PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

‘Kooperatif seçiminin iptali’ davasına devam edildi…

Kahramanmaraş Merkez Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin son yapılan olağanüstü kongresinin iptali için açılan davada taraflar dördüncü kez hakim karşısına çıktı.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 15.09.2012 13:39 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  ‘Kooperatif seçiminin iptali’ davasına devam edildi…
  ‘Kooperatif seçiminin iptali’ davasına devam edildi…

  Kahramanmaraş Merkez Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin son yapılan olağanüstü kongresinin iptali için açılan davada taraflar dördüncü kez hakim karşısına çıktı.

  Kahramanmaraş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 13 Eylül’de yapılan duruşmada, davacıların vekili olarak avukat Mehmet Özkan, davalı kooperatifin vekili olarak ise avukat Ali Ünlü hazır bulundu. Kooperatif avukatının celse arasında verdiği ve bilirkişi raporuna itirazlarını içeren dilekçenin bir örneği verilen Avukat Özkan; “Kooperatif vekilinin bilirkişi raporuna karşı beyanlarını kabul etmiyoruz. Dosyada eksiklik yoksa davamızın kabulüne karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

  Kooperatif avukatı da, yazılı beyanlarını tekrar ederek, önceki duruşmada verilen ve seçimin iptali halinde yönetimde boşluk oluşmaması için 3 kişilik kayyum atanması kararından dönülmesini ve başka bir heyetten rapor aldırılmasını ya da önceki bilirkişilerden ek rapor aldırılmasını talep etti.

  Tarafları dinleyen Hakim Cebrail Yaşar’ın açıkladığı karar özetle şöyle: “Bilirkişiler Osman Baysal, Serdar Küçükatalay ve Mehmet Abama’nın dosyanın ekindeki olan belgeleri değerlendirmedikleri, bu belgelerin mahkeme kalemi tarafından bilirkişilere teslim edilmediği ve bu nedenle de bilirkişilerin eksik bilgi ve belgeye dayalı olarak rapor hazırladıkları, bilirkişi kurul raporunda dosyanın ekindeki belgelerle ilgili bir irdelemenin yapılmadığı anlaşılmakla birlikte bir önceki duruşmada alınan 2 no’lu ara kararından (seçimin iptali halinde yönetimin kayyuma devri) şimdilik dönülmesine ve dava dosyasının ve eklerinin önceki bilirkişilere verilerek dosya ekindeki bilgi ve belgeler ile taraf vekillerinin bilirkişi raporlarına beyanları dikkate alınarak önceki ara kararda belirtilen hususlarda bilirkişilerden ek rapor aldırılmasına karar verildi.”

  Kooperatif seçiminin iptali istemi ile açılan davanın bir sonraki duruşması ise 29 Kasım 2012 tarihinde yapılacak.

  BUGÜNE KADAR NELER YAŞANDI?

  Kahramanmaraş merkez Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin 19 Ekim 2011 Çarşamba günü yapılan olağanüstü genel kurul toplantısı için adli makamlara yapılan itiraz sonucunda başlatılan mahkeme nedeni ile 7 Eylül’de yapılan duruşmada seçimin iptali halinde yönetimin ‘kayyum’a devir edilmesi kararı alınmıştı.  

  Bilindiği gibi; Pınarbaşı Hünkâr Tesislerinde yapılan ve gece saat 00.30 sıralarında belli olan sonuca göre; adaylardan eski başkan Ali Rıza Kekeç 710 oyla seçimi kazanırken Mustafa Aslantürkiyeli ise 559 oyda kalmıştı. Katılım ve ilginin çok büyük olduğu genel kurulda kullanılan bin 286 oydan bin 269’u geçerli, 17 oy da geçersiz sayılmıştı.

  Seçim sonrasında kaybeden ekipten adli makamlara yapılan başvuruda seçimdeki eksiklik ve yanlışlıklara dikkat çekilerek seçimlerin iptal edilmesi istenmişti.

  TARAFLAR 7 EYLÜL'DE 3. DURUŞMAYA ÇIKTI..

  Kahramanmaraş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 7 Eylül 2012’de yapılan duruşmada, davacı ve davalı vekilleri hazır bulundu. Seçimler hakkındaki bilirkişi raporu ile ilgili görüşlerin sorulması üzerine, davacı avukatı, kooperatifin 19 Ekim 2011 tarihindeki olağanüstü genel kurul toplantısının usulüne uygun yapılmadığının belirlendiğini öne sürerek, davalı kooperatif yönetiminin karar verilinceye kadar mahkemece re’sen belirlenecek 3 kişilik kayyuma devrine tedbiren karar verilmesini talep etti.

  Davalı avukatı ise buna karşılık, bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunmak üzere süre verilmesini istedi.

  HER İKİ TARAF AVUKATLARININ TALEPLERİ KABUL EDİLDİ

  Tarafları dinleyen mahkeme hâkimi de, her iki taraf avukatlarının taleplerini yerinde buldu. Buna göre; davalı tarafa bilirkişi raporunu inceleyip yazılı olarak beyanda bulunmak üzere sonraki duruşmaya kadar süre verilmesine hükmetti.

  Bu arada bilirkişi raporu dikkate alınarak, davalı kooperatifin 19 Ekim 2011 tarihinde yaptığı olağanüstü genel kurul kararının iptal edilmesi halinde, kooperatif yönetiminde boşluk olacağı anlaşılmakla, davalı kooperatif yönetiminin tedbiren mahkemece re’sen seçilecek bilirkişi listesinde ismi bulunan 1 hukukçu, 2 muhasebeciden oluşan 3 kişilik kayyuma devrine karar verildi.

  Mahkemece belirlenecek kayyum adaylarının sonraki duruşmada hazır olmaları da istendi. Önümüzdeki günlerde yapılacak yeni duruşmanın sonucu büyük bir merakla bekleniyor.

  KAYYUM NE DEMEKTİR?

  Devlet tarafından daha ziyade tüzel kişiliklerin hakemlik, uyuşmazlık, tasfiye gibi süreçlerde belirli işlerini yönetmek veya mal varlığını idare etmek için geçici süreyle atanan yöneticidir…

  SEÇİM GÜNDEMİ BÜYÜK İLGİ İLE TAKİP EDİLMİŞTİ

  19 Ekim 2011 günü ajanslara yansıyan haberler şöyle idi: “3 bin 530 üyesi bulunan kooperatifin genel kurulunun toplanabilmesi için yüzde 10 çoğunluğun hazır bulunması gerektiği belirtilerek 370 üyenin hazirun listesinde imzaları olması üzerine kongre başladı.

  Divan Başkanlığını Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şeref Kazancı'nın yaptığı kongrede mevcut yönetim kurulu üyesi Mustafa Aslantürkiyeli ile eski başkan Alirıza Kekeç yarıştı.

  Başkan adaylarının konuşmalarının ardından gündem maddeleri de ele alınarak kapalı zarf yöntemi ile yapılan seçimlere geçildi. Saat 17'de oy kullanmak için halen bekleyenlerin olması üzerine seçim devam etti.

  Sadece 1 sandık olması yoğunluk ve izdiham ile zaman zaman tartışmalara neden oldu. Gece saat 23 sıralarında biten seçimde bin 270 üyenin oy kullandığı bilgisi alındı. Gece yarısından sonra tamamlanan oy sayımı sonucunda ise Ali Rıza Kekeç'in listesi 710 oyla seçimi kazanan taraf oldu. Mustafa Aslantürkiyeli ise 559 oy aldı.

  ALİRIZA KEKEÇ'İN KAZANAN LİSTESİ:

  YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER: Ali Rıza Kekeç, Mustafa Yaman, Adnan Kozak, Süleyman Göçer, Coşkun Dağ

  YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER: Osman Açıksarı, Vahit Altınbaş, Ahmet Oğulmuş, Murtaza Göl, Kadir Bayraktar

  DENETİM KURULU ASİL ÜYELER: Mehmet Ali Saman

  DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER: Halil Uncu, Ejder Geyik

  ****

  SEÇİMİ KAYBEDEN MUSTAFA ASLANTÜRKİYELİ'NİN LİSTESİ:

  YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER: Mustafa Aslantürkiyeli, Selahittin Çokuçkun, Ali Düzkale, Cuma Güler, Mehmet Aslan.

  YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER: Durdu Altayhan, Mehmet Demirel, Ethem Bozkurt, Mikail Akdağ, Metin Avşar

  DENETİM KURULU ASİL ÜYELER: Derviş Yılmaz, Alirıza Kuşat

  DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER: Maşallah Çınarlıdere, Ömer Çokbekler

  ÜST KURULUŞ TEMSİLCİLERİ ASİL ÜYELER: Mustafa Aslantürkiyeli, Selahittin Çokuçkun, Ali Düzkale, Cuma Güler, Mehmet Aslan.

  ÜST KURULUŞ TEMSİLCİLERİ YEDEK ÜYELER: Durdu Altayhan, Mehmet Demirel, Ethem Bozkurt, Mikail Akdağ, Metin Avşar.” (www.kanal46.com)

   

   

   

  34640  kez okundu.

  Benzer Haberler


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.