AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Kar-Der-Bir SBS sonuçlarını açıkladı..

Kahramanmaraş Dershaneler Birliği (Kar-Der Bir) 8. Sınıf Seviye Belirleme Sonuçlarını açıkladı. Zirve Dershanesinde yapılan basın toplantısında Kar-Der Bir Başkan Vekili
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 13.07.2012 15:54 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Eğitim-Kültür-Sanat.

  Kahramanmaraş Dershaneler Birliği (Kar-Der Bir) 8. Sınıf Seviye Belirleme Sonuçlarını açıkladı. Zirve Dershanesinde yapılan basın toplantısında Kar-Der Bir Başkan Vekili İbrahim Kara sonuçları açıkladı.

  Buna göre Kahramanmaraş il birinciliğini Feyza Mert (Özel Kahramankent İlköğretim Okulu- Anafen Dershanesi öğrencisi) elde ederken Türkiye 145’incisi oldu. İl İkinciliğini Özel Özderya İlköğretim Okulundan Metehan Berkkan (Anafen Dershanesi öğrencisi)elde ederken Türkiye 322’cisi oldu. İl Üçüncülüğü ise Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu Öğrencisi (Anafen Dershanesi) Oğulcan Fındık elde etti.


  Sınava ilişkin sayısal bilgilere bakıldığında sınava 1 milyon 98 bin 285 aday başvuruda bulundu. Sınava giren aday sayısı ise 1 milyon 75 bin 533 olarak belirlendi. 17 adayın ise sınavı iptal edildi. İkili kopyadan iptal edilen test sayısı 468 olurken, yine ikili kopyadan bazı testleri iptal edilen aday sayısı ise 403 olarak tespit edildi. 2012 SBS'de tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 677 iken, sınıf puanı  500 olan öğrenci sayısı 449 olarak belirlendi. 2012'ye göre tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon 42 bin 148 oldu.  2012 OYP'ye göre bir kişi birinci olurken, 18 kişi ikinci, bir kişi de üçüncü oldu. Üç yıl boyunca tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 21, sınıf puanı  500 olan öğrenci sayısı ise 18 olarak tespit edildi.
  OYP'ye ilk 10'a giren öğrenciler şöyle: Buna göre Kahramanmaraş il birinciliğini Feyza Mert (Özel Kahramankent İlköğretim Okulu- Anafen Dershanesi öğrencisi) elde ederken Türkiye 145’incisi oldu. İl İkinciliğini Özel Özderya İlköğretim Okulundan Metehan Berkkan (Anafen Dershanesi öğrencisi)elde ederken Türkiye 322’cisi oldu. İl Üçüncülüğü ise Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu Öğrencisi (Anafen Dershanesi) Oğulcan Fındık elde etti. İlk üç dışında, Emine Ebru Çulha Andırın Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencisi (Anafen Dershanesi) İl 4’cüsü olurken Türkiye 441’incisi oldu. 5’inci sıraya giren öğrenci bulunamazken, il 6.’sı Taha Karabekiroğlu (Özel Kahramankent İlköğretim Okulu-Anafen Dershanesi), il 7.’si Eyüp Bedirhan Ünlü (Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu Öğrencisi-Anafen Dershanesi) ve Türkiye 679’uncusu oldu. İl 8.’incisi Kerem Yüce (Elbistan İlköğretim Okulu Öğrencisi–Anafen Dershanesi) ve Türkiye 850’cisi oldu. İl 9’uncusu Fatma Ecem Bakan (Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu Öğrencisi–Anafen Dershanesi) ve Türkiye 973’üncüsü oldu. İl 10’unculuğunu ise Büşra Özbalıkçıoğlu (Özel Kipaş İlköğretim Okulu Öğrencisi- Anafen Dershanesi ) ve Türkiye 1025’incisi olarak kazanmış oldu.
  Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 196 ve üstü olup tercihte bulunabilecek tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercihlerini 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapabilecek. Bu yıl ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan öğrenciler OYP’ye göre yerleştirilecek.  OYP, öğrencilerin 2010-2011-2012 SBS’lerden almış oldukları puanlar, o yıla ait yılsonu başarı puanları ve bu puanların oluşturduğu sınıf puanları doğrultusunda hesaplanıyor. Bu nedenle, OYP; öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklanacak. Öğrenci ve velilerin okul tercihlerini sıralarken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. İlköğretim 8. sınıf SBS ve OYP sonuçlarına ”www.meb.gov.tr” adresinde ve ”e-Okul veli bilgilendirme” sayfalarından ulaşılabilecek. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. OYP’ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara  göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, okul müdürlerinin, velilerin  ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililerin, ”http://oges.meb.gov.tr”  adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları  gerekiyor. Özellikle, tercih listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir  tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu  tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması  gerekiyor.
  BAŞVURU TARİHLERİ
  OYP’si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 tercih yapabilecek. Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri  http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr  internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına  göre bireysel olarak yapacak. Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme  e-kılavuzunda yer alan ”Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nu doldurup  imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek. Tercihler okul müdürlüğü tarafından  elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan  önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi  tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler  http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr  adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak. Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler ”2012  Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nun 2. bölümünde  açıklanıyor. Tercih başvurusu sadece 1 kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ve  https://okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl  okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılacak. Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı  kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen  öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir  tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek  yerleştirme yapılacak. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek  olabilecek. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil  kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecek. Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem  yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece  yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilecek. Bazı öğrenciler ise hiçbir  tercihinde asil ya da yedek olamayabilecek. Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin ”Sınav Sonuç  Belgesi”nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul  var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise  yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacak. Ayrıca  veliler https://okul.meb.gov.tr adresindeki ”Veli Bilgilendirme  Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecek. Bu nedenle velilerin belirtilen  internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor.
  YERLEŞTİRME SONUÇLARI 24 AĞUSTOS’TA
   OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 24 Ağustos  2012 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan  edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini  sorgulayabilecek. Asil kayıt dönemi; yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden  birini asil olarak kazanan öğrenci, 27-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında  saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını  yaptırabilecek. Bu süre içinde kayıt yaptırmamaları durumunda öğrenciler bu  haklarını kaybedecek.  Yedek kayıt dönemi; yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini  asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 3 Eylül 2012  saat 08.00’den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek. Her okulun boş  kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate  alınarak kayıt hakkı verilecek. Her öğrenci, kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt  hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt  yaptıracak. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından  yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını  kaybedecekler.  Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan  sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 12 Eylül 2012 saat 17.00’ye kadar  sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 12 Eylül 2012 saat 17.00 itibariyle  kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 2012 saat 17.00’ye kadar  devam edecek. Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna  yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da  daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına  kayıt yaptırabilecek. Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen  kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını  kaybedecek.

  83958  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.