PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE

Kurt ve duayen siyasetçi Sezal neler anlattı?

Kahramanmaraş siyasetine yaklaşık 20 yıl aktif olarak damgasını vuran kurt ve duayen isim Ali Sezal; “Makamlar gelip geçicidir, meydanlarda Sultan Ahmetler, Selimiyeler kalır
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 06.09.2009 10:54 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.
  Kurt ve duayen siyasetçi Sezal neler anlattı?
  Kurt ve duayen siyasetçi Sezal neler anlattı?
  VEYSİ KAYNAK

  Kahramanmaraş siyasetine yaklaşık 20 yıl aktif olarak damgasını vuran kurt ve duayen isim Ali Sezal; “Makamlar gelip geçicidir, meydanlarda Sultan Ahmetler, Selimiyeler kalır” dedi.

  Kahramanmaraş Manşet gazetesinde Yazı İşleri Müdürü Mesut Tuğrul imzası ile geçen günlerde yayımlanan röportajda Ali Sezal bir çok konuya üstü kapalı cevap verdi. İşte röportaj:

  "Siyasetin duayen ismi Ak Parti Kahramanmaraş eski Milletvekili Ali Sezal son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden Kürt Açılımını değerlendirdi. Sezal, ayrıca 8 yıl Belediye Başkanı iken yardımcılığını yapan ve şuan Milletvekili olan Veysi Kaynak’la ilgili ilk kez konuştu: “Makamlar gelip geçicidir, meydanlarda Sultan Ahmetler, Selimiyeler kalır.”

  Yaklaşık 40 yıldır siyasetin içinde bulunan ve Kahramanmaraş siyasetinin son 20 yılına damgasını vuran eski belediye başkanı ve eski milletvekili Ali Sezal içini döktü. Türkiye ve Kahramanmaraş gündemi ile ilgili çarpıcı itiraflarda bulunan Sezal herkesin kendine gelmesini ve hükümetin başlattığı açılıma destek vermelerini istedi. Ak Partinin bu sürecin altından kalkamazsa MHP ve CHP’nin hiç kalkamayacağını belirten Sezal; “Türkiye Cumhuriyeti İktidarıyla, Muhalefetiyle aklını başına almak mecburiyetindedir.” dedi.

  Oğlunun Ak Parti İl Yönetim Kurulu olmasını kendi istemediğini teklifin Parti tarafından geldiğine de vurgu yapan Sezal son günlerde muhalif tabanın kulis harekatı ile ilgili ise “büyütecek bir şey yok. Kendi aralarında bir yemek yemişler. Sadece ondan ibarettir.” ifadesini kullandı.

  Sezal, röportajında ince mesajlarda gönderdi. İşte Sezal’ın ders çıkartacak röportajı;

  Herkes aklını başına alsın


  Ak Parti Kahramanmaraş eski Milletvekili Ali Sezal “Ak Partinin, CHP’nin ve MHP’nin oturup düşünmeleri gerekir. Bugün ben gideceğim, sen geleceksin bu problem seninde problemin. Bu sorun sadece hükümetin değil, bunu hep beraber çözmeleri lazım, bu kavgada Türkiye zarar görür.” Dedi.

  Pınarbaşı Destan Çınaraltı Dinlenme tesislerinde içinden geçeni anlatan siyasetin duayen ismi Ali Sezal ‘Kürt Açılımı’ kelimesinin yanlış olduğunu savundu. Kürt Açılımı kelimesinin nereden çıktığına anlam veremediğini ifade eden Sezal, bu topraklarda yıllardır hep birlikte yaşadıklarına dikkat çekerek yarın öbür gün Çeçen açılımı, ertesi gün Abaza açılımı gibi sorunlarla karşılaşılabileceğinin altını çizdi.

  Asıl açılımı ABD Obama ile yaptı

  Asıl açılımı ABD’nin yaptığını hatırlatan Sezal “Bir zenciyi getirdi, bugün devlet başkanı yaptı. Amerikalı dediğiniz zaman sokaklarda Amerikalı göremezsiniz. Çünkü oranın asıl sahipleri kızıl derililer. Şuan Amerika da yaşayan insanlar Portekizli, İngiliz, İspanyol ve Fransızlardan oluşuyor. Büyük bir devlet olmuşlar.

  Türkiye'de Kürt’te var, Türk’te var, Abaza’da var, Çingene’de var, ama Kıbrıs harekatında Mardin Midyat’ta askerdim; orada yüzde 90’ını Kürt kökenli özellikle yaşlı vatandaşlar askerlik şubesinin önüne gelerek ‘bizi askere gönderin’ diyorlardı.

  Önemli olan devlet olabilmek, bu kavga içerisinde aklı başında bir devlet çıkmaz. 10 binlerce şehidimiz var, karşı taraftan da ölenler var, bize bu durumun maliyeti 300-400 Milyar Dolar. dış borcumuzla hemen hemen aynı rakama tekamül ediyor. Demek ki; PKK sorunu olmasaydı, Türkiye kendini idare eden nadir ülkelerden biri olacaktı.” Dedi

  Devlerin restleşmeleri hoş değil

  Muhaliflerin açılıma gösterdikleri sert tepkinin hoş olmadığını savunan Sezal şunları söyledi: “Söylemler çok yanlış, siyasi devlerin birbirlerine karşı bu şekilde tavır almaları hiç hoş değil. Beşir Atalay yakinen tanıdığım birisi gitmiş diyor ki; ‘ön açılım için bir diyalog kuracağım’ diğer taraf ise ‘genel başkanınız gelsin’ diyor. Peki, şu şekilde de söylese; ‘gelin önerilerinizi söyleyin, bizde sizi genel başkan yardımcısıyla gurup başkanıyla karşılayacağız. Sayın Başbakanla biz bir araya geliriz meseleyi çözeriz’ deseler iş tatlıya bağlanacak ama mesele kavga çıkarmak olunca ‘kendisi görüşmüyor da bakanını gönderiyor’ diye tartışmayı alevlendiriyor.

  Bu sorunu iktidarla Ana muhalefet mecliste bir araya gelip neden güzelce tartışmıyorlar Türkiye’ye yazık oluyor. Diyorlar ki; neden ‘Başbakan dün açıkladı da bugün açıklamadı’, günü gelir açıklar bu gibi şeylerin üzerine gidilirse Türkiye ileriye gitmez.

  Kimse saf ırktan bahsetmesin

  Kimi kimden ayıracaksın Türkiye de saf ırk kim? Burası Anadolu, bütün kavimlerin Moğolların, Haçlı ordularının gelip geçtiği yer. Burada saf ırktan bahsedilemez toplum kültüründen bahsedilir. Türkler buraya gelmiş yerleşmiş ağırlık unsurdur Kürtlerde bizim kadar hak sahibidir.

  Bu sorun çözülmek zorundadır

  Bu sorunu çözmek zorundayız, ama sorunu çözerken de bunların her dediğini yapalım, her istedikleri yerine gelsin, Apo serbest kalsın gibi değil. Suçlu cezasını bulsun ama bu işe de bir çözüm bulunsun. Ben Güney Doğu Anadolu’yu bilen bir vekildim birçok ilin yapılanmasını da ben yaptım vatandaş kavga istemiyor ama böyle böyle oradaki vatandaşlar takım tutar gibi PKK’yı tutuyor. Artık bir PKK’lı öldüğü zaman oradaki insanlar üzülür hale geldi. PKK’lı dış kaynaklıysa ve ülkeyi bölmeye çalışıyorsa onu hep birlikte yok etmemiz gerekir.

  Bu unsurlar tarihi unsurlar değil Türk unsuru da, Kürt unsuru da asli unsurdur sen Türk’ü Kürt’ü ayıramazsın, baktığımız zaman hep birlikte büyümüşler.

  Devlet Bahçeli’nin, Deniz Baykal’ın bu hareketiyle bu problem çözülmez, çözülmeyen problemde Türkiye’ye yıkımlar getirir. Herkesin aklını başına alması gerekir. Madem böyle bir açılım var bu açılıma destek vermek lazım.”

  Oğlumu yönetim istedi verdim

  Türkiye gündeminden sonra Kahramanmaraş gündemi ile ilgili de konuşan Sezal oğlunun Ak Parti İl Yönetimine girmesi için teklifin yeni il başkanından geldiğini söyledi.

  Siyasette her zaman dik duruşuyla tanınan Sezal oğlu Cihat Sezal’ın Ak Parti İl Yönetimine girme sürecini şöyle anlattı; “Sayın İl Başkanı bana telefon açtı, ‘iki oğlundan bir tanesini yönetime almak istiyorum’ dedi. Ben partiye emeği geçmiş bir insanım, siyasi partiler kanununa göre kurucu 51 milletvekilinden bir tanesiyim. ‘yok’ desem tavır olacak, basın mensupları ‘sen milletvekilliği yaptın, Belediye Başkanlığı yaptın, yönetime bir oğlunu bile çok gördün’ diyecekti. Bende oğullarıma sordum; birisi ‘benim işlerim yoğun’ dedi. Diğeri de ‘ailemizin ismi yaşasın girelim’ dedi. Başka bir özelliği yok.” dedi..

  Bağevindeki yemeğe ben de gidebilirdim

  Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran ve bazı basın-yayın organlarında çıkan yönetim dışında kalan insanların bağevinde buluşması ve kulis iddialarını araştırdığını da belirten Sezal “Bağevine bazı arkadaşlar gitmiş, gazetede duyunca sordum; ‘bağevine yemeğe çağırdılar gittik, bir şey yok’ dediler. Peki, bir şey var mı, konuşma oldu mu diye sordum; ‘öyle bir şey olmadı’ dediler, hatta ‘böyle olacağını bilseydik, gitmezdik’ dediler. Sadece yönetimin dışında kalan arkadaşlar yemek yemişler, siyasi olmayan bir şey, beni de çağırsalar ben de giderim.”

  Kaynak’ı ben yetiştirdim

  26 Mart 1989 yılında girdiği Refah Partisinden belediye başkanı seçilen ve o dönemlerde Türkiye’de Refah Partili 5 İl Belediyesinden biri olan Sezal, 10 görev yaptığı Belediye Başkanlığında hiçbir zaman yanından ayırmadığı Veysi Kaynak’la ilgili ilk kez konuştu.

  Gazeteci Tuğrul’un sorularını samimiyetle cevaplayan Sezal, bir zamanlar il başkanı olmasında ve milletvekili olmasında büyük pay sahibi olduğu Veysi Kaynak’la aralarında geçen husumeti değerlendirdi.

  Konuşmalarında Kaynak’ı eskisi kadar sevmediğini ve Kaynak’la konuşmadığını açık seçik anlatmasa da, yüz ifadesi ve tavırlarıyla bunu hissettiren Sezal “Veysi Bey’le aramızda bir husumet yok. Gelişmesinde yeşermesinde benim bir emeğim vardır. Kahramanmaraş halkı olarak başarılı olursa alkışlarız, yoksa bir abisi olarak kızarım. Benim kızmaya sevmeye hakkım vardır, fakat kendisi ‘yok’ derse yoktur. Konuşmuyoruz diye bir şey yok. Gerektiği zaman konuşuruz ama eskisi kadar sık aramıyorum, o da beni aramıyor." dedi.

  Önemli olan hoş bir sada bırakabilmek

  Benim bir Kahramanmaraş Milletvekiline tavrım olmaz, benim amacım Kahramanmaraş’a bir hizmetin diyalog halinde gelmesidir. Milletvekili kardeşlerim, İl Başkanı, İlçe Başkanı, Belediye Başkanı bir konuda doğruları anlaşsınlar, yanlışlıkla mücadeleyi de adalet çerçevesinde versinler. Öyle olmazsa ‘yanlış yapıyorsun’ derim.”

  Sezal, Kaynak’la ilgili en çarpıcı ve açık itirafını üstü kapalı olarak söyledi; “50 yaşında 5 tane adamı çağır. ‘Kahramanmaraş’ın siyasetinde 10 tane adam say’ diye sorun. Siyasette 300 tane adam gelmiş gitmiştir ama 3 isim sayarlar. Mühim olan kubbede hoş bir seda bırakabilmek. Benim10 sene belediye başkanlığı, 10 sene de milletvekilliği hayatım bitti. Biter ama hoş bir seda kalmışsa, Sultan Ahmet Cami kalmışsa, Ayasofya kalmışsa, bilmem ne hanı kalmışsa kalmıştır, sabun köpüğü gibi gitmişse yazık olmuştur.” (Kaynak: Manşet Gazetesi)


  7072  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  07.09.2009 19:42
  ALİ SEZAL
  ALİ SEZAL'IN KIYMETİ ŞİMDİ DAHA İYİ ANLAŞILIYOR.ÖZLEDİK
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.