PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

12 ŞUBAT BELEDİYESİ
AKEDAŞ

Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi işbirliği ile “Kahramanmaraş Kültür’le Buluşuyor” isimli eğitim organizasyonunda bir araya g
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 19.05.2011 20:48 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Eğitim-Kültür-Sanat.
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'
  DURDU ÖZBOLAT
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'
  ALPARSLAN ALKIŞ
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'
  Kahramanmaraş eğitimine büyük hizmet'

  Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi işbirliği ile “Kahramanmaraş Kültür’le Buluşuyor” isimli eğitim organizasyonunda bir araya gelen ve rehber öğretmenler ile YGS adayı öğrencilere yönelik olarak düzenlenen eğitim semineri, öğretmen ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destek verdiği organizasyona TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Durdu Özbolat, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Alpaslan Alkış, İKÜ akademik kadrosu ile Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yüzbaşıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

  Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi’nin bir eğitim hizmeti olarak organize edilen ve İstanbul Kültür Üniversitesi akademik kadrosunun konuşmacı olarak katıldığı “Kahramanmaraş Kültür’le Buluşuyor” isimli organizasyona Kahramanmaraşlı öğrenci ve öğretmenler büyük ilgi gösterdi. Organizasyonun Kahramanmaraş eğitimine büyük katkılar sağladığını ve buna benzer organizasyonların daha sık tekrarlanması gerektiğinin altını çizen TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, “Kahramanmaraş’ın eğitim seviyesinin yükselmesi bol bol konuşmakla değil, işte bu tarz organizasyonların yapılmasıyla sağlanır. Bu organizasyonu düzenleyen Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi yönetimini ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nin başta rektörü olmak üzere akademik kadrosunu tebrik ediyorum…” dedi.

  Kahramanmaraş’taki rehber öğretmenlerin katıldığı ve sabah 09.30’da başlayıp 12..00’de biten ilk bölümde CHP Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Durdu Özbolat bir açılış konuşması yaptı. Meslek liselerinin katsayı sorununa kurban edilmemesi gerektiğini savunan Özbolat, “Eğitim, devletin en fazla kaynak ayırması gereken konuların başında olması gerekir. Ülkemizde eğitimdeki en önemli sorunların başında öğretmenlerimizin yaşadığı sorunlar gelmektedir. Ancak öğretmenlerin sorunları top yekün eğitimi olumsuz etkilemektedir. Her şeyden önce ülkemizde öğretmen sayısı yetersizdir. Üstelik yüz binlerce öğretmen adayı boşta gezerken atamasını beklerken bu sorunun yaşanması oldukça gariptir. Öğretmenlerin istihdamının parçalı yapısı da ayrı bir sorundur. Öğretmenlik kariyer mesleği olarak düşünülmeli ve ona göre düzenlemeler yapılmalıdır. Eğitim sorularının en başında gelen başka bir durum ise fiziki alt yapı ve donanım eksikliğidir. Devlet bu konuda özel önlemler almak zorundadır.” diye konuştu.

  Meslek liselilerin yaşadığı sorunları da dile getiren Özpolat, konuşmasını şöyle sürdürdü: Meslek liseleri katsayı sorununa kurban edilmemelidir. Yaygın olan öğretim kurumu düz liseler değil teknik liseler olması gerekmektedir. Ülkede iş sahasının en büyük eksikliklerinden birinin ara eleman eksikliğidir. Ara eleman eksikliği giderildiğinde ülkemizde uzmanlaşma artacak ve istihdamın artması sağlanacaktır. Bunun yanında meslek lisesi sorunu İmam Hatip Lisesi sorunundan soyutlanmalı ve tüm sistemin düzenlenmesi yoluna gidilmelidir.”

  Özbolat konuşmasının sonunda bu organizasyonu düzenleyen Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yüzbaşıoğlu ve Diplomat Haber yazarı Yener Atlı’ya teşekkür ederek, “Bu gazetenin yaptığı bu organizasyon Kahramanmaraş’ta herkese örnek olmalıdır. Bir Kahramanmaraşlı olarak kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

  ERKOÇ’TAN STAND-UP TADINDA BİR EĞİTİM SEMİNERİ

  AÇILIŞ konuşmalarının ardından platformda yerini alan ve iki saatlik konuşması boyunca ayakta duran ve rehber öğretmenlere eğitimin kalitesinin arttırılması yönünde stand-up tadında bilgiler veren İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zafer Erkoç, “Farkındalık Yaratan Öğretmenler” konulu eğitim çalışmasında, bir okulda veya devlet dairesinde güven varsa hızın arttığını ve akademik başarının yükseldiğini gördüklerini söyledi.

  Rehber öğretmenlerin çok büyük bir ilgisiyle karşılaşan ve iki saatlik programı esnasında görsel bilgilerde veren Zafer Erkoç, bir okulda veya devlet dairesinde güven varsa hızın arttığını ve akademik başarının yükseldiğini gördüklerini söyledi. Erkoç, okul ve yöneticilik başarısının en önemli yanının güven ve güvenin hızı olduğunu kaydetti. Artık dünyanın daha hızlı güvenmek istediğini belirten Erkoç, "Öğrenci size güvenmezse dinlemez. Öğrenci yapılan aktivite ilgisini çekiyorsa veya anlıyorsa öğreniyor. İlgisini çekmesi için ise hocasına güvenmesi gerekiyor. Güvenmesi için de hocasının sınıftaki bireysel farklılıkları dikkate aldığını hissetmesi gerekiyor. Herkesin öğrenme, algılama, dinleme, kişilik tarzı farklıdır.” diye konuştu.

  ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİYE GÜVEN AŞILAMASI GEREKİYOR

  GÜVENİN olmadığı okulda dedikodu ve çekiştirmenin başladığını anlatan Erkoç, "Bunun devamında ise şok toplantıları oluyor. O yüzden güven ve akademik başarı çok önemlidir. Bir binanın boyası, şekli de önemli olduğu kadar içerisi daha önemlidir. Çünkü binanın içerindeki öğretmen ve müdürün havası çok daha önemlidir. Bunun için güven ve başarıyı yakalamamız için 'ben' değil 'biz' kavramını geliştirmemiz lazım. Akademik performansa ulaşmanın yolu birlikte hareket etmekten geçer." dedi.

  Zaman zaman öğretmenlerle konu ile alakalı çeşitli diyaloglara giren Erkoç, "Başarılı bir eğitim vermemiz için birbirimizi daha iyi dinlememiz, sabırlı ve daha duyarlı olmamız gerekir.” diye konuştu.

  MAHMUT HOCADAN YGS ADAYI ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER

  PROGRAMIN öğleden sonra 13.30’da başlayan bölümünde “Meslek Seçimi ve Kariyer Planlaması” konulu seminerin konuşmacısı, İstanbul Kültür Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Paksoy oldu.

  Meslek seçimi ve kariyer planlamada dikkat edilecek hususlar konusuna dikkat çeken ve öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Mahmut Paksoy şunları konuştu:

  Mesleki faaliyetler insan yaşamının en az üçte biri oluşturmaktadır dolayısıyla da insanlar mesleklerini seçerken çok dikkatli davranmak durumundadırlar. Aslında, günümüzde, insanın kendi yönünü çizme ve yaşamı hakkında karar verme özgürlüğü vardır. Çalışma hayatındaki mutsuzluğun en önemli nedenlerinden biri, kişinin seçtiği mesleğin niteliklerine uygun olmamasıdır. Bu nedenle, meslek seçiminde, kişi – iş (meslek) uyumu önemlidir. Kişilerin, mesleğin gerektirdiği bilgi, yetenek ve kişilik özeliklerine sahip olması söz konusu uyumun bir göstergesidir. İnsanların mesleklerine uygun olup olmadıkları görüşünün altında bireysel farklılıklar yatar. İnsanlar birçok yönden birbirlerine benzemelerine rağmen, daha fazla yönden (zihinsel kapasite, psiko-motor kapasite, duyusal kapasite, duygusal kapasite) ayrılmaktadırlar. İşte, kişiler, meslekleri seçerken kendi yetenek, kişilik özellikleri ve ilgilerini dikkate alarak bunlara uygun meslekleri tercih etmelidirler. Yani, kişi, önce kendi güçlü ve zayıf yönlerini analiz etmeli, özelikle güçlü yönlerini geliştirme yönünde adımla atmalıdır. Bu, bir yerde kariyer planlama sürecinin ilk adımıdır. Buna, kendini tanıma ve değerleme aşaması da diyebiliriz. Bu aşamada, kişi kendine şu soruları sormalıdır;

  - Ben nasıl bir insanım?
  - Yeteneklerim nelerdir?
  - Hangi mesleğe ve işe karşı ilgim var?
  - Sevdiklerim ve sevmedikleri nelerdir?

  Kişi, bu ve benzeri sorulara cevap bulmaya çalışmalı, kendini diğer kişilerle kıyaslayarak belli testleri kedisine uygulamak ve uygulatmak suretiyle daha gerçekçi bir değerlemeye ulaşabilir. Kariyer planlamasının ikinci aşaması, alternatif meslekleri, kurumları ve sektörleri tanımaktır. Bireyin özellikle çalışmayı isteyebileceği sektörler ve meslekleri tanıması gerekir. Bunun için, bilgi kaynağı olarak internet, gazeteler, mesleki dergiler, iş araştırma firmaları, arkadaşlar ve benzeri kaynaklardan araştırma yapılabilir.

  Bu genel çerçeve içerisinde, üniversite adayları da şimdiden hangi mesleklere ilgi duyduklarını saptamalı ve alacakları puanlar doğrultusunda üniversite ve fakülte tercihlerini yapmalıdırlar. Söz konusu tercileri yaparken üniversitelerin akademik kadrolarını, fiziki olanaklarını (laboratuar vb), sosyal aktivitelerini, ulaşım kolalıklarını ve gerekiyorsa konaklama imkânlarını titiz bir biçimde araştırmalıdırlar. Eğer sevmedikleri ya da değerlerine ve özelliklerine uygun olmayan bir meslek seçtikleri taktirde, mutsuz olacaklardır. Gençler olarak sizlere tavsiyem, seçim aşamasında yakın çevrenizden, üniversitelerin önceki mezunlarından, öğretmenlerinizden, onların deneyim ve fırsatlarından yararlanmanız, kendinizi motive edecek, bilgilendirecek hatta yönlendirecek, sizleri bilgileriyle destekleyecek, sizlerle birlikte olacak insanlarla güçlü bağlantılar kurmanız, insanlarla tanışıp konuşmanız, sosyal çevrenizi geliştirmeniz, yetenek ve değerlerinize uygun olmayan işlerin peşine düşmemenizdir. Kısaca, yukarıda söyledim kişi ve gruplardan tavsiyeler alıp kararınızı kendiniz verin. Yani, kariyer seçiminizi başkaları için değil kendiniz için yapın. Hepinize ileride seveceğiniz ve mutlu olacağınız mesleklerde çalışmanız temennisiyle başarılar dilerim.

  GENÇLER, İKÜ POP ROCK GRUBU İLE COŞTU

  EĞİTİM etkinlikleri çerçevesinde Kahramanmaraş’a gelen İstanbul Kültür Üniversitesi Pop Rock Grubu, Kahramanmaraşlı gençlerin büyük ilgisini çekti.

  Eğitim etkinliklerinin sona ermesinin ardından saat 16.00’da sahne alan İKÜ Pop Rock Grubu, hocaları Timuçin Sezerel şefliğinde yerli ve yabancı hit şarkılardan oluşan konserde Kahramanmaraşlı gençleri coşturdu.

  İKÜ öğrencileri Güney Çelik, Uğur Yılmaz, Mert Çayırlıoğlu ve Ahmet Türkkan’dan oluşan Pop Rock Grubu konserin belirlenen saatte bitmesinin ardından sahneden ayrıldı ancak gençlerin tezahüratlarıyla tekrar sahneye dönerek programlarını 20 dakika daha uzattı.

  EĞİTİM SEMİNERİNE KATILANLARA PLAKET VERİLDİ

  KAHRAMANMARAŞ’TA Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yüzbaşıoğlu, programın baştan sonra organizasyonunu yapan Diplomat Haber Genel Yayın Yönetmeni Yener Atlı’nın yanı sıra İKÜ akademik kadrosuna ve programa destek olan milletvekilleri Prof. Dr. Mehmet Sağlam ile Durdu Özbolat’a birer teşekkür plaketi sundu. (Kahramanmaraş'ta Bugün / www.kanal46.com)
  17280  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.