PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

KANAL46
KANAL46

Erdoğan: 'Ey Avrupa akıl verme, kendine sakla'!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözde Ermeni soykırımı iddialarına destek veren ülkeleri eleştirerek, Çanakkale’de yapılan anma programlarına 20 tane devlet başkanının katıldığını söyledi. Erdoğan, Avrupa Birliği’ne seslenerek, “Ey Avrupa Birliği bize akıl verme, kendine sakla” dedi.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 25.04.2015 16:22 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözde Ermeni soykırımı iddialarına destek veren ülkeleri eleştirerek, Çanakkale’de yapılan anma programlarına 20 tane devlet başkanının katıldığını söyledi. Erdoğan, Avrupa Birliği’ne seslenerek, “Ey Avrupa Birliği bize akıl verme, kendine sakla” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 23'üncü MÜSİAD Olağan Genel Kurulu toplantısına katıldı. Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale’de düzenlenen anma etkinlikleriyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözde Ermeni soykırımı iddialarına destek veren ülkeleri sert bir dille eleştirdi.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün Çanakkale’de 100’e yakın ülkenin devlet başkanları birlikte bir aradaydık. Biz dünyaya barış mesajı vermek için mücadele ederken, aralarında Rusya, Almanya, Fransa, Avusturya gibi devletlerin de bulunduğu ülkeler Ermenistan yalanları üzerine inşa edilmiş bir iddiaya destek vererek, kinin, düşmanlığın tarafında saf tuttular. Maalesef buna Amerika da değişik bir ifade şekli ile katıldı. Yüzyıl önce bu coğrafyada yaşanmış acılar ortak acılarımızdır. Osmanlı’nın vatanını koruma mücadelesi sırasında gerçekleştirmek zorunda kaldığı zorunlu göç sırasında yaşananları biz biliyoruz. Bunu arşivlerimizden biliyoruz. Bu uygulamaya yol açan sebepleri de biliyoruz. Bu gerçekleri ortaya çıkarmak parlamentoların işi değildir. Bu işi tarihçilere bırakalım. Biz geçmişteki acıları unutmadan ortak bir gelecek çabasında olalım” dedi.
  ERDOĞAN, O ÜLKELERİ ELEŞTİRDİ
  “Ermeni iddialarına destek veren ülkeleri önce kendi tarihlerindeki lekeleri bir bir temizlemeye davet ediyorum” diyen Erdoğan, “Bu konuda en son söz söyleyecek ülkelerden biri Almanya, Rusya, Fransa. Almanya’nın geçtiğimiz yüzyılda yol açtığı iki yarı dünya savaşında yaşananlar ortada. Almanya bu açıklamaları yaparken 1 milyona yakın soydaşımız onların vatandaşı. 3 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da cumhurbaşkanının böyle bir tavrın içine girmesi anlaşılır değil” şeklinde konuştu.
  Rusya’nın 1917’den beri kendi topraklarına gerçekleştirdiği uygulamalar sebebiyle hayatını kaybeden 10 milyon insanın olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözde Ermeni soykırımı iddialarına destek veren ülkeleri sert bir dille eleştirdi.
  Erdoğan, “Son olarak Kafkasya’da, Ukrayna’da yaşananlar ortada. Aynı şekilde Fransa. Cezayir’den başlayıp Ruanda’ya kadar gelen kötü sicili dünyanın malumu. Bizim Birinci Dünya Savaşı şartlarında nefsi müdafaa için zorunlu göç uygulamasını eleştirenler, önce kendi geçmişlerindeki kanlı izlerin hesabını vermek zorundadır. Biz kendi vatanımızı korumak için mücadele ederken onlar emperyalist amaçları için bu insanlık suçlarını işliyordu. Fransa’dan kalkıp ta Ruanda’ya gidiyorsun. Ne işin var orada. Şimdi biz ikili ilişkilerle barış dünyasını tesis edelim derken atılan bu adımlar, bu cevabı vermeye mecbur etti” dedi.
  “EY AVRUPA BİRLİĞİ BİZE AKIL VERME”
  “Biz isterdik ki Putin, Hollande Ermenistan’a gitmesin” diyen Erdoğan, Avrupa Birliği’ni eleştirerek, şunları söyledi: “Biz Çanakkale’de Ermenistan’a yönelik bir cevap vermedik. Oraya iki tane devlet başkanı gitti. Hamdolsun bize 20 tane devlet başkanı geldi. Biz böyle bir şeyin gayreti içine girmedik. Bir kez daha Ermeni toplumuna sesleniyorum. Tarihteki olayların hesabının bugün verilmesi gibi bir yol açılacaksa bu konuda en rahat olan ülke Türkiye’dir. Ey Avrupa Birliği bize akıl verme, kendine sakla. Diyorsun ki arşivlerinizi açın. Biz 15 yıldır bunu söylüyoruz yahu. Diyoruz ki biz arşivlerimizi açmaya hazırız. 1 milyon belge, bilgi mevcut. Gerekirse askeri arşivimizi de açarız.
  Ermenistan’ın varsa arşivi o da açsın. Bırakalım tarihçilere, araştırmacılara araştırmalarını yapsınlar. Getirsinler çalışmalarını önümüze. Yüzleşmekse biz yüzleşmeye varız. Bundan sonraki süreç çok daha farklı olacak. Biz hiçbir zaman savunmada olmayacağız. Biz bilginin, ilmin, araştırmanın net olarak delilerle ortaya konduğu bir ülke olacağız.”

  Erdoğan: ‘Bol keseden atıyorlar'

  Seçim öncesi Türkiye’de yaşanan dönemi panayır yerine benzeten Erdoğan, 'Şu anda bu bol keseden atanların zihniyetlerinin iktidar oldukları dönemi yaşadık.' dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de demokrasiye yönelik her saldırının ekonomiyi de hedef aldığını belirterek, "Gezi olayları başladığında ne dediler. ‘Ekonomiyi durduralım’ dediler.

  MÜSİAD’ın milletin bağrından çıktığını belirten Erdoğan, ülkesi için mücadele eden MÜSİAD üyelerini, günümüzün dervişleri olarak gördüğünü kaydetti. Erdoğan, Türkiye’nin büyümesi için başbakanlığı döneminde işadamları ile birlikte dünyanın dört bir yanını dolaştığını anlatarak, “Meşrebine bakmaksızın ülkemizin geleceği için taş üstüne taş koyan herkesi destekledik. ‘Bu beyaz Türk’tür, bu zenci Türk’tür’ demedik. Uluslararası sermayeyi Türkiye’ye çekmek için uğraştık. Bu şekilde ülkemizin gayrisafi yurtiçi hasılasını 239 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkardık. Artan gelirden, milletimizin her kesiminin faydalanabilmesini sağladık. 2002 yılında ülkemizde net asgari ücret 184 TL idi. Bu yılın ocak ayı itibariyle 849 TL oldu. 5 kat üzerinde bir artış. Ortalama memur maaşı 578 TL iken, bu rakam 2 bin 481 TL’ye çıktı. En düşük emekli sandığı emeklisi maaşı 377 TL idi. Bugün bu rakam bin 351 TL. SSK işçi emeklilerinin en düşük maaşı 257 TL’den bin 72 TL’ye yükseldi” diye konuştu.

  “BÜROKRATLAR EKSİKSE, SİYASİ İKTİDARLAR KAYBOLUR GİDER”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir dönem SSK’nın başında olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Hatırlayın bir zamanlar SSK’nın başında kim vardı. Şimdi bol keseden atıp tutuyor. Suçlu o zamanki siyasiler değil. O siyasinin genel müdürü olarak beyefendinin hiç suçu yok. Siyasetçi bürokratı ile çalışır. Demek ki yanlış yapmış. Bundan dolayı da ağır bedel ödemiş, iktidar kaybetmiş. Bürokratı ile siyasetçi güç kazanır. O bürokratlar eksikse, sakatsa iktidarlar kaybolur gider. Burada da seçmede hata yapılmış” ifadelerini kullandı.

  “BOL KESEDEN ATAN ZİHNİYETLERİN İKTİDAR OLDUĞU DÖNEMLERİ YAŞADIK”
  Seçim öncesi Türkiye’de yaşanan dönemi panayır yerine benzeten Erdoğan, “Geçmişte de vardı. İki anahtar dağıtanlar vardı. Ben herhangi bir partinin genel başkanı değilim ama sorumluluk makamında olan bir cumhurbaşkanıyım. Gördüğüm yanlışlar varsa uyarma görevim var. Bu benim tarafsızlığımın da gereğidir. Çünkü ortada bir cinayet var, seyir mi edeceğiz yoksa müdahale mi edeceğiz. Üniversite öğrencileri sadece 45 TL burs alıyordu, ocak ayı itibariyle 330 TL’ye yükseldi. Bu destek değil mi. 65 yaş maaşı 24 TL idi, ocakta 145 TL oldu. Muhtar aylıkları 97 TL idi. Şimdi 904 TL’ye çıktı. Şu anda bu bol keseden atanların zihniyetlerinin iktidar oldukları dönemi yaşadık. Böyle bir şey olmadı. Engelli çocuklara zerre kadar ellerini uzatmadılar. Biz muhtaç durumdaki ailelere destek sağladık” şeklinde konuştu.

  “TÜRKİYE YILDA YÜZDE 7 BÜYÜME SAĞLAYABİLİR”
  Türkiye’nin büyüme hızına de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye geçtiğimiz yıl 2.9 oranında büyüdü. Bu büyüme oranı asla Türkiye’nin gerçek potansiyeline uygun değildir. Türkiye yılda en az 6-7 büyüme sağlayabilecek bir potansiyele sahip. Bunu başarırsak biz ilk 10 arasına inşallah girebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

  HANİ BİR IMF BAŞKANI VARDI YA, HOVARDA”
  Türkiye’nin IMF baskısından kurtulduğunu anlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “O Davos’a son gidişimdi. O Davos’a son gidişimde malum bir IMF başkanı vardı ya hovarda. Onunla bir görüşmemiz olmuştu. O görüşmemizde dedim ki ‘siz bize mali destek mi vereceksiniz, yoksa bize idari siyasi proje mi?’ Eğer mali destek verecekseniz verin ülkemizi yönetmesini biz biliriz. Para noktasında alacağınızı hazırladığımız taksitler içerisinde Türkiye size öder. İşlerine gelmedi. Dedik ki bizim idari ve siyasi yapımızla biz sizden nasihat alamayız. Almadık 23.5 milyar doları da ödedik. Bizim bunlara borcumuz falan yok, şimdi onlar bizden borç istiyor.”

  “GEZİ OLAYLARINI KUTSAYANLAR, KATİLİNE AŞIK KURBANLAR GİBİ”
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Gezi olaylarının arkasındaki niyetin açıkça ortada olduğunu savunarak, “İşin gerisindeki niyet açıkça ortadayken gezi olaylarını ve darbe girişimlerini kutsayanlar katiline aşık kurbanlar gibidir. O zaman gezi olaylarında faiz 4.6’ya kadar düşmüştü. Bunu gördüler. Baktılar ki bu adamlar 2.5’e inecekler. Hemen vurgunu vurdular. Gezi olayları sadece içeride tezgahlanmış bir olay değil, dışarıda uzantıları var. Malum medyanın nasıl zil takıp oynadıklarını gördünüz. Benzer şeyleri bundan sonra da yapabilirler. Bu oyuna alet olanlar gözlerini bürüyen hırstan kendilerini kurtaramadıkları müddetçe birer maşa olarak kalmaya mahkumdurlar. Elden ele dolaşan her maşa gibi bunlar da işe yaramaz hale gelince bir kenara atılacaklar” ifadelerini kullandı.
  (İHA)

  51911  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.