AJANS-46

Bizi Takip Edin!

AKEDAŞ
AKEDAŞ

Hartlap "Kaplıca Turizmi" için gelecek vaat ediyor

Kahramanmaraş Merkez İlçe’ye bağlı Hartlap Köyü’ndeki termal su aramaları olumlu sonuç verince, köyde kaplıca turizmi için yıllar sonra yeniden bir beklenti ortaya çıkt
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 04.07.2009 11:43 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SAĞLIK-ÇEVRE.
  Hartlap "Kaplıca Turizmi" için gelecek vaat ediyor
  Hartlap "Kaplıca Turizmi" için gelecek vaat ediyor
  Hartlap "Kaplıca Turizmi" için gelecek vaat ediyor
  Hartlap "Kaplıca Turizmi" için gelecek vaat ediyor

  Kahramanmaraş Merkez İlçe’ye bağlı Hartlap Köyü’ndeki termal su aramaları olumlu sonuç verince, köyde kaplıca turizmi için yıllar sonra yeniden bir beklenti ortaya çıktı.

  1989 – 1990 yılına kadar faaliyette olan Hartlap Kaplıcaları, bu tarihten sonra Sır Barajı’nın sularının tutulmaya başlanmasıyla birlikte sular altında kaldı. Bu tarihten beri hiç bir faaliyet göstermeyen Hartlap Ilıcaları, köyde bulunan sıcak su ile umutları yeniden yeşertti. Hartlap Köyü Muhtarı Fatih Aytemiz, bu suyun batı köylerinin kalkınması için çok önemli olduğunu söyledi. Yetkililerin destek olmaları halinde modern bir kaplıca tesisi kurmak suretiyle ülkemizin birçok yerinden turist gelmesinin sağlanacağını anlatan Aytemiz, aynı zamanda Kahramanmaraş’ın tanıtımına da katkı sağlanabileceğini söyledi.

  Köy Muhtarı Aytemiz, Hartlap Köyü’nde bulunan suyun 337 metre derinlikten çıkartıldığını belirterek, su sıcaklığının 31 derece olduğunu ve bunun da tedavi açısından ideal sıcaklık olduğunu söyledi. Aytemiz “Kaplıca tedavisinin mevsimi yoktur. Ancak gelenekler, bu konuda bir mevsim yaratmıştır. Daha doğrusu, kişi, kendine uygun bir zaman seçmekle birlikte en uygun mevsim ve zaman ilkbahar ve sonbahardır. Romatizmalılar, nevraljiler, ve şeker hastaları için yaz ayları, mide, bağırsak, karaciğer ve sinirle ilgili hastalıklar için de ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygun mevsimdir. Bir yılda iki kez kaplıca tedavisinde, Mayıs ve Eylül ayları seçilebilir. Kaplıca bir hamam değildir. Şifa gücüne sahip yeraltı su kaynağı ve birer sağlık yurdudur. Bu nedenle, o kaynaktan fışkıran suların nasıl ve nerelerde kullanıldığını oralara gidenlerin biraz olsun bilip öğrenmelerinde her zaman yarar vardır” dedi.

  KAPLICA BİLGİLERİ

  Ülkemiz ikliminin sertliği nedeniyle, ayrıca her kaplıcada kaloriferli otellerin olmayışı yüzünden insanlarımız, kaplıcalara çoğunlukla yaz aylarında gitmeyi tercih etmektedir.

  Kaplıcada sabun ve benzeri temizleyici kullanmayınız. Tedavinin etkisini azaltır. Sıcak havuza yavaş yavaş girmeli, su içinde olabildiğince hareketsiz kalmalıdır. Kaplıca tedavisinin önemli konularından biri de, kaplıcada kaç gün kalınacağıdır. Bu süre 21 gün olmakla birlikte halkımız genellikle kaplıca tedavisini 15 gün olarak uygular. İçme tedavisi de öteden beri 3 gün olarak yapılır. Genellikle üç haftalık ve 21 banyoluk kürlerin tedavi edici etkisi olduğu, uzmanların ortak görüşüdür.

  Öte yandan, özel durumları dikkate alınırsa, her kişiyi 21 gün kaplıcada tutmanın mümkün olmadığı da düşünülmelidir. Kaplıca tedavisinin çok uzun süre devam etmesi de sakıncalıdır. Hastanın alıştığı bir çevreden ayrı, disiplinli ve yorucu tedavilerle geçen bir hayat tarzı, hastalarda ruhi bunalımlar yaratabilir.Hastalar, içme ve kaplıcalara karşı bir tiksinti ve isteksizlik duymaya başlar. Önemli görülen hastalıklarda, tedavi süresini, çoğunlukla kaplıca hekimi ayarlayabilir. Her hastanın durumu değişik olduğundan, tüm hastalara aynı süre ve aynı çeşit tedavinin uygulanamayacağı açıktır. Mayıs ve Eylül ayları kaplıca için uygun zamanlardır.

  Kaplıcada ilk banyonun, on dakikalık bir süreyi kapsaması genellikle kabul edilmiştir. İkinci günden itibaren bu süre arttırılır ve yarım saate kadar uzatılır görüşü ağırlıktadır.

  HARTLAP İSMİNİN KAYNAĞI

  Hartlap’ın kelime anlamı: Kelime H harfi ile başlaması ve üç sessiz harfin r, t, l yan yana gelmesi nedeniyle Türkçe bir kelime olmadığı anlaşılmaktadır. Halk dilinde bir ağaç ismidir. Türkçe ve Osmanlıca sözlüklerde yer almamaktadır. Yanlız birleşik kelime olarak düşünülürse Arapça olarak “HART: Ağaç, LAP: Ağızdan su almak veya karataş olan yer” yani susuz olan yer anlamına gelmektedir. Meydan Larus Ansiklopedisinde de “Hart: Ağaçların meyvelerini dallarından elle sıyırma, ağaç kabuğunu soyma, torna tezgahına biçim verme” anlamına gelmektedir. Şemsettin Sami Bey'in -Kamus-ı Türki- adlı lugatında bozulmuş bir kelime (Galat: Bozulmuş) anlamına gelmektedir.

  Katleb : Kocayemiş'in Arapçası Hartlap şeklindedir. Arapça kelime olduğu bilinmektedir. (Kamus-ı Türki. Sayfa:7) Kamus-ı Türki Mukaddimesinde “Hangi dilden anılırsa anılsın, dilde gerçekten kullanılan bütün kelimeler Türkçe sayılır” denilmektedir. Ayrıca Oğuz Kaan Destanında “Menge köp altun yumşap sen - Baluk-u yahşi saklap sen- (Bana çok altun yolladın, şehri iyi sakladın. Bundan sonra senin adın Saklap olsun)” deniliyor ve “lap” eki kullanılıyor.

  Dede Korkut'un 11.hikayesinde (Belgil Emren Hikayesi) “Yanlız yiğit alp olmaz. Yavşan otunun dibi berk olmaz” ifadeleri yer alıyor.Hartlap bölgesinde Yavşan Yaylasının olması, buraların Türkmen boylarının yerleşim bölgesi olduğunu göstermektedir.

  HARTLAP’IN TARİHTEKİ YERİ

  Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1866 yılında ve Sultan Abdülaziz döneminde idari teşkilat yeni bir statüye kavuştu. Buna göre Zülkadiriye Eyaleti kaldırılarak, Maraş ikinici sınıf bir sancak haline getirilerek Halep Vilayetine bağlanmıştır. Bu dönemde Maraş'ta büyük bir idari ıslahat yapılmıştır. Maraş civarında bulunan yörük aşiretleri, kasaba ve köylerde iskan edilmişlerdir. Maraş Sancağı (liva) mutasarruf tarafından idare edilmekteydi.

  Livaya bağlı kaza (ilçe), nahiye ve köyler bulunmaktaydı. Maraş İdari Taksimatı “1. Merkez İlçe, 2. Bertiz Nahiyesi, 3. Camustıl Nahiyesi, 4. Nedirli Nahiyesi, 5. Şekeroba Nahiyesi, 6. Yenicekale Nahiyesi” şeklindedir. Camustıl nahiyesine bağlı köyler ise “Araplar, Arabanlı Bucağı, Delihacılı, Fatmalı, Hartlap (Elmalı), Hartlap Kalacık Mezrası, Karçoban Orçan, Önsen Höyüğü, Örşlü ve Yeşildere'dir” dir.

  Hicri 1288 yılında (Miladi 1868) Halep Vilayeti Salnamesinde (il yıllığı) Camustil Nahiyesine bağlı (Hartlap Karyesi) olarak ve Hicri 1310 yılında (Miladi 1890) Halep Vilayeti Salnamesinde, 16 köyün bağlı bulunduğu nahiye, Hicri 1320 tarihli (Miladi 1900) 13 köyün bağlı bulunduğu bir nahiye (Sır köyü ile beraber) merkezi olarak “Hartlap” ismi kullanılmaktadır. 1563'te Maraş Tahrir Defterinde Hartlap Elmacık Mezrası olarak geçmektedir.

  233 nolu Şer iye sicil defterlerinin 68 ve 359 karar numaralı bölümlerinde “Hartlap” ismi geçmektedir. Ayrıca 233 nolu Şer'iye sicillerine göre (1292-1295/1876-1878) o zamanki Maraşın sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını inceleyen, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Ramazan Hurç, çalışmalarında 34-35-36-191-298-467 ve 468 numaralı sayfasında “Hartlap” ismi geçmekte ve Hartlap'la ilgili bilgiler bulunmaktadır. Yine Prof:Dr. Refet Yınanç ve Yrd.Doç.Dr. Mesut Elibüyük’ün hazırladıkları Maraş Tahrir Defteri (1563)'nin 833. ve 823. sayfalarında Hartlap'tan bahsetmektedirler. 1928 yılı ilk Teşkilatı Mülkiyede “Köylerin İsimleri” adlı kitapta Hartlap adı geçmektedir.

  BELGE VE KAYITLARLA HARTLAP KÖYÜ
  23045  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.