AJANS-46

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

'Mercedes' haberlerine Kabakçı imzalı cevap!

Kahramanmaraş’ın AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a Vakıfbank tarafından hediye edilecek olan 350 bin liralık son model Mercedes marka makam otomobili ile ilg
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 19.08.2009 16:30 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.
  'Mercedes' haberlerine Kabakçı imzalı cevap!
  'Mercedes' haberlerine Kabakçı imzalı cevap!
  'Mercedes' haberlerine Kabakçı imzalı cevap!
  BAŞKAN MUSTAFA POYRAZ
  'Mercedes' haberlerine Kabakçı imzalı cevap!
  ŞU ANDA KULLANILAN ARAÇ
  'Mercedes' haberlerine Kabakçı imzalı cevap!
  BŞK. YRD. CEVDET KABAKÇI
  'Mercedes' haberlerine Kabakçı imzalı cevap!

  Kahramanmaraş’ın AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a Vakıfbank tarafından hediye edilecek olan 350 bin liralık son model Mercedes marka makam otomobili ile ilgili olarak sitemizde çıkan ve MHP tarafından yapılan basın toplantısı ile yazılı açıklamalara Belediye’den yazılı bir açıklama gönderildi.

  Teknik, üslup ve içerik bakımından birçok hatalar ve yanlışlıklar içermesine rağmen, tamamen iyi niyetimize ve ‘cevap hakkının kutsallığına’ inandığımızdan dolayı Haber Merkezimize gönderilen ‘cevap ve düzeltme’ yazısını aynen yayımlıyoruz.

  Bununla ilgili olarak görüşlerimizi ise daha sonra sunacağız.

  İŞTE BİR HAYLİ İLGİNÇ VE SOYUT İFADELERLE DOLU CEVAP VE DÜZELTME YAZISI

  www.kanal46.com adlı internet sitenizde değişik tarihlerde “MHP’den Poyraz’a makam otomobili tepkisi”, “FLAŞ: Poyraz, KGEK’e şikayet edildi!’’, “İşte halkın '350 binlik Mercedes' görüşü!” başlıkları altında yer alan ve tamamen yalan iddia ve yorumlara dayalı bu haberlere karşılık, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması zorunluluğu hasıl olmuştur.

  Sitenizde, kurumumuzda yeteri kadar makam otomobili varken bunca ekonomik olumsuzluklara rağmen 350. 000 TL değerinde yeni bir makam otomobili alınacağı yönünde kurumumuzu ve Belediye Başkanımız Mustafa Poyraz’ı hedef alan gerçek dışı ve yalan ve eksik bilgilerle karalamaya dönük “çamur at, tutmazsa da izi kalır’’ mantığı izlenerek oluşturulan asılsız haberlere manşetten yer verilmekte ve kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır.

  Kurumumuz uhdesinde 2007 model 46 HC 500 plakalı E 280 CDI Mercedes marka ile 2000 model 46 HD 400 plakalı E 200 K Mercedes marka otomobiller alındıkları tarihlerden bu yana hizmet aracı olarak kullanılmaktadır. Söz konusu araçlar son zamanlarda sık sık arıza verip servise alınmaları ile hizmette sıkıntıya yol açmış ve servis giderleri ile de kuruma yüklü maliyet girdilerine yol açmışlardır. Tüm bu izah edilen sebeplerle kurumumuza yeni bir hizmet aracı edinme zorunluluğu kaçınılmaz hale gelmiştir.

  Bir kamu kuruluşu olan kurumumuz uhdesinde nakit giriş çıkışı olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi kasasından giriş çıkış yaptığı tüm paraları bir banka hesabı üzerinden yapmak zorundadır. Dolayısı ile bu yasal zorunluluk gereği kurumumuz, bankalarla yaptığı görüşmeler sonucu karşılıklı varılan mutabakatla bir kamu bankası olan Vakıflar Bankası ile çalışma protokolü imzalamış ve bu bankada açtırdığı hesap üzerinden işlemlerini sürdürmüştür.

  Kurumumuz banka ile yaptığı protokol gereği her yıl bankanın yaptığı karşılıksız bağış ile hizmet aracı filosuna yenisini katmış ve bu durumu bağışlanan aracı belediye önünde afişlerle sergileyerek ve yazılı görsel basındaki haberlerle kamuoyuna duyurmuştur.

  Yukarıda izahına çalışılan uygulama sadece kurumumuza has bir uygulama değildir. Ülkemizde hizmetleri esnasında uhdesinde para transferi olan tüm bakanlıklar ile bağlı kuruluşlar ve kamu kurumu niteliğindeki tüm meslek kuruluşları bankalarla benzer anlaşmalar yaparak ihtiyacı olan araç gereç ve malzemeleri promosyon olarak bankalara aldırmaktadırlar. Kurumların bu hareketleri kaynakları birilerine karşılıksız kullandırmak değil bizatihi kurum menfaatini gözetmedir.

  Nitekim son yıllarda promosyon uygulamasına maaşını bankalardan alan kamu çalışanları da dahil edilerek yayınlanan genelgelerle çalışanların bankalardan pazarlık yaparak promosyon alması sağlanmıştır. Kurumların bankalardan aldığı bu araç ve gereçler bankaların kurumlara bir hediyesi değil banka nezdinde devir daim eden parasının kazanımından bir paydır. Bu da tarafların özgür pazarlığı ile belirlenmektedir. Yapılan bu işlem hukuka ve teamüllere uygun bir işlemdir. Habere konu kurumumuz işlemi de izahına çalıştığımız türden yasal bir işlemdir. Bu işlem sitenizde habere konu olduğu gibi bir satın alma işlemi olmadığı gibi bankanın hediyesi de değildir. Geçmiş yıllarda birçok kez uygulaması olan olağan bir bağış işlemidir.

  Belediyemiz uhdesinde bulunan söz konusu 46 HC 500 plakalı 2007 model E280 CDI Mercedes ile 46 HD 400 plakalı 2000 model E200 K Mercedes araçlar eskimiş ve sık sık arıza vermelerinden dolayı Vakıflar Bankası yöneticileri ile yapılan görüşmeler neticesinde, 2010 Model S 320 CDI 4 MATIC LONG Mercedes marka araç ile fiyat farkının tamamı Vakıflar Bankası tarafından karşılanmak üzere şartlı bağış yolu ile takasına karar verilmiş, Vakıflar Bankası’nın bu yöndeki teklifi kurumumuzun yetkili karar organı olan Belediye Meclisi’ne sunularak kabulü yönünde karar verilmiştir. Bu şartlı bağış işleminden dolayı belediyemiz hesabından hiçbir para çıkmayacağı gibi belediyemiz alınan araç ile 250. 000 TL gibi bir kazanım elde edecektir.

  Haberde iddia edildiği şekliyle, yeni makam aracı satın alınacak ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kahramanmaraş Belediyesi 350 bin liralık bir makam aracı satın almayacaktır. Aksine haberin içerisinde geçtiği gibi 110 bin liralık araçlar, 350 bin liralık son model bir araçla takas edilecek ve Belediyenin kasasından veya çalışanların promosyonlarından hiçbir ödeme yapılmayacaktır.

  Basına yansıyan ve yetkili kişilere dayanan açıklamalara bakılmak suretiyle dahi araçların bağış şeklinde alındığı, dolayısıyla bu iddiaların doğru olmadığını anlamak mümkün iken, bu yönde bir araştırma ve incelemeye gerek görmeyerek bu şekilde haber yapılmasını, gazetecilik etiği ve ilkeleri ile bağdaştırmak mümkün değildir. Söz konusu haberin hazırlanışındaki yaklaşımın değerlendirmesini kamuoyu takdirine bırakıyoruz.

  Bu açıklamanın, 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 14. maddesine istinaden aynı sayfada, aynı başlık altında, yayımlanmasını kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle rica ederim. Cevdet Kabakçı Belediye Başkan Yardımcısı” (www.kanal46.com)
  12745  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  20.08.2009 10:21
  Kim İnanır?
  Allah aşkına..2007 Model Mercedes nasıl sık sık arıza verir hadi onu geçtim 2007 model Mercedes eskimiş midir?Lütfen biraz gerçekçi olalım.Mercedes marka otomobillerin ne kadar sağlamve az arıza verdiğini çoğu insan bilir.Eğer 2007 model Mercedes sürekli arıza veriyorsa fabrika çıkışından kaynaklanan bir hata söz konusudur.Firma ücretsiz olarak gidermek , eğer giderilemiyorsa da yeni bir araçla değişmek mecburiyetindedir.Vicdanınızla başbaşa bırakıyorum sizi sayın Kabakçı.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.