AJANS-46

Bizi Takip Edin!

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ
AKEDAŞ

MHP’de teşkilat yenilenmeli..

Kahramanmaraş’ta 1999 seçimlerinde zirve yapan ve 3 milletvekili çıkaran, aynı yıl yapılan mahalli seçimlerde de belediyeyi Milli Görüşçülere kaptıran MHP, yeni bir toparlanma sürecine girmek için il ve ilçe teşkilatını değiştirmek için düğmeye bastı…
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 03.07.2013 12:13 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.

  Kahramanmaraş’ta 1999 seçimlerinde zirve yapan ve 3 milletvekili çıkaran, aynı yıl yapılan mahalli seçimlerde de belediyeyi Milli Görüşçülere kaptıran MHP, yeni bir toparlanma sürecine girmek için il ve ilçe teşkilatını değiştirmek için düğmeye bastı…

  Genel merkeze yakın isimler, özellikle parti içindeki huzursuzluğun had safhaya çıktığı şu günlerde ve yeni iki ilçe teşkilatının kurulması planlanırken, başta il teşkilatı olmak üzere merkez ilçe teşkilatını da feshetme yönünde girişimler yapıldığını belirtiyor…

  İl başkanlığı için sürpriz isimler ortaya atılırken; MHP’nin daha güçlü olacağını düşünülen Oniki Şubat İlçesinde de yıpranmamış isimler üzerinde bir yönetim düşünüldüğü ve eski-yeni harmanlaması ile teşkilatların önümüzdeki günlerde yenileceği kaydediliyor.

  Kahramanmaraş’ta iktidar partisi AK Parti’nin en önemli alternatifi olan ve yerelde ana muhalefet konumunda olan MHP’nin teşkilat yapısı, Kahramanmaraş’ta baştan aşağıya değiştirilmesi gerektiği konusunda görüş bildiriliyor.

  Kahramanmaraş’ın da aralarında bulunduğu 13 ilde büyükşehir belediyesi kurulmasını ve yeni ilçeler oluşturulmasını öngören “6360 Sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi Ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hükümlerine göre; Kahramanmaraş merkez ilçe yerel seçimlerle birlikte fiili olarak Dulkadiroğlu ve Oniki Şubat adıyla iki ilçeye bölünecek. Kanunun bazı maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girerken, özellikle belediye teşkilatını ilgilendiren bazı maddeleri de yerel seçimlerle birlikte yürürlüğe girecek.

  Kahramanmaraş’taki iki yeni ilçe olacak olan Dulkadiroğlu ve Oniki Şubat İlçelerine bu ay içerisindeki kararname ile ilk kaymakamlar atanacak. İki yeni ilçe için halen Kahramanmaraş’ta vali yardımcılığının yanı sıra il özel idaresi genel sekreterliği görevini yürüten Mustafa Anteplioğlu ile Türkoğlu Kaymakamlığı, çadırkent sorumlu mülki amirliği ve vali yardımcısı vekilliği görevlerini yürüten Tuncay Akkoyun’un isimleri kaymakam olarak zikrediliyor. Hem Anteplioğlu’nun hem de Akkoyun’un bu konuda başvurularının olduğu ifade edilirken, kamuoyunun da yakından tanıdığı bu iki ismin kaymakam olarak atanacağı belirtiliyor.

  SİYASİ GELİŞMELER VAR

  Öte yandan Kahramanmaraş’ta kurulacak olan iki yeni ilçe için siyasi partilerin de ilçe teşkilatları kuruluyor. Bu konuda ilk adım Saadet Partisi’nden geldi ve geçen aylarda Dulkadiroğlu ve Oniki Şubat İlçe Başkanlıkları için görevlendirme yapıldı. Mevcut merkez ilçe başkanı Selahattin Solacak, Oniki Şubat İlçesi Kurucu Başkanlığı için görevlendirilirken; gençlik kolları başkanı Bünyamin Gökçe de Dulkadiroğlu İlçesi Kurucu Başkanlığı için atanmıştı. Bu arada, muhalefet partilerinden CHP’de de merkez ilçe teşkilatının il binasından taşınmasının ardından bu günlerde görevlendirmelerin yapılması bekleniyor. Keza, iktidar partisi ile birlikte diğer partilerde de teşkilatların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

  Bu arada, Kahramanmaraş’ta iktidardaki AK Parti’nin en yakın takipçisi konumundaki MHP’de de yeni bir teşkilat arayışının sürdüğü kaydediliyor. Genel merkeze yakın isimler, partide beklenen çıkışı bir türlü gerçekleştiremeyen ve bir çok eski il başkanı ve teşkilat mensubu ile ters düştüğü bilinen Mustafa Bastırmacı’nın yerine yeni bir isim arayışında olunduğunu kaydediyor. Cumartesi günü yapılan ve partinin MYK üyeleri Yılmaz Tankut ile Aybüke Yıldırım’ın da katıldığı istişare toplantısı sonrasında teşkilatın durumunu gözlemleyen Tankut ile Yıldırım’ın hazırlayacağı raporu genel merkeze sunacağı ifade ediliyor. İki ismin de, Kahramanmaraş’a geliş nedenleri arasında partinin il ve ilçe teşkilatı ile partililer arasında yaşandığı belirtilen sorunları yerinde tespit etmek olduğu kaydediliyor. Kahramanmaraş’ın tek MHP’li vekili olan Mesut Dedeoğlu’nun da böylesi bir toplantıya katılmaması da dikkatlerden kaçmıyor. Her toplantıda vekilin mutlaka bir işi çıkarken, iktidar partisinde ise bu tür toplantılarda tamamına yakını katılmasa da vekillerin birçoğunun toplantıya iştirak ettiği görülüyor.

  BASINLA BİLE DİYALOG YOK

  Mevcut il ve ilçe teşkilatlarının başkanlarının, Kahramanmaraş’ta gazetecilerle arasının pekiyi olmadığı da biliniyor. Yapılan eleştirilere kulak verip, partiyi daha iyi yerlere götürmek için çaba gösterileceği yerde, yazılan yazıları ‘şu yazdırdı’, ‘bu yazdırdı’ gibi yakıştırmalara varan değerlendirmelerin ise il ve ilçe başkanı ile gazetecilerin arasına mesafe koymasına neden oluyor. Ulusal basında zaten çoğu kez sansüre uğrayan partinin, yerel basından ise yeterince yararlanamaması dikkatlerden kaçmıyor.

  Yapılan birçok etkinliğe çoğu zaman hiçbir gazeteci davet edilmezken, davet edilenler de ya bir satır haber bile yazmıyorlar ya da ‘davete icabet’ tarzında davete katılıyorlar. Tüm eleştirilerin ‘filanın adamı’, ‘falan yazdırdı’ diyerek geçiştiren ve partinin günden güne kan kaybettiğini görmek istemeyen il ve ilçe yönetimlerinin yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde ‘harıl harıl çalışıyoruz’ demelerine rağmen, kamuoyuna yansıyan bir şey olmadığını da görmezden geliyorlar. İyi niyetli basının önerilerini ve değerlendirmelerini dikkate almayan yönetimlerin, gelecekte nasıl başarılı olacağı da bir soru işareti olarak kalıyor. Birçok röportaj isteğini ve görüşme talebi de geri çevriliyor.

  Gazetemizde 5 Nisan 2013 günü çıkan Yeri Geldikçe köşesinde Akif Arslan “MHP, Kahramanmaraş’ı gözden çıkardı mı?” diye bir sorgulama yaparak; MHP, yerel seçimlere az bir zaman kalmasına rağmen sessizliğini koruduğuna dikkat çekmişti. “Üstelik teşkilatta bir takım ayrılıkların da yaşandığı gözleniyor: İl Başkanı’nın beraber yola çıktığı arkadaşlarının büyük bir bölümünü küstürdüğü, onlarla aralarının açıldığı konuşuluyor” diyen Arslan, şunları yazmıştı:

  YEREL POLİTİKALAR ÜRETİLMİYOR

  “Partinin yerel yöneticileri, yerel politikalar üretmiyor. Zaman zaman ulusal gündemle ilgili bir iki açıklama yapıyor, hepsi o kadar…  İlk yerel seçimler, Kahramanmaraş için oldukça önemli. Bir büyükşehir belediye başkanı seçeceğiz. 9 ilçe belediye başkanının yanı sıra, 2 de merkez ilçe belediye başkanı seçeceğiz. Ama seçim, sanki MHP’nin gündeminde yok gibi. Acaba diyorum gündemlerinde, ajandalarında bizim bilmediğimiz bir şey mi var? Güçlü olunan bölgelerde bile zayıf düşmek için bir çaba gösteriliyor gibi… Ulusal gündemle ilgili olarak zaten genel merkezde genel başkan, genel başkan yardımcıları konuşuyorlar. Partinin yerel yöneticilerinin yerel gündem oluşturması gerekir. En azından ben öyle düşünüyorum.

  Zaman zaman bizim köşe yazarlarına söylediğim gibi; “Bırakın ulusalı ulusal yazanlar yazsınlar, siz yereli yazın…”. Akıllı politikalar üreten, gündem oluşturan yerel siyasetçilere ihtiyaç var. Aslında bu hem iktidar, hem de muhalefet için geçerli. Bunu başaran siyasetçilerin gerek yerelde gerekse de Ankara’da önleri açık. Ancak koltuktan itibar kazanma, koltuğu kısa yoldan vekilliğe tahvil etme çabası sonuçta siyasi bir enkaz ortaya çıkartıyor. Bunun sayısız örneklerini geçmişte gördük. Ben diğer illeri bilmem onu MHP Genel Merkezi bilir. Ancak Kahramanmaraş’ta görüntüyle gerçek arasında kocaman bir fark var demeliyim.”

  DEVLET BAHÇELİ, MARAŞ’I İSTER Mİ?

  İster mi, istemez mi bilmem ama MHP’nin lideri, yerel seçimlerde Kahramanmaraş’ı istiyorsa, öncelikle il ve merkez ilçe teşkilatını (ki yasal olarak zaten ikiye bölecekler) sil baştan yenilemek durumunda görünüyor. Çünkü partinin birçok eski yöneticisi mevcut il teşkilatı ile seçime girmenin ve seçimi kazanabilme ihtimalinin görünmediğini ifade ediyor. (KAHRAMANMARAŞ’TA BUGÜN)

   

  18477  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.