PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ

Büyükşehir seçiminde kilit parti hangisi?

Türkiye gündemi büyük bir hızla ilerliyor.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 03.10.2012 11:06 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  Mustafa Şirin
  Mustafa Şirin Tüm Yazıları

  Türkiye gündemi büyük bir hızla ilerliyor.

  11 yıla yaklaşan bir süredir ülkeyi yönetin iktidardaki AK Parti’nin 4. Olağan Büyük Kongresi tek adaylı olarak gerçekleştirildi.

  Başbakan Erdoğan, son kez partisinin genel başkanlığına seçildi. Yapılan tüzük değişikliği ile bir dönem ara vererek, mesela cumhurbaşkanlığına seçilip ondan sonra yeniden partisinin başına geçebilir.

  Büyük kongrenin Kahramanmaraş’ı ilgilendiren tarafı ise Grup Başkan Vekili ve Kahramanmaraş milletvekili Mahir Ünal’ın yeniden MKYK’ya alınmaması idi.

  Hâlbuki birçok anlı şanlı ulusal gazetede yeni MKYK’ya girecek isimler arasında Ünal’ın adı ilk sıralarda yer alıyordu. Aynı şekilde A Takımı listesine girememesi de sürpriz olarak değerlendirildi.

  Doğal olarak Ünal’ın seçim bölgesi Kahramanmaraş’ta kızılca kıyamet koptu. “Bizim vekil neden listeye yazılmadı?” diye sorular soruldu.

  Neyse tüzüğe göre grup başkan vekillerinin MKYK’nın bir üst kuruluşu olan MYK’ya doğal üye olduğu anlaşıldı da mesele aşıldı.

  Bu süreçte işin ilginç olan yanı ise; gerek kamuoyunda gerekse de basın-yayın organlarında bu konu tartışılırken ne AK Parti Teşkilatı’ndan ne de Ünal cephesinden ses çıktı.

  Tıpkı Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın saldırıya uğraması karşısında herhangi bir yorumda bulunmadıkları gibi.

  Demek ki; söz gümüş ise sükût altınmış.

  Gelelim Büyükşehir meselesine.

  Başbakan Erdoğan, partisinin büyük kongresinde aralarında Kahramanmaraş’ın da yer aldığı bazı illerle ilgili olarak yeni büyükşehirlerin seçime yetiştirileceğini tekrarladı.

  Böylece; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için siyaset kazanı artık ısınmaya başlayacak.

  Şu ana kadar bu önemli koltuk için aday adaylığını çevresine söyleyen ve yerel tabirle; “Bir atımlık otum var onu da büyükşehir belediye başkan aday adaylığı için atacağım” diyen AK Parti eski milletvekili Dr. Cafer Tatlıbal sahneye çıkacak ilk isim oldu. Sayın Tatlıbal; “Adaylık için bir bilet te ben alacağım” diyerek bu konudaki medeni cesaretini ve öncülüğünü ortaya koymuş oldu. Kendisini tebrik ediyoruz.

  Mevcut Başkan Mustafa Poyraz’ın da gönlünden adaylık geçiyor ama şu ana kadar bu yönde bir açıklama gelmedi.

  Yine adaylık için ismi geçenlerden TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam; “Poyraz’ın karşısına rakip olarak çıkmak istemiyorum” diyerek kapıyı kapattı.

  İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ta kamuoyundaki yüksek beklentinin aksine böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ilan etti.

  Eeee geriye kim kaldı o zaman.

  Az daha unutuyorduk; bu iş için günlerdir ismi konuşulan Nevzat Pakdil’i.

  Sayın Pakdil her zaman sessiz ve derinden gitmeyi sever. Her an bir sürpriz yaparsa şaşırmamak lazım.

  (Yerel bir ifade: Uz durup bek sokmak.)

  Şimdilik sessiz ve derinden gidiyor.

  Tabi bu iş için çok çalışmayı de ihmal etmiyor.

  Bu arada her ne kadar devamlı olarak ismi bu iş için yakıştırılıyor olsa da Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın büyükşehir belediye başkan adaylığını düşünmediğini biliyoruz.

  Sayın Genel Başkan; “Git, adayımız sensin” derse o başka elbette.

  Emre karşı boynumuz kıldan incedir.

  İsterseniz sözün burasında Kanal 46’nın 05.05.2012 tarihinde başlattığı ve şu ana kadar 2 binden fazla insanın katıldığı; “Sizce; Kahramanmaraş'ın ilk büyükşehir Belediye Başkan adayı Ak Parti'den kim olsun?” sorulu anket sonuçlarına bir bakalım:

  Başka bir isim olsun: Yüzde 43 (858 oy)

  Veysi Kaynak: Yüzde 28 (563 oy)

  Nevzat Pakdil: Yüzde 9 (181 oy)

  Fatih Mehmet Erkoç: Yüzde 8 (157 oy)

  Mustafa Poyraz: Yüzde 7 (151 oy)

  Sıtkı Güvenç: Yüzde 3 (69 oy)

  Cafer Tatlıbal: Yüzde 2 (36 oy)

  Şu anki sonuçlar aynen böyle.

  Demek ki ankete katılanların büyük çoğunluğu yeni bir ismin gelmesini istiyor. Bu isim Kahramanmaraş’tan olabilir, dışarıdan olabilir, şu anda Bakanlık yapan birisi de olabilir. Bakalım ilerleyen günler neler getirecek.

  AK Parti’de büyükşehir ile ilgili bunlar yaşanırken, hangi ismin aday olarak atanacağı konuşulurken, MHP ile CHP’de durum nasıl acaba?

  Öncelikle CHP’yi bir aradan çıkaralım. Sanırız büyükşehir seçimlerinde iddiası bulunmayan ana muhalefetle ilgili beklenti; MHP’ye destek verebilecekleri yönünde.

  MHP’de ne var ne yok?

  Bol bol iç çekişme, kırgınlık, kızgınlık, sitem, küsme…

  Siyaset dışında ne ararsan tekmili birden var Allah’a şükür.

  Ancak bu durum ne vekile ne de teşkilata yakışıyor.

  Bir an önce silkinerek kendilerine gelmeleri gerekiyor.

  Yoksa bu gidişle bırakın büyüğü, küçüğü, belediye meclis üyesi bile çıkartamaz yorumlarına katılmamak elde olmayacak.

  Dışarıda neler olup-bittiğine odaklanmaları gerekiyor.

  Başlıktaki sorunun cevabı ise MHP’dir.

  Neden derseniz.

  Şimdi biraz sesli düşünelim:

  Eğer Kahramanmaraş Büyükşehir olursa, Elbistan’ın il olma umudu tarihin tozlu raflarına kalmıyor mu? Evet kalıyor.

  Bu durumun kızgınlığını ve kırgınlığını yaşayacak olan ve tarihten beri merkez ile ten uyuşmazlığı bulunan Elbistan, tünelin diğer ucundaki ilçeler ile bir işbirliğine gidemez mi? Gidebilir.

  “Biz merkezi yönetime yani Kahramanmaraş merkezden yönetilmeye karşıyız. Bu bize uymaz. Bu nedenle AK Parti’ye bir ders verelim” diyerek Afşin, Nurhak ve Ekinözü’yü yanına alırsa eğer ki birde Göksun’u buna katabilirse belli bir güç olabilir mi? Olur.

  O zaman sıra hangi partinin destekleneceğine gelir.

  Şu anki mevcut tabloya baktığımızda da bu partinin MHP olduğunu görüyoruz. (Başka seçenek yok. Bir de bağımsız adaylık seçeneği olabilir ama çok zor.)  

  Geçenlerde bir siyasi kulise kulak misafiri olduk.

  Bu yazdığımız senaryolar üzerinde fikir alışverişinde bulunuyorlardı.

  Radarları da daha açtık.

  Aralarından biri dedi ki:

  “Bakın edeler, eğer Kahramanmaraş büyükşehir olursa kuzey ilçeler merkeze küser. Eğer ki MHP’de iyi adaylar çıkarırsa iktidarı hayli zorlar.”

  İyi adaylara örnek istendiğinde ise;

  “Mesela bence; merkezde Ökkeş Şendiller, Dulkadiroğlu (doğu) ilçesinde Süleyman Topçuoğlu, Bayazıtlı (batı) da ise Yusuf Temizkan olabilir.”

  Cevabını verdi.

  Bu isimlerin hemen birer açıklama göndermelerine gerek yok.

  Çünkü bunlar sadece birer varsayım. Bir öngörü.

  Yoksa bu isimlerin şu aşamada ne MHP ile ne de MHP’de adaylık ile uzaktan yakından bir ilgileri bulunuyor.

  Peki, siz ne dersiniz?

  Yeniden görüşmek üzere.

   

  MUSTAFA ŞİRİN

   

   

   

   

  48917  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  08.10.2012 15:25
  KARŞI BİRLİK GEREK
  KAHRAMANMARAŞ BELEDİYESİNİ YILLARCA YÖNETEN ZİHNİYETİN NELER YAPTIĞI ORTADA ...BU ŞEHRİN BİR İNSANI OLARAK ŞEHRİM İÇİN BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUM ...BİRAZ DIŞARLARI BAŞKA ŞEHİRLERİ GEZEN GÖREN BU ŞEHİR İÇİN NELER YAPILDIĞINI NELER YAPILMADIĞINI!) GÖRÜR ARTIK İNSANLARI SAF YERİNE KOYANLARA DERS GÜNÜ OLACAK BENCE YEREL SEÇİMLER...GÖSÜMÜZÜ KABARTACAK LİDER BELEDİYE BAŞKANLARINI SEÇME GÜNÜDÜR PARTİ GÖZETMEDEN ŞAHISA VERİLECEK OYLARLA BUNU SAĞLAMAK ÇOKTA ZOR DEĞİL ...BİRLİK GEREKİR ... TABİ ADAYLARDA HER KESİMDEN OY ALABİLECEK HALKA İNEBİLEN İNSANLAR OLMALI ... ADAY ÖRNEKLEMENİZDE YUSUF TEMİZKAN VE SÜLEYMAN TOPÇUOĞLU GERÇEKTEN BUNU SAĞLIYABİLECEK DURUMDA TANIDIĞIMIZ KADARI İLE ...
  05.10.2012 16:26
  bak nasıl patırdıyolar...
  sevgili şirin meseleyi güzel analiz etmişsin ama mhp adayları kısmı güdük kalmış.mehmet balduk oraya cuk diye oturur.bak ondan sonra nasıl patırdıyolar...
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.