AJANS-46

Bizi Takip Edin!

AKEDAŞ

GÖRÜŞ: Seçim sonrasında anladıklarımız

Yeni bir cumhurbaşkanımız var. Kimin seçildiğinden bağımsız olarak seçebiliyor olmak bile büyük bir nimet. Seçilen cumhurbaşkanını ve kendimizi kutlamalıyız.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 21.08.2014 11:30 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Serbest Kürsü.

  Yeni bir cumhurbaşkanımız var. Kimin seçildiğinden bağımsız olarak seçebiliyor olmak bile büyük bir nimet. Seçilen cumhurbaşkanını ve kendimizi kutlamalıyız.

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ortaya çıkardığı tablonun ne kadar kalıcı olacağını, öne alınması mümkün olan genel seçimler belirleyecek. AKP, cumhurbaşkanlığı seçiminde estirdiği rüzgârı kaybetmeden, ekonomi ve dış politikada sinyalleri gelen sıkıntıların etkisi duyulmadan genel seçimlere gitmek isteyebilir. Siyaset mantığına uygun olan da budur.

  Ancak cumhurbaşkanı, başbakanlık ve parti başkanlığı yetkilerini hukuken olmasa da fiilen elinde tutmak isteyen bir liderin şekillendireceği siyasetin yapısı ve kadroları değişecektir. AKP seçmeni rıza gösterdiği sürece bu süreç gidebildiği/götürülebildiği yere kadar gidecek veya götürülecektir. Sürecin sınırlarını AKP’nin seçim başarıları, uygulamalarına olan desteğin devamı, söylemindeki inandırıcılık belirleyecektir. Bugün itibarıyla her şey parti ve lideri lehine çalışmaktadır. Bunun bir nedeni de gelecek yazının konusu olan muhalefetin göreli etkisizliğidir.

  Seçimlerden bir dizi ders çıkardık:

  Ne öğrendik?

  1-  Sayın Erdoğan kutuplaşma siyasetinin, “kazandırıcı” bir formül olarak işe yaradığını gördü. Ama istikrarsız bir coğrafyada bölge halklarının ve şartlarının ülkedeki uzantıları üzerinden çatışmalarını ülkemize taşıyabilecekleri olasılığı asla göz ardı edilmemelidir.
  Diğer taraftan, 2023’e kadar dünyanın 16. ekonomisi olmaktan 10’uncusu olmak hedefinin, siyasal istikrar, hukuk güvencesi ve keyfilik kaldırmayan bir iktisadi politika olmadan gerçekleşmeyeceği anlaşılmalıdır. Ekonomi milli sınırlar içinde değil, küresel çapta cereyan eden bir süreçtir. Türkiye ekonomide küresel bir aktör olmanın araçlarına daha sahip değildir.
  2- Siyaset gerçekçilik ister. Bu da halkı tüm çeşitliliğiyle ve ana tercihleriyle/eğilimleriyle tanımayı gerektirir. Sonrası hangi kesimlerden hangi gerekçelerle oy isteyeceğine karar vermektir. Bu anlamda her partinin, seçmeni ve onlarla değerleri (yaşam tarzı)-ideolojisi (dünya görüşü)- programı-kadrosu üzerinden kurduğu bir ilişki tarzı vardır; olmalıdır. Hakikilik, bu tarzda ve seçmenle paylaşılan değerler ve dünya görüşündedir.
  Partiler, kendi değer ve dünya görüşlerine uygun adaylarla seçim kazanamayacaklarını görüp, daha fazla rağbet gören bir partinin seçmen tabanına yakın bir adayla seçime girerlerse hakikiliklerini ve inandırıcılıklarını yitirebilirler. Karşıt oldukları ve yarıştıkları bir partinin tabanına yakın bir adayı öne sürmeleri iki soruna tekabül eder: a) İdeolojik ve kadro anlamında yetersizliklerini; değişmek zorunda olduklarını ilan ediyorlardır. b) seçmenleriyle hakiki/samimi ilişkiyi yitirmişlerdir.
  Karşıtı oldukları partiyi taklit etmenin başarı getirmediği; benzerlik veya karşıtlığın sadece çatının vereceği bir karar değil, tabanın tercihine dayandığı anlaşılmıştır.
  3- Eğer muhalefet partileri, iktidar partisi seçmeninin beğeneceği -hem de nitelikli- bir ortak aday ile kazanamıyorlarsa, adayı değil kendilerini değiştirmek zamanı gelmiştir. Onların sorunu cazip bir aday bulmak değil, seçmen nezdinde kendi cazibelerini artıramamalarıdır. Bunun da çaresi kolaya kaçıp parti başkanını değiştirmek değil, toplumu iyi anlamak, siyasal yelpazede kendi gerçek yerini bulmak ve bu konuma uygun siyaset ve kadro ile seçmen karşısına çıkmaktır. Bu anlamda CHP ve MHP ciddi bir değişimin arifesindedirler. Fırsatı iyi kullanmaları yarar sağlar yoksa iktidar adayı olmaları zordur.
  4- AKP, hızlı başladığı (isabetli) “dışa açılma’ politikasında iki sınıra dayanmıştır. İçeride ve komşularda ümit ve heyecan uyandıran ‘AB üyesi Türkiye’ imajından uzak düşmüştür. Bu sıfat ülkemizin yumuşak gücünü çok artıran bir özellikti.
  Ekonomik ortak ve siyasal müttefik olarak yaklaşmaya çalıştığımız Ortadoğu ülkelerinin (biz İslam ülkeleri demeyi seviyoruz) iç politikalarında meydana gelen radikal değişikliklerin belirsizleştiği bir ortamda artık dış politikamız deneme yanılma yoluyla ilerlemektedir. Yakın zaman önce “av alanı” olarak gördüğümüz Ortadoğu’da av olma kaygısını belirtmesek de hissediyoruz.
  Bu iki sınır içinde AKP’nin yeni hükümeti ve siyasi liderliği eskisi gibi özgürce ve keyfince davranamayacağını görmelidir. Bu da onun siyaseti, ekonomide cömertçe (ucuz kredilerle) kaynak kullanmak ve teknoloji, nitelikli iş gücü üretmeden gelir ve istihdam yaratmak uygulamalarını büyük ölçüde sınırlayacağı anlamına gelmektedir.
  Dünyadan kopuk ve içe dönük bir “sanayi öncesi toplum” muhafazakârlığında ısrar, hepimizin özlemi olan “çağdaş medeniyet” düzeyini yakalama ümidini karartacaktır. AKP’nin yeni yönetimi bu olasılıkları düşünmek zorundadır.

  Doğu ERGİL
  BUGÜN
  dergil@bugun.com.tr

  1852017  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.