PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Gözüne bir görünür mü var?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, eşini kaybeden 150 bin dul kadına yönelik sosyal yardım programını hayata geçiriyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürl
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 16.11.2011 16:01 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  Melih Tufan
  Melih Tufan Tüm Yazıları

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, eşini kaybeden 150 bin dul kadına yönelik sosyal yardım programını hayata geçiriyor.

  Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ‘dul’ ya da evini geçindirmekle yükümlü kadınlar için çalışmasını tamamladı.

  Proje kapsamında hayata geçirilmesi planlananlar şöyle:

  - Üniversitede okuyan çocukları varsa YURTKUR öncelikli yurt sağlayacak.

  - TOKİ acil durumlar için ev verecek. Bu yardım ilk etapta sağlıklı yaşam koşulları için kira yardımı olarak da değerlendirilebilecek.

  - Çalışma Bakanlığı bünyesinde çalışmak üzere alınacak işçilerde öncelik dul kadına verilecek.

  - Sağlık Bakanlığı kadınların ruh sağlığına yönelik hizmet verecek.

  - Türkiye Barolar Birliği ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmeti verecek.

  ALLAH HÜKÜMETTEN RAZI OLSUN…

  AK Parti hükümeti bu gibi sosyal projelerle garip gurabaya destek olmaya çalışıyor.

  Hâlbuki bu tür yardımlar aslında zenginlerin görevi değil mi?

  Bizimkiler görevlerini yapıyor mu?

  İyilerini tenzih ederek bazılarına bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum:

  Ayet-i Kerime: "Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Melik (kâinatın gerçek Hükümdarı), Kuddüs (çok yüce, her noksandan münezzeh) Aziz ve Hâkim olan Allah’ı tesbih ve tenzih eder." (Cuma: 1)

  Hadis-i Şerif: Cenâb-ı Hak, kime mal verir de zekâtını ödemezse kıyâmet gününde o mal sahibine, gözlerinin üzerinde simsiyah iki benek bulunan gayet zehirli ve (zehirinin te'sirinden başı) kel bir yılan şeklinde görünerek boynuna gerdanlık yapılacak. Sonra da iki çene kemiğini, yani avurdunu iki tarafından yakalayıp şöyle diyecek: Ben senin malınım, ben senin zekâtını vermeyip stok ettiğin servetinim...

  Zekât, zengin Müslümanların fakir Müslümanlara yaptıkları bir iâne, yardım ve sadaka değildir.

  Zekât doğrudan doğruya fakirin, zenginin malında olan bir hakkıdır. Kur'an-ı Kerîm'de bu husus şu şekilde vurgulanıyor: "Mü'minlerin mallarında dilencinin ve dilenmeyen fakirin bir hakkı vardır." (ez-Zâriyât, 19).

  Zengin, fakirin bu hakkını ödemek mecburiyetindedir. Zekâtı ödenmemiş bir mal, temiz ve helâl olmaktan çıkar; içinde gasp edilmiş, sahibine verilmemiş bir hak bulunan gayr-i meşrû' bir servet hâlini alır.

  Ne zaman ki malın zekâtı ödenir, o zaman mal temizlenmiş, gayr-ı meşrûluktan kurtulmuş olur. Peygamber Efendimiz bu hususu "Malınızı zekâtla temizleyin" buyurarak beyan ediyor.

  Bu bakımdan zenginin, zekât verdiğinden dolayı fakiri minnet altında bırakmaya çalışması uygun bir davranış olmadığı gibi, zekât alan fakirin de zengine karşı bir eziklik ve zillet duyması, minnet yükü çekmesi asla söz konusu olamaz. Çünkü zekât onun öz hakkıdır.

  GELELİM MALUM ZENGİNİMİZE….

  Yöremizde öyle biri var ki; ‘malum arazi’ ve ‘malum yardım’ olayının ardından son günlerde kelepir fiyata icradan topladığı trilyonluk mallar ile de gündeme gelmeye başladı.

  100 trilyonluk bir yeri 20 trilyon liraya icradan satın aldığı öne sürülen bu zat-ı muhterem son olarak ta 35-40 trilyon lira edeceği iddia edilen bir yeri de 12.5-13 trilyon liraya satın almış. Daha önce başka yerlerden satın aldıkları da cabası. (Gerçi bu satışlara borçlu tarafından itirazlar yapılmış ve süreç işliyor. İddiaya göre; ortada muvazaa yani danışıklı döğüş varmış ve bunun belgesini de borçlu ele geçirmiş. Son kararı yüce yargı söyleyecek.)

  Görünürde “Memleketim adına yatırım, yatırım” diyerek adeta gözü doymaz bir şekilde topluyor, topluyor…İstiyor ki herkes kendine selam durarak saygı göstersin.

  Güya; icralık olan atıl malları üç otuz paraya satın alarak üretime kazandırıyor, yeni iş sahaları açıyor, istihdam oluşturuyor. Ama kapalı bir toplantıda da; “Asgari ücret 400-450 lira olsun, birkaç bin kişi daha istihdam edeyim” deme cüretini de gösterebiliyor.

  Dağları ben yarattım edası ile gariban insanları adeta köle gibi gördüğü için bu durumda bize de söz söyleme hakkı doğuyor.

  Bununla yetinmiyor; gariban çiftçiden çok ucuz fiyata topladığı yerleri de ilgili yerlerden imar değişikliği yaptırtarak ballı hale getirtip trilyonlarına trilyon katıyor.

  Bunun adına da ticaret ve işadamlığı deniliyor. Böyle ticarete kanunen bir kılıf bulunur ama kamu vicdanına göre etik olmaz. (Koskoca anlı şanlı adamları da bu oyunlarına alet ediyor.)

  Ama ağlayanın malının gülene hayır etmeyeceğini bilmiyor mu, unutuyor mu?

  Bilmemesi imkânsız, o nedenle biz bir hatırlatalım istedik.

  Ne kadar büyürsen büyü ama senden büyük Allah var sayın girişimci abim…

  Sen dinen bazı konuları bilmeyebilirsin; bu durum ise gayet normal…

  Ama Allah razı olsun, yıllardır aynı çatı altında beraber çalıştığın, dinini diyanetini çok iyi bilen ve kamuoyu nezdinde çok saygı değer bir ortağın var, ona sorarsan o anlatır sana tek tek neyin ne olduğunu….

  Son söz olarak; mağrurlanma padişahım senden büyük Allah var…

  Kusura bakma rahatsızlık verdim ama birilerinin de bu uyarıları sana yapması gerekiyor.

  Yanlışın neresinden dönsen kârdır.

  Bu dünya fani, Mahkeme-i Kübra ise diğer taraftadır. 

  Sürçü lisan ettiysek affola…

  Selam ve saygılarımla….

   

  MELİH TUFAN

  E-MAİL: torpuleyelim@mynet.com

  Etiketler : Gözüne, Görünür,
  50523  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  17.11.2011 10:31
  ADAMI MISIRA KAÇIRACAKSINIZ.!
  İŞ HAYATINDA İCRADAN MAL ALANA KIRIKÇI DERLER,BUNLAR NE SANAYİCİSİ. YAZDIKLARINDANDA RAHATSIZ OLMAZLAR MERAK ETME SAYIN YAZAR. DUYMAZLAR SENİ.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.