AJANS-46

Bizi Takip Edin!

KANAL46

KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...

Çoğunluğu ekonomik zorluklarla boğuşan Kahramanmaraş halkının adeta boğazından kısarak ödediği su, inşaat ruhsat harcı, emlak ve ilan-reklam vergileri gibi para
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 25.07.2012 02:18 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SPOR.
  KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...
  KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...
  KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...
  KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...
  KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...
  KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...
  KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...
  KM Belediyespor 'topbaşı' yaptı, ancak...

  Çoğunluğu ekonomik zorluklarla boğuşan Kahramanmaraş halkının adeta boğazından kısarak ödediği su, inşaat ruhsat harcı, emlak ve ilan-reklam vergileri gibi paralardan tahmini 2 milyon 500 bin liralık bir harcamanın dolaylı olarak (x) yapılmasının beklenildiği Kahramanmaraş Belediyespor 2012-2013 sezonu hazırlıklarına Kahramanmaraş'ta başladı.
   
  Antrenmanı Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile Kulüp Başkanı Mustafa Semerci ve Belediyespor Sportif Direktörü Bünyamin Gezer, birlikte izlediler.
   
  Belediye Basın Bürosundan yapılan fotoğraflı açıklamaya göre; TFF 3. Lig 3. Grupta şampiyonluk mücadelesi verecek olan Kahramanmaraş Belediyespor 2012-2013 sezonunun hazırlıklarına Vali Saim Çotur Stadyumu’nda başlarken, takımdaki moral ve motivasyon dikkat çekti.

  Teknik Direktör Erol Agzın yönetiminde başlayan çalışmalara genç oyuncularla birlikte toplam 21 oyuncu katılırken, Belediyespor’un tesislerinin bakıma alınmasından dolayı çalışmalar Vali Saim Çotur Stadyumu’nda yürütülüyor.

  Yaklaşık 2 saat süren antrenmanı Kahramanmaraş Belediye Başkanı ve Belediyespor Onursal Başkanı Mustafa Poyraz ile Kulüp Başkanı Mustafa Semerci ve Belediyespor Sportif Direktörü Bünyamin Gezer, birlikte izlediler.

  (x) İlgili kanun hükümlerine göre Belediyeler profesyonel takımlara doğrudan para ayıramıyor.

  KONUNUN KANUNİ BOYUTU VE YORUMU:

  BELEDİYELER SPOR KULÜPLERİNE YARDIM EDEBİLİRLER Mİ?

  Belediye Kanununun 14'üncü maddesinde  belediyelerin görev ve sorumlulukları iki bent halinde sayılmış bulunmaktadır. Maddenin birinci bendiyle, belediyelere gençlik ve spor hizmetlerini yapma veya yaptırma görevi verilmiştir. Maddenin İkinci bendinde ise gerektiğinde, amatör spor kulüplerine malzeme verebilme ve gerekli desteği sağlayabilme olanağı sağlanmış bulunmaktadır.

  Belediye Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından söz konusu madde hükmünden ne anlaşılması gerektiği konusunda kamuoyunda farklı düşünceler ortaya çıkmıştır. 

  Bu düşünceleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  1-Belediyeler amatör spor kulüplerine ne şekilde destek sağlayabilir?

  2-Belediyeler amatör spor kulüplerine nakdi yardım yapabilir mi?

  3- Belediyeler profesyonel spor kulüplerine destek sağlayabilir mi?

  4- Belediyeler profesyonel spor kulüplerine nakdi yardım yapabilir mi?

  Bu soruların cevabını ararken 5018 Sayılı Kamu Malî Yönetimi Ve Kontrol Kanunu 29 uncu maddesinde yer alan; Gerçek veya tüzel kişilere kanuni dayanağı olmadan kamu kaynağı kullandırılamaz, yardımda bulunulamaz veya menfaat sağlanamaz. Ancak, "genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin bütçelerinde öngörülmüş olmak kaydıyla; kamu yararı gözetilerek dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküllere yardım yapılabilir.” Hükmünü de göz ardı etmememiz gerekir.

  Madde hükmü gereği dernek statüsünde bulunan spor kulüplerine  yardımda bulunabilmek için kanuni dayanağın olması, kamu yararı ve kamu idaresinin bütçesinde yardımın öngörülmüş olması şartları aranacaktır. Bu bağlamda değerlendirirsek Belediye Kanununda yer alan “gerekli desteği sağlamak” ifadesinden dolayı belediyeler amatör spor kulüplerine malzeme desteği, ulaşım ve benzeri şekilde yardımda bulunabilecektir. Fakat madde metninde açıkca zikredilmediği için belediyeler amatör spor kulüplerine nakdi yardım yapamayacaklardır.

  Nitekim İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü 30.11.2005 tarih ve B050MAH0650002/ 12851-82884 sayılı yazıda durum şu şekilde ifade edilmiştir. “5393 sayılı Belediye Kanununun 14/b maddesinde yer alan hükme göre belediyelerin gerektiğinde öğrencilere ve amatör spor kulüplerine malzeme verme ve gerekli desteği sağlama, her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenleme, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan sporculara belediye meclisi kararıyla ödül verme yetkisi ve görevi vardır. Bu hüküm çerçevesinde, amatör spor kulübüne ayni yardım yapılabileceği, ancak nakdi yardım yapılamayacağı değerlendirilmektedir.”

  BURAYA ÇOK DİKKAT!...

  5018 Sayılı Kamu Malî Yönetimi Ve Kontrol kanunun yukarda zikredilen hükmü gereği, belediyelerin profesyonel spor kulüplerine yardım etmesi ise hiçbir şekilde mümkün değildir zira belediye kanunda amatör spor kulüplerine yardım edilebileceği belirtilmiş olmasına rağmen, profesyonel spor kulüplerinden bahsedilmemiştir. Bu sebepten belediyelerin  profesyonel spor kulüplerine yardımda bulunması kanuni dayanaktan yoksun bulunmaktadır. Öte yandan; 5393 sayılı Belediye Kanunu'na göre ise;

  "ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

  Belediye Başkanı

  Belediye başkanı

  MADDE 37. — Belediye başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir. Belediye başkanı, ilgili kanunda gösterilen esas ve usûllere göre seçilir.

  Belediye başkanı, görevinin devamı süresince siyasî partilerin yönetim ve denetim organlarında görev alamaz; profesyonel spor kulüplerinin başkanlığını yapamaz ve yönetiminde bulunamaz." deniliyor. Bu nedenle de kulüp başkanlığı görevini mecburen Belediye Basın-Yayın Müdür Vekili Mustafa Semerci yürütüyor. (SPOR SERVİSİ)

   

   

   

   

   
  87057  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.