AJANS-46

Bizi Takip Edin!

FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!

Doğru, objektif, yürekli haber, yorum ve yazılarının yanında ‘Kahramanmaraş’ın ilk ve tek internet televizyonu’ unvanını elinde Kanal 46’nın Carrefour-SA Ex
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 22.03.2009 16:20 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  İŞTE BELEDİYE'YE VERİLEN DİLEKÇE
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  MÜFETTİŞİN İNCELEME YAZISI
  FLAŞ: Trilyonluk rantın yankıları sürüyor!
  MÜFETTİŞİN YAZDIĞI 88. MADDE

  Doğru, objektif, yürekli haber, yorum ve yazılarının yanında ‘Kahramanmaraş’ın ilk ve tek internet televizyonu’ unvanını elinde Kanal 46’nın Carrefour-SA Express ve Arnelia AVM’nin açılacağı Binevler semtindeki binaya trilyonluk imar tadilatı ve rantı sağlandığını kamuoyunun gündemine getirmesi ortalığı karıştırdı.

  Arsaya inşaat yapma yoğunluğunun Belediye Meclisi’nde tadilat yapılarak 1.2’den 3.5’e çıkarılması ile arsa sahibine trilyonluk rant sağlandığını iddia eden bir kişinin Kahramanmaraş Belediyesi’ne dilekçe ile başvurması ve Kanal 46’nın da ele geçirdiği bu dilekçeyi kamuoyunun gündemine getirerek konuyu imar uzmanlarına inceletmesi ile hazırlanan haberler Kahramanmaraş gündemine adeta bomba gibi düştü.

  Seçimler öncesinde büyük bir yankıya neden olan bu olaylar, kent kamuoyunun da büyük bir dikkatini çekerken, objektiflik ilkesinden hiçbir zaman ayrılmayan Kanal 46, Belediye’ye verilen dilekçede suçlanan ve olayın asıl kahramanı olarak gösterilen İmar Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda söz konusu imar rantı sağlanan binanın sorumlu mimarı olan yüksek mimar Cemal Tanrıverdi ile de görüştü. Haberin hazırlanması esnasında gerçekleştirilen bu görüşmede Tanrıverdi’nin ve Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın da görüşlerini önümüzdeki günlerde sizlere sunacağız.

  Bu arada muhalefet partilerinin de yine hafta başında konu ile ilgili olarak basın toplantıları düzenlemeleri bekleniyor.

  DAHA ÖNCE OKUMAYANLAR İÇİN BU ÖNEMLİ KONUYU YENİDEN HATIRLAYALIM:

  FLAŞ: BELEDİYE'DEN TRİLYONLUK RANT!

  Kahramanmaraş Belediye Meclisi İmar Komisyon Başkanlığı görevinde bulunan yüksek mimar Cemal Tanrıverdi’nin görevini kötüye kullandığının iddia edildiği dilekçenin belediyeye verilmesini ve imar tadilatı ile rant sağlandığı iddialarını kamuoyuna duyuran Kanal 46'nın haberi gündemi sarstı.

  Belediye İmar Komisyonu Başkanı olan Cemal Tanrıverdi’nin aynı zamanda Arıkan’lara ait Farsan inşaat bünyesindeki Carrefour-SA Express ve Arnelia Alışveriş Merkezi (AVM) inşaatının da mimarı ve sorumlusu olduğunu öne süren bir vatandaş, söz konusu yerin imar tadilatı konusunda görevini kötüye kullandığı iddiası ile Kahramanmaraş Belediyesi’ne bir dilekçe ile başvurarak inşaatın durdurulmasını istemişti.

  İŞTE KAHRAMANMARAŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA VERİLEN DİLEKÇE

  KONU: 07.12.2006 tarih ve 11/144 sayılı 256 no’lu tadilat kararının ve uygulamasının durdurulması.

  Belediye Meclisi’nce alınan;

  07.12.2006 tarih ve 11/144 sayılı karar gereği yapılan 256 no’lu ucube tadilat, 3194 sayılı İmar Kanunu’nda Belediye Meclislerinin daha önce onaylanarak yürürlüğe girmiş bulunan imar planları üzerinde değişiklik yapma konusunda yetkili olmadıkları, yetkili olduklarına dair bir hükmün de bulunmadığı,

  yine 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun, meclisin görevlerinin sayıldığı 18. maddesinde plan değişikliği kararı verebileceğine dair bir hükmün de bulunmadığı aşikar (açık) olmasına rağmen,

  plan tadilatı öncesi 15 parselden oluşan ve lejantı ise ayrık nizam 4 kat ve yoğunluğu 1.2 olan 2965 no’lu imar adasının,

  ne oldu da kimlere geçti de plan tadilatına karar verilerek kitle nizamına, yoğunluğu da 3.5’e çıkartılarak yasa ve yönetmelikler çiğnendi.


  Diğer yandan; İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişinin 05.06.2008 tarih ve 50/34 sayılı raporunun 88. maddesinde; “Belediye Meclislerinin özel mülkiyet alanları ile ilgili imar planı değişiklik yetkisi bulunmamaktadır” denilmesine rağmen ve imar tadilatları ile ilgili yapılan tüm işlemlerin durdurulmasını istediği halde plan tadilatı yapılan yerdeki inşaatın durdurulması bir tarafa inşaat hızla devam ettirilmiş hatta bitme noktasına getirtilmiştir.

  İşin bu noktaya gelmesinde, yasa ve yönetmeliklerin hiçe sayılmasında en büyük etkenin yaklaşık 7 dönüm (7.000 m2) alan üzerine yapılan ve hemen hemen tamamı inşaat alanına çevrilen, görevi kötüye kullanma pahasına bu tamamı rant olan tadilatı takip ederek İmar Komisyonu’ndan ve Belediye Meclisi’nden geçirip bu ucube inşaatının mimarlığını ve sorumluluğunu üstlenen Kahramanmaraş Belediyesi Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Sayın Cemal Tanrıverdi’dir. Yer ise Arıkanlara ait Farsan şirketinindir.

  Belediye Meclisi’nde alınan mezkûr tadilat uygulaması kararının yasa ve yönetmelikler muvacehesinde İmar Müdürlüğü’nce 24 saat içerisinde durdurulmasını,

  aksi takdirde Sayın İmar Komisyonu Başkanı Cemal Tanrıverdi ve İmar Müdürlüğü hakkında görevi kötüye kullanma fiilinden dolayı, konuyu T.C.K. 257. maddesi gereği Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Gaziantep İdare Mahkemesi’ne götüreceğimin bilinmesi arz olunur. 03.03.2009. M. E.”

  BELEDİYE’NİN İMAR TADİLATI KARŞILIĞINDA ARIKAN’LARA BÜYÜK RANT SAĞLANDIĞI İDDİASI!

  İmar mevzuatı uzmanları ise bu konuda şunları kaydettiler: “Bugüne kadar Kahramanmaraş Belediyesi, kendi arsalarının dışında böyle büyük bir rantı (getirim) hiçbir kimseye hiçbir zamanda sağlamamıştır. Belediyelerin imar uygulamalarında ve tadilatlarında kısmen arsa sahiplerine belli bir fayda sağlaması doğaldır. Ancak; nerede ise arsa bedelini 3’e katlayacak bu şekilde büyük bir rant bugüne kadar görülmemiştir. Bunun bir bedeli muhakkak olmalıdır. Bu tadilatın gerekçesi; arsa sahibinin milletvekili Fatih Arıkan’a yakın olması ile izah edilemez. Bu arada emsal gösterilecek çevre nizamında bu yoğunlukta başkaca bir arsa ve bina bulunmamaktadır. Bunun dışında da mutlaka bir menfaat temin edildiği iddia ve tahmin tahmin ediliyor. (İmar tadilatı karşılığında belediye bir bedel alıyor ama bu bedel ne kadardır? Sağlanan rant karşılığına göre devede kulak mıdır?)

  Söz konusu yerde yapılan imar tadilatını ise herkesin anlayabileceği şekilde şöyle izah edebiliriz:

  Tadilat yapılan bölgenin imar planına göre; 1.2 yani arsanın 1.2 katı bina alanı inşaatı yapılabilir iken, (Mesela bin metrekare arsaya bin 200 metrekare kapalı alan hakkı) bu tadilat ile yoğunluk 3.5’e çıkarılmıştır. Bunun böyle olması ile; arsaya yapılacak inşaat alanı 3’e katlanmıştır.

  7 bin metrekare olan bu arsada inşaat alanı 8 bin 400 metrekare olması gerekir iken, yapılan bu imar tadilatı sonucunda inşaat alanı 24 bin 500 metrekareye yükselmiştir. Sağlanan 16 bin 100 metrekarelik fazladan inşaat alanı bir başka deyimle bugünkü şartlarda net 161 metrekarelik tamı tamına 100 adet daire karşılığıdır. Bunun da mali değeri ise; (ki bu daireler brüt olarak 250 metrekareye tekabül eder) o da beher değeri 250 bin liradan 25 milyon yani 25 trilyon lira eder.

  (Söz konusu alışveriş merkezinin üzerinde yer alan dairelerin fiyatlarının 150 bin Euro’dan satıldığı öne sürülüyor.)

  Adamlar bu artan inşaat yoğunluğu ile daire değil, apartmanın altına işyeri yapmışlar. İşyerinin o bölgedeki piyasa metrekare değeri ise; bin Euro civarındadır. Böyle hesap edilecek olursa da; toplam 16 milyon 100 bin Euro eder, bunun da Türk lirası karşılığı 35 milyon yani 35 trilyon liradır. Bu paraların büyüklüğünü ve sağlanan rantın yani getirimin yorumunu da ilgili kurumların ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

  Kahramanmaraş kent gündemine adeta bomba gibi düşen ve AK Parti ile Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ın da başını ağrıtacak olan bu rant iddiasının yankılarının artarak devam etmesi bekleniyor. (www.kanal46.com)

  - KANAL 46 GÜNDEMİ YİNE SARSMAYA DEVAM EDİYOR...

  - KAHRAMANMARAŞ'IN AK PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA POYRAZ VE İMAR KOMİSYONU BAŞKANI YÜKSEK MİMAR CEMAL TANRIVERDİ, GÜNDEMİ SARSAN BU KONU HAKKINDA NELER SÖYLEDİ?

  BUNLAR VE DİĞER GELİŞMELERİ DE YAKINDA KANAL 46'DA OKUYACAKSINIZ....

  KANAL 46 BU ÖNEMLİ KONU HAKKINDAKİ GELİŞMELERİ SİZLERE YANSITMAYA DEVAM EDECEK....

  BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN....

  18906  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  25.03.2009 10:53
  HİÇ ŞAŞIRMADIM!!
  DAHA NELER DUYACAGIZ ALLAH BİLİR. İNANIN HİÇ ŞASIRMADIM. ÇIĞRINDAN CIKTILAR İYİCE. SEÇİMDE KAYBEDECEKLERİ AÇIK. GITMEDEN NE KURTARSAK KAR HESABI.. "DURMAK YOK,VURGUNA DEVAM"
  22.03.2009 22:15
  HAK YİYENLER, CAN VEREMEZ İNŞALLAH !
  Halkın kendi tapulu malına ruhsat vermeyen, ayak direyip avanta bekleyen bir belediye başkanı ve imar ekibi var karşımızda. "Ruhsat isteme benden, Buz gibi soğurum senden" dediler bunlar. Milletin parasını, yandaşlarına peşkeş çeken, Kanunlara saygısız, kuralları görmezden gelen, ihale açmadan Çoban Ali ye kiraya verilmeye devam eden belediye zabıta istasyonu, yenişehir otoparkı v.b. bir sürü rezillikleri yapanları her fırsatta adını andıkları Yüce Mevla'ya havale ediyorum. Hak yiyenler, Can veremez inşallah diyorum.
  22.03.2009 17:03
  Herşey ortaya dökülsün!
  Allah Kanal 46'dan razı olsun...bu tür olayları bizlere duyuruyor.....bizim halk olarak istek ve beklentimiz, herşey ortaya dökülsün, ak koyun kara koyun belli olsun....kimse kimseye çamur atmasın, yasalar herşeyi ayan beyan önümüze koysun istiyoruz......çünkü güneş balçıkla sıvanmaz......er geç dökülür.......selamlarımla....
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.