AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Futbolda şike davası başladı...

Şike davası kapsamında haklarında dava açılan aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanığın yargılanmasına başlandı.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 14.02.2012 17:46 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SPOR.

  Şike davası kapsamında haklarında dava açılan aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanığın yargılanmasına başlandı.

  Aziz Yıldırım diğer tutuklu sanıklarla salona alındı. Sarı-lacivert kravat takan Yıldırım, salona elinde 3 klasörle geldi. Yıldırım, "Yarın sabah çok sert bir açıklama yapacağını" söyledi. Yıldırım "Çok daha önemli açıklamalarım olacak. Arkadaşlar internet sitesine bugün yarın koyarlar" ifadesini kullandı.

  Tutuklu sanıkların bulunduğu bölümde en ön sıraya oturan Yıldırım bir süre avukatlarıyla konuştu. Yıldırım'ın moralinin iyi olduğu gözlendi. Yıldırım bir süre sonra ayağa kalkarak izleyiciler bölümündekileri el sallayarak selamladı.

  "BURAYA GELENE KADAR YOKTU"

  Duruşmada tenzip zaptının okunmasının ardından kimlik tespitine geçildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker'in kimlik tespitini yaptı.

  Peker evli ve bir çocuğu olduğunu söyleyince Başkan Ekinci "Allah bağışlasın" dedi. Peker ise "Amin" diyerek cevap verdi. Peker mesleğinin inşaat ve futbolcu menajerliği olduğunu aylık gelirinin ise 5 bin TL olduğunu ifade etti. Ardından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın kimlik tespitine geçildi.

  1952 doğumlu olduğunu ifade eden Yıldırım evli ve iki çocuk sahibi olduğunu söyledi. Başkan Ekinci, Yıldırım'a da "Allah bağışlasın" dedi. Yıldırım ise "Sağolun" diye yanıtladı. Mesleği sorulan Yıldırım, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olduğunu aylık gelirinin ise 30 bin TL olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı Ekinci Yıldırım'a sabıkası olup olmadığı sorusuna Aziz Yıldırım'ın "Buraya gelene kadar yoktu" diye yanıt vermesi dikkat çekti. Tutuklu sanık Bülent Uygun ise aylık gelirinin tutuklanmadan önce 300 bin TL olduğunu ancak şu an bir gelirinin olmadığını belirtti. Sanıkların kimlik tespiti devam ediyor.

  Duruşmayı aralarında Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Ertuğrul Özkök ve Sedat Ergin'in de bulunduğu çok sayıda basın mensubu da duruşmayı izlemek için salondaki yerlerini aldı. Yüzlerce Fenerbahçe taraftarı ise duruşma salonu dışında tezahuratlarla bekleyişini sürdürüyor.

  "KENDİMİ KÖPRÜDEN ATARIM"

  Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, "İbrahim Akın'a 100 bin euro verdiğimi kanıtlasınlar kendimi köprüden atarım" dedi.

  Duruşmaya verilen öğle arasının ardından sanıklar salona alındığı sırada spor basınına dönen Aziz Yıldırım, "Ben çıktığımda televizyonlara çıkıp konuşanlarla yüz yüze görüşeceğim. Atıp tutuyorlar. Hepsiyle yüz yüze görüşeceğim. Böyle şike mi olur? İbrahim Akın'a 100 bin euro verdiğimi kanıtlasınlar kendimi köprüden atarım. Erkek adam bir kere ölür, on kere ölmez. Ne yazik ki spor medyası içinde korkaklar var. TV'lerde hakkımda atıp tutanlar var. Çıkınca hepsiyle yüz yüze görüşeceğim. Memleket elden gidiyor, herkes oturmuş şikeyi konuşuyor" dedi.

  Fenerbahçe taraftarları için de bir not ileten Yıldırım, "Taraftara söyleyin, gelmesinler yazık onlara. Çağlayan'a gelsinler. Hepsine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  "HERKES KORKAK"

  Arada bir süre bazı basın mensuplarıyla da konuşan Yıldırım, bu sırada duruşmanın başlayacak olması nedeniyle mübaşir tarafından yerine oturulması konusunda uyarıldı. Bunun üzerine Yıldırım, basın mensuplarına gülümseyerek, "Neden oturuyorsunuz, kalkın kalkın. Herkes korkak. Cesurlar bir kere, korkaklar her gün ölür. Ne yazık ki spor medyasında korkaklar var. Çok daha önemli açıklamalarım olacak. Arkadaşlar internet sitesine bugün yarın koyarlar" ifadesini kullandı.

  Davanın tutuklu sanıkları Aziz Yıldırım, Cemil Turan ve Ali Kıratlı'nın bir süre kendi aralarında sohbet ettiği gözlendi.

  DURUŞMADAN NOTLAR

  İddianame okunurken Aziz Yıldırım suçlamaları gülerek dinledi. Yıldırım ’30 bin TL gelirim var’ dedi. Hakimin sabıkan var mı sorusuna ‘tutuklanmadan önce yoktu’ diyerek cevap verdi.

  * Olgun Peker soğuk kanlı ve sakin. Oldukça net bir tavırla hakimin sorularını yanıtladı.

  * Bülent Uygun hakimin ‘Aylık kazancın ne kadar’ sorusunu ‘Hapise girmeden önce 300 bin TL, şimdiyse yok’ diye cevapladı. Uygun’un aşırı kilo kaybı dikkat çekti.

  * Tutuklu sanıklar 9.15′te duruşma salonuna getirildi. Duruşma öncesi Aziz Yıldırım’ın avukatı laptopla Fenerbahçe’nin maçlarını Yıldırım’a izlettirdi.

  * Duruşma öncesi Yıldırım tutuksuz sanıklardan Samet Güzel’e sarılarak selamlaştı.

  * Salon dışında yaklaşık 1000 taraftar destek veriyor. Duruşma salonunun kapıları zaman zaman açıldığında tezahüratlar salondan duyuluyor.

  * Aziz Yıldırım’ın eşi gelmedi, sadece damatları izleyiciler bolümünde. Asbaşkan Ali Koç başta okumak üzere yönetimin büyük bölümü duruşmayı takip ediyor.

  * Mecnun Odyakmaz hakimin mesleğin ne sorusuna ‘lokanta işletmecisiyim’ diye yanıt verdi.

  * Taraftar gazetecilere tepkili, ‘başbakandan korkmayın’ yazın diye slogan atıyor.

  * Tutuklulardan sonra tutuksuz sanıkların kimlik tespitine gecildi.

  * Şekip Mosturoğlu duruşma öncesi salonda tutuksuz yargılananlarla görüştü.

  * Şekip Mosturoğlu yakınlarını izleyiciler bölümünde görünce gözyaşlarını tutamadı ve ağladı.

  * Olgun Peker aylık gelirinin 5 bin TL olduğunu ve sabıkası bulunmadığını belirtti.

  * Tutuksuz yargılananlardan Tayfur Havutçu, Ümit Karan, Korcan, İskender Alın ve Samet Güzel duruşmaya geldiler.

  * Yargılananların yakınları saat 9.15′te tutuklular salona alındığında büyük sevinç yaşadı. Aralarında yaklaşık 70 metrelik bir mesafe var.

  * Göksel Gümüşdağ ve Serdal Adalı duruşmada yok.

  * Yargılananları izlemeye yaklaşık 200 kisi geldi.

  * Mahkeme heyeti başkanı yargılananlara ‘çocuğunuz var mı sorusundan sonra’ çocuğu olanların hepsine ‘ Allah bağışlasın’ demesi dikkat cekti.

  * Aziz Yıldırım oldukça rahat bir tavırla duruşmayı takip ediyor ve önündeki dosyaya göz atıyor.

  * Duruşma başlangıcında suçlamalar okunurken Aziz Yıldırım alaycı tavırla gulerek tepki verdi.

  * Ali Koç ve diğer yöneticiler zaman zaman dışarı çıkıp görüşme yapıyorlar.

  * Mahkeme baskanı: Biz burda takımları sporu yargılamıyoruz yapacağımız tek şey iddianamedeki olaylarla ilgili yargılama.

  * Bir yanlışlık varsa iddianamenin içinden ayıklayıp bunlara karar vereceğiz.

  * İddianame okunmadan önce Yıldırım’ın avukatı iddianame okunmasın dava hızlansın talebinde bulundu.

  * Heyet başkanı Yıldırım avukatının talebini reddetti. Biz zaten süreci hızlandıracağız dedi.

  * İddianame okunmaya başlayınca avukatların büyük bölümünün salonu terk etmesine sinirlenen hakim düzeni bozmayalım diye uyarıda bulundu.

  * Mahkeme heyeti başkanı şu anda duruşma salonuna giriş ve çıkışları yasakladı.

  * Erman Toroğlu’nun avukatı şikayetçi olarak duruşmada. Toroğlu’nun avukatı konuşurken salonda izleyicilerden gelen toplu öksürme (tepki) nedeniyle hakim uyarıda bulundu.

  * Tutuklulara ihtiyaç izni veren hakim Yılıdırım, Bülent Uygun aynı anda salondan ayrılmak isteyince ‘iki kişi gidemezsiniz biriniz yerine geçsin’ dedi.

  * Silivrideki büyük duruşma salonunda yarın Balyoz davası görüleceğinden şike duruşması küçük bir salonda görülecek.

  * İddianamenin okunmaya başlanmasıyla birlikte salonun büyük bölümü boşaldı.

  * Hakimin ne iş yapıyorsunuz sorusuna Aziz Yıldırım ’Fenerbahçe spor kulübü başkanıyım’ diye cevap verdi.

  * F.Bahçe taraftarları “cemaat Fenerbahçe’yi ele geçiremeyecek, sandıkta görüşürüz” diye slogan attı.

  * Duruşma salonu önündeki yaklaşık 1000 Fenerbahçe taraftarı uzun süre “Mustafa Kemal‘in Askerleriyiz” diye bağırdı.

  * Mahkeme heyeti başkanı “bu kulüplerimiz sporun gözbebeği. Amacımız takımları, sporu yargılamak değil” dedi.

  Yıldırım: "Yarın sabah çok sert bir açıklama yapacağını" söyledi.

  'YALAN MAKİNESİ'NE RET

  Öte yandan, sanık Olgun Peker'in yalan makinesi talebi, mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

  YÖNETİM TAM KADRO


  Aralarında Nihat Özdemir ve Ali Koç'un da bulunduğu Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileride tam kadro izleyiciler bölümündeki yerini aldı. Eski futbolcu Ümit Karan, Beşiktaş eski Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık ise tutuklu sanıkların hemen arkasında ayrılan bölümde yerini aldı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, "İbrahim Akın'a 100 bin euro verdiğimi kanıtlasınlar kendimi köprüden atarım" dedi.

  BAŞBUĞ'A DESTEK, TOROĞLU'NA TEPKİ

  Taraftarlar, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davası kapsamındaki iddialara ilişkin tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ lehine, futbol yorumcusu Erman Toroğlu ile bazı basın kuruluşları aleyhine tezahürat yaptılar.

  Yerleşke ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri, duruşma salonun önünde bulunan boş alana taraftarları arayarak alırken, salonun önündeki otoparka girişine izin verilen araçlar da köpeklerle aranıyor.

  SEYYAR SATICILAR EKMEK DERDİNDE

  Çok sayıda taraftarın yerleşke önünde bulunacağını öğrenen seyyar satıcılar da sabahın erken saatlerinden itibaren alana geldi. Seyyar satıcıların içinde yiyecek ve içecek satanlar olduğu gibi Fenerbahçe atkısı ve beresi satanlar da bulunuyor.

  Sivassporlu taraftarlar da Silivri'de

  Bu arada, Sivassporlu taraftarlar da Silivri'ye geldi. Tutuklu bulunan Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz'a destek veren taraftarlar Fenerbahçeli taraftarların arasına karışarak bayrak, flama ve atkılarını açıyorlar.

  YASA DEĞİŞİNCE 8 SANIK TAHLİYE EDİLMİŞTİ

  Şike iddianamesinin hazırlanmasının ardından 6222 sayılı Sporda Şiddet Yasası'nda şike için öngörülen 5 yıldan 12 yıla kadar olan hapis cezası, 6250 sayılı yasa ile değiştirilerek şike cezasının 1 yıldan 3 yıla indirilmesinin ardından mahkeme 8 sanığın tahliyesine karar vermişti. Sanıkların tahliye taleplerini değerlendiren mahkeme heyeti, Beşiktaş Spor Kulübü Futbol Direktörü Tayfur Havutçu, Beşiktaş Spor Kulübü'nün eski yöneticisi Serdal Adalı, Ahmet Ateş, Abdurrahman Yakut, Ümit Karan ve futbolcular Korcan Çelikay, İskender Alın ile İbrahim Akın'ın tahliyesine karar vermişti.

  İDDİANAMEDE TFF'NİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 10 MÜŞTEKİ BULUNUYOR

  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından hazırlanan 401 sayfalık iddianamede, Türkiye Futbol Federasyonu, Mevlüt Engin, Turgay Demircan, Ali Akdağ, Şenel Kaçmaz, Hüseyin Vasfi Yolasığmaz, Mustafa Cici, Hakan Akbaş, Yakub Bekdemir ve Ahmet Bulut müşteki olarak yer alıyor. İddianamede, BJK Başkanı Yıldırım Demirören, hakemler Hüseyin Göcek ve Fırat Aydınus, futbolcu Uğur Uçar ve Bülent Uygun'un eşi Gamze Uygun'un da aralarında olduğu 74 isim tanık olarak yer alıyor.

  İki bölümden oluşan iddianamenin ilk bölümünde Olgun Peker liderliğindeki suç örgütü ve Türk futboluna ilişkin bilgiler, ikinci bölümünde ise Aziz Yıldırım'ın başında olduğu çete yapılanmasına yer veriliyor. İddianamede Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe maçlarını yönetecek hakemlerin takımları aleyhine karar vermemesi için girişimlerde bulunduğu, bazı müsabakalar için hakem atamalarına müdahale ettiği ve bu girişimleri Olgun Peker yönetimindeki suç örgütüyle beraber yaptığı iddia ediliyor. Aziz yıldırım tarafından kurulan suç örgütünde İlhan Ekşioğlu ve Mehmet Şekip Mosturoğlu'nun etkin konumda olduğu, örgüt içerisinde tam bir hiyerarşik yapı olduğu ifade edilen iddianamede, Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu ve Sekip Mosturoğlu arasındaki ilişkinin başkan-yönetici ilişkisi olmadığı, örgüt ilişkisi olduğu belirtiliyor.

  İDDİANAMEYE GİREN ŞİKE KODLARI

  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından hazırlanan iddianamede şike kodlarının ise 'şike parası almak; kahve içmek, Aziz Yıldırım; şirket CEO'su ya da bir numara', futbolcular; inşaat işçisi veya mağdur olarak adlandırıldığı ifade edilmişti. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından hazırlanan iddianamede, Aziz Yıldırım'ın "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, şike yapmak ve teşvik primi vermek" suçlarından 22 yıldan 72 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Yıldırım'ın suçlandığı maçlar şunlar:

  "1- 21 Şubat 2011 günü oynanan Manisaspor-Trabzonspor maçında teşvik pirimi verilmesi.

  2- 26 Şubat 2011 günü oynanan Fenerbahçe-Kasımpaşa maçında şike yapılması

  3- 6 Mart 2011 günü oynanan Bursaspor-İBB spor maçında teşvik pirimi verilmesi.

  4- 7 Mart 2011 günü oynanan Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında şike yapılması.

  5- 20 Mart 2011 günü oynanan Gençlerbirliği-Trabzonspor maçında teşvik pirimi verilmesi.

  6- 9 Nisan 2011 günü oynanan Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında şike yapılması.

  7- 17 Nisan 2011 günü oynanan Trabzonspor-Bursaspor maçında teşvik pirimi verilmesi.

  8- 22 Nisan 2011 günü oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor maçında teşvik pirimi verilmesi.

  9- 1 Mayıs 2011 günü oynanan İBB Spor-Fenerbahçe maçında şike yapılması.

  10- 8 Mayıs 2011 günü oynanan Karabük -Fenerbahçe maçında şike yapılması.

  11- 15 Mayıs 2011 günü oynanan Fenerbahçe-Ankaragücü maçında şike yapılması.

  12- 15 Mayıs 2011 günü oynanan Trabzonspor-İ.B.B Spor maçında teşvik pirimi verilmesi.

  13- 22 Mayıs 2011 günü oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike yapılması.

  TARİH TARİH SÜREÇ BÖYLE İŞLEDİ

  Operasyon bombası: Tarih 3 TEMMUZ 2011

  Şike operasyonu başladı. Aralarında Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş gibi dev kulüplerimizi de kapsayan bu operasyonla 56 kişi gözaltına alındı.

  İbrahim şike için fetva almış : Tarih 5 TEMMUZ 2011

  İstanbul BŞB’li İbrahim Akın’ın iddianamedeki konuşmaları gündeme bomba gibi düştü. İbrahim “Şike parası almak caiz midir?” diye bir hocadan fetva almış.

  Fenerbahçe’yi yıkan sözler : Tarih 25 AĞUSTOS 2011

  TFF, şike yaptığı gerekçesiyle Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden men etti. Bu kararın UEFA’nın talimatıyla alındığı söylendi. Devler Ligi’ne Trabzon gitti.

  Aydınlar TFF’den istifa etti: Tarİh 31 OCAK 2012

  UEFA’nın CAS savunmasında “Fenerbahçe’yi biz değil TFF göndermedi” demesi üzerine TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar samimiyetsizliklerden yakınarak istifa etti.

  Ve Türk Futbol Tarihi’nin en büyük duruşması başlıyor... 3 Temmuz 2011’de başlayan şike soruşturması kapsamında, aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu, 93 sanık bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak. Tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi’ne gönderilen ve yaklaşık 8 aydır burada kalan 23 sanık dün güvenlik nedeniyle ilk duruşmaların yapılacağı Silivri Ceza ve İnfaz Kampüsü’ne nakledildiler. Şimdi artık yargılama süreci başlayacak. (MYNET)

  Etiketler : Futbolda, şike, Davası, Başladı,
  66174  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.