PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Bu reklam yasalara uygun mu?

AKP Kahramanmaraş 2. sıra adayı Avukat Veysi Kaynak’ın tanıtımının yapıldığı reklamın Kıbrıs Meydanı’ndaki Mega Light olarak bilinen ışıklı reklam panosuna asılmasının
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 22.06.2007 21:13 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  Bu reklam yasalara uygun mu?
  Bu reklam yasalara uygun mu?

  AKP Kahramanmaraş 2. sıra adayı Avukat Veysi Kaynak’ın tanıtımının yapıldığı reklamın Kıbrıs Meydanı’ndaki Mega Light olarak bilinen ışıklı reklam panosuna asılmasının yasalara ve kurallara aykırı olduğu öne sürüldü.

  Yol çalışmaları nedeni ile geçen günlerde taşınan Sütçü İmam Anıtı’na yakın yerdeki orta refüjde yer alan mülkiyeti Kahramanmaraş Belediyesi’ne işletmesi ise özel bir firmaya ait olan reklam panosuna AKP’li milletvekili adayı Veysi Kaynak’ın afişi asıldı.

  Daha önce kentin ünlü firması Piserro tarafından uzun süreli olarak kiralanan söz konusu reklam panosunu bir süre önce; işletmeciliğini Ekrem Dokuyucu’nun yaptığı İpek Mobilya tarafından bu yılın son aylarına kadar kiralandığı öğrenildi. Ancak sözleşme gereği reklam panosuna kiralayan firmanın reklamının asılması gerekirken, Veysi Kaynak’ın reklamının asılması ise tepki çekiyor. Reklamı gören vatandaşlar; tepkilerini şöyle dile getirdiler: “Böyle de olmaz ki kardeşim. Söz konusu firma ikna edilerek hatır-gönülle bu reklamın asılması hiç te etik olmamış. Hem nasıl oluyor da bu panoyu kiralayan, başkasının reklamını asabiliyor? O zaman bir evi kiralayan insan da oda oda ya da komple aylık olarak evi başkasına kiraya versin. Kira kontratında yazan ilk maddelerden birisi 3. bir kişiye devir yapılamayacağıdır. Mesleği avukat olan bir adayın bunları çok iyi bilmesi gerekir. İsminde Adalet kelimesi bulunan AKP kanun ve kurallara uyma yönünde örnek olmalıdır. ”

  YASA NE DİYOR?

  Yaptığımız araştırmaya göre; 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkındaki Kanunun 60. maddesi ve Yüksek Seçim Kurulu’nca verilen 08.05.2007 gün ve 2007/246 kararı birlikte değerlendirildiğinde; siyasi partilere ve bağımsız adaylara ait propaganda için afiş ve duvar ilanları ile her boyda parti flamaları, propaganda bayrakları ve benzerleri, cadde, sokak ve mahallelere asılamaz.

  Ancak; söz konusu yasanın 60. maddesinin 2. fıkrasında; “Parti genel merkezlerinde, il, ilçe, belde merkez binaları ile kapalı yerlerde ve parti taşıtlarında, adayların özel taşıtlarında, konvoylarda,mitinglerde, miting alanlarında, kapalı salon toplantılarında,miting ve toplantı günü kullanılan afiş, bayrak, flama ve benzerleri bu hükmün dışındadır” denildiğinden, oy verme gününden (22 Temmuz 2007) önceki 20. günden önce cadde, sokak ve mahallelere asılan, yapıştırılan bayrak, afiş, flamalar ve ilanların kaldırılma görevi İlçe Seçim Kurulu’na verilmiştir. Bu bağlamda geçen günlerde karar alan İlçe Seçim Kurulu, söz konusu tarihten önce partilerin astıkları, yapıştırdıkları bayrak, afiş, flama ve ilanların derhal indirilmesine karar vermişti.

  SEÇİMLERİN TEMEL HÜKÜMLERİ VE SEÇMEN
  KÜTÜKLERİ HAKKINDA KANUN


  Duvar ilanı ve afişle propaganda yapmak yasağı:

  Madde 60 – (Değişik: 28/12/1993 - 3959/3 md.)

  Propaganda için afiş ve duvar ilanları ile her boyda parti flamaları, propaganda bayrakları ve benzerleri şehir, kasaba ve beldelerde İlçe Seçim Kurullarınca gösterilecek yerlere asılır.

  Parti genel merkezlerinde, il, ilçe, belde merkez binaları ile kapalı yerlerde ve parti taşıtlarında, adayların özel taşıtlarında, konvoylarda,mitinglerde, miting alanlarında, kapalı salon toplantılarında, miting ve toplantı günü kullanılan afiş, bayrak, flama ve benzerleri bu hükmün dışındadır.

  O sahadaki yerlerin sırası şehir ve kasabalarda İlçe Seçim Kurulunca, o çevrede seçime katılan siyasi partilere, birleşik oy pusulasındaki sıralamaya göre, bağımsız adaylarda ise ad çekme sonucuna göre tespit edilir.

  Bağımsız adaylar için yapılacak ad çekme, başvuran adayların veya temsilcilerinin önünde, oy verme gününden önceki yirminci gün akşamına kadar yapılır.

  Hiçbir siyasi parti veya bağımsız adayca dördüncü fıkrada belirtilen tarihten önce duvar ilanı, flama veya bayrak asılamaz.

  Başka yerlere asma, kamuoyu yoklamaları ve hediye dağıtma yasağı (1)

  Madde 61 – (Mülga:17/5/1979-2234/5 md.; Yeniden düzenleme:28/12/1993-3959/4 md.)

  Yukarıdaki madde gereğince gösterilen yerlerden başka herhangi bir yerde parti bayrağı,afiş ve propaganda flamaları ile ilan asılması,yapıştırılması veya teşhiri yasaktır.

  Bu suretle asılan,yapıştırılan veya teşhir edilen bayrak, afiş ve flamalarla ilanlar, ilçe seçim kurulu kararı ile kaldırılır, kaldırma için yapılan masraflar, bu bayrak ve flamalarla ilanların ait olduğu partiler veya bağımsız adaylarca ödenir.


  Etiketler : Reklam, Yasalara, Uygun,
  9949  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  26.06.2007 20:08
  benden de sana
  sevgili hemşerim illaki bizim savcılık aracılığıyla mı bu işi halletmemiz gerekir sorarım size bu adamlar yarın milletvekii olmayacaklarmı sözde bizim için bakan olmayacaklar mı bu adamlar ayıp oluyo beyefendi ayıp oluyo hepimiz din kardeşiyiz hepimiz kahramanmaraşlıyız ne savcılığa verecem ben en güzel cevabı onlara sandıkta verecem... tabi sizide beklerim
  26.06.2007 10:06
  buyurun adliyeye o zaman
  Çevreyi kirleten ve yasalara aykırı olan bu reklam işinden bende rahatsız olurum. kimseyi de savunmak görevim değildir. (hele itham edilen şahıs bir avukat ise). kanunda şöyle bir metin geçiyor : Propaganda için afiş ve duvar ilanları ile her boyda parti flamaları, propaganda bayrakları ve benzerleri şehir, kasaba ve beldelerde İlçe Seçim Kurullarınca gösterilecek yerlere asılır. Acaba parti yetkilileri ilçe seçim kuruluna başvurup bilbordlara reklam asmak için izin almış olabilir mi ? seçim kurulunun böyle bir yetkisi var mı ? Sayın Tuğba Yarpuzdan ricam; lütfen durumu bir dilekçe ile savcılık makamına iletiniz. ve aldığınız cevabı buradan ilan ediniz. bağımsız Türk yargısının vereceği cevabı bizde öğrenelim. eğer varsa bir kay
  25.06.2007 19:04
  LÜTFEN CEVAP
  Bu yasalar AKP(aldatma ve kandırma partisi ) için geçerli değil mi?İl gililere ve yetkililere soruyorum.
  25.06.2007 10:20
  bir hatırlatma
  reklam resmini bu sitedeki habere eklemek te reklam sayılmaz mı ))))))))))))))))))))))))
  25.06.2007 10:15
  mesele değil
  1) karşılıklı anlaşma meselesi. ipek mobilya bugun veysi bey için yardımcı olur, veysi beyde gün gelir ipek mobilyaya yardımcı olur. yeterki yardımlaşmalar nizami olsun ve başkasının hakkına tecavüz etmesin. artık bu konuyları aşalım. rastgele trafik levhalarına asıp ortalığı kirleteceğini bilbordlara assınlar. tüm partiler çevreye zarar vermeden bilbordları kullansınlar. 2) asıl tepkiyi bilmem ne gazinosundaki dekolte kıyafetli bayan sanatçı reklamına yapmamız lazımdı.
  23.06.2007 09:46
  onlar yaparsa olur
  AKP yaparsa herşey olur kanunlar onlara işlemez tek hedef vardır biz ve ben yani gerisi boş kendileri dışındaki isanları ezmek onlara haksızlık yapmak onlar için uygundur. Ama iş kendileri ile ilgil imeselelerde aslan kesilirler ve kanunu hukuku çok iyi bilirler ve AKP Türkiyenin bu konularda en kurnaz en hırslı insaniları ile doludur ve tek hedef vardır daha çok menfaat daha çok kazanç ve bunlar yapılırken her şey mubahdır bu haberde olduğu gibi. Tayyip Erdoğan sayesinde oy alanlar becerisizliklerini böyle şatafatlarla abartmaya çaılışıyorlar ama niyetlerinin hepsinin halk farkındadır.Tabiki çıkarı olmayan halkdan bahsediyorum.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.