AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Genel Sekreter'

Herkes merak ediyor. Kahramanmaraşlılar sık sık soruyor. İl Genel Sekreterlik makamını merak ediyorlar. Kısaca bilgilendirme gereği duydum. Hep beraber incele
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 08.02.2010 11:45 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  Serdar Erdoğanyılmaz
  Serdar Erdoğanyılmaz Tüm Yazıları

  Herkes merak ediyor.

  Kahramanmaraşlılar sık sık soruyor.

  İl Genel Sekreterlik makamını merak ediyorlar.

  Kısaca bilgilendirme gereği duydum.

  Hep beraber inceleyelim…

  Genel Sekreteri ve görevlerini öğrenelim.

  ***

  İl Özel İdaresini anlatarak başlayalım işe…


  Önce görevlerini sayalım;(mutlaka tamamını okuyun)

  a) Sağlık, Tarım, Sanayi ve Ticaret; ilin çevre düzeni planı, bayındırlık ve iskan, toprğın korunması, erozyonun önlenmesi, sosyal hizmet ve yardımlar, yoksullara mikrokredi verilmesi, çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları; ilk ve orta öğretim kurumlarının arsa temini, binalarının yapım bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin hizmetleri il sınırları içerisinde,

  b) İmar, yol, su, kanalizasyon, katı atık, çevre, acil yardım ve kurtarma, kültür, turizm, gençlik ve spor; orman köylerinin desteklenmesi, ağaçlandırma, park ve bahçe tesisine ilişkin hizmetleri, belediye sınırları dışında yapmakla görevli ve yetkilidir.


  ***

  İl Özel İdaresinin organları nelermiş bakalım?

  1) İl Genel Meclisi

  2) İl Daimi Encümeni

  3) Vali

  4) İl Özel İdaresi Teşkilatı


  İşte bu teşkilat, Genel sekreterlik, mali işler, sağlık, tarım, imar, insan kaynakları ve hukuk işleri birimlerinden oluşur.

  ***

  Genel Sekreter, İl Özel İdaresi hizmetlerini vali adına ve onun emirleri yönünde, mevzuat hükümlerine, İl Genel Meclisi ve İl Encümeni kararlarına göre yürütür.
  Genel Sekreter yukarıda belirtilen hizmetlerin yürütülmesinde valiye karşı sorumludur.
  Şehrimizde iki adet de Genel Sekreter Yardımcısı kadrosu bulunmaktadır.


  ***

  Bu bilgiler Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü sitesinden alınmıştır.

  Olduğu gibi sizlere yansıttım.

  Yukarıda altı çizilmiş görevleri Genel Sekreter yürütecek.

  Görevleri okuyunca işin önemini anlamışsınızdır.

  İşte Genel Sekreter böyle geniş kapsamlı ve önemli işlere bakar.

  Hemen hemen şehrin her şeyinden sorumludur.


  Protokoldeki yerini de düşünün…

  Soruyordunuz, cevaplamaya çalıştım.

  Şimdi anladınız mı genel sekreterin önemini?

  Genel sekreter nasıl biri olmalı?

  Onu da ayrı bir yazı konusu yapalım.

  Daha fazlasını da anlatırım ama…

  Yerim dar…

  Anlayın artık.


  İyi günler.  SERDAR ERDOĞANYILMAZ

  (e-mail: serdar.eyilmaz@hotmail.com)

  (Tel.: 0.344. 221 17 25)


  Etiketler : Sekreter, Genel,
  12452  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  19.02.2010 13:32
  Sağlıklı olmak
  Yorumları yazıdan daha çok önemsiyorum.Gercek haberler yorumlarda.Aşagıdaki yorumlarda çok güzel yorumlar var.Greçekten bu maraşta hiçmi insan yok bu kişiyi aday göstermişler.İnsanlar bir gün al aşagı olduğunda yanına vardıkları insanların yüzüne bakacak degerde ve insani ilişkilerde olmalıdır.Bu malüm kişi ordan muhakkak düşecek ozaman Tarzan gibi bir yalnız ormandamı yaşayacak.Yoksa memleketimi terk edecek.ama layık olduğunu vereceklerin olduğu malümdur.İnsanın ayıbını yüzüne vurmak gerek.Yaptığı yanına kar olmamalı alkışlanmamalı degilmi.Zaten bunu düşünende yok o makamdan inmesi için bekleyen insanlar sırada bekliyor.hahahahbunları yayınlamıyorsunuz sayın editör turşusunumu kuracan.kaç oldu yazmam.acı ya bizede.
  17.02.2010 19:37
  Yanlış Anlaşılma..
  Yorumlara bakınca sanırım bir yanlış anlaşılma olduunu anladım.Orada Sayın Yazar arkadaşımızın yazısını örnek göstermiş bir arkadaşımız.Yazarda ne içün o yazıyı yazdı bilemiyorum.Ama doğru tesbitmi ,bence doğru tesbit.benim fikrim tabii.Vekilerimiz çalışan insanlar olmadıkları içinde Genel Sekreterliğe daha farklı bir isim düşünülemezdi.Ama belkide yazar bu yazısı ile mizah yazarlığına da bir nebzede olsa adım atmışta olabilir.Çünkü o yazıyı okuyupta şu şehirde tebessüm etmeyecek kişiyi düşünemem.Tam 12 den vurmuş yazar.
  17.02.2010 16:45
  genel sekreter
  Sayın yorumcu kardeşime atfedilmiştir.Genel sekreterlik makamı YAN GELİP YATMA makamı degildir.Malüm müdürün kapasitesi ve ne yaptığı ortada iken bunun söz konusu olması bile çirkin yakışık almayan durumdur.Malüm müdürü m.vekili yapın maraş vekillerinin ne yaptığıda malüm.Zaten yan gelip yatmasalar bu malüm müdürü 1. ayında alırlardı.Geldiği günden beri hiç bitmedi kavga.soruşturma başkanı seçilmiş ilimizdeki müdürlükler arasında.kaosla ve ona buna saldırmaktan başka şekil dışında hiç yaptıkları hizmetlerle gündeme geldimi.Tabikii gelemez adam hizmet aadamıda degil hizmet içinde gelmedi.adam hasta.
  17.02.2010 16:31
  tam maraşlısınız
  editör bey tam maraşlısınız.
  17.02.2010 15:45
  sayın editör
  Sayın editör tavuğunuza kışmı dedik neden yorumlarımızı yayınlamıyorsunuz?size hakaretmi ettik yoksa bu memleketin gerçeklerini yazmadıkmı.Mehmet abi gibi genel sekreter adayımı çıkaralım.Yaptığımız sekreter adayı malüm müdürün marifetlerini anlatmak.bu yanlışmı yoksa sizdemi malüm müdüre diz çöktünüz hahahaha
  08.02.2010 12:38
  Başarılı İsimlere Bakın.
  Genel Sekreterlik için ilimizde çok başarılı insanlar var.Bunları iyi ayırt etmek gerek.Bu Konu ile alakalıda Şehrimizin önde gelen kalemlerinden Mehmet Fiskecinin bir yazısını size aktarmak isterim.Umarım size fikir olur. http://www.marasgundem.com/yazi/reha-hudayioglu-ozel-idare-il-genel-sekreteri-olur-mu-8865.htm Bu vesile ile 12 şubat kurtuluş bayramımızın Tüm Halkmıza kutlu olmasını dilerim.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.