PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
KANAL46
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Daire planı Türk aile yapısı ve kültürüne uymuyor!.

Kahramanmaraş Belediyesi öncülüğünde kurulan S.S. Gölkent Kooperatifi'nin yapacağı toplu konutlarda yer alacak brüt 107 metrekarelik dairelerin planlarının Türk aile yapısı ile kültürüne uymadığı öne sürüldü.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 21.02.2013 23:20 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  Daire planı Türk aile yapısı ve kültürüne uymuyor!.
  Daire planı Türk aile yapısı ve kültürüne uymuyor!.
  Daire planı Türk aile yapısı ve kültürüne uymuyor!.
  Daire planı Türk aile yapısı ve kültürüne uymuyor!.
  Daire planı Türk aile yapısı ve kültürüne uymuyor!.
  Daire planı Türk aile yapısı ve kültürüne uymuyor!.

  Kahramanmaraş Belediyesi öncülüğünde kurulan S.S. Gölkent Kooperatifi'nin yapacağı toplu konutlarda yer alacak brüt 107 metrekarelik dairelerin planlarının Türk aile yapısı ile kültürüne uymadığı öne sürüldü.

  Ön kayıt işlemleri 20 Şubat’ta başlayan ve ilk gün hayli ilgi gören toplu konutlar kapsamında kentin batısındaki Kılavuzlu bölgesinde 560 daire yapılacak.

  ‘Kahramanmaraş’ın dünyaya açılan penceresi’ Kanal 46’nın ziyaretçi defterine Necmettin Özdemir imzası ve ‘560 konutun planı’ başlığı ile gönderilen yorumda aynen şöyle denildi:

  “Sayın kanal46 yetkilileri büyük bir ümitle ve heyecanla beklemiş olduğumuz belediyenin yaptıracağı konutların projesi yayınlandı. Ancak evin planı ne Türk aile yapısına ne de kültürümüze uymamaktadır. Bütün odaların kapısı ‘salon’ diye adlandırılan boşluğa bakmaktadır. En basitinden salonda misafir varken sıkıysa tuvalete gidin gidebiliyorsanız. Ne demek istediğimi plana bakarsanız daha iyi anlayacaksınız. Lütfen konuyla ilgili tepkimize duyarsız kalmayın sizin de gayretlerinizi bekliyoruz.”

  Gerçekten de plan incelendiğinde detay ortaya çıkıyor. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlar ise düşüncelerini şöyle dile getirdiler:

  “Belediye sitesinde ve basında yayınlanan planı incelediğimizde daire planının bir Türk ailesine hele de Kahramanmaraş halkının aile yapısı ile yetişme ve yaşam kültürüne uygun olmadığı açık şekilde görülüyor. Çünkü birçok ailede misafir geldiğinde ‘haremlik ve selamlık’ şeklinde oturulmaktadır. Bu nedenle özellikle Kahramanmaraş’taki evlerde ‘misafir odası’ denilen oda işte bu nedenle vardır. Kapılar ise 'hol' denilen bölüme açıldığından odalarda oturanlar açısından sıkıntı olmaz. Ama sunulan plan toplum ihtiyaçlaına cevap vermekten çok uzaktır. Bu tür plan genelde yabancı ülkelerde kullanılmaktadır. Vakit geç olmadan, toplum ihtiyacına göre yeni plan hazırlanmalıdır” 

  TOPLU KONUT ÖN KAYITLARI 28 ŞUBAT’TA SONA ERECEK

  Kahramanmaraş Belediyesi öncülüğünde yapılacak olan S.S. KAHRAMANMARAŞ GÖLKENT KONUT YAPI KOOP. başvuru şartları ise şu şekilde belirlendi:

  1- T.C. vatandaşı olması,

  2- Kahramanmaraş ili nüfusuna kayıtlı olması veya Kahramanmaraş ili sınırları içerisinde ikamet ediyor olması,

  3- Toplu Konut İdaresi’nden konut satın almamış olması.

  4- Başka bir konut yapı kooperatifine üye olmaması,

  5- Kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması,

  6- Finans kurumundan kredi çekebilecek şartlara sahip olmak,

  7- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti (18 yaşını doldurmamış) altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılacaktır.

  8- Ön kayıtlar 20 Şubat 2013 günü mesai saati ile başlayacak, 28 Şubat 2013 günü mesai saati bitimi ile sona erecektir. Değerlendirme sonucunda kesin kayıt yöntemi ve tarihi ayrıca ilan edilecektir.

  9- Müracat sayısı konut sayısından fazla olursa, üyeler kura çekimi ile belirlenecektir.

  (Üye Belirleme Kura Çekimi : 6 Mart 2013 Çarşamba günü saat:13:30'da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde yapılacaktır.)

  10- Konutların teslim süresi tahmini 2 yıl olarak hesaplanmaktadır.

  11-Müracaat yeri Kahramanmaraş Belediyesi Şazibey Halk Pazarı Kayıt Bürosu.

  Ödeme Şartları :

  PEŞİNAT : 15.000 TL’dir Üye belirleme kurasından sonra 15 gün içerisinde ödenecektir.

  KALAN BAKİYE : Finans Kurumu tarafından konut finansmanı ile 1-10 yıl arasında taksitlendirilerek tahsil edilecektir. Peşin ödeme yapmak isteyenler konut belirleme kurasından sonra 15 gün içerisinde ödeme yapacaklardır.

  (Not : Üye Belirleme Kurası : Kooperatife kayıt olacak üyeleri belirlemeye yönelik kuradır. Konut Belirleme Kurası: Kooperatife üye olanların dairelerinin belirleneceği kuradır.)

  Kooperatif başvuruları ise Şazibey Halk Pazarı’nda açılan büroda kabul ediliyor. (www.kanal46.com)

   

   

   

   

  38427  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  22.02.2013 01:14
  Pis Kokular.....!
  Sayın Editör, öncelikle sizi objektif bir gazetecilik yaptığınız için ve K.Maraş Halkına doğruları anlatmaya çalıştığınız için teşekkürlerimi sunarım. Benim kafama takılan bazı durumları Kanal 46 okuyucuları ile paylaşmak istiyorum. Belediye Meclis üyesi C. T. Beyin ismini daha önce sizin objektif Gazeteciliğiniz sayesinde CarrefourSA daki anormal inşaat yoğunluğu ve inşaatın sorumluluğu üstlendiği ile adını duymuştuk. Bu durumlarda sonra İmar Komisyonu görevinden ayrılarak piyasada rahat iş arayışına girdi. Fakat Şimdilerde ne olduysa Sayın T. Belediyenin tüm İmar Komisyonlarına giriyor, her türlü kararların içerisinde olup komisyona hükmediyor ama Beyefendi imza atmıyor ve resmi komisyon üyesi olmadığı için hiç bir riski
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.