PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

AKEDAŞ
AKEDAŞ

Büyükşehir modern tıp fakültesine artık kavuşmalıyız...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi’nden mezun olan 30 öğrenci, 6 yıllık zorlu tıp eğitiminin ardından diplomalarını aldı. Dönem birincisi Ahmet Ga
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 01.07.2012 02:39 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Eğitim-Kültür-Sanat.
  Büyükşehir modern tıp fakültesine artık kavuşmalıyız...
  Büyükşehir modern tıp fakültesine artık kavuşmalıyız...
  Büyükşehir modern tıp fakültesine artık kavuşmalıyız...

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi’nden mezun olan 30 öğrenci, 6 yıllık zorlu tıp eğitiminin ardından diplomalarını aldı. Dönem birincisi Ahmet Gazi Mustan;“Şehrin seçilmişleri, idari yönetimi ve önde gelen insanları tarafından tıp fakültesi önemsenmeli büyükşehir unvanı almış Kahramanmaraş geç de olsa modern bir tıp fakültesine kavuşmalıdır.” dedi.

  Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde diplomalarını alan 30 öğrenci mutluluklarını aileleri ile paylaştı. Törende bir konuşma yapan KSÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sinan Baş, Tıp Fakültesi’nin en önemli sorunlarından bir tanesinin fiziki yetersizlikler olduğunu söyledi. Avşar yerleşkesine yapılan 400 yataklı Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesinin 10 yıldan bu yana inşaatının devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Baş, öğrencilerin çok zor şartlar altında eğitim aldığını belirtti. Yeni Tıp Fakültesinin yataklı biriminin 2012-2013 eğitim-öğretim dönemine kadar tamamlanacağını dile getiren Prof. Dr. Baş; “Üniversitemizin önemli problemlerden bir tanesi fiziki yetersizlikler.  Yaklaşık 10 yıldan bu yana KSÜ Tıp Fakültesi binasının inşaatı devam ediyor.  Fakat son bir buçuk yıldır olağanüstü bir gayretle son dönem öğrencilerimizin orada eğitim görmesi için çok büyük gayret ettik.  Yatakhane bölümünü bitirdik ama öğrencilerimizin orada eğitim görmesine imkan sağlayamadık.  Öğrencilerimizin eğitim gördüğü geçici hizmet binası gerçekten kötü şartlar altında.  Son yıllarda hükümetimizin sağlık alanına son derece önem vermesi ile devrim denilebilecek önemli değişiklikler oldu. Gerçekten çok büyük yatırımlar yapılarak çok büyük imkanlar tanındı. 10 yıl öncesine göre bugün çok daha ileri düzeydeyiz.  Mezun olan doktorlarımız yeni görev yerlerinde birçok kötü durumla karşılaşabilir. Burada gördükleri eğitim bir bakımdan gelecekte ki zorluklarına eğitim olabilir.” dedi.   

  DOKTORA YÖNELİK ARTAN ŞİDDET OLAYLARI SİZLERİ TEREDDÜDE DÜŞÜRMESİN

  Konuşmasında son zamanlarda doktorlara karşı uygulanan şiddete de değinen Prof. Dr. Baş, bu sorunlar kısa zamanda çözüme kavuşturulacağını söyledi. Yeni  Tıp Fakültesi  Hastanesinin tamamlanması ile mezuniyet törenlerini orada gerçekleştireceklerini ifade eden Prof. Dr. Baş, şunları kaydetti; “Son günlerde doktorlara uygulanan şiddet gündemin önemli maddeleri arasına geldi. Yeni mezun olan doktorlarımızın bu konuda çekingen olduklarını anlıyorum. Türkiye’de henüz oturmamış doktor hasta ilişkisi var.  Bunun çok kısa bir süre içerisinde yerine oturmasını diliyorum.  Geçmişte olağan üstü hasta şikayetleri varken bugün hastalar tanınan haklarını yeterince hazmedeme durumu ortada.  Bu durumlar mutlaka yerine oturacaktır.  Yeni doktorlarımızın asla bu tür olaylardan tereddüt duymamalarını istiyorum. Çünkü insan sağlığına hizmet insan yaşamı üzerinde söz hakkı olduğunu bilmek son derece önemsenmesi gereken çok kutsal bir duygudur diye düşünüyorum.  Bu kutsallığa yaraşır ve layık bir anlayışla haslara yaklaşmaları gerekiyor. Mezuniyet törenlerinin her geçen yıl daha da kalabalık ortamlarda gerçekleşmesi bizleri çok mutlu ediyor.  Önümüzdeki mezuniyet döneminden başlayarak yeni Tıp Fakültemizin salonunda bu törenleri yapacağız.”  

  TIP FAKÜLTESİNDEN TOPLAM 185 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

  KSÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Deveci ise konuşmasında tıp eğitiminin dünyanın en zor eğitimi olmasına dikkat çekti.  Mevcut tıp fakültesinin fiziki şartlarının yetersiz olmasından dolayı öğrencilerin zor bir eğitimden geçtiğini vurgulayan Deveci; “Bu yıl için mezunlarımız sayısı 30 ama toplamda şu ana kadar 185 öğrencimiz fakültemizden mezun oldu. Tıp eğitimi dünyanın en zor eğitimlerinden biridir. Bu eğitimi almak ve tamamlamak ne kadar zor ise, bu eğitimi vermek de en az bunun kadar zordur, içinde bulunduğumuz şartları biliyorum sizler çok zor şartlarda eğitim ve hizmet veriyorsunuz ama ümit ediyorum ki yakın gelecekte Avşar Yerleşkesindeki Üniversitemizin Uygulama hastanesi bitmiş olacak, eğitim ve hizmete burada devam edeceğiz. Yıllar önce eğitimlerine başlayan öğrencilerimiz sizin de yoğun çabalarınızla bugün karşımızda birer hekim olarak durmaktadırlar. Bu eğitimi fiziki şartları mükemmel olmayan bir ortamda aldınız. Ama unutmayınız ki Tıp eğitimini aldığınız Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye'de "organ nakli de dâhil birçok uygulamanın yapıldığı iyi yerlerden birisidir; bununla da gurur duymalısınız. Fakültemize, organ naklinin altyapısı olan doku tipleme laboratuarı, çocuk psikiyatrisi, çocuk endokrinolojisi, erişkin onkoloji gibi yeni bölümler açılmakta ve açılmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.    

  Ahmet Gazi Mustan

  KSÜ TIP FAKÜLTESİNİ HAKLARIYLA KAZANIP GELEN BİZLER AÇISINDAN TAM BİR HAKSIZLIK VE HAYAL KIRIKLIĞIDIR

  KSÜ Tıp Fakültesi dönem birincisi Ahmet Gazi Mustan ise konuşmasında KSÜ Tıp Fakültesinin fiziki yetersizliğine değindi. 10 yıldan bu yana inşaatı devam eden KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin sadece öğrencileri değil bölge insanını da  mağdur ettiğini dile getiren Mustan, konuşmasına şöyle devam etti; “Mevcut hastane KSÜ öğretim görevlilerinin, asistan hekimlerin ve çalışanların idaresinde bütün olanaksızlıklara rağmen faaliyet göstermektedir. Bu koşullar burada görev yapan tüm insanlar ve bu okulu haklarıyla kazanıp gelen bizler açısından tam bir haksızlık ve hayal kırıklığıdır. Tam on yıldır bitirilemeyen KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi bizler kadar hastanemize şifa bulmaya gelen bölge insanı ve yakınları için de bir mahrumiyettir. Şehrin seçilmişleri, idari yönetimi ve önde gelen insanları tarafından bu konu önemsenmeli büyükşehir unvanı almış Kahramanmaraş geç de olsa modern bir tıp fakültesine kavuşmalıdır. Gerek eğitimsel gerekse fiziki eksikliklerin karşılanması ile KSÜ Tıp Fakültesi kurumsal bir yapıya kavuşmalı kendi çizgisini belirlemelidir.” 

  HEKİMLERİN KENDİ GÖREVLERİNİN ARASINA BAŞKA BİR GÖREV KOYMAK HEKİMLİĞE KARŞI YAPILAN BİR AYIPTIR

  Mezun olacak hekimlerin son yıllarda zorluklarla karşılaştığını ifade eden Mustan; “Tıp fakültelerinin son yılı bizler adına doktorluk olarak adlandırılmaktadır. Bu süreç teorik eğitimini tamamlamış hekim adayının aldığı stajlarda pratik ve klinik bilgisini geliştirilmesine yöneliktir. Mevcut süreçte mezuniyet sonrası hayata dair planlar, TUS kaygıları ve okulun beklentileri çakışmaktadır. Mevcut sürecin en yaralayıcı taraflarından biri mezuniyet aşamasına gelmiş hekim adaylarının bazı bölümlerde hasta takibi, klinik gözlemler ya da poliklinik uygulamaları yerine maddi kaygılar ve eleman noksanlığı nedeniyle hemşirelik, sekreterlik yeri geldiğinde de personel görevi görmek durumunda bırakılmasıdır. Bir hekimin kan alması, damar yolu açması, tansiyon ölçmesi ayıp değildir. Hekim her koşulda temel tıbbi uygulamaları en iyi şekilde yapabilmelidir. Ama bunu intörn hekimin rutin görevleri arasına koymak hekimliğe karşı yapılan bir ayıptır” dedi.  

  MEVCUT SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE HOCALARIMIZA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR

  Mustan sözlerini şöyle tamamladı; “Özellikle tanrılaştırman ve ulaşılmaz kılınan, vizit yapması, ders anlatması, hasta bakması lütuf sayılan öğretim görevlisi profili asistanı ve öğrencisiyle dayanışma içinde olan insana dokunmasını bilen kimlik ön plana çıkarılmalıdır. Yine anabilim dallarımızda tek bir kişi kökenli otorite, eğitim ve disiplin anlayışı geride bırakılmalı bilimsel ve insani unsurlara dayalı kurumsal anlayış ve uygulamalar devreye sokulmalıdır. Toplumda itibarı zedelenen ve en ufak yanlışı aranan doktor anlayışı haricinde de bugün esas misyonu bilimin ışığında doktor yetiştirmek olan fakültelerimizde dahi makam sahibi hocalarımız hariç doktorun hemşire, personel, sekreter ve diğer insanlar arasında saygınlığı ve değeri giderek azalmıştır. Ne yazıktır ki bu durum bizim aldığımız eğitim, bilgi ve görgü ile de taban tabana zıttır.”   

  Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi'nden mezun olan 30 öğrenciye Doç. Dr. Ekrem Doğan tarafından hipokrat yemini yaptırıldı. Tören, mezun olan öğrencilerin keplerin havaya atmasının ardından son buldu. KAYNAK: Manşet

  101681  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.