PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ
DULKADİROĞLU BELEDİYESİ
DULKADİROĞLU BELEDİYESİ

Osman Sayın'ın aramızdan ayrılalı tam 1 yıl oldu'

Kahramanmaraş basınının emektar isimlerinden Osman Sayın’ın vefatının üzerinden tam bir yıl geçti. Tedavi gördüğü İstanbul’da 16 Temmuz 2009’da vefat eden ve
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 15.07.2010 17:50 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  Osman Sayın'ın aramızdan ayrılalı tam 1 yıl oldu'

  Kahramanmaraş basınının emektar isimlerinden Osman Sayın’ın vefatının üzerinden tam bir yıl geçti.

  Tedavi gördüğü İstanbul’da 16 Temmuz 2009’da vefat eden ve cenazesi bir gün sonra memleketi Kahramanmaraş’ta toprağa verilen Osman Sayın (61), Kahramanmaraş Belediyesi Basın Müşavirliğinden emekli olmuştu.

  Vefatının birinci yıldönümünde merhum Osman Sayın, 16 Temmuz Cuma günü Şeyhadil Mezarlığı’ndaki mezarı başında meslektaşları tarafından dualarla anılacak.

  Bu vesile ile kendisine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun…

  ESHABİL KARADEMİR (KARAOZAN – KANAL 46 YAZARI): “61 yıllık ömrü ve 38 yıllık basın hayatına çok şeyler sığdıran, sen can dostum Osman Sayın. 1970 yılında ikimiz de aynı gazetede mesleğe başlamıştık. Dostluğumuz tam 38 devam etti. Sen, Hak’ka yürüdün, bense sılaya dönme emrini bekliyorum. Adam gibi adamdın sen can dostum. Milli ve dini inancından hiç taviz vermedin, gazetecilik mesleğinin süksesine kaçmadın, böbürlenmedin, yamulmadın ve insan onuruna hep saygılı oldun. Sen Osman gibi, Osman Sayın’dın. Kahramanmaraş için yazdın - yazdın ve yazdın. Ebediyete yolculuğunda bütün meslektaşların “Mekânı cennet olsun’ diyerek tabutunu omuzladılar ve seni uğurladılar. Mekânın cennet olsun can dostum Osman Sayın. Dualarım ve fatihalarımla seni yâd etmeyi sürdürmekten başka bu aciz Karaozan’ın yapacağı başka bir şey yok. Rabbimin Rahmeti ve mağfireti üzerine olsun can dostum..”

  MUSTAFA ŞİRİN (DHA TEMSİLCİSİ): “Kara haber çabuk gelir derler. Geçen yılın 16 Temmuz’unda İstanbul’dan gelen bir kara haber hepimizi yasa boğdu. Basın mesleğine adadığı ömrünü Kahramanmaraş için harcayan değerli ağabeyimiz Osman Sayın’ın adını Kahramanmaraş Belediyesi Spor Salonu’nda yaşatacak olmamız O’nu gelecek nesillere de taşıyacaktır. Vefatının birinci yıldönümünde kendisini rahmetli anıyor, mekânı cennet olsun diyorum. Nur içinde yat Osman ağabey…..”

  LÜTFİ YIKAN (AKŞAM POSTASI EDİTÖRÜ): “O, bizim meslek mensuplarının ‘Osman abisiydi.’ Ömrü hayatında birisini incittiği ve kırdığı ne görüldü, ne de duyuldu. Karıncayı bile incitmekten korkan Osman ağabey her an bizim aramızda yanı başımızda yaşıyor. O gülümser yüzü ile nükteli sözlerini her an yanımızda hissetmek te bizlere güç veriyor. Mekânı cennet olsun, Allah rahmet eylesin.”

  OSMAN SAYIN KİMDİR?

  Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan bir 12 Şubat'ta (1948'de) Kahramanmaraş'ta doğdu. İlköğrenimini 12 Şubat İlkokulunda, ortaöğrenimini Adana 23 Nisan Ortaokulunda ve lise eğitimini ise Ticaret Lisesi'nde tamamladı.

  1971 yılında Memleket gazetesinde gazetecilik hayatına başladı. Daha sonra Tercüman Gazetesi ve Ak Ajans'ta 10 yılı aşkın süre çalıştı. 1986 yılında Kahramanmaraş Belediyesi'nde basın müşaviri oldu. Bu görevini 19 yıl sürdürdü ve 2004 yılında emekli oldu.

  Aynı yıllarda başladığı Anadolu Ajansı Kahramanmaraş muhabirliğine ise vefat edinceye kadar yaklaşık 20 sene devam etti. Gazetecilik görevi haricinde Güreş Halter İhtisas Kulübünde, Kahramanmaraş Spor Kulübünde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

  Güreşin ilerlemesi ve Kahramanmaraşlı güreşçilerin ulusal çapta tanıtımı gibi, Kahramanmaraş'ta amatör sporların gelişmesi ve benimsenmesi için büyük çaba sarf etti.

  Bunun haricinde Birlik TV, Kahramanmaraş TV, Esko FM gibi görsel ve işitsel yerel medya kanallarında kültür, sanat, spor ve açıkoturum programları ve Kahramanmaraş’ma ilgili çeşitli konularda özel programlar yaptı.

  Gâvur gölü gibi Kahramanmaraş'ın doğal zenginliklerinin korunması için çeşitli araştırma ve çalışmalarda bulundu. Tarihi ve kültürel mirasın korunmasında, turizm ve ticaret alanında şehrin tanıtımının yapılmasında Kahramanmaraş’a büyük emeği geçen Sayın, Kahramanmaraş'ın tarihi miraslarından olan Kurtuluş savaşı gazileri başta olmak üzere, Kahramanmaraş için büyük öneme sahip olan şahsiyetler ile röportajlar yaparak bu kişileri milletimizle tanıştırdı.

  Cumhuriyetimizin 75. yılında Kahramanmaraş ve Garanti Bankasının Kahramanmaraş özel kitabı gibi Kahramanmaraşla ilgili sayısız yayınlara önemli katkılarda bulunan Sayın, gerek elindeki fotoğraf arşiviyle, gerek bilgi birikimiyle özellikle araştırmacıların ilk ulaştığı kişilerden biri oldu ve her zaman büyük bir özveriyle ve istekle bilgisini paylaştı.

  İlki 12 Şubat 1983'te olmak üzere “Madalyalı Tek Şehir Kahramanmaraş” dergisini her 12 Şubat'ta yayınlamak suretiyle 18 sayı çıkartarak başta Kahramanmaraş tarihi olmak üzere, ilin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına ışık tuttu. Bu dergi halen Kahramanmaraş'la ilgili yapılan araştırmalarda referans olarak kullanılmakta, araştırmacılar için temel bir eser olarak kabul edilmektedir.

  Meslek hayatı boyunca çeşitli kurum ve kuruluşlardan birçok ödül almış olan Osman Sayın, öğretmen Leyla Sayın ile 1977 yılında yaptığı evlilikten 1'i kız, 2'si erkek 3 çocuk sahibi olmuştur ve 2005 yılında eşi Leyla Hanımla Hac görevini birlikte yerine getirmişlerdir.

  Temiz, başarılı ve sevgi dolu bir şekilde geçirdiği yaklaşık 61 yıl süren hayatı, 16 Temmuz 2009 Perşembe günü tedavi gördüğü İstanbul’da sona eren Sayın, geride sadece büyük bir gazeteci arşivi değil, bunun ötesinde onurlu bir geçmiş, tertemiz bir isim ve büyük bir manevi miras bıraktı.

  Devlet büyüklerinin, gazeteci meslektaşlarının, akraba, dost ve sevenlerinin gözyaşları ve dualarıyla ebedi istirahatgâhına uğurlanan Osman Sayın'ın kabri Şeyh Adil Mezarlığı'ndadır.

  MESLEK YAŞAMINDA ALDIĞI ÖDÜLLER:

  Osman Sayın 40 yılı aşkın süre devam ettirdiği meslek hayatı boyunca yapmış olduğu çalışmalardan dolayı aşağıdaki ödüllerle onurlandırılmıştır.

  1. Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti, 1991, Basına üstün hizmetlerinden dolayı verilen plaket ödülü

  2. Güneydoğu Radyo Televizyonu, 1996-1997 Yılın 10 Altın Adamı Ödüllerinde, Yılın Gazetecisi Ödülü

  3. Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti, (Faruk Aktemur), Kuruluşumuzun 16. Kuruluş Yıldönümüne katkılarından dolayı

  4. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Basın Özel Hizmet Ödülü, 10-12 Mayıs 2006

  5. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, 4. Bahar Şenlikleri, En İyi Ulusal Basın Temsilcisi Ödülü

  6. Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı, (Ali Sezal), Şehrimizin tanıtımına göstermiş olduğu katkılardan dolayı ödül..

  7. Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı, (Ali Sezal), Madalyalı Şehir: Kahramanmaraş dergisinin şehrimizin tanıtımına katkılarından
  Dolayı ödül..

  8. Kahramanmaraş Belediyesi, (Mustafa Poyraz), Belediye basın müşavirliğinde gösterdiği üstün gayret ve başarılarından dolayı

  9. Özgür Haber, Meslek hayatında gösterdiği 35 yıllık başarı adına onur şilti

  10. Pazarcık Aksu Haber Gazetesi, Gazetenin 2. Kuruluş yıldönümü programı ve yerel basına katkılarından dolayı

  11. Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanlığı, (Abdulkadir Arifoğlu), Esnaf ve Sanatkarların sesinin duyurulması ve gayretli çalışmalarından dolayı

  12. Özel Olimpiyatlar Türkiye, (Dilek Sabancı), Organizasyona verdiğiniz destekten dolayı plaket

  13. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, 2004-2005 Futbol Sezonu, ASKF Basın Ödülü

  14. Güreş ve Halter İhtisas Kulübü, 1991, Karakucak güreşlerine katkılarından dolayı

  15. Güreş İhtisas Kulübü, Kahramanmaraş güreşine katkılarından dolayı plaket , madalya ödülü

  16. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, (Mehmet Bağrıaçık), Kahramanmaraş'taki spor yaşantınızdan dolayı

  17. Kahramanmaraş Valisi Ali Bilir, Güreş İhtisas Kulübü, (Zahit Pehlivan), 12-13 Ekim 2002, Kahramanmaraş 24. Kısa Şalvar Güreşleri ve Türkiye Şampiyonasına katkılarından dolayı

  18. Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sporda Şiddet ve Fair Play paneline katılım ve katkılarından dolayı

  19. Kahramanmaraş İl Özel İdaresi, İlimizin gerek yerel gerek ulusal manada tanıtımına katkılarından dolayı

  20. İl Sağlık Müdürlüğü (Sıtkı Güvenç), Teşekkür Belgesi, Sağlık Spor Kulübüne gösterdiği ilgi ve alakadan iki ödül

  21. Gençlik Spor İl Müdürlüğü (Mesut Dedeoğlu), Görme Engelliler Spor Federasyonu Teşekkür Belgesi, Görme Engelliler Şampiyonasına katkılarından dolayı

  22. Türkoğlu Kalkınma ve Güçbirliği Derneği (Emrullah Turcan), Türkoğlu ilçesinin kalkınma gelişmesinde yerel dinamikleri harekete geçirerek güç birliği sağlanmasına gösterilen katkılarından dolayı

  23. Beyoğlu Belediye Başkanlığı, (Osman Okumuş), Beyoğlu Belediyesinin gelişmesi ve tanıtımı için yapmış olduğu katkılardan dolayı yılın gazeteci ödülü..

  Vefatının ardından 24 Temmuz 2009 tarihinde Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Osman Sayın'ın oğulları Ahmet ve İbrahim Sayın'a “Osman Sayın'a saygı ve minnetle anma ve hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi” verdi. (www.kanal46.com)
  13584  kez okundu.

  Benzer Haberler


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.