AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Büyükşehir için de kanun teklifi verseniz ya!..

Yükseköğretim kurumlarından 12 Eylül 1980'den bu yana ilişiği kesilenlere yeniden okula dönebilme hakkı da tanıyan teklif TBMM Başkanlığına sunuldu. AK Parti Milletvekilleri Ve
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 24.12.2010 10:04 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.
  Büyükşehir için de kanun teklifi verseniz ya!..

  Yükseköğretim kurumlarından 12 Eylül 1980'den bu yana ilişiği kesilenlere yeniden okula dönebilme hakkı da tanıyan teklif TBMM Başkanlığına sunuldu.

  AK Parti Milletvekilleri Veysi Kaynak (Kahramanmaraş), Yüksel Özden (Muğla) ve Abdurrahman Arıcı'nın (Antalya) imzasını taşıyan teklif, bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngörüyor.

  Teklifle Yüksek Öğretim Kanunu'na bir geçici madde ekleniyor.

  Buna göre, 12 Eylül 1980'den teklifin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, yüksek öğretim kurumlarından herhangi bir nedenle ilişiği kesilenlere yeniden öğretime devam etme hakkı tanınacak. Bu kişiler düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 ay içinde ilişkilerinin kesildiği yüksek öğretim kurumlarına başvuracak.

  Bu haktan yararlanacaklar 2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek.

  Teklife göre, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'da yapılacak değişiklikle illerdeki afet ve acil durum müdürlükleri bütçelerinden karşılanamayan cari ve yatırım harcamaları için başkanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten aktarma yapılabilecek. Başkanlıkla ilgili kanun kapsamında valiliklerce yapılan iş ve işlemler dolayısıyla açılan davalar valiliklerce yürütülecek. İllerdeki ''sivil savunma arama ve kurtarma birlikleri'' o ilin Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapacak.

  Sağlık Bakanlığına Bağlı Döner Sermaye Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun'daki personelin katkısıyla elde edilen döner sermaye işletmelerinden merkeze aktarılacak pay konusunda bakanlığa tanınan yetki yüzde 4'ten yüzde 6'ya yükseltiliyor. Buna göre, ''birinci basamak ve koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarının giderilmesi'' amacıyla döner sermayeli işletmelerden uygun görülenlerin merkeze aktaracağı payı yüzde 6'ya kadar yükseltmeye Sağlık Bakanı yetkili olacak.

  Bu kapsamda, döner sermayeden ek ödeme yapılacaklar arasında yer alan memur ve sözleşmeli personele ''açıktan vekil olarak atananlar'' da dahil ediliyor. Döner sermaye gelirinden bir ayda ödenecek pay ilgili personelin kadro ve unvanına göre maaşının belli bir katını geçemeyecek.


  İNTERNETTEN İÇKİ VE SİGARA SATIŞI


  Teklifle Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat Görevleri Hakkında Kanun'un internetten ya da televizyon gibi elektronik ticaret araçlarından tütün mamulleri ve alkollü içki satışını izne bağlayan hükmü yürürlükten kaldırılıyor. Bu yollarla satış yapanlar hakkında, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında ''erişimin engellenmesi'' cezası da uygulanacak.

  Yürürlükteki düzenlemede, ''Tütün mamulleri veya alkollü içkilerin tüketicilere satışını; izinsiz olarak veya Kurum düzenlemelerine aykırılık oluşturacak şekilde internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları ya da posta ile sipariş yöntemi kullanarak yapmak üzere satış sistemi kuran veya faaliyette bulunanlar'' için 20-100 bin TL idari para cezası öngörülüyor.


  SİGORTA PRİMLERİ


  Teklife göre, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındaki kamu çalışanlarının aylıksız izinli olduğu döneme ilişkin genel sağlık sigortası primi işverence karşılanacak. Bu miktar izne ayrıldıkları tarihteki prime esas kazancın yüzde 12'si olacak.

  Sigorta prim ve verilecek ödeneklerin hesabına esas tutulan günlük kazancın alt sınırı ''sigortalıların yaşlarına uygun'' asgari ücrete göre belirlenecek. Yürürlükteki düzenleme bu sınırı ''asgari ücretin otuzda biri, üst sınırı ise günlük kazanç alt sınırının 6,5 katı'' olarak düzenliyor. Bu kapsamda 18 yaşından küçüklere ilişkin prim yükü azalacak.

  Teklif, devlet yardımı, teşvik veya destek alacak işverenlerin bu paralarından ödeme zamanı gelmiş prim ve idari para cezası borçlarının mahsup edilmesini de öngörüyor.

  Kurum hatasından kaynaklanan yersiz ödemelerin ilgililerden tahsilinde kanuni faiz uygulanmayacak ödeme süresi 3 aydan 2 yıla çıkarılıyor.

  Teklifle ayrıca düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar, tahakkuk ettiği halde dava açılmış veya dava açma süresi sona ermemiş idari para cezalarına ilişkin ödeme kolaylığı getiriyor.

  KAHRAMANMARAŞLILAR İSE BÜYÜKŞEHİR OLMAYI BEKLİYOR

  Öte yandan; Kahramanmaraş halkı ise önümüzdeki günlerde büyükşehir statüsüne kavuşabilmeyi dört gözle bekliyor. Geçen günlerde bu yöndeki çalışmaların basına sızmasına rağmen büyükşehir olacak iller arasında Kahramanmaraş adını göremeyen vatandaşlar iktidar kanadına büyük tepki göstermişti.

  Son aylarda TBMM başkanlığına sunduğu kanun teklifleri ile gündeme gelen ve verdiği tekliflerin yüzde 70 gibi büyük bir bölümünün kanuşlaşması ile muhalefet tarafından gündeme getirilen Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak'a seslenen hemşehrileri; " Ne olur bir de Kahramanmaraş'ın büyükşehir olabilmesi için kanun teklif versen....Eğer Kahramanmaraş, önümüzdeki genel seçim öncesinde büyükşehir olmaz ise AK Parti oyları düşer" şeklinde konuştular.
  6773  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.