PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Okumuş ve Ergin'i temize çıkaran Danıştay kararı!

Kahramanmaraş İl Genel Meclisi’nin (İGM) AK Partili Başkanı Ramazan Okumuş hakkında; “İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan raporla tespit edilen ve
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 28.02.2011 11:46 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Okumuş ve Ergin'i temize çıkaran Danıştay kararı!
  İGM BAŞKANI R. OKUMUŞ
  Okumuş ve Ergin'i temize çıkaran Danıştay kararı!
  EKREM ERGİN
  Okumuş ve Ergin'i temize çıkaran Danıştay kararı!
  Okumuş ve Ergin'i temize çıkaran Danıştay kararı!
  Okumuş ve Ergin'i temize çıkaran Danıştay kararı!
  İŞTE DANIŞTAY KARARI!...
  Okumuş ve Ergin'i temize çıkaran Danıştay kararı!

  Kahramanmaraş İl Genel Meclisi’nin (İGM) AK Partili Başkanı Ramazan Okumuş hakkında; “İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan raporla tespit edilen ve suç teşkil etme ihtimali bulunan hususlarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmamak” ve İGM’nin yine aynı partili üyesi Ekrem Ergin hakkında da ‘Ortağı olduğu firmanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne malzeme satması suretiyle 5302 sayılı yasanın 20. maddesine aykırı davranmak’ eylemlerinin soruşturulması hakkındaki süreçte Danıştay son noktayı koydu.

  Danıştay 1. Dairesi’nin kararı ile İGM Başkanı Ramazan Okumuş ile İGM üyesi Ekrem Ergin hakkında isnat edilen eylemlerin soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığının anlaşıldığına hükmedildi. Bu kararla; İçişleri Bakanlığı’nın iki isim hakkındaki soruşturma izinleri de böylece kaldırıldı.

  İGM DENETİM KOMİSYONU RAPORU BÜYÜK YANKI YAPMIŞTI

  Bilindiği gibi; Kahramanmaraş İl Genel Meclisi (İGM) Denetim Komisyonu tarafından geçen aylarda hazırlanarak 15.3.2010 tarihinde İGM başkanlığına sunulan ve gündemde büyük yankı yapan raporu basından sadece Kanal 46 ele geçirmişti.

  Söz konusu raporda; İl Özel İdaresi alımları ile ilgili olarak elde edilen ve usulsüz olarak suç teşkil edebileceği öne sürülen bilgi, belge ve bulgulara dayanarak tespit edilen eylemlere yer verilmiş, İGM Başkanı Ramazan Okumuş tarafından tatil günü olan bir Pazar günü üyelere mecliste okunan ve kimseye verilmeyen rapor, prosedür gereği Kahramanmaraş Valiliği’ne iletilmişti.

  ADLİ MAKAMLARA SUÇ DUYURUSUNDU BULUNULMUŞTU

  Bunun üzerine de zamanın Valisi Mehmet Niyazi Tanılır da İçişleri Bakanlığı’ndan iddiaların araştırılması için müfettiş istemişti. Kente gelen müfettişler de raporda yer alan hususlarla ilgili olarak belgeleri inceleyip yetkililer ve raporda bahisleri geçen İGM üyeleri ile görüşmelerde bulunmuş ve iddialar nedeni ile Ramazan Okumuş, Ekrem Ergin, Hakan Dereli, Ali Demir, Sevilay Tüfekçi, Yemliha Böke, Behzat Kama ve Muhtar Deniz hakkında ön inceleme yapılmıştı. Bu arada bir vatandaş tarafından da adli makamlara suç duyurusunda bulunulduğu da öğrenilmişti.

  RAMAZAN OKUMUŞ VE EKREM ERGİN HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ ÇIKTI

  Müfettişler tarafından hazırlanan raporları inceleyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın 31.08.2010 tarihli ve 2010/303 sayılı kararı ile haklarında ön inceleme yapılanlardan İGM Başkanı Ramazan Okumuş ile İGM üyesi Ekrem Ergin için soruşturma izni verildi. Bu arada yine haklarında ön inceleme yapılan diğer 6 üye için de soruşturma izni verilmemesine hükmedildi.

  Ancak bakanlığın bu kararı üzerine Ramazan Okumuş ile Ekrem Ergin, haklarında verilen soruşturma iznine itiraz için Danıştay’a başvurdu.

  İŞTE SORUŞTURULACAK EYLEMLER:

  İtirazı inceleyen Danıştay Birinci Dairesi Esas No: 2010/2127 ve 2011/173 sayılı kararı şu görüşlere yer verdi:

  “Soruşturulacak eylemler: Ramazan Okumuş’un; İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan raporla tespit edilen ve suç teşkil etme ihtimali bulunan hususlarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmamak.

  Ekrem Ergin’in ise ortağı olduğu firmanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne malzeme satması suretiyle 5302 sayılı yasanın 20. maddesine aykırı davranmak.”

  BAHSİ GEÇEN 5302 SAYILI YASANIN 20. MADDESİ NE DİYOR?

  “Meclis üyelerinin yükümlülükleri

  Madde 20- İl genel meclisi üyeleri, görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle il özel idaresi ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.”

  DANIŞTAY KARARI’NIN BUNDAN SONRAKİ BÖLÜMÜ İSE AYNEN ŞÖYLE:

  “Eylem tarihi: 2009-2010 yılları..

  İçişleri Bakanlığı’nın 27.12.2010 tarih ve 2010/2127 sayılı yazısı ile gönderilen dosya, İçişleri Bakanı’nın 31.08.2010 tarih ve 2010/303 sayılı kısmen soruşturma izni verilmesine, kısmen soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararı ve bu karara yapılan itirazlar, Tetkik Hâkimi Hüseyin Oğuz’un açıklamaları dinlenildikten sonra 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca incelendi.”

  GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ:

  Osman Apak başkanlığında üyeler; Hüseyin H. Karakullukcu, Ahmet Başpınar, Abdullah Dörtlemez ve Zeynep Yılmaz’dan oluşan heyet şu kararı verdi:

  “5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 17. maddesinde, denetim komisyonu tarafından İl Genel Meclisi başkanlığına sunulan raporda yer alan ve konusu suç teşkil eden hususlarla ilgili olarak meclis başkanlığı tarafından yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulacağı, 20. maddesinde ise; il genel meclisi üyelerinin, görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren iki yıl süre ile İl Özel İdaresi ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremeyecekleri, komisyonculuk ve temsilcilik yapamayacakları hükmüne yer verilmiştir.”

  BÖYLECE SORUŞTURMA İZİNLERİ KALDIRILDI

  “Dosyanın incelenmesinden, 15.3.2010 tarihinde Denetim Komisyonu tarafından İl Genel Meclisi Başkanlığı’na sunulan raporda haklarında suç duyurusunda bulunulacak kişilerin belirlenmemesi nedeni ile başkanlık ile komisyon arasında yapılan yazışmalar sonucunda, suç teşkil eden hususların yetkili mercii olan Valilik makamına sunulduğu, Valilikçe yaptırılan ön inceleme sonucunda olayın ilgilileri hakkında soruşturma izni verilmediği, İl Genel Meclisi üyesinin ortağı olduğu firmanın doğrudan temin usulü ile yapılan alım kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne malzeme satışı yaptığı, ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İl Özel İdaresi’ne bağlı kuruluşu olmadığı, bu nedenle ilgililere isnat edilen eylemlerin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından, itirazların kabulüyle İçişleri Bakanı’nın 31.8.2010 tarih ve 2010/303 sayılı kararının soruşturma izni verilmesine ilişkin kısımlarının kaldırılmasına, dosyanın İçişleri Bakanlığı’na, kararın bir örneğinin itiraz edenlere gönderilmesine 1.2.2011 tarihinde oy birliği ile karar verildi.” (www.kanal46.com)  19371  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.