AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Kibar Özdemir'e "kibar" cevap!..

ŞAHİN ESENDEMİR Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) Başkanı Kibar Özdemir ile bugüne kadar tanışmak kısmet olmadı.. Kahramanmaraş’ta etkin olmaya
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 20.03.2007 15:24 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  Şahin Esendemir
  Şahin Esendemir Tüm Yazıları
  Kibar Özdemir'e "kibar" cevap!..

  ŞAHİN ESENDEMİR

  Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) Başkanı Kibar Özdemir ile bugüne kadar tanışmak kısmet olmadı..

  Kahramanmaraş’ta etkin olmaya çalışan bir sivil toplum kuruluşunun başında yer alan Özdemir’le ilgili bize ulaşan haberlere, genelde kadın etkinliklerine hassasiyet gösteren bir yayıncılık anlayışı ile değerlendirmeyi hedefledik.

  Haber değerine bakmadan manşetlere taşıyıp, kadınlarımızın mesleki ve sosyal etkinliklerine kendi çapımızda destek vermeye çalıştık..

  KAGİD’ın Türkiye’de ilk kez gerçekleştirmek için yola çıktığı organizasyonunu da “yeterli ve gerekli bilgi akışı” olmadığı halde duyurmayı bir görev anlayışı ile yerine getirdik..
  Geçtiğimiz hafta sonu KAGİD Başkanı Özdemir bir basın toplantısı yapıp, yerel basının kendilerine destek olmadığını, yaptıkları çalışmaları duyurmadığını ifade ederek, meslektaşlarımıza sitemlerde bulunmuş..

  O’na göre, “ulusal basın bu etkinliğe sayfa sayfa yer verirken, yerel basın duyarsız kalmış”

  Yerel gazeteleri görmediğini sandığımız Kibar Hanım’a soralım:
  “Ülke çapında ses getirmesi gereken bu etkinlik, enformasyon sıkıntısı nedeniyle istenilen şekilde basında yer almamışsa, bu durum sizin ve ekibinizin zayıf kalmış performansınızdan kaynaklanmıyor mu?
  Bu etkinlik öncesinde, masa başından 2 satırlık programı “bir zahmet” gönderirken, o kısacık yazıyı manşetlik habere dönüştürenlere mi suç buluyorsunuz?
  Sizden yeterli bilgi akışı sağlanmadığı halde, konuyu bir kent meselesi olarak algılayıp, sizin haberiniz bile olmadan bu etkinliğe yer veren gazeteleri mi itham ediyorsunuz?
  Peki, o beğenme lüksünüz olmayan gazeteler, KAGİD ile ilgili haberleri hep ön planda tuttukları için mi hata ettiler..
  Yoksa sizin ithal getirip, ağırladığınız ‘ulusalcı gazeteciler’in haberleri mi sizi tatmin etmedi?”

  Koşullar ne olursa olsun, bu kentteki yerel basın, Kibar Özdemir’e ve onun başında bulunduğu sivil toplum kuruluşuna, kendilerine “burnunun ucu ile bakılmasına” rağmen gerektiği, hatta gerektiğinden daha fazla ilgi göstermiş ve sayfalarında yer vermiştir.
  Hatta, birçok yönü ile “fiyasko” olarak nitelendirilen organizasyonlarını eleştirmemiş, yapılan tenkitlere göğüs germiş, dahası kendilerinin konukları ile bizzat ilgilenerek, bu kente bakış açılarının olumlu olması için çaba harcamışlardır..
  Kibar Özdemir’in, “teşekkür” bekleme olgunluğu içinde bile olmayan yerel basına karşı “sitem etmesi”ne hiç hakkı yoktur..
  Asıl sitem etmesi gereken, kendilerine “hiç yokmuş gibi” davranılan, vefakar, cefakar yerel basın mensupları değil midir?
  Kibar hanım dua etsin, “İstanbul, Ankara ve İzmir’i saymıyorum” Adana gibi, Bursa gibi, Konya gibi kentlerin birinde bu görevi yapmıyor..

  Kahramanmaraş’lı basın mensupları gerçekten “kibar”mış.. Bugüne kadar el üstünde tutmaya çalıştıkları, ufacık fısıltılarını bile büyük gürültü gibi yansıttıkları derneğin başkanından bu tür sözler duyup da sessiz kalmanın tek tarifi vardır; “Kibarlık”
  Eğer başka yerde olsaydı; bu kentin geleceği açısından önemli bir sivil toplum kuruluşunu “amacı için araç” olarak kullandığı herkesin ağzına sakız olmuş bir kişiye, “bayan olduğu dikkate alınmadan” hak ettiği yanıt çok ağır bir biçimde verilirdi..
  Sivil toplum kuruluşlarının “bir hizmet ocağı” olduğunu unutup, kendine hizmet edilmesi gereken bir yer olarak algılamasına tepki sert bir biçimde ortaya konulurdu..
  Kibar hanım da sonunda öğrenecektir mutlaka..

  Yerel basın bir anlamda bu kentte yaşayan insanların seslerinin yansımasıdır.. Eğer o insanların sesini duymaz, kendi bildiğiniz doğrularla (!) hareket ederseniz ne kendinize faydanız olur, ne de sizinle birlikte bu kentin kadınlarının geleceği için çaba gösteren, zaman harcayan kadınlarımıza..

  Ama en büyük zararı, bu kentin sivil dinamizmi görür..
  Bu tür hizmetler bir gönül işidir.. Sempati, duyarlılık gerektirir.. Kendinizi “Kaf Dağı”nın zirvesinde sanıp, herkesin sizi destekleyeceğini sanıyorsanız bu bir rüyadır..
  Bu rüyadan, bu hayalden uyanın artık.. Hele hedefinizde siyaset olgusu var ise, halka, basına ve enformasyon olgusuna daha çok önem vermeniz gerekiyor.. Siz bir adım gidin, onlar 10 adım size gelecektir.

  Dönmeler ve “dönüşü olmayan yol”

  Yazacağım diye söz vermiştim..
  Kusura bakmasınlar, verdiğim sözde durmam gerekiyor..
  Birbirleri ile sürekli rekabet halinde olan 2 gazeteci arkadaşımız, “mesleki bir hesaplaşma” için buluşmuşlar..
  Kendi aralarında sorunu tartışırken, otomobille Kayseri yoluna çıkmışlar..
  Üniversiteyi hemen geçmişler ki, yolda “oto-stop”la müşteri arayan 2 sarışın görmüşler..
  Aralarındaki kavgayı unutmuşlar, sarışınlar ortaya çıkınca..
  “Ede..” demiş biri diğerine.. “Ne dersin!..”
  “İnceldiği yerden kopsun..” demiş otomobili kullanan..
  Durmuşlar, sarışın güzelleri otomobile almışlar.. Gözgöze gelmiş bizim iki kafadar, Ilıca yoluna doğru basmışlar gaza..
  Sarışınlar arkada, bizimkiler önde ilerlerken, mesleki tecrübeden olsa gerek, arabaya aldıkları yosmaları laf yağmuruna tutmuşlar..
  “Merak etmeyin.. Bizi kimse durdurmaz..
  Kimse bir şey soramaz.. Size zarar da vermeyiz.. Anlaşırız canım..” derken kendilerinin de kim olduklarını anlatıyorlarmış..
  Sarışın dilberler ne zaman ağızlarını açsalar, bir mevzu bulup konuşturmamayı başarıyorlarmış..

  Tam Ilıca’nın ışıkları uzaktan görünmeye başlamışken, sarışın dilberlerden birisi sesini yükseltmiş:
  “Beyler, hep konuşuyorsunuz, bize söz hakkı vermiyorsunuz.. Ama bilmeniz gereken önemli bir şey var..”
  Bizimkilerin aklı başka yerde, “Önemli değil.. Hallederiz..” deyince diğer afet parlamış..
  “Beyler, aklınızı başınıza devşirin.. Söylemedi demeyin.. Biz dönmeyiz!”
  Otomobili kullanan, ışıkların iyice belirlendiğinden emin, kafasını hafifçe çevirmiş, mağrur bir eda ile sarışın dilberlere dönmüş..
  “Niye telaşlanıyorsunuz. Hiç korkmayın, kaygılanmayın.. Biz de dönmeyiz!”


  Kimin değeri kaç para?

  Saygı duymayı arzuladığım bir iş adamı, “Bu şehirde her gazetecinin bir tarifesi vardır.. 20 liralık, 30 liralık, 50 liralık..” diye bazı meslektaşımı zan altında bırakan sözler söyledi..
  Bize “kaç paralık gazeteci” yakıştırmasını beklemeden, “Peki bunun sorumlusu, suçlusu kim.. Neden cebindeki parayı veriyorsun, çekindiğin bir şey mi var?” dedim..
  “ Ben veriyorum, onlar da alıyorlar..”
  Dayanamadım, saygısızlık yaparak sordum:
  “Afedersiniz, sizin değeriniz kaç para?”
  Etiketler : Kibar, Cevap, Kibar, Özdemir,
  11273  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  21.03.2007 15:13
  gündem meselesi
  SİYASETTE UMDUĞUNU BULAMAYAN KİBAR HANIMIN GÜNDEMDE KALMAK UĞRUNA YAPTIĞI BOŞ İŞLER BUNLAR. AMAÇ ÇALIŞMAK FALAN DEĞİL KENDİNE GÜNDEMDE YER BULMAK BÖYLE BASİT SİAYSİ OYUNLARLA BİR YERE VARILMAZ
  20.03.2007 19:25
  Hep aynı isimler...
  ŞİMDİ BENİM DİKKATİMİ ŞÖYLE BİR KONU ÇEKİYOR: KAHRAMANMARAŞTA HEMEN HEMEN AYNI KADINLAR YANİ AYNI İSİMLER DEĞİŞİK DERNEK ADI ALTINDA KARŞIMIZA ÇIKIYORLAR. BUNLAR DE BÜTÜN KADINLARI TEMSİL ETTİKLERİNİ SANARAK HAVAYA GİRİYORLAR. KENDİLERİNİ ELEŞTİRENLER OLUNCA DA BÖYLE HAVAYA GİRİYORLAR. GEREKEN ÖNEMİ VEREN BASIN BENCE SİTEMDE VE ELEŞTİRİDE HAKLI.. BAŞTA KİBAR HANIM İLE DİĞER BAYANLARIN BİRAZ AYAKLARI YERE BASMALI BENCE.....ÇÜNKÜ MARAŞTA MEDYA GÜNDEN GÜNE GELİŞİYOR VE ARTIK ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK GÖRÜNDÜĞÜ KADARI İLE....
  20.03.2007 19:18
  KİBAR HANIM BASININ KALBİNİ KIRMAMALI
  KİBAR HANIM KAGİD OLARAK BİRŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYOR AMA BASININ KALBİNİ KIRMASINI DA DOĞRUSU PEK YADIRGADIM. HALBUKİ KAGİD HABERLERİNE GÖRDÜĞÜMÜZ KADARI İLE BASIN GENİŞ YER VERİYOR. NİYE BÖYLE YAPIYOR ANLAMADIK BİR TÜRLÜ... BASIN ÇÜNKÜ BU MEMLEKETİN SESİDİR. KIRMAMAK LAZIMDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM..SELAMLAR...
  20.03.2007 15:40
  Helal Olsun...
  Bab-ı Ali görmüş gazetecinin hali başka... Helal olsun şahin abi... Kalemine sağlık... Kibar bir eleştiri ancak bu kadar yapılır... Tebrikler...
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.