PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE

Güvenç'in, "Torba yasa" değerlendirmesi

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç: “Torba Yasa halka hizmet Hak’ka hizmet düsturunun mahsulüdür.”
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 12.09.2014 15:10 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.

  AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç: “Torba Yasa halka hizmet Hak’ka hizmet düsturunun mahsulüdür.”

  TBMM Genel Kurulu'nda yoğun çalışmanın arkasından kabul edilen Torba Kanun ile ilgili olarak bir açıklama yapan GÜVENÇ, halkın mutluluğu ve refahını kendine şiar edinen AK Parti millet için, hizmet için çalışmalarına devam ediyor, dedi.
  Toplumsal ve kurumsal beklentileri karşılayan Torba Yasanın “Halka hizmet Hakka hizmettir.” düsturunun mahsulü olduğunu ifade etti.

  Meclis çalışmalarına ara vermeden devam ederek, yasayı çıkartan hükümetimiz, Torba Yasa'da Soma'da yaşamını yitiren maden işçilerin borçlarının yasayla silinmesi imkânını sağladı, diyen Milletvekili Sıtkı GÜVENÇ, emekliden esnafa, ev kadınından öğrenciye, gündelikçiden patrona, madenciden taşeron işçiye kadar geniş kesimi ilgilendiren ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, tarafından da onaylanan Torba Yasadaki bazı düzenlemelere değindi.

  GÜVENÇ’in son çıkan Torba Yasada yer alan düzenlemelerle ilgili açıklamasından satırbaşları;

  Yasayla Devlete olan vergi, prim borcu, idari para cezaları yeniden yapılandırılarak vatandaşla yaklaşık 100 milyar liralık barış için adım atıldı. Yasada Bağ-Kurluya emeklilik, taşeron işçiye kıdem, gündelikçiye sigorta, araç muayenesini yaptırmayana taksit, çifte maaş cezasına 65 yaş sınırı gibi imkânlar sunuldu.

  SOMA'DAKİ MADEN FACİASINDA HAYATINI KAYBEDEN SİGORTALILARIN SGK'YA OLAN HER TÜRLÜ BORÇLARI SİLİNECEK

   Ölüm geliri bağlanan hak sahiplerine prim ödeme şartı aranmaksızın ölüm aylığı bağlanacak. Maden kazasında ölenlerin eş ya da çocuklarından biri, yoksa kardeşlerinden biri kamuda istihdam edilecek. Bu düzenleme 13 Mayıs 2014 itibarıyla geçerli olacak.

  MADEN İŞÇİLERİ ERKEN EMEKLİ OLACAK

   Madenciler için emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürüldü. Yıpranma hakkıyla emeklilik yaşı 43'e kadar düşebiliyor. Yer altında günlük azami çalışma süresi 6 saat, haftalık ise 36 saat oldu. Linyit ve taşkömürü madeni çalışanlarına asgari ücretin 2 katından az maaş verilemeyecek. Değişiklik, 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girecek.

  YERALTI İŞÇİLERİ İÇİN KIDEM ŞARTI KALDIRILDI

   Bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek. İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36, günlük 6 saati geçemeyecek. Aşarsa saat başına düşen ücret miktarı yüzde 100 artacak.

  EMLAK VERGİSİ BORÇLARI YENİDEN DÜZENLENİYOR EMLAK VERGİSİ YAPILANDIRILIYOR

   Emlak, çevre temizlik ve bunlara bağlı vergi cezaları, belediyelerin su abonelerinden su kullanımından kaynaklanan alacakları, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden düzenlenecek.

  SİGORTALILIK SÜRESİ DURDURULANLAR DA UNUTULMADI

   Kamu borçlarının yapılandırılmasından esnaf, sanatkâr, çiftçi ve diğer bağımsız çalışanlar da faydalanacak. Söz konusu çalışanlar da prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlardan, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra 3 ay içinde başvuruda bulunarak, primlerini ödemeleri halinde sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilecek.

  1.3 MİLYON BAĞ-KURLUYA BORCUNU YAPILANDIRMA İMKÂNI

  Yasa ile toplam 1,3 milyon Bağ- Kur'luya borçlarını yapılandırma fırsatı verildi. Yaklaşık 22 milyar liralık BAĞ-KUR alacağı donduruldu. Son beş yılında işçi olarak çalışanlara işçi statüsünde emeklilik yolu açıldı.

  İŞYERLERİNE DE PRİM AFFI GELDİ

  31 Aralık 2013 öncesine ait sigorta ve işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası ile eğitime katkı payı borçlarından 100 lirayı aşmayan alacakların tahsilinden vazgeçildi.

  KADINA ERKEN EMEKLİLİK

  Doğum borçlanması 2 çocuktan 3 çocuğa çıkarıldı. Kadınlar 6 yıl daha erken emekli olma hakkı kazandı.

  GÜNDELİKÇİLERE KOLAY SİGORTA

  Ev hizmetinde 10 günden fazla çalışanlar sigortalı olacak. Yapmayana asgari ücret tutarında ceza kesilecek.

  VERGİ CEZASININ FAİZİ SİLİNECEK

  Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi ve gecikme zammı, ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Ancak vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak.

  TÜRK VATANDAŞLIĞINI KAYBEDENLER YURTDIŞINDA ÇALIŞTIKLARI SÜRELER İÇİN BORÇLANABİLECEK

  Bu kişilerin vatandaş statüsündeyken yurtdışında çalıştıkları süreler geçerli olacak. Bu kapsamda sigortalılık sürelerini borçlananların, akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih, ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecek.

  GELİR TESTİ BAŞVURUSU İÇİN YENİ FIRSAT

  Gelir testine başvuruda bulunmamış genel sağlık sigortalılara yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içinde teste başvurursa prim borçları faizsiz yapılandırma fırsatı verildi.

  ŞİRKETLER "FESİH"TEN KURTULDU

  14 Şubat 2014'e kadar gerekli sermaye artırımını yapmayan şirketler hakkında, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde sermaye artırımını yaparsa fesih işlemi uygulanmayacak.

  İŞKOLU BARAJI %1
  Sendikalar Kanunu'nda İşkolu barajı yüzde 1'e sabitlenecek.

  36 MİLYONLUK ÇİFT MAAŞ CEZASI SİLİNECEK ÇİFT MAAŞ CEZASINA 65 YAŞ SINIRI

  65 yaşını dolduran kişilere düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizler terkin edilecek. İlgililer hakkında adli, idari takibat yapılmayacak. Bu düzenlemeden yaklaşık 36 milyon lira borcu olan 38 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Hem ölen eşten hem de babadan maaş aldığı için binlerce liralık ceza ödemek durumunda kalanlar nefes alacak.

  ELEKTRİK BORÇLARI DA KAPSAMDA

  TEDAŞ'ın 30 Nisan 2014'e kadarki alacakları, il özel idareleri, belediyelerin kalkınma ajanslarına borçları, sulama birliklerinin alacakları da yapılandırma kapsamına alındı.

  MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ VE CEZALAR İLE GECİKME FAİZİ DE YAPILANDIRILABİLECEK

  Araç muayenesini zamanında yaptırmayanların cezaları ve gümrük vergisi borçları da yeniden yapılandırma kapsamına alındı. Araç muayenesi için süre 31 Aralık 2014 olarak öngörüldü. Bakanlar Kurulu bu süreyi gerekli gördüğü taktirde 30 Haziran 2015'e kadar uzatmaya yetkili olacak.

  SPOR KULÜPLERİ BORÇLARINA TAKSİT

  Spor kulüpleri, SGK ile Maliye'ye olan borçlarını 2'şer aylık dönemler halinde azami 42 eşit taksitte ödeyebilecek.

  Yasadan yararlanacak borçluların, taksitlendirilmiş borçlarıyla ilgili ödeme yükümlülüklerini bir yıl içinde iki defadan fazla yerine getirmemeleri halinde kanundan yararlanma hakkını kaybedecek olmalarının önemine de dikkat çeken Milletvekili GÜVENÇ, Torba Kanunda vatandaşın ve kurumların menfaatine yönelik daha birçok düzenlemenin yer aldığını, AK Partinin millet için bu düzenlemelerinin devam edeceğini söyleyerek Kanunun milletimize hayırlı olmasını diledi.

  24593  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.