AJANS-46

Bizi Takip Edin!

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE

KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) geleneksel iftar yemeği verildi. AK Partililerin katıldığı iftar yemeğinde protokol masasında kendisine yer ayrılmadığı
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 31.07.2012 13:28 Tarihinde Eklendi.  Kategori : EKONOMİ.
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  KEMAL KARAKÜÇÜK
  KATSO’da geleneksel iftar yemeği verildi…
  MHP İL BAŞKANI MUSTAFA BASTIRMACI

  Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) geleneksel iftar yemeği verildi. AK Partililerin katıldığı iftar yemeğinde protokol masasında kendisine yer ayrılmadığını öne süren MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı, iftarı yapmadan bahçeden ayrıldı.

  30 Temmuz pazartesi akşamı oda bahçesinde gerçekleştirilen iftar yemeğinde ev sahipliğini Oda Başkanı Kemal Karaküçük yaparken, TBMM Başkan Vekili Mehmet Sağlam, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Nevzat Pakdil ve Sıtkı Güvenç, MHP milletvekili Mesut Dedeoğlu, Vali Şükrü Kocatepe, Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Garnizon Komutanı Tnk. Kur. Alb. Sadık Yıldız, SGK İl Müdürü Mehmet Şahin, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve diğer daire müdürleri, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, oda üyesi işadamları, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

  AK PARTİ İL VE MERKEZ İLÇE BAŞKANI KATILMADI

  12 Temmuz’da oda binasında düzenlediği basın toplantısında gazeteci Mustafa Şirin’in; “Genel seçimlerin üzerinden bir yıllık zaman geçti. Seçim sonrasında yapılan ve büyük beklentiler bağlanan çalıştaylardan umduğunuzu buldunuz mu?” şeklindeki sorusu üzerine; “Hayır hayal kırıklığına uğradık. Halbuki bütün çalıştaylara oda olarak sıkı bir şekilde çalıştık. Bütün toplantılarda yapılmasını istediğimiz hizmet ve yatırımları anlattık. Şu ana kadar somut bir şey yok ortada. Bunları takip edecek ve yapacak olan siyasi iradedir. Bu da gösteriyor ki maalesef Kahramanmaraş’taki siyasi irade yetersiz” şeklindeki çıkışı ile gündeme oturan Karaküçük’ün sözleri AK Parti teşkilatında kırgınlığa yol açmıştı.

  Karaküçük’ün oda sitesinde yayınlattığı ve bu sözleri ile ilgili bazı haber ve yazılardan duyduğu rahatsızlığı dile getiren son açıklamasına rağmen, AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile Merkez İlçe Başkanı Necati Okay’ın iftar yemeğine katılmadıkları gözlendi.

  Telefonla görüşlerine başvurduğumuz İl Başkanı Erkoç; “Bir hastam olması nedeni ile iftar yemeğine katılamadım. Merkez İlçe Başkanımız da Memur Sen’in iftar yemeğine katıldığı için orada bulunamadı. Başta milletvekillerimiz olmak üzere başkan yardımcılarımız ve yönetimdeki arkadaşlarımız bizleri temsil ettiler” diye konuştu.

  MHP’LİLER PROTESTO EDEREK AYRILDI

  Öte yandan; beraberinde bazı parti yöneticileri ile birlikte iftar yemeğine gelen MHP Kahramanmaraş il başkanı Mustafa Bastırmacı ise kendilerine protokol masasında yer ayrılmadığı gerekçesi ile bahçeden ayrıldı. Bugün ilçe gezilerinde olması nedeni ile telefonla görüşlerine başvurduğumuz Başkan Bastırmacı şu şekilde konuştu:

  “Oda Başkanı Kemal Karakaçük’ün basına yaptığı ilk açıklamasında iktidarın Kahramanmaraş’a yaptığı hizmetlerin yetersiz olduğu şeklindeki eleştirisini takdir etmiştim. Ancak daha sonra adeta bu sözlerinden çark eder gibi yeni bir açıklamasının olması bizleri şaşırttı. Bu düşüncelerle iftar yemeğine gittik. Ancak protokol masasında AK Partili milletvekillerini görünce şaşkınlığımız hayli arttı. Sayın Karaküçük geçen hafta yapmış olduğu çıkışla Ak Parti’li milletvekillerini ve AK Parti teşkilatını yerden yere vururken ne hikmetse tekrar Ak Partililerle arayı düzeltmek için bu iftar yemeğine onları davet etti. Baktı ki bu işin içinden çıkamadı, geri adım atmak sureti ile (ben böyle bir şey söylemedim) iması vermek için son açıklamayı yaptı. Bu iftar yemeğinde protokol masasında onlara yer verdi. Halbuki bu yemek kendisinin değil oda meclisinin iftar yemeğidir. Sen mecliste grubu bulunan bir partinin teşkilat başkanını iftara davet ediyorsun. Teyitleşme yapılıyor. Oraya gittiğimizde bakıyoruz ki protokol masasında yerimiz yok. Kıyasıya eleştirdiği AK Partililer var, biz yokuz. Bu nedenle bizler de iftarı açmadan bir su dahi içmeden oradan ayrıldık.” (www.kanal46.com)

  KATSO’NUN İFTAR İLE İLGİLİ BASIN BÜLTENİ:

  KMTSO Geleneksel İftar Programı Gerçekleştirildi.

  Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın her yıl düzenlediği ve siyaset, iş dünyası, bürokrasi ve sivil toplum kesimlerinin bir araya geldiği geleneksel iftar programı dün (30.07.2012) gerçekleştirildi.

  Kahramanmaraş Müftüsü Muhammed Gevher’in iftar duası ile başlayan programa, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Milletvekillerinden Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç ve Mesut Dedeoğlu, Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Garnizon Komutanı Tnk. Kur.Alb. Sadık YILDIZ, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa KÜÇÜK ile KSÜ Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Karaaslan’ın yanı sıra kamu kurumu temsilcileri, Ticaret ve Sanayi Odası’nın meslek komitesi ve meclis üyeleri, sanayici ve işadamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve ilimiz basın mensupları katıldı.

  İftar programının açılış konuşmasını yapan KMTSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, “Etrafımız ateş çemberi içinde yanarken şükürler olsun orucumuzu tuttuk, hep birlikte iftarımızı yaptık. Ve siz, Allah’ın sevgili kulları hepiniz hoş geldiniz. Allahü Teala bildiğiniz gibi ilmi isteyene, serveti dilediğime veririm dediği, dilediği insanlar, sevdiği insanlarsınız ki hepiniz kendi ayaklarınız üzerinde durabiliyorsunuz. Ama Allahü Teala bunu söylerken yanında da insanlara çok basit kurallarla, çok basit şartlarla cenneti vaat etmiştir. İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız diyor. Bu kadar zor mu sevmek, hiç yoktan insanların arkasından konuşmak bu kadar mı kolay ya da bu kadar mı önemsiz. Bir tarafta cennet vaat edilmişken bir tarafta küçük şeylerin peşinde koşmak. Allah hepinizi bunlardan korusun” şeklinde konuştu.

  Kahramanmaraş’ın Uludaz tepesinde her yıl belli sürelerde koloni halinde bulunan uğur böceklerinin kentin yeni simgesi olarak kullanılması konusunda çalışma yaptıklarının altını çizen Balcıoğlu şöyle devam etti: “Uğur böceği ile ilgili birkaç kişiye teşekkür etmek istiyorum. Gazeteci Mehmet Taş’a teşekkür etmek istiyorum. Sitesinde uğur böceğini kullandığı için. Gazeteci Sayın Mehmet Fiskeci’ye teşekkür etmek istiyorum, sitesinde uğur böceğini kullandığı ve faturalarında uğur böceği simgesini kullandığı için. Doktor Uğur Toka’ya teşekkür ediyorum. Adına da uyduğu gibi kendisi de uğur böceğini daha önceden beri kullandığı için. Belediye Çarşısı esnafı Sayın Celal Aydoğar’a bu konuyu anlattığımda çok heyecanlandığı ve ambalajlarında ‘Kahramanmaraş’tan uğur getirdik’ ifadesiyle bu simgeyi kullandığı için. Uğur böceğini K.Maraş’ın simgesi haline getirmek istedik. Bir önceki Meclis toplantısında konuşmuştuk. Ramazan olmasaydı bu toplantıda oylamasını yapacaktık. Hep birlikte ben ne yapabilirim gibi bir sermaye ile yola çıkıp herkesin bu işin ucundan tutacağı bir simge oluşturalım istedik. Bir çırpıda Türkiye’nin her tarafında bir uğur böceği salgınıyla poşetlerimizde, markalarımızda, biletlerimizin arkasında, faturalarımızda, otobüslerimizi giydirerek buna benzer ne yapılabileceksek her yerde bir uğur böceği furyasıyla insanların ‘ne oluyor Kahramanmaraş’ta’ diye dikkatini çekmek istedik. Diyebiliriz ki bunlar olur mu evet olur. Nasıl olur, inançla, güvenle ve umutla bunları yaşatmak, yapmak, başarmak mümkün. İnançla nasıl mümkün. Bir köyde yağmur duasına çıkan insanlar yağmur duasına giderken çocuklardan bir tanesi yanına şemsiye alarak gider. Bu, yağmur duasına giderken yağmurun inancıyla yola çıkmaktır. Eğer biz de inanabiliyorsak bu mümkün. Güven, bir çocuğu havaya attığınızda kahkahalarla gülmesidir. Çünkü o yere düşmeyeceğini, sizin onu tutacağınızı bilir. Ertesi sabah uyanıp uyanmayacağınızı bilmeden alarmı kurarsınız ve umutla yarını beklersiniz. Bu umudun en güzel örneği olsa gerek”.

  Programda bir konuşma yapan KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük ise, Ramazan ayının tüm İslam alemine barış ve huzur getirmesini, Ortadoğu’da akan kanın durmasına vesile olmasını temenni ederek, tüm hemşerilerinin ve sanayici ve işadamlarının Ramazan ayını kutlayarak şöyle konuştu: “Bu ay, bereketin, insaniyetin ve maneviyatın gönüllerimizde şaha kalktığı, birliğimizin ve kardeşliğimizin pekiştiği bir ay. Ramazan, her türlü olumsuzluğun yerini yeni umutlara, yeniden alevlenmiş imanlara, en güzel hayırlara vesile olan bir ay. Bu vesile ile bu akşam, Kahramanmaraş’ın siyaset, bürokrasi, iş dünyası ve sivil toplumun tüm kesimleri ile bir arada olmaktan, aynı manevi hazzı paylaşmaktan duyduğum memnuniyeti de ayrıca ifade etmek istiyorum.”

  Kahramanmaraş’ın bugün Türkiye’nin en büyük 15 ekonomisinden birisi haline geldiğini ifade eden Karaküçük “Türkiye’nin en büyük 1000 şirketi arasında 17 şirketimiz var. Tekstil ve metal mutfak sektöründe Türkiye’nin lideri konumundayız. Kentimiz, Türkiye iplik üretiminin %35’ini, dokuma kumaş üretiminin %10’unu, metal mutfak eşyalarının %50’sini tek başına karşılamaktadır. Türkiye elektrik enerjisi kurulu gücünün yaklaşık %10’una sahiptir. Sanayide tüketilen enerji bakımından Türkiye’nin en büyük 11. şehridir. Kahramanmaraş, yaptığı atılımlarla hızla büyümesine de devam etmektedir. 2005 yılından buyana yapılan 3,8 milyar dolar özel sektör yatırımı, 100’den fazla ülkeye yaptığı ihracatla 1,9 milyar dolar dış ticaret kapasitesi, 115 bin kişiye dayanan istihdamı, 4 milyar TL’ye yaklaşan kredi ve 2 milyar TL’yi geçen mevduat yapısı ile Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunmakta, 2023 vizyonuna ışık tutmaktadır” şeklinde konuştu.

  Kahramanmaraşlı sanayici ve işadamları olarak Türkiye’nin 2023 vizyonunu büyük bir heyecanla benimsediklerini hatırlatan Karaküçük “2023 Vizyonu kapsamında konulmuş olan 500 milyar dolar ihracat hedefinin 5 milyar dolarını Kahramanmaraş olarak gerçekleştireceğimize inancımız tamdır. Bu hedefe ulaşabilmemiz için daha çok yatırım, daha çok üretim ve daha fazla ihracat yapmak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Tekstil, metal, gıda gibi öncü sektörlerimizin yanı sıra ayakkabıcılık, kuyumculuk, makine imalatı, metal mutfak eşyaları sektörünün vizyonunda bir sonraki adım olarak otomotiv ve savunma yan sanayi, ahşap ürünleri, plastik sanayi gibi birçok küçük sektörümüzün sanayileşmesini sağlamak, büyümesi için altyapı tedbirlerini bugünden almamız gerektiğinin farkındayız. Bunlardan en önemlisi de yeni yatırım sahalarının açılmasıdır. Bu itibarla, yaptığımız 3 ıslah OSB ile Tomsuklu OSB müracaatımız 2023 vizyonu hedefleri bakımından çok anlamlıdır. Buradan, Kahramanmaraş ziyaretlerinde, ilimiz ekonomisinin vizyonunu değiştirecek olan Tomsuklu OSB projemize destek veren ve gerekli talimatları ilgililere bizzat ulaştıran Sayın Başbakanımıza, hem bu proje hem de Türkiye’de son 10 yılda sağladıkları ekonomik ve siyasi istikrarla ülke ekonomisine getirdikleri vizyon vesilesi ile temsil ettiğim Kahramanmaraş iş dünyası adına teşekkür ediyorum. Bu projeler tamamlandığında Kahramanmaraş’ta sadece tekstil ve metalin dışında küçük sektörlerimiz büyük yatırım yeri imkanlarına kavuşarak sanayileşme eğilimi kazanacak, üretim, istihdam ve ihracatta söz sahibi olacaklardır.” şeklinde konuştu.  

  Kahramanmaraş ekonomisinin gelişiminde önemli göstergelerden birisinin ISO ilk 500 listesindeki firmalar olduğunu söyleyen Karaküçük, “geçtiğimiz yıl ilk 1000’de 17 şirketimiz yer alarak ilimizin gururu olmuşlardır. Bu yıl da ilk 500’de 6 şirketimiz yer alarak yine gurur kaynağımız ve kent ekonomisinin, istihdamın lokomotifi olmuşlardır. Bu vesile ile listede yer alan Matesa Tekstil, Kipaş Mensucat, Mem Tekstil, Erdem Tekstil, Kahramanmaraş Çimento ve Kipaş Denim işletmelerine Kahramanmaraş adına gönülden teşekkür ediyor, başarılı faaliyetlerinin artarak devamını diliyorum” dedi.  

  Son dönemde yapılan bazı yasa çalışmalarının iş dünyasını yakından ilgilendirdiğini ve Türkiye’nin üretim ekseninden tüketim eksenine kaymasına yol açacak nitelikte olduğunu vurgulayan Karaküçük şöyle devam etti: “Daha önce de defaatle dile getirdiğimiz, ilgili bürokrat ve bakanlara izahat verdiğimiz çek yasası, sendikalar yasası ve Türk Ticaret Kanunu’nun içerdiği üretimi olumsuz etkileyecek hükümler daha şimdiden kendini göstermeye başlamış ve karşılıksız çek adedi 2012 yılında geçtiğimiz yıla göre %51 oranında artış göstermiştir. Sendikalar yasası ve Türk Ticaret Kanunu’nun olumsuz sonuçlarının da uzun vadede karşımıza çıkacağı endişelerini taşıdığımızdan yeni yasama döneminde tekrar gözden geçirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır”.

  Programın son konuşmasını yapan TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam ise Ticaret ve Sanayi Odası’nın geleneksel iftarında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, Ramazanların aslında arkasından gelen bayramlarla her türlü toplum kesimlerinin bir araya gelmelerinde, birlik ve beraberlik sergilemelerinde çok önemli rol oynayan günler olduğunu, bugünlerde özellikle bir kere daha herkesin kendisini yeniden keşfetmesi, yeniden düşünmesi gerektiğini söyledi. Sağlam şöyle devam etti: “Kahramanmaraş’ın gelişmesinde her türlü hizmeti veren bütün toplum kesimleri, işadamlarımız, idari teşkilatımız, siyasetçilerimiz, nihayet hükümetimiz tümüyle bugüne gelmemizde katkıda bulunan herkes bu ayları, bu bayramları, yeniden dirilişin, yeniden birlik ve beraberliğin bir vesilesi saymalıdır. Bu anlamda Kahramanmaraş’ın sergilediği ekonomik gelişme gerçekten herkesin hayranlığını kazanacak düzeye gelmiştir. Burada iş adamlarımızın önünü açan hükümetimizin son 9 buçuk yılda yapmış olduklarını kısaca hatırlamakta yarar görüyorum. Bir kere dünyanın iktisadi buhranla boğuştuğu geçen birkaç yıl içerisinde Türkiye kendi ekonomisini ayakta tutmasını bilmiş, yıllık kalkınmasını da en azından belli ülkeler düzeyinden daha yukarıya çekebilmiştir. Gerek iç siyasette sağlanan güven, gerekse ekonomide sağlanan istikrar ve güven gelişmiş Avrupa ülkeleri ile mukayese edildiği zaman bile başarılı bir yönetim sergilediğinin çok açık örnekleri ortadadır. Bugün Türkiye her şeye rağmen buhran döneminde de kalkınmasını gerçekleştirebilmiş. Ekonomik istikrarını sağlayabilmiş, siyasi ve ekonomik istikrar ve güveni ortaya koyabilmiştir. Uluslararası düzeyde de artık Türkiye seyreden bir ülke değildir. Rol oynayan bir ülkedir. Dünya sahnesinde gerek kendi bulunduğu bölgede, gerekse Avrupa’da, Amerika’da, gerekse gelişmiş dünyada sözü dinlenen ve yaptıklarına doğrudan doğruya önem verilen bir ülke haline gelmiştir. İnşallah bölgemizdeki şu veya bu şekildeki istikrarsızlıklar devletimizin uygulayacağı politikalarla mutlaka ülkemizi yine içinde bulunduğu güven ve istikrar ortamında devam ettirecektir. Bütün çabamız budur.”

  Çıkarılan son teşvik yasasına da değinen Sağlam, “İşadamlarımızın en azından son çıkarılan teşvik yasası ile şehrimize sağladığı imkânı en iyi şekilde kullanacaklarından şüphemiz yoktur. Burada ben de ilk 500’e giren ya da giremeyen ama üreten Kahramanmaraş’ta işsiz kimse bırakmayacak şekilde iş ortamı yaratan iş adamlarımızı kutluyorum. Bugün çok önemli bir iş adamımızla konuşurken -işçi bulamıyoruz- dedi. -Bunun bir çaresi yok mu? dedi. Bize insanlar işsiz oldukları zaman müracaat ederler iş arıyoruz derler. İş adamımız diyor ki biz işçi bulamıyoruz. Fabrikalarda işçi fıkdanı var adeta. Bunun bir çaresinin olup olmadığını soruyorlar. Yapılan sosyal yardımların mı buna sebep olduğunu soruyorlar. Kahramanmaraşımız nereden nereye gelmiş bu çok ilginç bir örnek. Onun için burada özellikle gerek kredi olarak, gerek teşvikler olarak, devletimizin kendilerine sağladıkları imkânları kullanmakta fevkalade maharet gösteren iş adamlarımızı huzurunuzda tebrik etmek istiyorum. Huzurunuzda onlara minnetlerimi sunmak istiyorum. Çünkü Kahramanmaraş’ın böyle bir şöhreti var. Devletin teşvikle ilgili kurumlarında gidip konuştuğunuz zaman Kahramanmaraş aldıklarının karşılığını verir diye size cömertçe davranıyorlar. Bizim son teşvik yasasında da cömertçe davranıldığını hepimizin kabul etmesi gerekir. Elbette ki bazı sıkıntılarımız var. Sıkıntısı olmayan ülke yok. Sıkıntısı olmayan şehir yok ama şu çok önemli biz şu veya bu şekilde birbirimizi teşvik, birbirimizle el ele vererek, birbirimizin yaptıklarına minnetlerimizi, tenkitlerimizle beraber, minnet ve şükranlarımızı da belirterek bir arada oldukça başaramayacağımız hiç bir şey yoktur. Nitekim Kahramanmaraş bugün büyük şehir adayı olmuş, işsizlikle mücadele de büyük bir yere gelmiş, aldığı teşvikleri ve kredileri fevkalade basiretli bir tüccar gibi kullanmış bir şehir.”

   

  39435  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.