AJANS-46

Bizi Takip Edin!

AKEDAŞ
AKEDAŞ

Hüdayioğlu yazılı olarak ikaz edildi!

Kahramanmaraş Valilik Makamı’na verilen bir şikâyet dilekçesi üzerine hakkında disiplin soruşturması yapılan İl Sağlık Müdür Vekili Dr. M. Reha Hüdayioğlu’nun, bundan s
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 02.09.2008 17:49 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SAĞLIK-ÇEVRE.
  Hüdayioğlu yazılı olarak ikaz edildi!
  Hüdayioğlu yazılı olarak ikaz edildi!
  Hüdayioğlu yazılı olarak ikaz edildi!

  Kahramanmaraş Valilik Makamı’na verilen bir şikâyet dilekçesi üzerine hakkında disiplin soruşturması yapılan İl Sağlık Müdür Vekili Dr. M. Reha Hüdayioğlu’nun, bundan sonraki çalışmalarında daha dikkatli ve titiz davranması konusunda bir defaya mahsus yazılı olarak ikaz edildiği öğrenildi.

  Yine şikâyet dilekçesinde adı geçen İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars’ın ise disiplin soruşturması kapsamında; kurumuna ilgili hakkında işlem yapılmasına dair yazı yazıldığı ve Özkars’ın da üst disiplin amiri tarafından yazılı olarak uyarıldığı öğrenildi. Kahramanmaraş Valiliği İdare Kurulu Müdürlüğü'nün kararı, Vali Yardımcısı H. Kürşat Kırbıyık imzası ile taraflara bildirildi.

  BAYAN DOKTOR VALİLİK MAKAMINA BAŞVURDU

  Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Vekili Dr. M. Reha Hüdayioğlu ile aralarında geçen tartışma sonrasında adliyelik olan ve halen mahkemesi süren davanın taraflarından Dr. Süleyman Çınar’ın Sakarya Sağlık Ocağı’nda çalışmakta olan eşi Dr. Kifayet Şirikçi Çınar, 3 Haziran 2008 tarihinde Valilik Makamı’na bir şikâyet dilekçesi verdi.

  Şikayetlerini 5 madde altında toplayan bayan doktor, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Reha Hüdayioğlu ve Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars hakkında disiplin işlemi yapılmasını istedi.

  İŞTE ŞİKÂYETLERİN KONU BAŞLIKLARI:

  Bu iki ismin, soyut iddialara dayanarak hakkında disiplin işlemi yaptığını öne süren bayan doktor, disiplin işleminin zaman aşımına uğradığı halde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 128. maddesi hükmüne aykırı biçimde hakkında disiplin cezası kararı verildiğini öne sürdü. Çınar’ın dilekçesinde yer alan diğer şikayet başlıkları ise şöyle: “Yetkisiz olduğu halde disiplin cezası vermek. Maiyetindeki personelinin kendi yetkisini kullanmasına göz yummak ya da mevzuata aykırı olarak kendi yetkisini alt düzeydeki görevliye kullandırmak. Resmi yazışma kurallarına aykırı yazı yazmak sureti ile hukuki ve idari kuralları çiğneyen, maddi ve manevi zarara uğramama neden olan Hüdayioğlu ve Özkars hakkında 657 sayılı DMK’nun Disiplin hükümlerine göre cezai işlem yapılması..”

  BAYAN DOKTORUN AÇIKLAMALARI:

  Şikayet dilekçesinin devamında bayan doktor, şunları kaydetti:

  “Hakkımda tamamen iftira nitelikli bir şikayet nedeni ile disiplin soruşturması açılmış ve disiplin soruşturması dosyası, haricen öğrendiğim bilgilere göre, 18.02.2008 tarihinde tamamlanarak Valilik Makamı’na sunulmuştur. Bu tarihte tamamlanan soruşturma gerekçe gösterilerek, İl Sağlık Müdürlüğü’nün 11.04.2008 tarih, 577 sayılı ve Müdür Vekili Dr. Özkars imzası ile tarafıma savunma istek yazısı gönderilmiş olup, bunun üzerine ben de savunmamı yazarak Müdürlüğe teslim ettim. 30.04.2008 tarihinde de Özkars imzası ile KINAMA cezası verildiğine dair yazısı, aynı kurumun 06.05.2008 tarihli ve imza yerinde Dr. M. Reha Hüdayioğlu Sağlık Müdürü ibaresi olmasına rağmen, ismin yanına –y- (yerine) harfi konularak muhtemelen bir başka görevli tarafından imzalanmak sureti ile, söz konusu ceza yazısının tarafıma tebliğ edilmesi istemi ile, Sakarya Sağlık Ocağı’na yazılmış ve bu yazı üzerine de KINAMA cezası verildiğine dair yazı tarafıma 13.05.2008’de tebliğ edilmiştir.”

  BÖLGE İDARE MAHKEMESİ’NE BAŞVURDU

  “Gerek konu gerekse şekil bakımından idare hukuku kurallarına çok sayıda aykırılık içeren bu cezaya karşı, Bölge İdare Mahkemesi nezdinde iptal başvurusunda bulundum. Çünkü; (Hizmet dışında devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunduğunuz) denmiş olmasına rağmen, bu tespitin hangi somut hareketime dayandığı belirtilmeyerek soyut bir suçlamada bulunulmuştur. Yine hakkımda yapılan iddiaların soyut ve ispatlanamaz düzeyde bulunması, disiplin ceza kararının esastan idare hukuku kurallarına aykırı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu arada; işlem zamanaşımına uğradığı halde; mevzuata aykırı olarak disiplin cezası verilmiştir. İlgili kanun maddesi, disiplin amirlerinin uyarma, kınama ve maaş kesme cezalarını soruşturmanın tamamlandığı günden itibaren 15 gün içerisinde vermelerinin zorunlu olduğunu hükme bağlıyor. Ancak; ceza işlemine dair kararın soruşturmanın tamamlanmasından itibaren 15 gün içinde alınması zorunluluğu olduğu halde, yaklaşık 70 gün sonra verilmesi ile bu kanun hükmü açık bir şekilde çiğnenmiştir.”

  ‘YETKİSİ OLMADIĞI HALDE KARAR VERDİ’ İDDİASI

  “Sağlık Bakanlığı’nın Disiplin Amirleri yönetmeliğine göre; illerde sağlık ocağı hekimlerinin disiplin amirleri İl Sağlık Müdürleridir. Şikayete konu işlemde, Sağlık Müdür Yardımcısı (Dr. Murat Özkars) yetkisi olmadığı halde, hakkımda disiplin cezası kararı vermiştir. Öte yandan; –y- (yerine) imzalama yöntemi de; 02.12.2004 tarih ve 25658 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik’ hükümlerine aykırı olup, imzayı atan ve atılmasına göz yumanlar hakkında disiplin cezasını gerektirmektedir. Hukuki ve idari kuralları çiğneyen, maddi ve manevi zarara uğramama neden olan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü (vekili) Dr. M. Reha Hüdayioğlu ve Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars hakkında 657 Sayılı DMK’nun disiplin hükümlerine göre cezai işlem yapılması talebi ile şikâyetçiyim.”

  SORUŞTURMA SONUCUNDA YAZILI OLARAK İKAZ EDİLDİ

  Bu dilekçe üzerine Valilik Makamı tarafından iki isim hakkında disiplin soruşturması yapıldı. Kahramanmaraş Valiliği İdare Kurulu Müdürlüğü tarafından Vali Yardımcısı Hüseyin Kürşat Kırbıyık imzası ile taraflara gönderilen 20.08.2008 tarihli yazıda ise şöyle denildi:

  “Valilik Makamı’na verilen 03.06.2008 tarihli şikâyet dilekçesinde adı geçen İl Sağlık Müdür Vekili Dr. M. Reha Hüdayioğlu ve İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars hakkında Valiliğimizce disiplin soruşturması yapılmış olup, yapılan disiplin soruşturması sonucu adı geçen İl Sağlık Müdür Vekili Dr. M. Reha Hüdayioğlu bundan sonraki çalışmalarında daha dikkatli ve titiz davranması konusunda bir defaya mahsus yazılı olarak ikaz edilmiştir. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars ise disiplin soruşturmasına binaen kurumuna ilgili hakkında işlem yapılmasına dair yazı yazılmıştır. Valiliğimize gelen cevap yazısında adı geçenin üst disiplin amiri tarafından yazılı olarak uyarıldığı görülmüştür.”


  12642  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  05.09.2008 00:49
  Sağlık Müdürü reha bey
  Aslında Reha bey kötü biri degil.Çevresindeki art niyetli insanlar ve bazı personelleri reha beyi halkla personelleri ile ilişkisini kopararak kendilerinin yerlerini sağlama almak isteyenlerin oynadıkları çirkin olaydır.tek sermayeleri insanları bir birine düşürerek bundan menfaat sağlamak istemeleridir.reha bey ilk günlerde personeli ile yakın her isteyenle görüşmeye çalışan iyi hoş görülü bir müdür potresi ciziyordu.Bunu çevresindeki insanlar sakıncalı görmüş olacaklarki personel ve halkla bir mesafe koymaya çalıştılar.reha beyi kişilerle görüştürmeyip olayları farklı aktardılar.Reha beyi öcü , aksi ,kinci hep olumsuz düşünen biri gibi gösterdiler. Bundada reha bey kaybetti.Geriye doğru baksın kendisi için çırpınan kaç dostu k
  03.09.2008 00:58
  Sevinmeyin,bir şey olmaz
  Boşuna sevinen kişiler görüyorum. Sevinmeyin. Arkanızda bir milletvekili dayınız olduktan sonra bir şey olmaz size.astığınız astık kestiğiniz kestik olur.Veya yine diğer zamanlarda bir tel gelir birilerine bir daha uyarma falan almazsınız.Adamın Ankara da dayısı var.bunun ötesi yok.Reha yine müdürlüğünü yapar bizlerde bal gibi izleriz.Boşuna yazıp çizmeyin yeni bir yegen bulana kadar bununla idare edecez.elden bir şey gelmiyor.Bakın 3-5 ay sonra belediye seçimleri var ve yine birini aday gösterecek bu kişiler ve bizde gidip ona oy verecez.Boşuna mızmızlanmayınnn.Bunu onlarda çok iyi bildikleri için çok rahatlar.Bunca olay oldu kimsenin kılını kıprattığı yok.Geriye dönüp Sağlıkta şu son 1.5 yıla bakın.Taş üstüne taşmı kondu,ne old
  02.09.2008 18:13
  hüdayioğlunun hazin sonu
  ne kadar sevinçli oldugumu anlatamam sevincimi anlacak kelime bulamıyorum.ha bush beyaz saraydan indirilmiş ha hüdayioğlu uyarı almış.dedimya az bile.hüdayioğlunu canını yaktıgı insanların ahı tuttu.dahada tutar.demekki o koltuk sizi her yerde kurtarmıyor :)
  02.09.2008 18:03
  AZ BİLE
  cok sevindim.adalet yerini buldu ama ben yinede cezayı az buluyorum.böylelerini oturdugu koltukla beraber saglık müdürlüğünün kapısı önüne koymalılar.kendisi bulundugu koltuktan aldıgı psikolojik etkiyle küçük dagları yaratmış havasındaydı ve sahsi kini görevinin önüne gecmişti.eeeee ne demişler alma mazlumun ahını cıkar aheste aheste.sizdende yetkililer var kendinizi bişi sanmayın
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.