PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

KANAL46
KANAL46
KANAL46

FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!

Kahramanmaraş kent merkezindeki Aslanbey Sağlık Ocağı’nda (ASO) görevli doktorların 15 Ağustos 2008 Cuma günü sabah saat 08.00’da mesaiye başlamaları gerekirken 08.15&#
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 15.05.2009 17:47 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SAĞLIK-ÇEVRE.
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!
  FLAŞ: Dr. Can, Sağlık Müdürü'nü suçladı!

  Kahramanmaraş kent merkezindeki Aslanbey Sağlık Ocağı’nda (ASO) görevli doktorların 15 Ağustos 2008 Cuma günü sabah saat 08.00’da mesaiye başlamaları gerekirken 08.15’de ocağa gelmeleri üzerine tutulan tutanağı protesto için hastaları muayene etmeyerek ‘temel sağlık hizmetleri sunduğu’ iddiası ile Çağlayan Köyü’ne tayin edilerek hakkında da ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açılan Dr. Selahaddin Can mahkeme sonucunda beraat etti.

  Kahramanmaraş 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakkında ‘Görevi kötüye kullanma’ suçundan kamu davası açılan Dr. Selahaddin Can (34) mahkemede Sağlık Müdürü Dr. M. Reha Hüdayioğlu’nu suçlayarak şunları anlattı:

  ‘ SAĞLIK MÜDÜRÜ REHA HÜDAYİOĞLU’NUN ŞAHSIMA KARŞI HUSUMETİ VAR’

  “Gaziantep Bölge İdaresi başkanlığına hitaben yazdığım dilekçemi aynen tekrar ederim. Olayların bu boyuta gelmesinde halen Sağlık Müdürü olmadan önce bir dönem de birlikte çalıştığım Reha Hüdayioğlu’nun şahsıma karşı olan husumeti yüzünden gerçekleşmiştir.

  Birlikte çalıştığımız dönemlerde kendisine ait özel Sıhhat Polikliniği’ne mesai aksatarak gidiyordu. İki gün gelip poliklinik yapıp gideceğini ve diğer mesailere gelmeyeceğini söylüyordu. Ben de bu duruma karşı çıkınca 112 acil istasyonuna geçti ve bu durumdan beni sorumlu tuttu. Sonrasında Sağlık Müdürü oldu. Göreve başlamadığım bir dönemde bir vatandaşın şikâyeti üzerine pansuman yapılmadığına dair savunmam alındı. Oysaki benden önceki bir döneme aitti.

  Asıl nedeni de Sağlık Müdürlüğü’nün malzeme vermemesi idi. Toplantıda bu konuya gündeme getirdi. Hakkımdaki soruşturmadan ve haksız soruşturmadan bahsettim. Bununla ilgili olarak yine Sağlık Ocağımızdaki bazı sorunlardan bahsettim. Ayrıca Aslanbey Sağlık Ocağı’ndaki denetimde sorumlu hekimin hiçbir hasta bakmadığını ve mesaide olmasına rağmen olayı örtbas ettiğinden bahsettim. Bu toplantıdan sonra arkadaşlarım, bana iyice kafayı takacağı yolunda beyanlarda bulunmuşlardı. Beni bir şekilde mağdur etmelerini bekliyordum. Olay günü, Doktor Özlem hanıma idari izin vermiştim. Yeliz hanıma da bebeği rahatsız olduğu için izin vermiştim. Ben hipertansiyon, diyabet ve kolestorel yüksekliği hastasıyım ve ilaç kullanmaktayım. Sabah 08.15’de sorumlu hekim olduğum sağlık ocağına geldiğimde Sağlık Müdürü tarafından gönderilen Doktor Habip (Sağlık Ocakları Şube Müdürü Dr. Abid Başarıcı) ve Mustafa Beylerin (Personel Şube Müdürü Mustafa Gürdal) personel odasında tutanak tuttuklarını gördüm. Gelmeyen personelin bilgim dâhilinde olduğunu söyledim. Usul ve etik açısından tutanak tutulmaması gerektiğini de söyledim. Ancak Sağlık Müdürü’ne telefonla bilgi verdiklerini ve Sağlık Müdürü’nün de (Dr. M. Reha Hüdayioğlu) dışarıda beklediğini, tutanağı tutacaklarını sert bir şekilde söylediler ve tutanağı tamamladılar. Bana veya başka bir personele imzalatmadan ve bir nüshasını da bana bırakmadan sağlık ocağını terk ettiler. Bu olaylar nedeni ile yukarıda anlattığım rahatsızlıklarım nedeni ile rahatsızlanarak makam odasına geçtim ve kayıttaki personele rahatsızlandığımı ve bana hasta kayıt etmemeleri ve hastaları Doktor Şule hanıma kaydetmelerini söyledim. Doktor Şule Hanım da benim rahatsızlığım nedeni ile gelip benimle ilgilendi. Rahatsızlığım nedeni ile yatıp uzanmak zorunda kalmıştım.

  Hasta bakılmaması konusunda sözlü veya yazılı olarak emir veya direktif vermedim. Ben genel olarak hasta alınmaması yolunda talimat vermedim. Böyle bir talimat verilmeyeceğini de bilirim, sadece rahatsız olduğum için rahatsızlığım anında hasta yazılmamasını söyledim. Bunun dışında sorumlu hekimler, başka hekim bulunduğunda idari işlerle ilgilenip hasta bakamayabilir. O bölgede 10 yılın üstünde çalıştığım için hastalar beni sever. Bu hastalar içinde de bana muayene olmak istedikleri için diğer doktorlara muayene olmayı istemeyip giden hastalar olduysa bunu bilmiyorum. Vatandaşta bu yönde zaten şikâyette bulunmamıştır. Ayrıntılı beyanım da yazılı dilekçemdeki beyanla aynıdır.”

  TANIKLAR İSE NELER ANLATTI?

  Hakim Mustafa Hakan Ünal’ın görev yaptığı mahkemede dinlenen tanıklar; Dr. Şule Hanım, Hemşire Sevgi Hanım, Otomasyon görevlisi Mustafa Bey, Doktor Özlem Hanım, hizmetli memur Fadime Hanım, Hemşire Zübeyde Hanım, ocak görevlisi Emir ve otomasyon görevlisi Mehmet Bey neler anlattı? (www.kanal46.com)

  DEVAMI DAHA SONRA…

  -----------------------------------------------------------------------------------

  HABERİN GERİ PLANI

  BUGÜNE KADAR NELER YAŞANDI?

  Kahramanmaraş kent merkezindeki Aslanbey Sağlık Ocağı’nda (ASO) görevli doktorların 15 Ağustos 2008 Cuma günü sabah saat 08.00’da mesaiye başlamaları gerekirken 08.15’de ocağa gelmeleri üzerine tutulan tutanağı protesto için hastaları muayene etmeyerek ‘temel sağlık hizmetleri sunduğu’ iddiası ile hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açılan Dr. Selahaddin Can beraat etti.

  Kahramanmaraş kamuoyuna o zamanlar ilk kez www.cesurradyo.com sitesi tarafından duyurulan bu önemli olay, sağlık camiasında ve kamuoyunda büyük yankı yaparken, yayımlanan söz konusu haberlerde aynen şöyle denilmişti:

  ÖNCELİKLE O GÜNLERİ BİR HATIRLIYALIM!

  ARŞİV’DEN - "15 Ağustos 2008 cuma günü gelen poliklinik hastalarının geri çevrildiği duyumları üzerine yaptığımız araştırma sonucu cuma günü hastaların geri çevrilmesinin sebebi Aslanbey Sağlık Ocağı hekimlerinin sağlık müdürünün bazı haksız denetim ve uygulamalarını protesto amaçlı olduğu öğrenildi.

  Bilindiği üzere sağlık müdürünün bazı doktorlara farklı davranış sergilediği ve haksız uygulamalarda bulunduğu şikâyetleri sağlık camiasında kulaktan kulağa söylenmekteydi. Bu protesto ile de sağlık müdürlüğü içerisindeki huzursuzluk gün ışığına çıkmış oldu."

  KAHRAMANMARAŞ KAMUOYUNDA BÜYÜK YANKI YAPAN OLAYLAR ZİNCİRİ NASIL GELİŞMİŞTİ?

  O günlerde yayımlanan haberlerde aynen şöyle denilmişti:

  “Yetkililerden elde edilen bilgilere göre; Kahramanmaraş tarihinde büyük ihtimalle ilk kez meydana gelen bu olay şu şekilde gerçekleşti:

  Kahramanmaraş Valiliği’nden Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen bir yazıda; sağlık ocaklarındaki bazı doktorların mesai saatlerine pek dikkat etmemeleri ve bu nedenle de vatandaşların mağdur oldukları yönünde şikâyetler alındığı belirtilerek, konu hakkında gerekli inceleme ve denetlemenin yapılması talimatı verildi.

  Bunun üzerine Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden oluşan iki kişilik (Personel Şube Müdürü Mustafa Gürdal ve Sağlık Ocakları Şb. Md. Dr. Abid Başarıcı) bir ekip, 15 Ağustos Cuma günü sabah saat 08.15’de Aslanbey Sağlık Ocağı’na geldi. Saat 08.00’da göreve başlaması gereken doktorların saat 08.15’de ocağa gelmeleri üzerine ‘Mesaiye geç başladıkları’ gerekçesi ile tutanak tutuldu.

  Sağlık Ocağı’nın Sorumlu Hekimi Dr. Selahattin Can ise, tutanak tutulmasına tepki gösterdi. Ocakta görevli diğer doktorların da Can’a destek verdikleri ve o gün poliklinik hizmeti sunmadıkları bunun yerine aşı, bebek takibi gibi temel sağlık hizmetleri sundukları öğrenildi. Bu arada ocağa gelen hastaların ise doktorların tepkisine hak vererek hiçbir resmi şikâyette bulunmadıkları da dikkat çekti.

  Sorumlu Hekim Selahattin Can ile ocakta görevli diğer doktorlar Şule Yıldırım, Yeliz Taşkın ve Özlem Çelik hakkında başlatılan soruşturmanın sonucu merakla beklenirken İl Sağlık Müdürlüğü’nden şu ana kadar bu olayla ilgili olarak herhangi bir resmi açıklamada bulunulmadı.

  DR. TATLIBAL VE KAYNAK OLAYIN PEŞİNDE!

  Daha önce Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü görevinde de bulunması nedeni ile sağlık camiasını çok yakından bilen AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Dr. Cafer Tatlıbal, konunun kendisine intikal ettirilmesinin ardından gerekli inceleme ve araştırmayı yaparak olayın takipçisi olacağını belirtti. Bu arada AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak ta aynı şekilde olayla yakından ilgileneceğini bildirdi.

  KURUMDA HUZURSUZLUKLAR HER NEDENSE BİR TÜRLÜ DİNMEK BİLMİYOR!

  Aslanbey Sağlık Ocağı doktorlarının protestosunun kamuoyuna yansıması üzerine gözler tekrar Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü’ne çevrildi.

  AK Parti iktidarının birinci döneminde İl Sağlık Müdürlüğü’ne vekaleten getirilen ve bu görevi yaklaşık 4.5 yıl yürüten Dt. Sıtkı Güvenç’in 22 Temmuz 2007 erken genel seçimlerinde iktidar partisinden milletvekili adayı olmasının üzerine bu koltuğa AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Fatih Arıkan’ın akrabası olan ve kurumda Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Dr. M. Reha Hüdayioğlu getirildi.

  Bu olaya ise Kahramanmaraş yerel basını ve kamuoyu büyük tepki vererek, adeta jet hızı ile yapılan bu atamanın etik olmadığı görüşleri gündemde uzun bir süre kalarak büyük destek gördü.

  Hüdayioğlu’nun ise gelen tepkilere aldırmayarak, kadrolaşma hareketine başladığı ve bu bağlamda eski müdür Dt. Sıtkı Güvenç’e yakın olarak bilinen isimlerin görev yerlerini değiştirmesi sık sık basının ve kamuoyunun gündemine geldi. Hüdayioğlu, kadrolaşma hareketi kapsamında yakın arkadaşı ve bir zamanlar iş ortaklığı yaptığı öne sürülen Dr. Murat Özkars’ı ise Müdür yardımcılığına yükseltti. Hüayioğlu ile Özkars arasından su sızmadığı biliniyor.

  HÜDAYİOĞLU İLE ÇINAR MAHKEMELİK OLDU

  Tekke Sağlık Ocağı’nda görevli Dr. Süleyman Çınar ve eşi Dr. Kifayet (Şirikçi) Çınar ile de eski dönemlerdeki ticari ilişkilerinden dolayı alacak-verecek yüzünden tartışarak mahkemelik olmaları da uzun bir süre gündemde kalarak yerel ve ulusal basında haber olarak Türkiye çapında duyuldu.

  Hüdayioğlu –Çınar davası halen sürerken, iki doktorun bu şekilde mahkemelik olmaları kent kamuoyunda büyük tepki gördü. Dr. Çınar çifti kısa bir süre açığa alınırken, Süleyman Çınar Bertiz-Baydemirli Sağlık Ocağı’na gönderildi. Ancak Süleyman Çınar’ın itirazları üzerine yetkili makamlar kendisini yeniden Tekke Sağlık Ocağı’nda göreve başlattı. Kahramanmaraş kamuoyu bu üzücü mahkemenin sonucunu büyük bir merakla bekliyor.

  TUTANAK OLAYININ ARKASINDA BAŞKA NEDEN OLDUĞU İDDİASI!

  Kurumdaki bu huzursuzluklar Kahramanmaraş kamuoyunda tartışılıp, Dr. Hüdayioğlu’nun yönetim tarzından duyulan memnuniyetsizliğin sık sık siyasilere iletildiği bir ortamda vekâleten Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten Dr. M. Reha Hüdayioğlu’nun bu kez tutanak olayı ile gündeme gelmesi gözleri yeniden Sağlık İl Müdürlüğü’ne çevirdi.

  Asaletini onaylatabilmek için siyasiler nezdinde büyük çaba gösterdiği de öne sürülen Hüdayioğlu’nun, Aslanbey Sağlık Ocağı Sorumlu Hekimi Dr. Selahattin Can ve diğer doktorlar hakkında tutanak tutturmasının altında başka neden yattığı öne sürüldü.

  İddiaya göre; bir süre önce Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ve sağlık ocakları sorumlu hekimlerinin katıldığı bir toplantıda Müdür Vekili Hüdayioğlu’nun sağlık ocaklarının tüm ihtiyaçlarının harfiyen karşılandığını ve bu bağlamda ocakların hiçbir tıbbi eksikliklerinin bulunmadığını belirttiği öne sürüldü.

  Bunun üzerine Aslanbey Sağlık Ocağı Başhekimi Dr. Can’ın ise, bir süre önce müdürlükten istenen temel tıbbi malzemelerin dahi karşılanmadığını ve vatandaşa hizmet sunarken zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söylemesi üzerine Hüdayioğlu’nun bu sözler karşısında o anda bir hayli zorda kaldığı öne sürüldü.

  Bu olayın ardından Sağlık Ocağı’nın ihtiyaçları için Müdürlüğe giden Dr. Can’ın Müdür vekili Hüdayioğlu tarafından keyfi bir şekilde makam kapısında uzun bir süre bekletildiğini de iddia edilerek öne sürüldü.

  Yaklaşık 1-2 ay kadar önce gerçekleştiği öne sürülen bu olayların ardından 15 Ağustos Cuma günü ise Aslanbey Sağlık Ocağı’ndaki görevli doktorlar için mesaiye 15 dakika geç başladıkları gerekçesi ile tutanak tutturulmasının akıllara soru işaretleri getirdiği iddiası sağlık camiasında ve kamuoyunda konuşuluyor. Dr. Can ile diğer doktorların toplantıda yaşanan olay nedeni ile bu şekilde tutanak tutturulduğunu öne sürerek poliklinik hizmeti sunmadığı iddia ediliyor.

  Yine camia içerisinde gerçekleşen ancak kamuoyuna ve basına yansımayan birçok olayın daha bulunduğu öne sürülerek, bu olaylardan rahatsız olan ve kurumda çalışma barışı ile ortamı kalmadığını öne süren bazı doktorların ise il dışına tayin istedikleri de iddia edilerek konuşuluyor.

  Tüm bu gelişmelerin nasıl sonuçlanacağı ise yine büyük bir merakla beklenirken, sağlık gibi önemli bir kurumda bu tür huzursuzlukların yaşanması büyük tepki çekiyor.” Kaynak: Arşiv – Yayın tarihi: 19.08.2008)

  VE BUGÜNE GELELİM…

  Tüm bu gelişmelerin ardından başlatılan soruşturma kapsamında sorumlu hekim Dr. Can Kayseri yolu üzerindeki Çağlayan Köyü’ne tayin edilirken mahalle sakinleri ise sağlık ocağının önünde toplanarak yaptıkları ‘Doktorumu geri istiyorum’ eyleminde Dr. Can’a destek vermişlerdi.

  Tayini çıkartılan Dr. Selahattin Can hakkında ayrıca ‘Görevi kötüye kullanma’ suçundan Kahramanmaraş 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

  Ve Yüce Mahkeme, duruşmaların ardından BERAAT kararı vererek adaleti tecelli ettirdi.

  (Fotoğraflar: ARŞİV)


  Etiketler : Müdürü, Suçladı, Sağlık,
  19118  kez okundu.

  Bakmadan Geçme

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  28.05.2009 19:48
  Esat efendi ???
  Amirim yok ben sadece kendimin amiriyim. Amir de değilim memur da değilim hele sağlık çalışanı hiç değilim. Allah kimseyi sizin gibi etmesin. Ben sadece halkım, halk gönüllüsüyüm. Mağdur edilen halkımın sözcüsüyüm. Muayene beklerken kapıdan geri gönderilen birisiyim. Siz yazdıklarımdan ne manalar çıkarırsanız çıkarın sadece haklının yanındayım. Sizin gibilerle muhatap olmaya bile değmez. Kim olduğumu bilin öyle konuşun. Burada mağdur edilen halkın dilinden yazıyorum başka taraflara çekmenin ne alemi var. Kayırdığım bir taraf varsa o da sadece orada benle birlikte kapı dışarı edilip muayene hakkı elinden alınan insanların kayırıcısıyım. Beni boş verinde siz kimleri kayırma hevesiyle yazdığınız yazıyı okuyun. O çok sev
  27.05.2009 19:54
  hakan erdoğan???
  sen amirine yalakalığa................devam et.sen ancak bunu yaparsın.amirin sana sen amirine iyi gazzzzz veriniz.senin yüzünde meymenet yokki gelene gidene yalama yapıyorsun.sende birgün o yalak olsduğun amirinin gazabına uğrayacaksın.senin nereden geldiğini nasıl o koltukta oturduğunu herkes biliyor.........................................................sağlık teşkilatı senin yediğin her haltı biliyor........................................
  27.05.2009 19:48
  hakan efendiye
  sayın hakan erdoğan.yaranız gocundu galiba.amirine yalakalık olsun diye yazdığını biliyoruz.senin akrabalarının hepsi dr.can a muayene olmaktadır ve nereye giderse orada muayene olurlar.sen herzamanki karıştırıcılığına devam et.sana bu yakışır.sağlık müdürlüğünün yemekhanesinde sen ve amirlerine sabahları menemen sucuklu yumurta yapılıp yediriliyorsunuz.......................................................................sağlık müdürlüğünün lojmmanında yıllardır oturuyorsun.nasıl iş oluyorda hala oturuyorsun.sen kimsin ki bu özel statün var.sen git bertiz belediye başkanlığına soyun........................
  26.05.2009 17:24
  Hakk’ın huzurunda BERAT önemli
  Muayene edilmeyi beklerken mağdur edilen halktan başkalarını kayırmak maksadıyla yorum yazanın canı çıksın. Hakkın huzuruna elbet bir gün gidilecek ve çetin bir hesaba çekilecektir herkes. Umarım ki bu Doktor Hakkın huzurunda da beratını alabilir bu olaydan dolayı. Sen görev yerine kafana göre gel git, personelin de sorumlu hekim gelmeden çalışmaya başlamasın saat 9 a kadar zula odalarda çay kahve poğaça muhabbetleri yapsınlar, orda hastalar beklesin dursun. Daha sonra şikâyet edildiğinde de özrün kabahatinden büyük olsun diye ertesi günü muayene bekleyen hastaları kapı dışarı et. Daha sonra da berat et. Oh ne ala. .........., burada mağdur olan kapı dışarı kovulan hastaların günahı ne, onların haklarını kim koruyacak. İlla ki gidip
  25.05.2009 13:58
  Zalimi Dayısı varsa Mazlumun Allahı var..
  "KALBİNDE HİLE OLANIN ,KURASI NOKSAN ÇIKAR."sözünü birilerinin;ölçüp,biçip,tartıp ondan sonra adımını atması gerkiyor.Öyle şahsi sorunlarına,makamını alet edersen ,öyle hısım akrabam arkamda dersen,önce ilahi adalet sonrada devletin adaleti tecelli eder...BU BÖYLE.......Hayret birşey.....İş yapan doktorları nelerle uğraştırıyorlar yaa...Selahattin bey'e "Allah yardımcınız olsun"diyorum.Allah muvaffak etsin inşallah...SAYGILAR.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.