AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Doğukent Yönetimi'nden cevap yok!..

S.S. Doğukent Konut Yapı Kooperatifi hakkında geçen günlerde gündeme getirilen sorular ve iddialar ile ilgili olarak şu ana kadar kooperatif yönetiminden ses çıkmadı. Bazı bası
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 19.06.2008 11:47 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Doğukent Yönetimi'nden cevap yok!..
  Doğukent Yönetimi'nden cevap yok!..

  S.S. Doğukent Konut Yapı Kooperatifi hakkında geçen günlerde gündeme getirilen sorular ve iddialar ile ilgili olarak şu ana kadar kooperatif yönetiminden ses çıkmadı.

  Bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlerin yanında yine geçen günlerde ortak basın toplantısı düzenleyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Nureddin Demircioğlu ile MHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan, Doğukent ile ilgili olarak ortaya atılan iddiaları gündeme getirerek bazı sorular yöneltmişlerdi.

  Özkan, Kahramanmaraş Belediyesi öncülünde kurulan ve inşaatına 1998 yılında başlanan Doğukent’te konutlarının tamamının halen bitirilememesi nedeni ile sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek; “Bugüne kadar Doğukent’te ne kadar para toplanıldığı ve bunların nereye harcandığı kimlere ne gibi maaş, ücret ödemeleri yapıldığı gibi konuların şeffaflık ilkesi gereğinde kamuoyuyla paylaşılması elzemdir. Oradaki vatandaşlarımız evlerinin ne zaman ve nasıl biteceğini bilememektedirler” diye konuşarak diğer iddialarla ilgili sorular da gündeme getirmişti.

  KONGRE BU PAZAR GÜNÜ

  Kahramanmaraş Belediyesi öncülüğünde kurulan ve 1998 yılında Dereköy yolu üzerinde yapımına başlanan ancak aradan geçen tamı tamına 10 yıllık zamana rağmen konutlarının tamamı bir türlü bitirilemeyerek teslim edilemeyen ve bu yüzden kent gündeminin ilk sıralarında yer alan 2 bin 832 üyeli S. S. Doğukent Konut Yapı Kooperatifi’nin geçen günlerde bir türlü yapılamayan olağan genel kurul toplantısı 22 Haziran 2008 Pazar günü gerçekleştirilecek.

  Batıpark Spor Salonu’nda saat 09.30’da yapılacağı duyurulan kongrede çoğunluk sağlanamaz ise ikinci toplantı 29 Haziran 2008 Pazar günü Doğukent Şantiye alanı B 2- B 3 blok arkasında 09.30’da gerçekleştirilecek. Bu arada kongreye ortakların gazete ilanı ve taahhütlü mektupla çağrılmasına karar verildi.

  İŞTE KONGRENİN GÜNDEMİ

  Dairelerin tamamının bir türlü bitirilememesi ve diğer bazı konular nedeni ile mevcut yönetimden rahatsız olduğu öne sürülen birçok üyenin yeni bir yönetim oluşturulması görüşünü benimsedikleri dile getirilirken, kongrenin gündemi ise şu şekilde açıklandı: Yoklama ve açılış, Divan teşekkülü, saygı duruşu ve İstiklal Marşı, Başkanın açış konuşması, 2007 yılı denetim ve yönetim kurulu raporlarının okunması, bilanço-gelir-gider tablolarının okunması, görüşülmesi ve ibrası, tahmini bütçenin görüşülmesi, yönetim ve denetim kurulu seçimi, üye aidatlarının ve ara ödemenin görüşülmesi, inşaatların tamamlanması için gerekli finansmanın bankalardan kredi alınarak sağlanması hususunda yönetim kurulana yetki verilmesi, Yönetim kuruluna; Sağlık Bakanlığı’na sağlık ocağı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na anaokulu yeri için ücretsiz arsa tahsisi ve yetkisi verilmesi, yönetim kurulunca verilen üyelikten çıkarma kararına itiraz eden üyelerin durumlarının görüşülmesi ve karara bağlanması, dilek ve temenniler ile kapanış.

  BU KEZ NE HİKMETSE KREDİ GÜNDEMDE!..

  Öte yandan; daha önceki kongrelerde Doğukent’teki konutlarının bir an önce bitirilebilmesi için Toplu Konut İdaresi’ne devredilerek kredi alınması yönünde üyelerden gelen teklifler yönetim tarafından sıcak bulunmamış; gerekçe olarak ise; maliyetlerin yükseleceği ile dolaylı olarak faizin haram olduğu ileri sürülmüştü. O günlerde ortaya sürülen bir iddiaya göre ise; yönetimin TOKİ’ye bırakılacağı gerekçesi ile kredi olayına sıcak bakılmadığı belirtilmişti.

  Kahramanmaraş kamuoyu Doğukent ile ilgili gelişmelere büyük bir merak ile takip etmeye devam ediyor.

  İŞTE GÜNDEME GETİRİLEN VE CEVAP BEKLEYEN SORULAR!

  Parti binasında geçen günlerde İl Başkanı Nureddin Demircioğlu ile birlikte basın karşısına çıkan MHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Başkan Özkan, yerel ve ulusal gündemdeki konular hakkında görüşlerini açıkladı. Ekonomi, terör, işsizlik, esnaf, sanatkar ve sanayicini durumu, eğitim-öğretim, sağlık, yatırım, ekmek, TEDAŞ ve başörtüsü gibi gündemdeki konuların ele alındığı toplantıda son günlerin önemli meselelerinden Doğukent Konut Yapı Kooperatifi üyelerinin sıkıntıları da ele alındı.

  İl Başkanı Demircioğlu, konu hakkında şunları söyledi: “1998 yılından bu yana ne kadar para toplandı, bunlar nereye harcandı? Bugüne kadar bankalara yatan paraları hangi bankalara yatırıp ne kadar faiz geliri elde edildi? Faiz almadılar ise neden almadılar? Kimlere huzur hakkı ve maaş gibi ödemeler yapıldı? Zamanında kredi konusu gündeme getirilip talep edilmesi düşünüldüğünde buna pek sıcak bakmayan kooperatif yönetimi bugün ne değişti de krediyi alternatif çözüm önerileri içine aldı? Bunların kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.”

  MHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan ise Doğukent hakkında şunları kaydetti:

  “1998 yılında yapımına başlanan ve 5 bin üyeyle 5 yılda bitirilmesi planlanan Doğukent Yapı Kooperatifi’nin bugün gelinen noktadaki durumunu paylaşmak istiyorum. Doğukent Kooperatifi’nde inşaat 1998’de başladı. Başlangıçta 5 bin üyeli olması ve 5 yılda bitirilmesi planlanmıştı. Yıl 2008 ve aradan tamı tamına 10 yıl geçmesine rağmen ve üye sayısı yaklaşık 3 binde dondurulmasına rağmen üyelerin tamamının daireleri henüz bitirilmiş değil. Bu arada; olağanüstü güvenlik şartları olmadıktan sonra açık havada kongre yapılamaz. Oysa Doğukent Yapı Kooperatifi geçen günlerde açık havada bir kongre yaptı. Ve bu kongre iptal oldu ve ikincisini yapacak. Bugüne kadar Doğukent’te ne kadar para toplanmıştır ve bu paralar nerelere harcanmıştır. Yönetim kurulu faiz almadıklarını deklare ediyor. Oysa bu paralar bankalara yatıyor. Bu bankalardan faiz alınıyorsa bu faizler nerelere harcanmıştır. Bunun kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Eğer faiz almadılarsa bankaya yatan paradan neden faiz almamışlardır. Niye ilgili bankaya ne karşılığı kazanç sağlamışlardır. Bunun açıklanması gerekmektedir. Kur’ada daire çıkan üyelerden, ilginç bir isim altında yani (erken teslim avantaj bedeli) diye paralar alınmış ve bu alınan paralar üyenin toplam borcundan düşülmeyerek çevre düzenlemesi için harcanıldığı beyan edilmiştir. Bugüne kadar Doğukent’te toplanan ve harcanan paraların hesabının kamuoyuyla paylaşılması elzemdir. Oradaki vatandaşlarımız, evlerinin ne zaman biteceğini ve nasıl biteceğini bilememektedirler. Bugüne kadar A ve B tipi konutlardan aynı miktarda aidatlar toplanmıştır. Bu kanuna aykırıdır. 2 tip ayrı konuttan 2 ayrı ücret toplanması gerekmektedir. Oysa bunlar eşit aidat toplamıştır. O zamanlar basında dile getirildiği ve birçok üyenin istediği (kredi kullanalım bir an önce bitsin) yaklaşımına kesinlikle karşı çıkan Doğukent yönetimi, bugün geldiğimiz noktada; sundukları bitirme projeleri içinde kredi kullanımına sıcak baktıkları görülmektedir. Bu madde 22 Haziran’da yapılacak olan kongrenin gündem maddeleri arasına konmuştur. Acaba ne değişmiştir ki Doğukent yönetimi artık krediye sıcak bakmaktadır. Bu bizlerin kafamızda soru işareti bırakmaktadır. Soruları uzatmak bir hayli mümkün. Kahramanmaraş Belediyesi öncülüğünde kurulan Doğukent yönetiminden bu konularda kamuoyuna açıklamalarda bulunmasını istiyor ve bekliyoruz.” (www.kanal46.com)


  Etiketler : Doğukent, Cevap, Yönetimi,
  16242  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  19.06.2008 20:04
  Doğukent yönetimi ne zaman cevap verdi ki!...
  sizleri böylesine önemli bir konuya gündeme getirerek kamuoyunun dikkatini çektiğiniz için kutluyorum. Ayrıca Demircioğlu ile Özkan'ı da tebrik ederim. Bir yaraya parmak bastığı için...Doğukent ile ilgili olarak kurulduğu günden bu yana basında o kadar yazılar ve yorumlar okuduk ama bugüne kadar bunlara doğukent yönetiminin her ne hikmet ise bir cevap verdiğine ne yazık ki bir türlü şahit olamadık.....Elbette kim ister sal-saltanatı bırakmayı ki...lütfen doğukentin ordan geçerken idare binasına dönerek bir bakın ve kaç tane çanak anten olduğunu sayın. Soruyorum, idare binasında bu kadar çanak antene ne gerek vardır? En basidi budur.........Kamuoyu gerçekleri görmek istiyor....artık.....saygılarımla....
  19.06.2008 15:39
  neyi cevaplamalarını bekliyorsunuzki?
  Bu yönetim beceriksiz ve iş bitiricliği sıfır bir yönetimdir. bunlar ancak bakkal işletebilirler. Koskoca kooperatifi yönetmek işletmek herkesşn hakkını eşit kollamak becerebilecekleri bir iş değil.bu yürek ister akıl pratik zeka ister tabi bir istek arzu ister. aynı zamanda riyasız insanların hakkını gözetmek ister:Bunlar yoksa hepsi boş, ben çok iyi niyetliğyi demekle işler yürümüyor başka meziyetler gereklidri. O zaman bunların hepsi başarızızlıklarından dolayı hesap vermelidirler. Halkı mağdur etmenin cezasını çekmelidirler. BenceMH:P bunun peşini bırakmasın benim gibi bir çok mağdur bu işin sonuna kadarvarız gerekirse mahkemeye verelim tazminat kazanalım. yeterki bu saadet zinciri kırılsın.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.