AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Kara Lise

fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 25.07.2013 11:04 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  Dr. Gökhan Gökşen
  Dr. Gökhan Gökşen Tüm Yazıları

  Kahramanmaraş’ın en eski lisesi Kahramanmaraş Lisesi…

  Şehrin dışında tarlaların ortasında siyah boyalı bir binada hizmete başladığında halkın verdiği isim “Kara Lise” olur.

  Toprak damlı Nahırönü- Tekke’den bakıldığında, betonarme bir binanın ihtişamlı silueti patlıcan, marul tarlaları arasında yükseldiğinde bu ismi alır.

   Cumhuriyetin ilk yıllarında başlayan okuma-yazma seferberliği, genç nesillerin tahsil hayatını iyileştirme çabaları, Kahramanmaraş’ta da Kahramanmaraş Lisesinin kurulmasıyla devam etmiştir.

  Çevre illerden bu liseye okumaya gelen öğrenciler ve idealist öğretmenlerle aslında üniversite düzeyinde bir eğitim kurumu teşekkül eder. İlimizde okuyan her gencin yolu yıllarca aynı liseden geçecektir. Meşhur Kara Lise…

  Abdullah Gül’ün Kayseri Lisesinde, Süleyman Demirel’in Isparta Lisesinde, Turgut Özal’ın Konya Lisesinde,  Erbakan’ın İstanbul Erkek Lisesinde yetiştiği çağlarda; Kahramanmaraş’ta da Türkiye’nin geleceğine yön verecek şahsiyetler bu siyah boyalı eğitim kurumunda yokluk ve yoksulluk içinde bir milletin umudu olarak yeşermekteydi.

  Anadolu’nun yoksul ve savaştan çıkmış bir neslinin çocukları bu eğitim kurumlarında sınıf atlamak, yönetimde, bilimde, eğitimde söz sahibi olmak için fikirler üreterek yetişmekteydiler.

  Isparta’da bir çobanı, Kayseri’de bir esnafın oğlunu Cumhurbaşkanı yapacak yol bu liselerden geçmekteydi.

  Kahramanmaraş’ın meşhur lisesinden de kimlerin yolu geçmedi ki?

  Cumhuriyetin ilk yıllarında tamamen Batı menşeili fikirlerle başlayan eğitim hayatı Anadolu’nun helal lokma yemiş gençlerinin dimağlarında yoğrulacak ve maveraya bir yol açılacaktır. Bu yol Şarkın dilsiz kalbinin ilk cümlelerini oluşturacaktır. Şiirle, nesirle, dergiyle, gazeteyle tanışan Anadolu’nun kahraman bir kentinin kendini dünyaya anlatmaya çalıştığı ilk heceler yazılacaktır. 

  İşte Sayın Milletvekilimiz Sevde Beyazıt Kaçar hanımdan Kahramanmaraş’ta bir dizi film çekileceği müjdesini alırken bu filmin meşhur kara liseyi anlatan sahnelerle başlayacağını duymak apayrı bir mutluluk oldu.

  Grup başkan Vekilimiz Sayın Mahir Ünal’ın destekleri ve gayretleriyle çekime hazırlanan bu dizi de; düşünce dehlizlerinde keşmekeşliğin yaşandığı bir dönemin Kahramanmaraş’ta doğan fikir akımlarıyla nasıl berraklaştırdığını göreceğimize inanıyorum.  Bu gün Türkiye’nin geldiği noktada çok büyük katkısı olan, sessiz-sedasız hiç bir karşılık beklemeden emek veren bir kentin hikâyesi anlayana çok şey anlatacaktır.

  Sayın Mahir Ünal’ın bu diziyi önemseyerek destek vermesini sadece kentin tanıtımına katkı olarak görmek yapılan çalışmayı basitleştirecektir. Bence bu dizi Türkiye’ye dolayısıyla Dünya’ya yön veren Kahramanmaraş’ın yıllardır hak ettiği şekilde yâd edilmesine vesile olacaktır.

   İstiklal Savaşında destansı bir zafer kazanmış bir şehrin Cumhuriyet sonrası kendisini ifade edebilmeye çalıştığı, kendi iç dünyasını ve dinamiklerini sorguladığı bir sürecin yepyeni bir ülkeye dönüşümünün hikâyesi bugüne de ışık tutacaktır.

  Bugün varlıkla yaşayan bir nesil, geçmişin ‘yok’luk imtihanının samimi cevaplarını ve dirilişin ilk adımlarını izleyeceklerdir. Bu diziyle Mavera’nın maverasına açılan kapılar geleceğin Türkiye’sine de aydınlık bir ışık olacaktır.

  Ekonomik anlamda zenginleşen bir ülkenin kültürel temellerini Kahramanmaraş planında anlatacak olması bence bir ilktir. Kurulduğu günden itibaren ilk kez Türkiye’de her ferdin birliğini, kardeşliğini, özünü anlatan maveraya bu kadar yaklaşmış olacağını umuyorum. Çünkü “Kahramanmaraş anlaşılmadan Türkiye anlaşılamaz.”

  Kahramanmaraş, İstiklal savaşında da bu ülkenin ruhunu anlattı. Cumhuriyet döneminde de milletin özüne dönmesine defalarca katkı sağladı. Bu millete yakışır bir vakar, gurur ve sükûnetle kendi hikâyesini tarihe kendisi yazdı. Henüz anlatılamayan bu hikâyenin bu diziyle dile getirilmeye başlanmış olması kısırlaşmış fikir dünyamıza yepyeni tohumlar saçacaktır.         

  Temelde bir kısmının lise yıllarından beri tanıştığı yedi güzel adamın anlatılacağı bu filmde; çok sevgili babamın öğretmen olarak çalıştığı, ben dâhil Kahramanmaraş’ta bir dönem yetişen tüm gençlerin okuduğu bu eğitim yuvasının Türkiye’ye tanıtılacak olması bence ilimize de büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu lisede yetişen yüz binlerce insan lisede yaşadıkları samimi dostluklara, bu lisenin atmosferine dönmenin mutluluğunu aileleri çocuklarıyla beraber paylaşacaktır. Bugün şehir dışında yaşayan pek çok insan mesai arkadaşlarına, komşularına, ahbaplarına, “Türkiye’ye yön veren insanları yetiştiren, bu dizideki kara lise benim lisem” diyebilecektir. Kara lise yıllar önce başarılarıyla anıldığı gibi bir anda ülke gündeminde konuşulacaktır. 

  Özel okulların, Anadolu ve Fen liselerinin henüz açılmadığı bir dönemde ülkenin en iyi öğretmen ve öğrencilerinin geleceğe umutla bakarak yetiştiği bir dönemi anlatan filmin bu günün Türkiye’sine yapacağı katkı yıllar sonra anlaşılacaktır.

  Bu liseden Urfalı Akif İnan’ın, Diyarbakırlı Sezai Karakoç’un, Rasim Özdenören’in, Erdem Beyazıt’ın yolunun geçtiğini görenler Türkiye’ye yön veren düşüncelerin nasıl bir atmosferde şekillendiğini ve kara bir binanın nasıl ak bir geleceğe döndüğünü yaşayacaklardır.

  Bu diziyi izleyen Kahramanmaraşlıların, ”bu şehrin makûs talihi böyle” diyerek karamsarlığa kapılanların umut dünyalarının genişleyeceğini düşünüyorum. Bu ülkenin kuruluşunda ilk zaferi yaşatan Kahramanmaraş’ın özgün ve özel yapısının, cumhuriyet döneminde de kara lise gibi önemli bir eğitim kurumuyla taçlanarak koca bir ülkeye yön verecek fikri akımlarının çıktığını görmelerini çok ama çok önemsiyorum.  Bu diziyi bekleyin.

  Bir şehrin tozlu yollarında yedi güzel adamın fikirlerinin nasıl berraklaştığını, Anadolu’nun saf bir çağlayan gibi aktığında nasıl bir deryaya döndüğünü bu dizide yaşayacağımıza inanıyorum.

  Bu vesileyle başta babam Ahmet Gökşen olmak üzere bu lisede yıllarca hizmet vermiş değerli hocalarımın hepsinin ellerinden öper, bu okulda yetişen gençlik hatıralarını bu okulun duvarları arasında yaşayan ve fikirlerini bu duvarlar arasında şekillendiren herkese selamlarımı saygılarımı sunarım.
  Bu kentin yıllardır özlemle beklediği böyle bir dizinin çekilmesini sağlayan Grup Başkan vekilimiz Sayın Mahir Ünal’a ve bu dizi için emek veren herkese en kalbi duygularımla teşekkür ederim.

   

  Dr. Gökhan Gökşen

  72014  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  31.07.2013 12:05
  Teşekkürler, yazınız çok güzel. Bu
  Teşekkürler, yazınız çok güzel. Bu yedi kişi gerçekten çok güzel insan. Yakın tarihimiz için çok çok önemli kişiler. Hepsi de başımızın tacı, kalbimizin ilacı. Eyvallah... Ancak Kahrmanmaraş'tan ve Kara Liseden sadece bu yedi güzel adam geçmedi. Maraş demek sadece bu isimler demek değildir. (Zaten bunu iddia eden de yok) Genç kuşaklar aman yanlış anlamasın diye dikkat çekmek istedim. Maraş'ın ve Kara Lisenin yetiştirdiği diğer isimlerle ilgili bir derleme çalışmasının yapılması gerek. Ülkeye ve Maraşımıza hizmet eden Bilim Adamları, Sanatkarlar, Bürokratlar ve zanaatkarlar tanıtılmalı ve bu isimler de hayırla yad edilmelidir. Sevgili doktorum; bu isimlerden birisi de babanız ve sizsiniz.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.