PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Mutlu Fettahoğlu DP'den aday adayı

28 Mart 2004 Yerel Seçimleri’nde Doğru Yol Partisi’nden Belediye Başkan Adayı olan Mimar Mutlu Fettahoğlu, 22 Temmuz Genel Seçimi’nde Demokrat Parti (DP)’de
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 22.05.2007 11:41 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.
  Mutlu Fettahoğlu DP'den aday adayı
  Mutlu Fettahoğlu DP'den aday adayı
  Mutlu Fettahoğlu DP'den aday adayı
  Mutlu Fettahoğlu DP'den aday adayı

  28 Mart 2004 Yerel Seçimleri’nde Doğru Yol Partisi’nden Belediye Başkan Adayı olan Mimar Mutlu Fettahoğlu, 22 Temmuz Genel Seçimi’nde Demokrat Parti (DP)’den aday adayı olduğunu açıkladı. Fettahoğlu, seçilmesi halinde kendine duyulacak güveni boşa çıkarmayacağını söyledi.

  Kahramanmaraş siyasetinin etkin isimlerinden Mimar Mutlu Fettahoğlu, Doğru Yol Partisi ve Anavatan Partisi’nin çatısı altında birleştiği Demokrat Parti’den aday adayı olduğunu açıkladı. 21 Mayıs Pazartesi akşamı Pınarbaşı Destan Tesisleri’nde düzenlenen yemekte, partililer, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelen Fettahoğlu, aday adayı olduğunu açıklarken seçilmesi halinde kendine duyulan güveni asla boşa çıkarmayacağını söyledi.

  Basın mensuplarının da takip ettiği toplantıda; konuklarını tek tek kapıda karşılayan Fettahoğlu, Ocak ayı içerisinde bir ihaleden dolayı tutuklanması ile ilgili de açıklamada bulunarak; “Kahramanmaraş’ta 22 yıldır şerefimle hizmet yapıyorum. İki kişi arasında geçen bir telefon konuşmasından dolayı Ocak ayı içerisinde tutuklandım ve 3 aylık bir tutukluluk dönemi geçirdim. Ancak suçsuz olduğum anlaşıldı ve serbest bırakıldım. Deminde söylediğim gibi bu memlekete 22 yıldır onurumla, şerefimle elimden geldiği kadar hizmet ettim, bundan sonrada ömrümün sonuna kadar aynı şekilde onurumla, şerefimle yaşayacağım” dedi.

  NEDEN DEMOKRAT PARTİ?

  Yemekte konuklara hitap eden Fettahoğlu, niçin aday olduğunu ve neden Demokrat Parti’yi seçtiğini açıkladı. Fettahoğlu, hükümeti ekonomi, dış politika siyasette eleştirerek şunları söyledi: “Mevcut iktidar 3 Kasım 2002 Genel seçimlerinde aldıkları % 34 oyla, TBMM ‘nin % 66 çoğunluğuna sahip olmuştur. Bu büyük sayısal gücüne rağmen, seçim öncesinde yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edeceğini vaat etmesine rağmen bu üç konuda da boğulmuş, yoksul sayısı 12 milyondan 18 milyona çıkmış, yolsuzluk ve yasaklar konusunu ise, hızla unutmuşlardır. Sayısal çoğunluğu bu kadar yüksek iktidar gücüne rağmen, toplumun beklediği yapısal dönüşüm reformlarının hiçbirine cevap verememişlerdir. Günlük çözümlerle yetinmişler, sorunları çözmek yerine sürekli öteleme yoluna gitmişlerdir.

  Ekonomi Alanında; ülkemizin 2002 şartlarında, dış ve iç borcu 210 milyar dolar iken, 2007 Türkiye’sinde 400 milyar dolar ‘a çıkmıştır. İşsizlik 4,5 yıllık AKP iktidarı sonucunda, % 9,9 ‘dan - % 11,4 ‘e yükselmiştir. Uyguladıkları döviz, faiz, borsa üçgenindeki ekonomik politika ile üretim ekonomisini unutmuşlar, ekonominin rotasını rant ekonomisine doğru çevirmişlerdir.

  Bütün bu olumsuz göstergelere rağmen, makro ekonomik dengelerin olumlu olduğu palavrası ile ulusumuz umutsuzluğa itilmiştir. Sanayicimiz, esnafımız, işçimiz, memurumuz ve çiftçimiz perişan edilmiştir. Artan ekonomik kriz neticesinde toplumdaki ahlaki değerlerin zayıflamasıyla hırsızlık, kap-kaç, gasp ve fuhuş gibi suçların patlaması, toplumda huzur ve güven ortamının tahribatına sebep olmuştur.

  Dış politikada; Kıbrıs’ta, Orta Doğu da Türk Dünyası ile ilişkilerde, AB ve ABD ile ilişkilerde ulusal politikalar terk edilmiş, ömrünü Kıbrıs davasına adayan Sayın Rauf Denktaş gibi değerli bir devlet ve siyaset adamı tasfiye edilerek, Kıbrıs davası ehliyetsiz siyasetçilere emanet edilmiştir.

  Cumhuriyet tarihinin en başarısız dış politikasının mimarı bu mevcut iktidar olmuştur.
  Siyasal olarak; Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesinin temelini oluşturan, “Türkiye Cumhuriyetine, vatandaşlık bağı ile bağlı herkes, Türk’tür.” ifadesinin karşılığı olan, ulus devleti alt kimlik-üst kimlik ifadeleriyle tartışmaya açarak, içinde bulundukları siyasal kimlik bunalımını dışa vurmuşlardır.

  3 Kasım 2002 seçimlerinden önce sıfır noktasında teslim aldıkları terör için, bölgede kararlı ve kalıcı bir politika ortaya koyamamışlar, bölgeye yönelik ekonomik, sosyal ve psikolojik anlamda hiçbir siyaset üretme anlayışı içinde olamadıklarından dolayı da, 2007 yılına kadar terör maalesef artarak yükselme eğilimine girmiştir.

  Ulusumuzun aslında 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce iktidarda bulunan üçlü koalisyona duydukları, öfkenin sonucu olarak verdiği, bu gücü bu mevcut iktidar 4,5 yıldır muhalefeti yok sayarak kullanmıştır. Sürekli mağduriyet edebiyatı yaparak, iktidarda olduğunu unutup bürokratik oligarşiden şikayet etme yolunu seçmişlerdir. Demokrasinin yalnız ve yalnız kendi hakları için olabileceğini varsayacak kadar, sığ bir düşüncenin sahibi olabilmişlerdir.

  Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde sergiledikleri beceriksizliği, geçmişte uyguladıkları mağduriyet politikasına tahvil etmeye kalkmışlardır. AKP iktidarı diğer partilerle, kendi meclis grubundan kamuoyuna da yansıyan saygın isimlerden birisi üzerinde uzlaşarak Cumhurbaşkanı seçmek yerine, Sayın Abdullah Gül’ün adını dayatma ile Cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya atmış, uzlaşma kültüründen uzak bu anlayış nedeniyle seçimin kilitlenmesine neden olmuşlardır.

  Bu parlamento döneminde, çeşitli platformlarda ısrarla vurguladığımız Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ile ilgili Anayasa değişikliği talebimiz iktidar tarafından yok sayılmış, ancak Cumhurbaşkanlığı seçimini kendilerinin uzlaşmaz tutumları sonucu kilitlendikten sonra bizim Cumhurbaşkanlığı seçimi için halka gitme talebimizi meclis gündemine getirmişlerdir.

  Ve bu Anayasa değişikliği bizimde desteğimizle referanduma gerek duymayacak bir çoğunlukla meclisten geçmiştir.

  Sonuç itibariyle gelinen noktada, 353 milletvekili ile Cumhurbaşkanını bile seçemeyen bir parti durumuna düşmüşler, her konuda olduğu gibi bu krizde de yine mağduriyet edebiyatı ile türban krizinin arkasına saklanmaya çalışmışlardır.”

  ERKEN SEÇİMİ KENDİLERİ GÜNDEME GETİRDİ

  Fettahoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakan erken seçim istemeyi, vatana ihanetle eşdeğer gördüğü halde Cumhuriyet tarihinin 5 yılını tamamlayan tek iktidarı olabilme hayali içindeyken, ülkeyi sürüklediği kriz ortamı nedeniyle erken seçim teklifini kendileri gündeme getirmek zorunda kalmışlardır.

  Sahip olduğu yüksek sayısal çoğunluğa rağmen gösterdikleri beceriksizlik, ana muhalefetle birlikte ülkeyi ve ulusumuzu sürükledikleri iki kutuplu çatışma ortamı; siyasi misyonu “AKIL YOLU” olan, Demokrat Parti iktidarını en önemli seçenek olarak ortaya çıkarmıştır.

  Bu iki partinin kutuplaşma siyasetine karşılık Cumhuriyetimizin temel değerleri ile ulusumuzun değerleri arasında bir çelişkinin bulunmadığını en doğru ve en etkin biçimde ifade etme görevi, partimize düşmektedir.

  Toplumda tansiyonun düşürülerek ülkenin dinamiklerinin daha fazla demokrasi, daha fazla aş, daha fazla iş ve üretim ekonomisine yöneltilmesinin şart olduğunu, ulusumuza anlatmak DEMOKRAT PARTİ ‘nin öncelikleri arasındadır.

  İşte bu düşüncelerle demokrasiye inanmış, köklü bir demokrat geleneğe sahip bir siyasetçi olarak, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu anlayışı çerçevesinde, merkez sağ da uzlaşmanın ve büyük bir birlikteliğin adresi olan, Demokrat Parti ‘den milletvekili aday adayı oldum.”

  KAHRAMANMARAŞ’IN SORUNLARINI BİLİYOR VE PROJELERİMLE GELİYORUM

  Fettahoğlu, Kahramanmaraş’ın problemlerini bildiğini ve bunları çözebilecek projeleriyle geldiğini kaydederek şöyle konuştu: “İlimiz coğrafi, tarihi, kültürel değerleri ve kahramanlık unvanına rağmen hakettiği bir marka şehir ve dünya şehri olabilme başarısını bugüne kadar sağlayamamıştır. Ve ilimizin bu noktada, bir marka ve dünya şehri olabilmesi için siyasiler en ufak bir katkıda bulunmamışlar ve her şey sanayicilerimizden, işadamlarımızdan, esnaflarımızdan, hemşehrilerimizden ve sivil toplum örgütlerimizden beklenmiştir.

  Sanayimiz, çiftçimiz ve esnafımız hak ettiği siyasal desteği, yerel siyasetçilerinden maalesef görememektedir. Liderlerin inisiyatifi ile seçilen milletvekilleri de mecliste ilimizin sorunları hakkında sessiz kalmayı tercih etmekte sorunlar maalesef birikmektedir.
  Bu çerçevede nitelikli üretken, kanun yapıcı güçte, şehrine ve ülkesine öngörüleri ve projeksiyonları ile hizmet edebilecek akil insanların seçilmesi gerektiğini düşünerek Kahramanmaraş’ın siyasetine farklı bir yaklaşımla iddia koyuyor, şehrime ve sizlere “Büyük Türkiye İdeali” anlayışında hizmet etmeye talip oluyorum.

  Kahramanmaraş’ın sorunlarına içten ve doğru yaklaşımlarla; Adalet, Eğitim-Sağlık, Üretim Ekonomisi, Tarım-Sanayi, Bilim-Teknoloji, Spor ve Sanat,
  Konularında hazırladığımız iddialı ve gerçekçi projelerimi, Demokrat Parti çatısı altında sizlerle hayata geçireceğim. Şehrimin bana duyacağı güveni asla boşa çıkarmayacağım.”

  NİTELİKLİ ADAYLAR BELİRLEMELİYİZ

  Sivil toplum kuruluşlarını, daha sonra şikayet etmek yerine adayları belirlerken inisiyatif kullanmaya ve nitelikli adaylar belirlemeye davet eden Fettahoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak genel seçimlerin aday belirleme sürecinde bulunmaktayız. Seçilecek adaylar en az 4 yıl ülkemize yön verecek, Kahramanmaraş’ımıza hizmet edeceklerdir. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde seçilen milletvekillerine hemşehrilerimizin çeşitli yakıştırmalarda bulunması, aslında hem meclisimizin saygınlığına gölge düşürürken, hem de seçilen milletvekillerimizi rencide etmektedir. Aslında, yapılması gereken daha sonra şikayet etmek yerine aday belirleme aşamasında demokratik kitle örgütleri, ellerinde bulundurdukları gücün farkında olarak inisiyatif almalı, hangi partiye mensup olursa olsun tüm partilerde nitelikli üretken, kanun yapıcı güçte, şehrine ve ülkesine öngörüleri ve projeksiyonları ile hizmet edebilecek, akil insanların seçilmesi yönünde tavır koymalıdır.

  Bunu yalnızca şahsım adıma ifade etmediğimi bilmenizi istiyorum. Burada asıl olan tüm parti listelerinde liderlerin iki dudağının arasından çıkacak isimlerin yerine, şehrimizi hakettiği oranda temsil edebilecek kişilerin yer almasıdır. Bunun için siz kanaat önderlerine düşen görev, parti genel merkezlerine telefon, faks veya elektronik posta ile ulaşarak demokratik bir talepte bulunmaktır.

  Bu demokratik talebin, parti genel merkezleri tarafından küçümsenemeyeceğini ve mutlak suretle dikkatle değerlendirileceğini hesap ederek, hem ülkemiz demokrasisine yaptığınız hizmetleri çeşitlendirmek, hem de sivil toplum örgütlerinin işlevine farklı bir boyut kazandırmak ve şehrimize bihakkın hizmet edebilecek milletvekillerinin seçilebilmesini sağlayarak, ulvi bir görev yerine getirmiş olacaksınız. Bu duygu ve düşüncelerle davetimize icabet ederek, toplantımıza katıldığınız için hepinize saygılarımı sunarak teşekkür ediyor, 2004 yerel seçimlerinde, kampanyası boyunca yaptığım “Kutlu Çağrı” mı bu seçimler içinde yineliyor, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinin tüm ulusumuza ve Kahramanmaraş’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” (ajans 46 - www.kanal46.tv)


  Etiketler : Fettahoğlu, Adayı, Mutlu,
  8756  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  23.05.2007 10:52
  Ne mantık ama
  1) dsp tarafından dayatılan ANS in cumhurbaşkanlığına kabul, A. Gülün adaylığına hayır ! 2) 75 milletvekili olan Ecevitin azınlık hükümetine evet, 354 mv olan AK partili Gülün adaylığına hayır ! 3) Yeni kurulacak YDP parti binasına menderes ve Özal resimleri asılacak mı ? 4) 70 yıllık amblem ilk kez kıratın yönü sola bakıyor şimdi düşünelim : Bu parti merkezin neresinde sağın da mı ? solunda mı ?
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.