AJANS-46

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...

Kahramanmaraş'ın Kurtuluş Bayramı kutlama törenleri ve etkinlikler geçen ve önceki yılki törenlere göre daha bir canlı geçti. Onur ve gururun 92. yıldö
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 12.02.2012 23:05 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...
  Kurtuluş törenleri geçen yıla göre 'canlı' geçti...

  Kahramanmaraş'ın Kurtuluş Bayramı kutlama törenleri ve etkinlikler geçen ve önceki yılki törenlere göre daha bir canlı geçti.

  Onur ve gururun 92. yıldönümü törenlerle kutlandı. Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü, valilik ve belediyenin hazırladığı programlarla kutlandı.  Bugün Trabzon Bulvarı Valilik Kavşağındaki bayram törenini TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri, Vali Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da izledi. Bu arada Saadet Partisi'nin Kahramanmaraşlı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak ta bayram törenlerini izledi.

  Bu arada geçen günlerde Fransa parlamentosundan geçen soykırımı inkar yasası nedeni ile kurtuluştan kesitlerin sunulduğu bölümlerde kenti işgal eden Fransızlar ile yerli işbirlikçileri Ermenilerin Müslüman Maraş halkına yaptıkları zulümleri anlatan bölümler daha ön plana çıkarılarak geniş şekilde işlendi. Geçen yıllarda ise Türkiye’nin AB üyeliği süreci nedeni ile bu bölümler fazla öne çıkarılmıyordu.

  12 Şubat, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümü nedeniyle ilk tören bugün saat:8.30’da Vali Kocatepe’nin, Valilikte tebrikleri kabulüyle başladı.

  Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Milletvekili Sıtkı Güvenç, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Sadık Yıldız, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz Tebrikleri tebrikata giriş listesine göre tebrikleri kabul etti.

  Başkan Poyraz, İl Genel Meclis üyeleri ve Belediye Encümen üyelerinin Garnizon Komutanlığı'na şükran ziyareti yapmasının ardından saat 10.00’da ise Valilik kavşağındaki tören alanına geçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü törenlerine katıldı.

  Trabzon Bulvarı üzerindeki etkinlik, TBMM Başkanı Çiçek, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Sadık Yıldız ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Başkan Poyraz’ın Kahramanmaraş’a verilen kırmızı şeritli İstiklal Madalyası’nı al bayrağa takması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törenlerde, Maraş milli mücadelesinde yaşanan “Sütçü İmam Olayı”, “Bayrak Olayı” ve “Abdal Halil Ağa Olayı” sahnelendi.

  CEMİL ÇİÇEK ETKİLİ BİR KONUŞMA YAPTI..

  Törende bir konuşma yapan TBMM Başkanı Çiçek, bin yıl önce Anadolu’ya gelen Türk Milleti’nin bu coğrafyayı kolay bir şekilde vatan yapmadığını söyledi. Bu toprakların vatan olabilmesi için milyonlarca şehit verildiğini kaydeden Çiçek, “Unutulmasın ki Haçlı Seferleri de Türklerin Anadolu’ya gelişiyle birlikte başladı. Bu seferlerin amacı Türkleri Anadolu’dan söküp atmaktı ama başaramadılar. İşte bu hain planı ilk önce sizler bozdunuz. Bin yıllık planın final sahnesinin çekilmesine izin vermediniz. Türk milleti büyük bir vecd ile ayağa kalktı, burada hayata tutundu. Yıllarca savaşmaktan yorgun düşen bu necip millet Kahramanmaraş’ta kazanılan zaferle iman tazeledi. Buradan bir kez daha ‘ya istiklal ya ölüm’ diye haykırdı.” diye konuştu.

  Türk Milleti’nin Anadolu’ya sahip olmak için gereken tüm bedelleri verdiğini anlatan Çiçek, “İşte o yüzden Maraş kahraman oldu, o yüzden Antep gazi oldu, o yüzden Urfa şanlı oldu. Bunu da sırt sırta omuz omuza vererek başardık o nedenle kardeş olduk, arkadaş olduk. Şerefimizi namusumuzu ayaklar altına aldırmadık. İstiklalimizi kaybetmedik, istikbalimizi karartmadık. ‘Al bayrağın dalgalandığı bir yer bizim yurdumuz değildir’ diyerek, ne Fransız askerlerine ne Ermeni çetecilerine pabuç bırakmadık. ‘Bayrağın dalgalanmadığı yerde Cuma namazı kılınmaz diyerek’ bağımsızlık ve hürriyetimize de sahip çıktık. Bu yüzden 92 yıl önce bu gün Kahramanmaraş’ta kurtuluş mücadelesine katılmayan tek bir fert yoktur.” ifadelerini kullandı.

  TARİHİMİZDE TEK BİR KARA LEKE YOK

  Konuşmasında sözde Ermeni Soykırımı iddialarına da yer veren Çiçek, Türk tarihinde tek bir kara lekenin bulanmadığına dikkat çekti. Çiçek, sözlerini şöyle tamamladı:

   “Buradan tüm dünyaya sesleniyorum. Bizim tarihimizde baskı yoktur, zulüm yoktur, işgal yoktur, soykırım yoktur, alçaklık hiç yoktur. Ama başka milletlerin tarihinde bunlardan çoktur. Biz tarihimizle yüzleşecek bir milletiz, tarihimizde ayıbımız yok, sicilimiz tertemiz. Büyük bir tarihin büyük bir kültürün devamı olduğumuzun farkındayız. Tarihte büyük olmuş, önemli işler başarmış bir milletin evlatlarıyız. Birinci dünya savaşı yıllarında önemli acılar yaşanmıştır. Bu acıları bahane ederek son yıllarda bize sözde ermeni soykırımı iddiaları getirilmektedir. Bu haince bir oyundur. Alçakça bir oyundur bu millet bu hain oyunlara gelmeyecek. Maksatları bizim halkımıza leke sürmektir. Bu günde parlamentolarında ve senatolarında tarihin hesabı görülmeye çalışılmaktadır. Bu üzücü ve hazindir. Milletlerin tarihi diplomatik hesaplara hele hele iç siyasi hesaplara kurban edilmemelidir. Geçmişin hesabını siyaset yoluyla görme anlayışı yanlıştır onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz geçmişimizi karartmayacağız.”

  BAŞKAN POYRAZ: YENİ 12 ŞUBATLAR YAŞAMAYALIM

  Kahramanmaraş Belediye başkanı Mustafa Poyraz’da yaptığı konuşmada 92 yıl önce Fransız ve Ermeni’lerin hangi amaçla Maraş’ta bulunduklarını, en son Fransız parlamentosunda kabul edilen ve sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasanın neden çıkarıldığını anlatarak şunları söyledi:

   “O gün bu vatandaşlarımız bugünkü dille şöyle diyorlar: “Bizler Türk ve Müslümanlarla şimdiye kadar dostane yaşadığımız ve aramızda ayrılığı gerektirecek hiçbir olay olmadığı halde Fransızların kandırıp silahlandırdığı bazı Ermeni gençlerin taşkınlığı ile memleket ateşler içerisinde kalmış, Fransızlar binlerce Ermeni'nin ölümüne sebep olduktan sonra defolup gitmişlerdir. Asırlardan beri olduğu gibi ortak vatanımızda Türk vatandaşlarımızla birlikte yaşamak isteğimizi belirtiyor, yabancı paralarıyla ikna edilmiş Ermenileri lânetliyoruz. Fransızlar çekildikten sonra gerek can ve mal, gerek namus konusunda hiçbir saldırıya uğramadığımızı, emniyet içinde olduğumuzu, Müslüman vatandaşlarımızın bizimle yine eski dostluklarını sürdürdüklerini ve haklarımızı her surette gözettiklerini bildiririz. Kıymetli Kardeşlerim; gönül istiyor ki böyle olaylar bir daha tekerrür etmesin. Mehmet Akif merhumun “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” dediği gibi biz de yeni 12 Şubat'lar yaşamayalım diye niyaz ediyoruz.”

  Halk oyunları gösterileri, mehter konseri ve geçit töreniyle son bulan törende, milli mücadele dönemini anlatan olayların sahnelendiği esnada TBMM Başkanı Çiçek’in duygulandığı gözlendi. (www.kanal46.com)

   

  72872  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.