AJANS-46

Bizi Takip Edin!

ERAY ŞENAY

On Milyon Yetmez

Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç’ın Türkiye’de lisanslı sporcu sayısındaki hedefin on milyon olması gerektiğini açıkladı.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 25.12.2013 13:32 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  M.Mert Çakar
  M.Mert Çakar Tüm Yazıları

  Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç’ın Türkiye’de lisanslı sporcu sayısındaki hedefin on milyon olması gerektiğini açıkladı.

  Türkiye’nin seksen milyon nüfusu varsa 8 kişiden birinin lisanslı sporcu olması hedeflendi.

  İyi, güzel de bu hedef oluştuğunda Türkiye’de spor kalitesi artacak mı?.Sporcular uluslar arası alanlarda başarı kazanacak mı?.Olimpiyatlarda daha çok madalya alınıp başarılı olunacak mı?

  Bütün bu soruların tek bir cevabı var, o da Hayır.

  Çünkü bir ülkede Sporu yöneten insanlar sporu yanlış yönlendirir ve yanlış hedefler koyarsa o ülkede sporun başarısından bahsetmek mümkün değildir.

  Bu ülkede tesisi yapmadan madalya bekleyen Spor Bakanları ve spordan sorumlu Bakanlar vardı.

  Bu ülke de Sporu bilmeden spor yöneticiliği yapan Spor Bakanları ve Spor yöneticileri vardı.

  Bunların hepsi geçmişte kaldı.

  Bu Hükümet ve bu Spor Bakanı döneminde tam bunlar bitti, yeni bir yapılanma ve yeniden Türkiye’nin büyük hedeflere koşması beklenirken bürokrasinin yanlış çarkına sayın Bakanı da düşürdüler  yanlış hedefler göstermeye başladılar.

  Türkiye’nin sporda kalkınamamasının en önemli nedeni, bir defa çok hantal yapıda olan Gençlik ve Spor teşkilatlarıdır.

  Bu teşkilat içersinde oluşan bürokrasi bir ahtapot gibi ağına kim gelirse düşürür ve kendi potasında eriterek onların kendileri gibi düşünmesi ve kendileri gibi çalışmasını sağlarlar.

  Bu iktidar her konuda gerçek yatırımlar yaparak hayali olmayan temeller atarak bu ülkeye spor tesisleri kazandırdılar, kazandırmaya da devam ediyorlar.

  Ama ne yazık ki Spor teşkilatı bu tesislerin rantabl çalışmasını sağlayamadığı gibi bu dinamizme uygun projeler üretmiyor, üretemiyorlar.

  Ülke gençliği spor yapması ve bilinçli spor yapması gereken dönemlerde bir kenara itilmiş, hiçbir organize olmadan itelenmiş, ötelenmiş öylece bırakılıyorlar.

  Bu arada Spor teşkilatının en büyük hayali projesi devreye giriyor ve Genel Müdüre, Spor Bakanına bu hayali proje sunuluyor. Çünkü bu proje uygulaması çok basit ve istatistik değerlerde kuvvetli bir delil gibi sunulmaya müsait bir proje.

  Ülkede Lisanslı sporcu sayısının artırılması.

  Kime ne faydası olacak?.Hiç kimseye hiçbir faydası olmayacak.Sadece sayın Bakan TV ye çıktığında “Biz Bakan olmadan önce Ülkede şu kadar sporcu vardı , bizim zamanımızda bu kadar oldu” diyerek bir başarı payı, bir övünç payı çıkaracak.

  Tıpkı geçmişte Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın TV’lere çıkıp “Bizim dönemimizde sporcu sayısı şu kadardı biz bu sayıyı şu kadara çıkardık, olimpiyatlara şu kadar sporcu ile katılmıştık, şimdi çok daha fazla sporcu ile olimpiyatlara katılıyoruz” dedi Çin olimpiyatlarından sıfır çektik madalya alamadan geldik.

  Sporcu sayısının artırılması ülkeye ne kazandırdı? Hiçbir şey.

  “Az olsun ama nitelikli sporcu olsun”  diyen bir Allahın kulu çıkmadı.

  Nitelikli  sporcu  nasıl kazandırılacak onu teşkilatta bilen olmadığından nitelikli sporcu işlerine kimse girişmedi. Varsa yoksa lisanslı sporcu sayısını artırmak.

  Peki, sporcu sayısı arttığında maç sayısı artıyor mu? Hayır

  Sporcu sayısı arttığında Kulüp sayısı artıyor mu? Hayır

  Evde oturan veya yolda yürüyen veya okula giden lisanslı sporcu oluyor ki onların da ülke sporuna bir katkısı olmuyor.

  Bu hükümet, spor tesislerine yeterli olmasa da muazzam ağırlık veriyor. Yeni tesisleri ülke sporuna kazandırıyor.

  Bundan sonrasını akıllı planlamak gerekir.

  Amatör kulüplere destek vermeden, Maaşlı çalışacak Antrenörleri oluşturmadan, dünyadaki son teknoloji ve antrenman bilgisi ile Antrenörleri donatmadan, sporcular için beslenme ve spor hekimliği ni oluşturmadan ülke sporunun kalkınması mümkün değil.

  Yoldan geçenin lisanslandığı, okuldaki tüm öğrencilerin lisanslandığı, yürüyüş yapanların lisanslandığı bir ülkede on milyon lisanslı sayısı bence az bile. Bu sayıyı yirmi milyon yapsanız da ülke sporu kalkınmaz ve başarılı sporcular yetişmez.

  Gençlik Sporda boş yatan antrenörler yerine Kulüplerde çalışacak maaşlı antrenör uygulaması Türk sporuna daha çok katkı yapar kanısındayım.

  Kulüpler güçlendikçe sporcu sayısı da artar, spor kalitesi de.

  Başarı için çok lisanslı sporcuya ihtiyaç yok. Nitelikli ve yetenekli sporcuların bilim ve teknoloji ile antre edilerek uluslar arası alanlarda başarılı olması sağlanabilir.

  Sayın Bakanım Gençlik ve Spordaki bürokrasi, sizden önceki yöneticilere de bu ucuz formülü söylemişlerdi. Onlar bu uygulamadan bir netice alamadılar, şimdi de bu sözü size söyletiyorlar, biliyorum ki siz de bir netice alamayacaksınız.

  Sayısal çokluk yerine, nitelikli ve kaliteli sporcularla ülke sporuna hizmet edin.

  Sporu tesisleştirerek, Kulüplerin varlığını koruyarak, onları ekonomik yönden destekleyerek, Maaşlı antrenörler oluşturarak ve o antrenörleri sürekli yeni gelişmeler konusunda eğiterek Türk sporuna daha başarılı hizmetler yaparsınız.

  Yoksa Spor bürokrasisi sizi de yanlış yönlere sevk eder de haberiniz olmaz.

  Eğer bürokrasinin düşüncesi haklıysa sayı neden on milyon olsun ki, bence yirmi milyon olsun, hatta otuz milyon veya kırk milyon olsun, nasılsa fark etmiyor.

  Ebemi ve ninemi de lisanslı yaparsanız hiç şaşmam.

  M.Mert Çakar

  Etiketler : Yetmez, Milyon,
  12086505  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  25.12.2013 14:31
  doğru söze bravoooo
  doğru söze bravoooo demek borcumuzdur sayın ÇAKAR
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.