PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..

Çukurova Bölgesel Havalimanı temel atma töreni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılırımlarıyla yapıldı..
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 28.05.2013 14:21 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..
  Bölgesel Havalimanı temeli atıldı..

  Çukurova Bölgesel Havalimanı temel atma töreni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılırımlarıyla yapıldı..

  Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Burası yapıldığında çiftçinin ürünleri daha fazla para edecek, esnafımız daha fazla para kazanacak. Nereden nereye? 28 Mayıs'ta ihtilal yaparlardı. Şimdi biz temel atıyoruz. Bugün 'olmaz, yapılamaz' denen havalimanının 3 bakanla temelini atıyoruz. Bizim yaptıklarımıza bazılarının hayalleri bile yetişemez"

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili "Burası yapıldığında çiftçinin ürünleri daha fazla para edecek, esnafımız daha fazla para kazanacak. Nereden nereye? 28 Mayıs'ta ihtilal yaparlardı. Şimdi biz temel atıyoruz" dedi.

  Bakan Çağlayan, Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesinde yapılan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, havalimanının Çukurova'ya yatırımdan üretime, ihracattan istihdama kadar her alanda faydalar getireceğini söyledi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile komşu iki ilin milletvekili olarak il ayrımı yapmadan Çukurova için çalıştıklarını dile getiren Çağlayan, Mersin ve Adana'daki geçmişinin çok eskiye dayanmadığını ancak en az bir Çukurovalı kadar yöreyi tanıdığını ve sevdiğini, bundan da onur duyduğunu anlattı.

  Zaman zaman gerçekleştirilen toplantılarda bazı vaatlerde bulunduklarını, vaatlerini hayata geçirdiklerini, yapamayacaklarının ise sözünü vermediklerini ifade eden Çağlayan, "Bugün de bir sözümüzü yerine getiriyoruz. Akdeniz Oyunları da bunlardan birisi. Önümüzdeki günlerde bunu da başarıyla yapacağız. Geçen sene verdiğimiz sözleri teker teker hayata geçiriyoruz" dedi.

  Havalimanı yapmak için söz verdiklerinde bazı kesimlerin bunu başaramayacaklarına dair söylemlerde bulunduklarını anımsatan Çağlayan, şöyle konuştu:

  "Bugün 'olmaz, yapılamaz' denen havalimanının 3 bakanla temelini atıyoruz. Bizim yaptıklarımıza bazılarının hayalleri bile yetişemez. Buradaki havalimanı sadece yolcu taşımayacak. Yöre için çok önemli olan tarımsal üretimler de taşınacak. Çiftçimizin ürettiği çilek, muz kanatlanıp dünyaya uçacak. Çiftçimiz, köylümüz daha fazla kazanacak. Bu havalimanı sadece yolcu getirmeyecek. Bölge için verdiğimiz söz vardı. Burayı Akdeniz havzasının lojistik merkezi yapacağımızı söylemiştik. Bu sözümüzün bir aşaması da bu havalimanı. Burası yapıldığında çiftçinin ürünleri daha fazla para edecek, esnafımız daha fazla para kazanacak. Nereden nereye? 28 Mayıs'ta ihtilal yaparlardı. Şimdi biz temel atıyoruz. Türkiye'nin ikinci büyük havalimanının temelini atıyoruz. Yarın 29 Mayıs. Bu tarih bizim için, tarihimiz için çok önemli. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettiği tarih. Bugün Türkiye elde ettiği istikrarla, İstanbul'da ve Türkiye'nin her tarafında yeni yeni yatırımlar yapıyor ve yarın İstanbul'da Başbakanımızın katılımlarıyla 2.5 milyar dolardan daha fazla yatırımla 3. boğaz köprüsünün temeli atılacak."

  Çağlayan, Akdeniz Oyunları'nın da bölgeye çok önemli katkılar sağlayacağını ifade ederek "Maalesef en baştan beri bu işin yetişmemesi için elinden geleni yapanlar vardı. 'Tesisler yetişmeyecek' deniyordu. Ama yetişmeyen tesisler değil, onların zihniyeti. Yeni bir şölene hazır olun. 9 Haziran'da Akdeniz Oyunları için yapılan tesislerin açılışını hep birlikte yapacağız. Toplu açılışa hepinizi bekliyorum" diye konuştu.

  -"Türkiye pasaportu taşımaktan şeref duydum"

  Bakan Çağlayan, siyasete atılmadan önce sanayi odası başkanı olarak IMF'den 1 milyar dolar borç alabilmek için geziye katıldıklarını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Aramızda bir çok iş adamı vardı. Polisler tek tek üst baş araması yaptı. Köpeklerini yanlarına alarak Türk iş adamlarının üstünü oturdukları yeri adeta esrar kaçakçısı gibi aradılar. O günü hiç unutamam. Çünkü borç alıyorduk. Nereden nereye? Geçtiğimiz günlerde yine ABD'ye ziyaret gerçekleştirdik. 10 yıl önceki karşılamanın dağlar kadar farklısını görerek karşılandık. Evelallah Türkiye doğru yoldadır, emin ellerdedir. Şükürler olsun Türkiye dünyaya meydan okuyan bir ülke olmuştur. Başbakanımızın ABD'ye düzenlediği gezinin ardından bir kez daha Türkiye pasaportu taşımaktan onur ve şeref duydum. Daha önce köpeklerle aranan Türk iş adamları, pasaportunu bile cebinden çıkarmadan, Amerika'ya gidip geliyor." 

  -Diğer konuşmacılar-

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal da Çukurova'nın turizm ve tarım anlamında önemli potansiyele sahip olduğunu ancak Adana'daki tek seçenekli havaalanı nedeniyle potansiyelin yeterince kullanılmadığını, bu potansiyeli harekete geçirebilmek için Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

  Adana Valisi Hüseyin Avni Çoş ise bölgesel kalkınma için çok önemli bir adımın atıldığına dikkati çekerek yapılacak havalimanının sadece Adana ve Mersin'e değil tüm bölgeye hizmet vereceğini vurguladı.

  Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye'nin 2023 hedefine yürüyüşünde bugün Mersin'de "mega" bir adım atıldığını dile getirdi.

  Bölgeyi dünyaya açacak çalışmayla Çukurova'nın dünyaya entegre olacağına işaret eden Güzeloğlu, "Türkiye'nin kalkınmasına değer katacak ve 2023 hedeflerine katkı sağlayacak bu çalışma, Çukurova'nın her alanda daha hızlı kalkınmasını sağlayacak. Mersin ve Adana bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin kutlu yürüyüşüne katkı sağlayacak. Çukurova'ya böyle bir çalışmayı kazandıran bakanlarımız başta olmak üzere Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederiz" dedi.

   

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; 27 Mayıs'tan bugüne kadar milletin iradesini çalmak, iradesinin önüne engel koymak için her türlü komplo kuruldu. Milletin iradesini çalamadıkları zaman milletin başbakanının canını aldılar, merhum Menderes’i şehit ettiler. Ama bu aziz millet, hiçbir şekilde demokrasi, kalkınma, adalet ve özgürlük yürüyüşünden vazgeçmedi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "27 Mayıs'tan bugüne kadar milletin iradesini çalmak, iradesinin önüne engel koymak için her türlü komplo kuruldu. Milletin iradesini çalamadıkları zaman milletinin başbakanının canını aldılar, merhum Menderes’i şehit ettiler. Ama bu aziz millet, hiçbir şekilde demokrasi, kalkınma, adalet ve özgürlük yürüyüşünden vazgeçmedi" dedi.

  Bakan Çelik, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tür törenlerde işin esasının genelde protokol nedeniyle gözden kaçırıldığını belirterek, aslında tebrik edilmesi, kutlanması ve onurlandırılması gerekenin tören alanın dolduran vatandaşlar olduğunu söyledi.

  Dün 27 Mayıs İhtilalinin yıl dönümü olduğunu anımsatan Çelik, "27 Mayıs, bu millete yapılan her türlü kötülüğün, alçakça komplonun, bu millet karşısındaki her türlü haysiyetsiz çeteleşmenin sebebidir. 27 Mayıs'tan bugüne kadar milletin iradesini çalmak, iradesinin önüne engel koymak için her türlü komplo kuruldu. Milletin iradesini çalamadıkları zaman milletinin başbakanının canını aldılar, merhum Menderes’i şehit ettiler. Ama bu aziz millet, hiçbir şekilde demokrasi, kalkınma, adalet ve özgürlük yürüyüşünden vazgeçmedi. Kendisi için çalışan kadrolara, sivil siyasete ve demokrasiye büyük bir onurla ve sadakatla güç vermeye devam etti" diye konuştu.

  Vatandaşların desteği olmasa, vatandaşlar tören alanlarını doldurmasa Türkiye’de ne demokrasi olacağını ne de bu yatırımların yapılabileceğini anlatan Çelik, Türkiye’nin zenginliklerinin aynı olduğunu, ülkenin imkanlarının aynı olduğunu ancak geçmişte yapılamayan ve mücize addedilen şeylerin bugün gerçekleştirilebildiğini aktardı.

  10 yıl önce krizlerle boğuşan, siyasi ve ekonomik krizlerin içerisinde debelenen ülkenin, ekonomik ve siyasi açıdan cazibe merkezine döndüğünü dile getiren Çelik, şunları söyledi:

  "Aynı imkanlar varken milletin iradesini gasbedenler, milletin iradesi karşısında çeşitli çetelerle, cuntalarla, askeri darbelerle ortaya çıkanlar, bu ülkeyi fakirleştirdi, ülkeyi siyasi ve ekonomik krizlere soktu. Bugün sizlerin verdiği destek sayesinde, demokrasi, sivil siyaset, hakkaniyet ve adalet etrafında kenetlenmeniz sayesinde, ülkemiz her bakımdan cazibe merkezi haline gelmiştir. Avrupa’da büyük bir ekonomik kriz var. Güneyimizde Arap devrimi ülkelerinde büyük siyasi krizler söz konusu. Ama ülkemiz, biricik Türkiyemiz, hem bu siyasi krizler karşısında hem ekonomik krizler karşısında cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ülkemizdeki bir havalimanı ihalesi, orta Avrupa’daki ve dünyanın pekçok yerindeki ülkelerin gayri safi milli hasılasından daha büyük rakamlarla sonuçlandı. İşte bu mucizenin asıl sahibi sizlersiniz. Sizler bu yürüyüşünüzü devam ettirdiğiniz sürece, bu iradenizi ortaya koyduğunuz müddetçe ve bu sadakatla bu ülkeye kendi çocuklarınızın geleceği için bu vizyonu koyduğunuz müddetçe size hizmet etmek hepimizin boynunun borcudur. Şu anda 3 bin yıllık bir toprağın üzerinde oturuyoruz. Taşköprü 2 bin yaşında, ama bugün Çukurova’dan bu toplantıdan Mostar Köprüsü’ne de uzanıyoruz, Somali’deki kerdeşlerimize de uzanıyoruz, dünyanın her tarafına uzanıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki milletimizin iradesi sadece Çukurova’nın zenginleşmesi, Çukurova’nın büyümesi değil, bütün bir medeniyet havzamızın büyümesi anlamına gelecektir."

  Türkiye’de siyasi ve ekonomik krizlerin geride kaldığını, milletin her türlü darbe ve cunta faaliyetini elinin tersiyle bir kenara ittiğini kaydeden Çelik, ekonomik açıdan dünyanın en büyük cazibe merkezi haline gelen Türkiye'nin milletin iradesiyle böyle büyük yatırımlar yaptığını ifade etti.

  Türkiye'nin sadece Çukurova’ya değil, Mezepotamya’ya, Afrika’ya, Asya’ya, ihtiyaç sahibi bulunan herkese su kuyuları götürmekten yollar götürmeye kadar büyük bir vizyonu ortaya koyduğunu vurgulayan Çelik, "Sizle 10 yıldır Çukurova’nın bu sıcağı altında beraberce yol yürüyoruz. Siz bıkmadan, usanmadan protokolde isminiz anılmasa bile bu alanları doldurarak her türlü meşakkate eziyete karşı bu iradeyi ortaya koydunuz ve bu eserin sahibi olarak asıl sizi kutluyorum" dedi.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım; Biz millete efendilik yapmaya gelmedik, hizmet etmeye geldik. 'Bu ülkenin efendisi, millete hizmet edendir' dedik ve 'durmak yok yola devam' diyerek hizmet ettik. Adana ve Mersin için yaptığımız altyapı yatırımı, yollar, demiryolları, havaalanları ve iletişim yatırımlarının toplamı 3.5 milyar lira. 2003 yılında havalimanlarındaki yolcu sayısı 780 bindi. Bugün havalimanlarımızdan seyahat eden yolcu sayısı 4 milyon lira. Başbakanımız boşa 'havayolu halkın yolu olacak' demiyordu. Mersin-Adana demiryolunu tamamen elden geçirdik. Şimdi 4'üncü hattı da yapmaya karar verdik. Artık Adana ve Mersin arası yarım saatin altına düşecek.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Biz millete efendilik yapmaya gelmedik, hizmet etmeye geldik. 'Bu ülkenin efendisi, millete hizmet edendir' dedik ve 'durmak yok yola devam' diyerek hizmet ettik. Adana ve Mersin için yaptığımız altyapı yatırımı, yollar, demiryolları, havaalanları ve iletişim yatırımlarının toplamı 3.5 milyar lira" dedi. 

  Bakan Yıldırım, Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesinde yapılan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, havalimanı için 1 yıl boyunca inşaatın yeriyle ilgili hesaplar yapıldığını anlattı.

  Ortak aklın galip geldiğini ve inşaatın Adana ile Mersin arasına yapıldığını ifade eden Yıldırım, "Çünkü bu iki şehirde çok büyükşehirler. Çukurova'nın bereketli topraklarında yapılan ürünlerin dünyaya dağıtılması, Adana ve Mersin'in insanlarının dünyanın her yerine ulaştırılabilmesi için böyle bir karar aldık. 2003 yılında havalimanlarındaki yolcu sayısı 780 bindi. Bugün havalimanlarımızdan seyahat eden yolcu sayısı 4 milyon. Başbakanımız boşa 'havayolu halkın yolu olacak' demiyordu. Artık Adana ve Mersin'in tek havaalanıyla gelişmelere karşılık vermesi mümkün değil. O yüzden bu bölgesel havalimanını yapmaya karar verdik. Çukurova havalimanı bu yöreyi 2023 hedefine ulaştıracak" diye konuştu.

  Havalimanın yapılmasında iki şehrin eski valileriyle eski bakan Kürşad Tüzmen'in de önemli katkılarının olduğuna işaret eden Yıldırım, "Katkı veren herkesten Allah razı olsun. Ama en büyük katkı 'havayolunu imtiyaz olmaktan ihtiyaca döndüreceğiz' diyen, bu uğurda bize talimat veren sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın" dedi.

  Yıldırım, son 10 yılda Türkiye'de 80 yılda yapılamayanların yapıldığını, bölünmüş yollarla ülkenin doğusuyla batısının, kuzeyiyle güneyinin birleştirildiğini bildirdi.

  Adana ve Mersin'deki yatırımlar

  Temeli atılan havalimanıyla Mersin'i ve Adana'yı 2023'e taşıyacak çok önemli bir kararın verildiğini kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

  "Yapılacak sanayi ve turizm tesisleri ülkemizi ve bölgemizi 2023'e taşıyacak en önemli eserlerimiz olacak. Biz millete efendilik yapmaya gelmedik, hizmet etmeye geldik. 'Bu ülkenin efendisi, millete hizmet edendir' dedik ve 'durmak yok yola devam' diyerek hizmet ettik. Adana ve Mersin için yaptığımız altyapı yatırımı, yollar, demiryolları, havaalanları ve iletişim yatırımlarının toplamın 3.5 milyar lira. Siz Türkiye'nin geleceğini, aşını, işini sağlayan bekerekli tohprakların hayırlı insanlarısınız. Devam eden projelerimizin toplamı da 4 milyar liradır. Sadece bu havaalanı için 2,5 yılda yapılacak yatırım 800 milyon liradır. Bu bölgeeki arazi kamulaştırılması için 150 milyon liraya yakın bedel ödedik. Bu para bölgenin insanına refah getirdi. Yol olmayan yerde ticaret olmaz, turizm olmaz, ekonomi olmaz, kısacası hayat olmaz. Herşey yolların etrafındadır."

  Adana-Mersin arası yarım saate düşüyor

  Bakan Yıldırım, Mersin'de 2 yıl önce bölgenin en iyi yat limanını hizmete açtıklarını hatırlatarak, "Mersin-Adana demiryolunu tamamen elden geçirdik. Şimdi 4'üncü hattı da yapmaya karar verdik. Artık Adana ve Mersin arası yarım saatin altına düşecek" diye konuştu.

  Geçen haftalarda havalimanı inşaatının yapıldığı yerde hortum yaşandığını anımsatan Yıldırım, olayda hayatını kaybeden işçiye de Allah'tan rahmet diledi.

  "İstanbul'a yeni inci"

  Yıldırım, yarın İstanbul'un fethinin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

  "Peygamberimizin fethini müjdelediği İstanbul'a yeni bir inci, boğaza yeni bir gerdanlık takıyoruz. Temelini yarın atıyoruz. Ülkemize ve İstanbulumuza hayırlı olsun. Türkiye öyle bir hale geldi ki, meteliğe muhtaç olan bir ülkeden, dünyanın en büyük ihalesini yapan bir ülke haline geldik. İşte istikrarın ve güvenin adresi budur. Şimdi buna bir de huzur ekleniyor. Nasıl Çanakkale'de, Sakarya'da, Sarıkamış'ta omuz omuza verdiysek, birbirimizi kardeş bildiysek bundan sonra da ay-yıldızlı bayrak altında tek devlet ve millet olarak yolumuza devam edeceğiz."

  Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, platforma kurulan butonlara basarak havalimanının temelini attı. 

  Çukurova Bölgesel Havalimanı

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon kapasiteli iki havaalanından birisi olarak planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanının Adana ve Mersin'in yanı sıra bölgeye hitap etmesi hedefleniyor.

  İhaleyi kazanan firma, proje kapsamında, pist, ihtiyaç halinde pist olarak da kullanılabilecek paralel taksi yolu, ana pist sonlarında 60x60 metre emergency pist, emniyet sahaları ve onların sonunda RESA sahaları, apron, özel hangarlar bölgesi apronu, kargo terminal apronu, yer hizmet araçları park alanı, iç ve dış hatlar terminal binası, havaalanı oteli, otopark ve bağlantı yolları, VIP binası, CIP binası, kule, kaza yangın istasyonu binası, genel hizmetler-özel hizmetler araç garajı, kara araçları akaryakıt ikmal tesisleri, su deposu, ısı ve güç merkezi, kargo terminali, havaalanı giriş kontrol noktası, apron bariyer binası, çöp toplama ve ayıklama merkezi, regülatör binaları, çevre güvenlik yolu ile sistem ve tesisler ile uçak yakıt hidrant sistemini yapacak.

  Kamulaştırılan 8 milyon metrekarenin üzerindeki alanda yapılan havalimanı, yer teslimi yapıldıktan sonra 36 ayda inşaat çalışmalarını tamamlayacak firma tarafından işletilecek. İşletme süresi bittikten sonra havalimanının işletmesi için yeniden ihale düzenlenecek. AA

  18323  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.