PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ

İlimize 69 Proje Daha..

İlimiz tarım ve hayvancılığının gelişmesine, kırsal kalkınma destekleri ile yeni 69 proje daha katıldı.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 22.04.2017 13:15 Tarihinde Eklendi.  Kategori : EKONOMİ.
  İlimize 69 Proje Daha..
  İlimize 69 Proje Daha..
  İlimize 69 Proje Daha..

  İlimiz tarım ve hayvancılığının gelişmesine, kırsal kalkınma destekleri ile yeni 69 proje daha katıldı.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, Ulusal Tarım Stratejisi, Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde; doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması amacıyla 'Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı' uygulamaya konuldu.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, 2006-2016 yıllarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, tabandan yukarıya doğru yaklaşımla katılımcılığı sağlayan, yerel kapasiteyi ve örgütlenmeyi geliştiren, istihdam yaratma potansiyeli olan, üretici gelirlerini artıran ve çeşitlendiren, tarıma dayalı küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmesini ve yaygınlaştırılmasını esas alan projelerin yanı sıra kırsal altyapının rehabilitasyonuna yönelik projeler ile üretime yönelik makine-ekipman alımı projeleri de desteklendi.

  Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesine ilişkin 2016/8541 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yürütülecek olan 11.etap Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 21.10.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kahramanmaraş’ta aşağıdaki konularda % 50 hibe desteği verileceği yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda yatırımcılara duyuruldu.
  Destek verilecek konular;

  a)Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması

  b) Hayvansal ürünlerden ham derinin işlenmesi

  c) Soğuk hava deposu

  ç) Çelik silo

  d) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması

  e) Yenilenebilir enerji ile ısınan yeni sera yapımı

  Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik aşağıda sayılan altyapı sistemlerine de destek verileceği tanıtım toplantılarında anlatılmıştır. Bu konular;

  1- Balıkçı barınaklarının modernizasyonu, buzlama makinesi, balık nakil tankı, kafes ve kafes ağı, balık boylama makinası, fishpump, tambur filtre,

  2- Çiftlik gübresi depolama ve/veya işleme ve dağıtma sistemleri, çiftlik gübresi depolama ve/veya işleme tesisi olanlara çiftlik gübresi dağıtma sistemleri

  3- Yaylacılar ve arıcılar için çekilir tip güneş paneli, çadır ahır ve ağıl

  4- Bitkisel üretime yönelik yüksek plastik tünel, meyve bahçelerinde don zararını engellemeye yönelik sistemler, mantar yetiştiriciliğine yönelik sera, faal durumda olup yenilenebilir enerji kullanacak seraların modernizasyonu için ısıtma sistemi, ısı perdesi, polikarbon sera örtüsü. 

  5- Tarımsal üretimiyle orantılı çiftlik içinde üretilen ürünlerin işlenmesine yönelik işleme tesisleri, soğuk hava deposu, soğuk oda, şoklama ünitesi, çelik silo,

  6- Hayvansal üretime yönelik en fazla 1000 adet kapasiteli taşınabilir kanatlı kümesi, süt soğutma tankları, süt sağım sistemleri, yem karma, yem kırma/ezme, büyükbaş yemlik ve suluk küçükbaş yemlik ve suluk, hayvan padok sistemleri, üstü kapalı kaba yem deposu.

  İlimizde İl Müdürlüğünce yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda toplam 104 başvuru yapıldı. Yapılan proje başvuruları İl Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilerek Bakanlığa gönderilen 69 projenin hepsi kabul edilerek uygulanmak üzere İlimize gönderildi.

  69 projeden 22 proje büyük proje olarak tabir ettiğimiz tarıma dayalı ekonomik yatırım projesi, 47 proje ise kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularında çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik proje olup toplam 69 proje için yatırımcılara 16.785.320 TL. hibe ödemesi yapılacak.

  Yatırımcılarla 45 gün içinde hibe sözleşmeleri imzalanacak. Yatırım projelerinin tamamlanma tarihi ise 01.12.2017.

  Kahramanmaraş’ta 2006 tarihinden 2016 yılı sonuna kadar 119 adet tarıma dayalı ekonomik yatırım projesi bitirilmiş olup toplamda 25.646.893 TL. hibe desteği ödendi. 2017 projeleri ile birlikte proje sayısı 188’e, hibe tutarı da 42.432.213 TL.ye ulaşacak.

  Etiketler : İlimize, Proje,
  376731  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.