PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Kentsel yoksulluk ve çözüm önerileri

İ.F.K. Grup Yöneticisi İ.Fatih Kısacık tarafından kamuoyu yararına gerçekleştirilen 1.Bilgilendirme toplantısında kentin birçok eksik noktaları ele alınarak, kentsel yoksulluğun ne
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 29.09.2008 16:02 Tarihinde Eklendi.  Kategori : EKONOMİ.

  İ.F.K. Grup Yöneticisi İ.Fatih Kısacık tarafından kamuoyu yararına gerçekleştirilen 1.Bilgilendirme toplantısında kentin birçok eksik noktaları ele alınarak, kentsel yoksulluğun nelerden kaynaklandığı anlatıldı.

  Kentsel yoksulluk ve çözüm önerileri ve kamuoyu yararına yapılan toplantıda konuşmasını yapmak için kürsüye gelen İ.Fatih Kısacık, Kişinin bir toplumsal varlık olmasından dolayı ve biyolojik olarak değil, toplumsal olarak kendini üretebilmesi için gerekli tüketim ve yaşam biçimi düzeyinin üstünde olması gerektiğine, Ekonomik- toplumsal bir bakış açısı ve çözüm önerileri getirebilen bir planlama anlayışından yoksun politikalarla ne toplumsal-ekonomik yoksulluk, kentsel yoksunluk giderilebilir ne de gerçek çözümlere ulaşılabilmesine değindi.

  Bir insanın yaşamının minimum düzeyde idame edebilmesi, yani biyolojik olarak kendisini üretebilmesi için gerekli kalori ve diğer besin bileşenlerini sağlayacak beslenmeyi gerçekleştirmemesi “Mutlak Yoksulluk” olarak tanımlayan Kısacık; “Kişinin bir toplumsal varlık olmasından dolayı ve biyolojik olarak değil, toplumsal olarak kendini üretebilmesi için gerekli tüketim ve yaşam biçimi düzeyinin üstünde olması gerekmektedir. Belirli bir toplumda kabul edilebilir en aşağı tüketim düzeyinin altında geliri olanlar da “göreli yoksul” olarak tanımlanabilir.” dedi.

  Bir kentin sunduğu hak ve olanaklara o kent halkının ulaşılıp ulaşılamaması kent yoksulluğu düzeyini ortaya çıkardığını sözlerine ekleyen İ.Fatih Kısacık; sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bir başka deyişle, beslenme, barınma, sağlık, eğitim gibi temel ve kısmen nesnel ölçütlere vurulabilen ölçütlerin ötesinde, toplumsal, kültürel ve siyasal haklardan yararlanma olanağının kısıtlı olması kent yoksulluğunun göstergesidir ve “Göreli Yoksulluk” tanımı içerisine girmektedir. Kente göç etmeyi kırdaki göreceli yoksulluğundan kurtulmak için tek seçenek olarak gören kişi bu kez de “Kent yoksulu” tanımı içerisine girmiştir. Nesnel ölçütlerin dışında toplumsal olarak da kent yaşamına katılamayan kişi tam anlamıyla artık bir “Kent Yoksuludur”. Kente yeni göç eden ve kişilerin yanında kentte yaşamalarına karşın kentin sunduğu hak ve olanaklardan yararlanamayan kişiler de “Kent yoksuludur” ve bu oran kentli nüfusunun büyük bir yüzdesini oluşturmaktadır."

  Günümüzde yaşanılan ve uygulanan kent planlaması, başlangıçta tanımladığımız yaşamın ya da yaşam ortamının ve ilişkilerinin planlanması tanımının çok gerisinde “imar planı” yapmak durumuna geldiğine değinen Kısacık, Özellikle büyük kentlerde politik ve ekonomik güçlerin yönlendirmesiyle oluşan-gelişen fiziki mekânların plan adı altında paftalara çizilerek onaylanması sürecine indirgendiğine belirtti.

  Kısacık konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Gerçekte bugün imar yasası, yönetmelikler ve diğer yasal çerçeve içinde yapılan planlama çalışması ne toplumsal ne de ekonomik bir planlama çalışmasıdır. Bu kapsamda bakıldığında öncelikle günümüz imar planlarının kent planlamasının bilimsel yoksulluğunun giderilmesi gerekmektedir. Ekonomik- toplumsal bir bakış açısı ve çözüm önerileri getirebilen bir planlama anlayışından yoksun politikalarla ne toplumsal-ekonomik yoksulluk, kentsel yoksunluk giderilebilir ne de gerçek çözümlere ulaşılabilir. Kır-kent etkileşimi içinde yoksulluğu ele almak toplumsal yoksulluğu bu ilişki içinde görmek gerekecektir. Hatta günümüz ekonomik ilişkileri gözönüne alındığında yoksulluğu da ülke sınırları içinde değil tüm gezegenimizin bir sorunu olarak tartışmak ve değerlendirmek daha doğru olacaktır.”

  Bugün küreselleşmenin kaçınılmaz bir gerçek olduğu tüm dünya tarafından kabul edildiğini anlatan Kısacık; Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ve ekonomik, kültürel ve siyasal düzeyde dünya toplumlarının iç içe girmesinin neden olduğunu söyledi.

  Kısacık; “Küreselleşme kavramını okuduğumuz tüm kaynaklardan yola çıkarak, hızla gelişmekte olan ulaşım ve iletişim kaynaklarıyla dünyanın coğrafi uzaklık kavramının ortadan kalkması olarak değerlendirebiliriz. Küreselleşme; ekonomi, kültür, eğitim, teknoloji, dil, din, siyaset gibi birçok açıdan ele alınabilir” diye konuştu.

  Kentsel yoksulluk ve çözüm önerileri ve Kamuoyu yararına 1.Bilgilendirme toplantısı Kısacık’ın konuşmasından sonra katılımcıların soru yöneltmeleri ile devam etti. Yöneltilen soruları cevaplandıran Kısacık, Kahramanmaraş'ın ilerlemesi açısından her şeyi yapacağını son olarak sözlerine ekledi.

  Toplantıya; BBP Merkez İlçe Başkanı Hayrettin Arslanhan, BBP Merkez İlçe 2. Başkanı Bekir Kılıç, MKYK Üyesi Fehim Taştan, muhtarlar, belde amirleri ve 800’ün üzerinde konuk katıldı. (Kaynak: www.yorumgazetesi.com) (www.kanal46.com)
  6927  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.