AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Hastanenin taşınma tarihini bakın kim açıkladı…

Yer seçimi, ihalesi, yapımı, adı ve tamamlanması yıllardır Kahramanmaraş gündeminde bulunan ve son olarak resmen Şehir Devlet Hastanesi gibi garip bir isme layık görülen
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 29.02.2012 01:02 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SAĞLIK-ÇEVRE.
  Hastanenin taşınma tarihini bakın kim açıkladı…
  MUSTAFA POYRAZ
  Hastanenin taşınma tarihini bakın kim açıkladı…
  Hastanenin taşınma tarihini bakın kim açıkladı…

  Yer seçimi, ihalesi, yapımı, adı ve tamamlanması yıllardır Kahramanmaraş gündeminde bulunan ve son olarak resmen Şehir Devlet Hastanesi gibi garip bir isme layık görülen Karacasu bölgesindeki 400 yataklı hastanenin ne zaman açılacağını Belediye Başkanı Mustafa Poyraz açıkladı.

  Başta konunun direkt muhatabı İl Sağlık Müdürü Dr. M. İlker Çitil olmak üzere yetkili ve ilgili makamlar ile siyasilerden şu ana herhangi bir tarih gelmez iken, kamuoyunun merakla beklediği tarih, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’dan geldi.

  Ulusal, yerel ve uluslar arası basında büyük yankı bulan ABD gezisini tamamlayarak geçen günlerde yeniden kente dönen Poyraz, 28 Şubat Salı akşamı Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KATSO) Meclis Toplantısı’na onur konuğu olarak katıldı. Şahin Balcıoğlu’nun yönettiği meclis toplantısında KATSO Başkanı Kemal Karaküçük’ün konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Poyraz, ABD temasları ile belediyecilik icraatlarını anlattı.

  Aralarında işadamları A. Kadir Kurtul, Alişan Arıkan, M. Hanefi Öksüz, Mehmet Kanbur, A. Kamil Şirikçi, Ali Cilve, Sami Kervancıoğlu gibi isimlerin bulunduğu KATSO Meclis üyelerinin ilgi ile takip ettiği konuşması sırasında Başkan Poyraz, Ortak Akıl Çalıştaylarının somut bir göstergesi olarak Karayolları tarafından genel bütçeden finanse edilecek 4 köprülü kavşak hakkında da bilgiler verdi. Kahramanmaraş kamuoyunun büyük bir merak ile beklediği tarih konusuna da değinen Poyraz; ‘Buraya gelirken beni arayan İl Sağlık Müdürü, yeni hastaneye ayın 10’unda taşınacaklarını söyledi’’ ifadesini kullandı. Başkan Poyraz yaklaşık 1 saatlik konuşmasının ardından meclis üyelerinin yönelttiği soruları cevaplandırdı.

  ‘YOL’SUZLUK SIKINTISI NASIL GİDERİLECEK?

  Böylece 10 Mart tarihinde açılması kesinleşen yeni hastanenin ‘yol’ eksikliklerinin ise nasıl halledileceği merakla beklenmeye başladı. Bilindiği gibi; bölgede arazisi bulunan bir grup vatandaş, kapatılan Karacasu Belediyesi tarafından yapılan imar planında haksızlıklar ve usulsüzlükler bulunduğunu öne sürerek mahkemeye başvurmuş, çıkan iptal kararını da Belediye’nin başvurusu üzerine Danıştay yerinde bulmuştu.

  EKSİKLİKLER GİDERİLMEDEN AÇILMASI ÖNEMLİ SIKINTILARA YOL AÇABİLİR

  Yeni imar planını Kahramanmaraş Belediyesi’nin yapması beklenirken, başta yol olmak üzere, ulaşım zorlukları, anayola kavşak olmaması gibi hayati eksiklikler giderilmeden yeni hastanenin açılmaması gerektiği öne sürülüyor. Bu arada hastane başhekimliği için ismi geçen günlerde gündeme gelen KSÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yakup Gümüşalan’ın atamasının da bu hafta içerinde imzadan çıkacağı öne sürüldü.

  PEKİ, GENEL SEKRETER KİM OLACAK?

  Öte yandan; Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği için de kıyasıya bir yarış ve çekişme yaşanıyor. Elde edilen bilgilere şu ana kadar bu önemli makam için çalışma yapmakta olan veya ismi geçenler şunlar: Eski milletvekili Cafer Tatlıbal, M. Nedim Şerefoğlu, Nurettin Arıkan, İrfan Karatutlu, M. İlker Çitil, Gökhan Gökşen, Abid Başarıcı, Prof. Dr. Sami Özgül ve Seydihan Küçükdağlı.

  KİMLER GENEL SEKRETER OLABİLİR?

  Genel sekreter, idari ve mali hizmetler başkanları, hastane yöneticisi, müdür ve müdür yardımcısı olabilmek için en az dört yıllık eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarından veya bunlara denkliği yetkili makamca kabul edilmiş yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak ve kamu veya özel sektörde, genel sekreter için 8 yıl, idari ve mali hizmetler başkanları, hastane yöneticisi ve müdürler için en az 5 yıl iş tecrübesine sahip bulunmak şartı aranıyor.

  İŞTE SAĞLIK MÜDÜRÜ İLKER ÇİTİL'İN GEÇEN GÜNLERDE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ ŞÖYLEYDİ:

  ''Sağlık Bakanlığının başlattığı sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında, ülke genelinde Kamu Hastanelerinin hizmet kalitesinde hissedilir iyileşmeler kaydedilmiştir.

  Kamu hastanelerinde, hasta odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde, toplam kaliteye artırmaya yönelik yapılan düzenlemeler hizmet kalitesini artıran en önemli unsur olmuştur. Bu amaçla yaklaşık 3 ay önce Kahramanmaraş İl sağlık müdürlüğü olarak şehir hastanemizin açılması için bir komisyon oluşturulmuştur. Bu komisyon Sağlık Müdür Yardımcısı başkanlığında, personel şube müdürü, idari mali işler şube müdürü, mimar, eğitim koordinatörü ve AR-GE birim sorumlusu, il merkezinde halen hizmet veren Kahramanmaraş Devlet Hastanesi, Yenişehir Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanelerinde görev yapan hastane müdürleri, başhekim yardımcıları, başhemşirelerden oluşmuştur.

  Söz konusu bu komisyon haftalık düzenli toplantılarla hastanelerin mevcut durumunu, personel, yatak sayısı, tıbbi donanımı açısından ele almış ilin ihtiyacı olan konulara ve yeni açılacak olan hastanenin potansiyeline göre hastanelerin yeniden organizasyonunun planlamasını yapmıştır.

  Yapılan çalışmalara katkı sağlamak amacıyla il genelinde hizmet veren bütün branşlardan bir uzman hekim seçilerek yapılan planlamalara branşları açısından katkı sağlamaları istenmiştir.

  Mevcut hastanelerin ve yeni açılacak olan hastanenin fiziki yapısı (yataklı servislerinin durumu, poliklinik binaları, özellik arz eden bölümler olan, ameliyathaneler, yoğun bakımlar, laboratuarlar, acil servislerin mevcut bina yapısı), yatak doluluk oranları, yatak sayıları, yardımcı personel sayıları, tıbbi malzemeler sayısal olarak değerlendirilmiş yeni hastanede olması gereken ihtiyaçlar tespit edilmiştir.

  Yeni hastanenin hizmete girmesi için alınması gereken malzemelerin ihale planlaması yapılmış, sürecin belirlenen takvime göre yürümesi için azami dikkat gösterilmiştir.

  Hastanenin hizmete girmesi için iş birliği yapılması gereken Valilik, belediye, karayolları, AKEDAŞ, ARMADAŞ gibi kurumlara sürekli süreçle ilgili bilgi verilmiş ve işlemler birebir takip edilmiştir.

  Sağlık Bakanlığının Şehir Hastanesi için almayı taahhüt ettiği cihazlar bakanlıkla irtibata geçilerek süreç takip edilmiş, ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeler, yönlendirme tabelaları, bilgi işlem alt yapısının kurulması 3 ay gibi kısa bir sürede Sağlık Müdürlüğümüz tarafından tamamlanmıştır. Ayrıca Bakanlıkta bazı tıbbi malzeme ihaleleri iptal edildiğinden hastanemizin açılması için şart olan mönitör ve ventilatör cihazlarının alımları için Diyarbakır Dicle Üniversitesi ile irtibata geçilmiştir.

  Sağlık Bakanlığının 15.06.2010 tarihinde yayınladığı Yataklı Sağlık Tesislerinin rollerinin yeniden belirlenmesi ve gruplandırılmasına ilişkin genelgeyle yeniden düzenlenmiş ve hastanemiz AII tipi genel hastane olarak belirlenmiştir.

  Hastanemize ayrılan mücavir alan 680663 m2, hastaneye ayrılan alan180000 m2 kapalı alan81500 m2olup, binanın oturum alanı da 16500 m2’dir.

  Hastanemizin niteliğine göre hasta yatak sayısı:

             1 yataklı oda sayısı: 186

             2 yataklı oda sayısı : 95

             Suit oda sayısı: 19

             Mahkum oda sayısı: 4

             Toplam yatak sayısı: 399

  Yoğun bakım yatak sayısı: 62 olup, hastanemiz 16 Ameliyat masasına sahip olarak hizmete hazır hale getirilmiştir.

  Sonuç olarak, Kahramanmaraş İl Merkezinde toplam yatak sayılarında yeni hastanenin kapasitesi ve yatak doluluk oranları göz önünde tutularak yeniden yapılanması planlanmıştır. Bu organizasyon planında temel kriter olarak, bir hastanenin kapasitesini gösteren en temel değer olan hastane yatak sayıları esas alınmıştır.

  Sağlık Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonucunda 18.01.2012 tarihinde Sağlık Bakanımızın birleştirme onayı ile Kahramanmaraş Devlet Hastanesi, Yenişehir Devlet Hastanesi ve Kahramanmaraş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi birleştirilerek "1000 Yataklı Kahramanmaraş Şehir Devlet Hastanesi”nin kurulması gerçekleştirilmiştir.

  Halen Ocak 2012 tarihli Sağlık Bakanlığına yazılan  Kurucu Başhekim ve kurucu Müdür ataması içerikli yazımıza cevap beklenmektedir. Bu atamaları gerçekleşmesiyle birlikte taşıma işlemi başlayacaktır. Taşıma işlemi Yenişehir Devlet Hastanesinin tamamen ve Kahramanmaraş Devlet Hastanesinin 200 yatak dışında kalan kısmının tamamının taşınmasıyla planlandığı gibi gerçekleşecektir. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve 200 yataklı Kahramanmaraş Devlet Hastanesi 1000 yataklı “Kahramanmaraş Şehir Devlet Hastanesi”nin ek ünitesi olarak hizmet vermeye devam edecektir.''  (www.kanal46.com)

  81926  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  29.02.2012 21:37
  üzücü olaylar ve iftiralar
  Bir dostum yetkili sendikadan birinin başkanını aradı.kadın doğum 1200-1300 civarı promosyon alırken personel sayısı daha fazla olan sağlık müdürlüğü neden 700-800 civarı aldı.başkan senin üyen komisyondaydı neden müdahil olmadınız personelin menfaatini gözetmediniz dedi.Başkan ise doktor bey;sizin adamınızda ordaydı o neden müdahil olmadı dedi.doktorda bizim odadan kimse yoktu dedi.hazmedemedi,m buraya yazıyorum;Ben bir fiil o komisyona katıldım.üye degildim.ihale başladığında ilk verilen teklifler ardından sırasıyla elenen bankalardan son beşe kaldığında doktor abit rahmi kundakçı ve avukat bir teklif getirdiler son 5 banka tekliflerini açık artırma şeklinde versinler son verende kalsın dediler.sağlık müdürün sağ kolu yine elin
  29.02.2012 16:08
  5 ayda basının azına dolandı
  5 ay içinde sa.mü hakkında çıkan yazılara baktım sağlık sahibsiz kalmış dedim.müdür yardımcıları arasında çıkardığı savaşa baktım ayıpladım afşınlılar olayı hepsi doğru kadın doğumdaki huzursuzluğun nedeni adsm deki huzursuzluğun nedeni ya bu adam heryeri huzursuz etti.ayak oyunu ile sağlıkta heryer benim demeye kalkıştı hastane açılması arafesinde hastaneleri birleştirdim başhekimler düştü ayagı affedilir hata degil.2 ay sonra zorunlu hastane birliği kurulacaktı sen hangi akla hizmetle bu bişi yaptın demezlermi.basiretsiz siyasilerde oturmuş beceriksizliğe pirim veriyorlar.kardeşim siz ne zaman maraş ve maraşlı için elinizi taşı altına sokacaksınız.adam yetersizliği ortada el atın.hastane olayında topu siyasilere atan ki
  29.02.2012 15:49
  beceriksizliğin danıskası
  bu zatı muhteremi nasıl buldunuz.Çok aradınızmı.Ah malüm müdür ah ne ettinde sağlığı bir çıta daha aşagı düşürülmesine neden oldun.ya allah aşkına sayın zatı muhtrem müd a...i getirdin dedikodu ayyuka çıktı aile hekimi yerlerinin kiralamasında beceriksizlik ve doktorlara yapılan muamele kabul edilir gibi degildi. bide önceki soruşturması varki mide bulandırıcı sonra s... denen yardımcının bizlere randevu vermemesi ben böyle istedim canları isterse diye bizimle görüşmemesi sağlık müd.temaşa etmesi varki beceriksizliklerinin ilk sinyalini verdi.A... d...e devredilen iş nasıl güzellikle bitti.bide sağlık müdürlüğünde simsar gb oda oda sabim ve bimer şikayetlerini takip eden e... varki her taşın altından çıkıyor afşınlılar
  29.02.2012 15:20
  liyakatla gelmezsen senin adına çok konuşan olur.
  sağlıkta baş varmı kardeşim piyangodan çıkan müdür.daha önceki çalıştığı sıtkı bey bilmiyormuydu hiç daha önceki hastane başhekimlerine sorulmadımı.sorulsaydı bu kardeşimizin tek işinin karıştırcı olduğu anlaşılırdı.hastane taşınması sırasında olabilecek bir kötü durumu kim üstlenecek.olmayan başhekimmi müdürmü.hangi yetki ile hadin yeni hastaneye diyecek.kardeşim siz barakamı taşıyorsunuz yoksa 1000yataklı bir hastanemi.allah vaşkına yanınızda tecrübeli insanlar var sorun.
  29.02.2012 07:34
  muktedir olmak.
  Bu eşhrin şaglık işlerini takip eden iadereciyi böyle becereksiz birini getirirseniz olacgı budur.Saglık işlerini belediyeden elektirik işlerini imardan, belediye işlerinisanyiciden .. vs ögrenizsiniz. sagda solda ben tüm siyasileri arkama aldım deyip hava atacagına iişleri organize edebilse herkes rahatlayacak.. şimdi herkes sıkıntıya giriyor başta biz vatanaşlar olarak muzdaribiz bu durumlardan bir an ne olacaksa olsun hangi hastaneler ne olacak vatandaş bilsin.bu memelekette başı boşluk hep böyle devam mı edecek kaçsenedir bıktık tek sıtkı bey bir şaptı diyorduk vekil olunca bu işleride takip eder demiştik oda tam müdahil olamıyor galiba.hadi hayırlısı
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.