AJANS-46

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kent Konseyi’nin yeni başkanı kim olacak?

Kahramanmaraş Kent Konseyi’nin (KKK) Genel Kurul toplantısının ileriki günlerde yapılacak olması kulisleri yavaş yavaş hareketlendirmeye başladı. Günden
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 26.09.2011 11:38 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  Kent Konseyi’nin yeni başkanı kim olacak?
  Kent Konseyi’nin yeni başkanı kim olacak?
  ZEYNP ARIKAN
  Kent Konseyi’nin yeni başkanı kim olacak?
  Kent Konseyi’nin yeni başkanı kim olacak?
  HATİCE KOÇ

  Kahramanmaraş Kent Konseyi’nin (KKK) Genel Kurul toplantısının ileriki günlerde yapılacak olması kulisleri yavaş yavaş hareketlendirmeye başladı.

  Günden güne önemi artan sivil toplum örgütleri arasında hayli saygın bir yeri bulunan Kent Konseyi’nin genel kurul toplantısının Ekim ayının ilk haftasında ‘gecikmeli’ olarak yapılması bekleniyor. Aynı zamanda Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın da danışmanlığını yürütmekte olan Zeynep Arıkan, yapılacak seçimde yeniden aday olup-olmayacağı konusunda şu ana kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı. 

  Bu arada bazı çevreler ise; Kent Konseyi başkanının aynı zamanda Belediye Başkan danışmanı olmasının birtakım olumsuzluklar oluşturduğuna dikkat çekerek; “Bir koltukta iki karpuz taşınmaz. Zeynep Hanım ne kadar iyi niyetli olursa olsun, Karaozan’ın da yazdığı gibi belediye gölgesindeki Kent Konseyi Kahramanmaraş’ta güdük kalmaktadır. Hâlbuki Kent Konseylerinin o kadar çok işlevi ve görevleri var ki. Ama Kahramanmaraş’ta aylardır bir hamam konusu ile yatıyoruz, hamamla kalkıyoruz. Sanki Kent Konseyi’nin başka bir işi yok gibi. Yeter artık bu suni gündemler..Zeynep hanım belediyedeki danışmanlığına devam etmeli, Kent Konseyi’ne yeni bir başkan seçilmelidir” diye görüş ortaya koydular.

  KARAOZAN ESHABİL KARADEMİR KÖŞESİNDE ŞUNLARI YAZDI:

  “Kahramanmaraş’ta Kent Konseyi güdük kalıyor..

  Zeynep Arıkan, Kahramanmaraş Belediye Başkanı danışmanlığı görevini başarılı şekilde yürütüyor.

  Ancak; Zeynep hanımın Kahramanmaraş Kent Konseyi başkanlığı görevini de birlikte yürütmesi kendisine zarar vermeye başladı.

  Büyüklerimiz; “dost acı söyler” demişler.  Dost acı söyler ama doğruyu söyler.

  Ben de,  bir dost ve gazeteci-yazar olarak Zeynep Hanım ve Kahramanmaraş Kent Konseyi hakkındaki görüşlerimi açık yüreklilikle ifade ediyorum.

  İlk başlarda bir avantaj gibi görünen Kent Konseyi Başkanlığı, zaman içerisinde Zeynep hanımın dezavantajı olmaya başlamıştır.

  Zeynep Arıkan hanımefendi samimi duygularla Başkan danışmanlığının yanı sıra Kent Konseyi Başkanlığını da yürütmekle Kahramanmaraş’a daha fazla hizmet vereceğine inanmaktadır.

  Ancak; Kent Konseyi Başkanının -şirket üzerinden- Belediye personelinden birinin olması, bu yöndeki yanlışlığını ilk başlarda göz ardı etmiştir.

  Şehrin ve yaşayanlarının sorunları ve kalkınması ile ilgili sorunlarının Kahramanmaraş Belediyesi ile örtüştüğünü düşündüğümüzde, Kent Konseyi’nin Başkanının Belediye personelinden birisi olması Kent Konseyi’nin Kahramanmaraş’ta güdük kalmasına neden olmuştur.

  Bu da Zeynep Arıkan Hanımefendinin ve Kahramanmaraş Kent Konseyi’nin dezavantajı olmuştur.

  Örneğin; Kahramanmaraş’ta, şehrin kuzey batı tarafına yapılan ormanlık, su havzası ve rüzgâr yönünde olan Kürtül mevkiindeki çöp toplama merkezi ve akarsularımızdaki çok büyük boyuttaki kirlenme konusunda Kent konseyi’nden bu güne kadar hiçbir çalışma ve tavsiye yapılmamıştır.

  Neden yapılmamaktadır, ya da yapılamamaktadır?

  Çünkü her iki konu da bizatihi Kahramanmaraş Belediyesi’ni ilgilendirmektedir.

  Kent konseyi Başkanı Belediye Başkanının danışmanı olursa, bu önemli konu hakkında görüş bildirmek, projeler yapmak ve gündeme getirmek, Kahramanmaraş Belediyesini sıkıştırmak olur.

  Bu nedenle mi Kent Konseyi’nin gündeminde uzun zamandan beri Uzunoluk hamamının Kurtuluş Müzesi olması vardır?

  Kahramanmaraş’ın kent müzesinin olmasını hepimiz canı yürekten istemekteyiz. Böyle bir Müze kurulmalıdır da.

  Ancak Kahramanmaraş tabiri ile ”Ebcik kadar” çok küçük ve daracık hamamın Kurtuluş Müzesi yapılması Kahramanmaraş Kurtuluş destanına yakışmaz ve mekân çok hem de çok, çok dar gelir. (Burası olsa olsa İlk Kurşun Müzesi olabilir.)

  Bu hamamın ya halka açılması, ya da kültür hamamı olar hayata geçirilmesi isabetli bir karar olmaz mı?

  AKSU TV bu konuda benimle bir kısa söyleşi yaparak fikrimi sordu.

  Ben de fikrimi ve görüşlerimi söyledim.

  Ancak konu hakkındaki görüşlerimin makaslanmasıyla önerilerim Kahramanmaraş kamuoyuna tam olarak duyurulamamıştır.

  Zeynep Arıkan kardeşim; seni seviyorum.

  Başkan danışmanı olarak yaptığın çalışmaları da takdir ediyorum ancak, Kahramanmaraş Kent Konseyi güdük doğmuştur, güdük kalmaktadır ve bu nedenle de Kahramanmaraş’a olumlu katkı yapamamakta, öncelikli konular ele alınamamaktadır.

  Önümüzdeki günlerde yapılacak olan genel kurulda başkanlığa yeniden aday olmamanız hem sizin hem de Kahramanmaraş’ın yararına olacaktır. (Hem de belediyenin ve Başkan Poyraz’ın…)

   Ataların boşa gitmiş lafı yoktur: Bir koltukta iki karpuz taşınmaz!

  Kahramanmaraş’a hizmet noktasında hepimizin samimi olduğumuza inanıyor ve bu yazımı dikkatle okumanız ve düşünmenizi bekliyorum.

  Sağlıcakla kalınız.”

  HATİCE KOÇ İSMİ GÜNDEME ATILDI..

  Kahramanmaraş’ın dünyaya açılan penceresi Kanal 46’nın okuyucu yorumları köşesine gönderilen bir yorumda ise Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Hatice Koç’a atıfta bulunularak şöyle denildi:

  Kent konseyine Koç gibi başkan..Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı madem bayan olmaya devam edecekse mevcuttan çok daha vasıflı biri olan Hatice Koç neden başkan olmasın. Hem de üniversite mezunu ve üstelik şehir plancısı. Ak Parti’den de aday adayı idi. Belediye gölgesindeki Kent Konseyi bir adım ileri gitmez kardeşim. Bunu açık olarak gördük. Poyraz bu seçim müdahil olmamalı yoksa kendi de yanar. Hem de seçimde geçen ki gibi komedilikler olmamalı harbi seçim olmalıdır. Belki böyle olursa mevcut başkan aday bile olamaz sanırım.”

  ARIKAN 2 YIL ÖNCE SEÇİLMİŞTİ

  Bilindiği gibi; Kent Konseyi’nin 24 Eylül 2009’da yapılması gereken ancak çoğunluk sağlanamadığı için 1 Ekim 2009’a ertelenen 5. Genel Kurulu Toplantısı’nda Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın danışmanı Zeynep Arıkan tek aday olarak katıldığı seçimde açık oyla Kent Konseyi Başkanı olarak seçilmişti. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde saat 10.30’da başlayan genel kurul toplantısına, 243 genel kurul delegesinden 124'ü katılmıştı.

  ÖNCEKİ SEÇİMDE 13 KİŞİLİK YÜRÜTME KURULU'NA SEÇİLENLER İSE ŞÖYLEYDİ:

  Yusuf Bülbül 82 oy

  Tuncay Kazancı 73 oy

  Yusuf Temizkan 70 oy

  M. Fatih Erdoğan 70 oy

  Gökhan Gökşen 67 oy

  Mehmet Doboğlu 65 oy

  Mustafa Taşlıyan 58 oy

  H. Murat Devrek 57 oy

  Abdurrahman Acer 55 oy

  İbrahim Zabun 54 oy

  Süleyman Erayman 52 oy

  Alparslan Alkış 47 oy

  Şevket Yeşilördek 44 oy (Doğan Nurluyol da 44 oy alınca kur'a sonucu Şevket Yeşilördek girdi. Bu arada Zeynep Arıkan'a ise sadece 21 oy çıkmıştı.)

  BAKALIM KİM ADAY OLACAK, KİM SEÇİLECEK?

  Kent Konseyi’nin genel kurulunda ise sivil toplum örgütlerinden temsilciler yer alıyor. Genel Kurul üyeleri kongrede hem yürütme kurulunu hem de başkanı seçiyor. Bakalım; Kahramanmaraş Kent Konseyi başkanlığı için kim ya da kimler aday olacak ve kim yeni başkan olarak seçilecek. (www.kanal46.com)

   

   

   

  Etiketler : Konseyi, Başkanı, Olacak,
  41705  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  01.10.2011 18:52
  ER MEYDANI
  ARKADAŞLAR BU KET KONSEYİ NEYMİŞ BÖYLE 24 AYAR ALTINDAN DAHA DEGERLİ ÇIKTI 2YIL ÖNCESİNE KADAR ADINI KİMSENİN BİLMEDİGİ BİR KURUM İDİ AMA ŞİMDİ BAKIYORUMDA BİRİLERİ İÇİN ÇOK DEGERLİ İMİŞ GÜNDEMDEN HİÇ DÜŞÜRMÜYORLAR YAHU BUKADARDA MENFAATCİ OLMAYIN BİRİLERİNİ KET KONSEYİ BAŞKANI YAPMAK İÇİN MEVCUT BAŞKANI KARALAMAYI BIRAKIN VARSA BİR ADAYINIZ ER MEYDANI DEMOKRATİK KUL VARDA ÇIKSIN YARIŞSIN KİM ŞANSLI İSE O KAZANSIN KUL HAKKINI YİYORSUNUZ BU KADAR ELEŞTİRİ YETERRRRRR.
  28.09.2011 01:43
  Karaozan Eshabil Karademir necidir? "oynak bir kalem" midir?
  Oldu bitti her önüne gelenin gazeteciliğe soyunup üstüne üstlük birde köşe kaparak aklınca "Doğrucu Davutluk" kisvesi altında vur abalıya mantığıyla olura olmaza çatmasını bir türlü anlayamamışımdır. Gazetecilik deyip geçmeyiniz. Her önüne gelen bu mesleği icra edemez. Yazdığınız haberin, yazının, makalenin her şeyinden sorumlusunuzdur. Öncelikle içerik ardından üslup, sağlam bir zemine oturmalıdır ki, gazeteciye "oynak kalem" denmesin. Eshabil Karademir belli ki bu ara Kent Konseyi başkanına takmış veya birisi ya da birileri dürtüklemiş beyefendiyi ve kalemi oynayıvermiş... Geçenlerde ‘Hamamdan Müze Olmazzz ‘ diye bir şey (Bu meslekten biri olarak maalesef köşe yazısı demeye dilim varmıyor) yazmış ki h
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.