaptığımız tüm hizmetler paraya dayalı parayla yapılan hizmetlerdi.

  Şoför Esnafının gücünü yani manevi gücünü kullanmadık. Şoför Esnafının manevi gücünü kullanabilmiş olsaydık başta kamyoncu esnafı bu durumda hiç olmazdı.Köy Minibüslerinin sıkıntıları son bulurdu.Fabrika servisci esnafı kaderine terk edilmezdi.

  Toplu taşıma yapan esnafımıza bir gün ne derdiniz var diyebilirdik. Bu işleri yapabilmek için SAMİMİ ve CESUR yüreğimizi ortaya koyamadık. Sebebi; Nakliyeci esnafına her türlü ticari ve mali sırlarını teslim eden, toplu taşımacı esnafına en değerli varlıklarımız olan Canlarını, Çocuklarını teslim eden ANCAK ONURLU bir yaşam hakkı için üç kuruşu çok görüp gariban esnafın kanını emen VAMPİR’lerden çekindik.

  KİTAP YAZIYORUM

  1978 yılında başladığım meslek hayatımı ve meslek odasında ki anılarımı,yaşadıklarımı,odaların bilinmeyen karanlık noktalarını Özellikle Ahmet Kuybu ile beraber çalıştığımız 8 yıl bol bol yazacağım.Kitabı okuyanlar Duygulanacak,Düşünecek,Hayretler içinde kalacaklar.Gelecek nesillere yol göstereceğini umuyorum..Basımı hazır 2009 yılı sonu itibari ile bitirmeyi düşünüyorum. K.Maraş’taki esnafa ve Türkiye’deki tüm oda başkanlarına göndereceğim..Kitap Türkiye’de Şoförlerin ve nakliyecilerin sıkıntılarını anlatıp odaların iç yüzünü yazacağım için bir ilk olacak.Ses getireceğini umuyorum.

  ODA YÖNETİCİLİĞİNE SON VERİYORUM

  Son dönemde mensubu bulunduğum Nakliyeci ve Taşımacı esnafına bir hizmet verememenin üzüntüsünü yaşıyorum. Ayrıca Esnafa zarar verip hizmet ederken istemeyerek LEKE aldığımı düşünüyorum.Verdiğimiz söz gereği ve daha fazla kirlenmemek için oda yöneticiliğini dönem sonu itibariyle seçimlerde bırakıyorum.Şunun için mutluyum 10 yıl önce esnafımız teşkilatlarına sahip çıkılmıyordu.Artık Esnafın teşkilatına ilgi duyduğumu kısaca onlarca Bekir Eryılmazların olduğunu görüyorum.ve mutluluk duyuyorum.

  YENİ DÖNEMDE YENİ BİR EKİP

  • 2010 yılı seçim döneminde kişiye dayalı yönetim anlayışının hâkim olmadığı

  • Esnafın içinden gelen esnaflığın cefasını çeken esnafla organik bağı olan

  • Maddi ve çıkar hesapları yapmayan. Odaları geçim kaynağı olarak görmeyen, Şan, şöhret hastası olmayan ve Siyasi bir hesabı olmayan.

  • Manevi değerlere saygılı ve maneviyatı yaşayan adı içki ve gece hayatı ile anılmayan ben değil biz anlayışının hâkim olduğu ekip ruhu taşıyan kısaca öz ve öz esnaf olan dua için hizmete talip olan dürüst bir ekibe destek olacağım ve emirlerinde olacağım.

  Yeni Dönemde Ahmet Kuybu ve Kuybu gibi kişiler mutlaka bu esnaf teşkilatlarından uzaklaştırılmalıdır. Zaten hizmet yapmak için geldiler yapacakları kadar yaptılar yaptıkları iyi şeyler için kendilerine teşekkür ederiz. Bundan sonra esnafa hizmet edecek yeni ekiplere yol versinler. Daha çok saygı göreceklerdir. Direnirlerse geldikleri gibi gideceklerdir. K.Maraş esnaf kamuoyu Ahmet Kuybu’nun yeniden aday olduğunda niyetinin ne olduğunu çok iyi bilmektedirler.

  SON OLARAK;

  Esnafa verdiğimiz kötü hizmetten dolayı özür diliyor ve helallik istiyorum. Bundan sonra yine esnafımın hizmetinde ve emrinde olacağım. Hizmet etmek için oda başkanı olmak gerekmez diyorum.

  VE DİYORUM Kİ YÖNETİCİLERİN;

  Temsil ettikleri makamları, mevkileri ve imkânlar Milletin malıdır. O kutsal değerleri şahsi çıkar ve hesaplarına kullananlar, yetim hakkı yiyenler, Toplumun en aşağılık insanlarıdır. Bu haksızlıklara göz yumanlarda aşağılık insanlardır. Benim karakterim, ilkelerim, imanım ve inancım gereği hayatım boyunca millet ve esnaf üzerinden asalak geçinenlerle, makamları ve mevkileri ne olursa olsun mücadele ettim ve etmeye’de devam edeceğim.

  ŞUNA İNANIYORUM Kİ; Artık benim esnafım uyanmıştır. Sorumluluğun bilincindedir. Üzerine düşen görevleri yerine getireceklerine inancım tamdır. Düşünerek VİCDAN muhasebesi yapacak e 2010 yılı seçimlerinde en sağlıklı kararı verecektir.

  SİZ BASIN MENSUPLARI ARACILIĞIYLA ESNAF KAMUOYUNA VE KAHRAMANMARAŞ HALKINA EN DERİN SAYGILARIMI SUNARIM…Bekir Eryılmaz"

  Bekir Eryılmaz, yazılı olarak hazırladığı açıklamasını okumasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı ve kamyoncu arkadaşları ile birlikte, kooperatif kapısı önünde topluca fotoğraf çektirdi.
  12639  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.