PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kahramanmaraş nüfusunun etnik yapısı

Şimdiye kadar bu konuda bir araştırma yapılmamıştır. Osmanlı döneminde ise din eksenli nüfus sayımları yapılmıştır. Bu sayımların oranları o dönem Maraş’ın bağlı olduğu Halep
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 03.09.2009 21:40 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.

  Şimdiye kadar bu konuda bir araştırma yapılmamıştır. Osmanlı döneminde ise din eksenli nüfus sayımları yapılmıştır. Bu sayımların oranları o dönem Maraş’ın bağlı olduğu Halep salnamelerinde mevcuttur.

  1482 yılında Fransız Seyyah Broquiere, Dulkadiroğlu topraklarından geçtiğinde; Maraş’ta yoğun olarak Türkmenlerin yaşadığını nakleder. Hatta burada kadınların dahi savaşçı olduklarından bahseder ki bunlar da Türkmen kadınlarından başkası değildir.

  Ünlü Osmanlı Seyyahı Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde Maraş için “…kelimatları lisan-ı Türkîdir ve ekseriya halkı Türkmendir” der.

  Maraş’ta mevcut Türk boyları ise; Ağaç-eriler, Avşarlar, Bayatlar, Bayındırlar, Çepniler, Kapkınlar, Kınırlar, Kızıklar, Peçenekler, Yasırlar, Yırakırlar ve Yörüklerdir.

  Maraş merkez ve ilçelerde geçen bazı yer, mezra ve köy adları, Türk bey ve oymaklarının Maraş’taki varlığının bir başka göstergesidir. Bunlar, Şeyhlular, Bahadırlı, Orçan, Kınık, Alembey, Avşarlı, Kavşut, Karaçalar, Kuyumcular, Kabaklar ve Bulanık’tır.

  Türk boylarının dışında daha çok Pazarcık, Elbistan, Göksun ve Nurhak’ın bazı köylerinde Alevi vatandaşlarımız yaşamaktadır. Bunların bir kısmı Türk, bir kısmı Kürt Alevileridir. Bu grup Türkmenlerle birlikte; Türkistan ve Horasan bölgelerinden Anadolu’ya gelmişlerdir. Alevilerin dışında Maraş’ta yaşayan Sünni Kürtler de mevcuttur.

  Bir de Maraş’ta Osmanlı döneminde Kafkasya’dan göç edenlerin iskânı söz konusudur. Bu göç 93 Harbi denilen Osmanlı-Rus Savaşından sonra hızlanmıştır. Kafkas kökenlilerin Maraş’ta yerleştiği biri belediyelik olmak üzere 30 köy bulunmaktadır. Bunlar; Çerkez, Çeçen, Kabarday, Abhaz, Abzek ve Ubih köylerdir.

  Bütün bu açıklamalardan sonra; Maraş’ın etnik nüfusu hakkında kabaca şunu ifade edebiliriz:

  Maraş’ta nüfusun yüzde 90’dan fazlasını Türkler, yüzde 4’ünü Kürtler, yüzde 3’ünü Kafkas kökenliler oluşturmaktadır.

  Maraş’ta nüfus yapısı; üç aşağı beş yukarı bu olduğu halde;
  -Kahramanmaraş’ta iktidar partisinin hem il, hem merkez ilçe başkanının Kürt kökenli olması doğru mudur?
  -Yoksa bu bir tesadüf müdür?
  -Bu ezici çoğunluğa bir hakaret değil midir?
  Açık ya da kapalı bu oluşumun hazırlanmasına katkıda bulunduğunu düşündüğümüz milletvekilleri Cafer Tatlıbal, Veysi Kaynak ve Nevzat Pakdil;
  -Bu durumun Kahramanmaraş’ta ne gibi sonuçlar doğurabileceğini hiç hesap etmediler mi?
  -Bu muhterem vekiller, Maraş’ta AK Parti’nin oylarını artırmak mı istiyorlar yoksa azaltmak mı?
  -Gelecek seçimler öncesi muhalefet partileri bunu istismar etmeyecek mi?

  Bütün bunları; Urfa’daki ceket olayının Kahramanmaraş’ta yaşanmaması için söylüyoruz. Temennimiz gerekli dersin çıkarılmasıdır.

  KAYNAK: Akşam Postası Gazetesi
  90229  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  03.05.2018 01:34
  Irkçılık ve din tacirliği kokan yorumlar
  -Irkçılık ve din tacirliği kokan yorumlar görmek ne üzücü ve ne ürkütücüdür. Türk, Kürt, Ermeni, Çerkes, Çeçen, Lezgi; Alevi, Hanifi, Şafi, Gregoryen... Neden taş üstüne taş koyan, hizmet üreten insanları kutlamak varken, "Bizden olsun da, kötü olsun" mantığı ? Kahramanmaraş gibi, bölgeler, diller, etnik unsurlar kavşağı bir coğrafyada saf ırk mı arıyorsunuz ? Birileri bu arkadaşlara gen, genetik vb kavramlardan söz etse iyi olacak. Irkçılık ve din tacirliği her devirde insanlara zarar dışında ne verdi ? -Farklılıkların zenginlik olarak görülmesi ve korunması gerek. Bu arada, yapımı süren Kahramanmaraş Erenler Cemevi de Kahramanmaraş için arı bir kazanım olacaktır. -Rahmetli Aşık Veysel ŞATIROĞLU'nun ölümsüz yapıtlar
  17.05.2016 15:51
  Dikkat ettim de maşallah sitenizde...
  Dikkat ettim de maşallah sitenizde haberlerinize yorum yapanların hepsi harika türkçe konuşuyor :D
  09.09.2009 13:25
  TÜKENDİĞİNİZİN RESMİDİR.!
  ARTIK SİYASETEN ÜRETEMEYENLER ÇAMURLUĞUN HER TÜRLÜSÜNÜ DENEYECEKLER ANLAŞILAN. BUNU AK PARTİLİYMİŞ GİBİ YAPMALARI DA MANİDAR. ALAMADILAR İSTEDİKLERİNİ SALDIRIYORLAR. HEMDE EN KÖTÜ BİR ŞEKİLDE IRKÇILIK YAPTIKLARINI ZANEDEREK. KÜRT DEDİKLERİ DE TÜRK OLMASA NEYSE.
  09.09.2009 03:10
  İl Başkanım....
  Sayın il başkanım.Burada bazı kesimler işleri başka tarafa çekmek istiyorlar.bence bu konuları bir an önce kapamak.Bununla beraber artık sizi görmek istiyoruz.Kapandınız resmen.En baştada şu ilimizdeki kılı kıpırdamayan,proje üretemeyen,ancak ve ancak emrindeki personele zulum eden müdürlere bir düzenleme yapında sizi bir görelim.Bırakın başka şeyleri lütfen.Müdürlerden göremiyoruz sizden biraz icraat görelim.Saygılarımla..
  08.09.2009 14:39
  il başkanı ile ilgili...
  Sayın 1. cisi il başkanımız kürt değil k.maraş sütçü imam Ünversitede Doç.Dr. Faruk SÖYLEMEZ in kitabında bölgemize yerleştirilmiş türk aşiretleri açık açık yazılmaktadır. Çakallı aşiretine mensub ailelerde Kılılı ve hasancıklı bölgesine yerleştirilmiştir. Lütfen biraz tarih bilginizi geliştiriniz. İlk önce siz kendi aslınızı bir ortaya koyunuz. Ayrıca Bu kalan %3 lük kısıma helen bir cevap vermediniz. Kim onlar.
  04.09.2009 16:28
  KÜRT AÇILIMI
  Sayın Arslan günlerdir Sayın Başbakan ve Hükümette KÜRT AÇILIMIından bahsetmiyormu? Ediyor. Eeeee onlar ede dursun biz bu açılımı yaptık bile nasıl mı? İşte bu şekilde
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.