PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Pakdil Myanmar’daki vahşeti TBMM'ye taşıdı..

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Myanmar’daki vahşeti Meclise taşıdı..
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 02.05.2013 16:02 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.
  Pakdil Myanmar’daki vahşeti TBMM'ye taşıdı..

  Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Myanmar’daki vahşeti Meclise taşıdı..

  Myanmar’da yaşanan vahşete dünyanın sessiz kaldığını ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “21. yüzyılda büyük devletler insan hakları, demokrasi, eşitlik" sloganlarını atmaktan çekinmemekle beraber, dünya üzerinde halen devam etmekte olan ihlalleri ve ihlalcileri göz ardı etmektedir. Hatta kendi dinamikleri içerisinde insan hakları ihlallerine göz yummakta, benzer olaylarda zaman zaman farklı tavırlar takınmaktadırlar. Dünyada şu anda bu ihlallerin en ağırı Myanmar'da yaşanmaktadır. Türkiye, büyük devlet olmanın bir gereği olarak dünyanın neresinde olursa olsun insan hakları ihlallerini yakından takip etmekte ve çözüm yolları aramaktadır” dedi.

  TBMM, MYANMAR’DAKİ VAHŞETE DUR DEMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPACAK

  Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna Myanmar’daki vahşeti gündeme taşıyan TPB Genel Başkanı Nevzat Pakdil komisyonda yaptığı konuşmada, “Son iki yılda, Budistlerin Müslümanlara yönelik zulüm ve cinayetleri, Rohingya (Arakan) eyaletinde yaşanan Müslümanların evlerine saldırmakla iyice büyüdü. Son bir hafta içerisinde iki cami ve üç köyün yakılması ile başlayan olaylarda binlerce Arakanlı canlarını kurtarmak için ormanlara kaçmak zorunda kaldılar. Bütün bunlar, Müslümanların etnik temizlik faciasının eşiğine geldiğinin göstergesidir” şeklinde konuştu. Pakdil, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Arakan'da çözümün sadece Myanmar Devletinin tek başına ele alınabileceği bir durum olmadığını, Myanmar tarihi ve son yaşanan olaylar ortaya koymaktadır. Arakanlı Müslümanların, Myanmar Devletinin tek etnik yapısı olmamakla birlikte, diğer etnik yapılardan ayrıldığı önemli bir nokta vardır. Merkezi Myanmar hükümeti nezdinde Arakan'ı diğerlerinden çok daha 'ayrılıkçı' bir konuma iten bu konu Arakanlıların dini aidiyetleridir. Her ne kadar, Arakan'da Budist Arakanlıların varlığı gerçekse de, tarihsel ve kültürel olarak Müslüman olan grup tek başına ele alınmalıdır.

  Arakanlı Müslümanların sorunlarına nasıl çözüm bulunabilir sorusunun havada kalmaması da önem arz etmektedir. Çünkü Arakanlılar en azından son yüzyıllık tarihlerinde sürekli mağduriyete uğrayan, olmadık işkencelere tabi tutulan, vatan topraklarını terke zorlanan bir etnik unsurdur. Ülke genelinde hissedilen değişim ortamını kendi gelişim evresine terk etmeden, Arakanlıların ülke içindeki muhalif siyasi oluşum ve ülke dışında da uluslararası kurumlar ve özellikle de halkı Müslüman olan ülkeler ve bu ülkelerin üyesi oldukları kurumların acilen harekete geçmesi gerekmektedir.”

  Arakanlı Müslümanların acil yardıma ihtiyacı olduğunu sözlerine ekleyen Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı veAcil müdahale ile Arakan Eyaleti’nde yaşayanların yanı sıra, Arakanlıların mülteci olarak bulundukları hem Bengaldeş’deki, Arakan- Bengaldeş sınırındaki, hem de Tayland ve Malezya’da acil temel insani ihtiyaçlarının, yani gıda, sağlık, eğitim vb. giderilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede insani yardımlarda kalıcı çözüm bulunması konusunda BM nezdinde acilen girişimler başlatılmalıdır. Ulusal, bölgesel ve uluslararası kuruluşların ‘insani yardım’ odaklı çalışmalarının acilen söz konusu coğrafyalarda faaliyetlere başlamaları ve bu faaliyetleri bölge halklarının kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar devam ettirilmesi gerekmektedir. Arakan sorununun uluslararası arenaya taşınmasında Türkiye’nin öncülüğü azami önem taşımaktadır

  Arakanlı Müslümanların vatandaşlık haklarının olmaması, temel insani haklardan mahrumiyetlerini de beraberinde getirmektedir. Örneğin, etnik saldırılar karşısında, mağdur tarafın ulusal veya uluslararası kurumlar bazında haklarını araması bu çerçevede mümkün gözükmemektedir. Bu uygulamasıyla, Hiç kimse vatandaşlık haklarından mahrum edilemez' diyen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Deklarasyonu'nun 15. Maddesi'ni ihlâl eden Myanmar Devletinin, vatandaşlık haklarını 'gaspettiği' Arakanlıları yerlerinden yurtlarından çıkarabildiği gibi, zorla işçi olarak da ülkenin herhangi bir yerinde çalıştırabilmektedir.”

  Arakanlıların dini ve kültürel aidiyetlerin tanınması ve gündelik yaşamda pratiğe dökülmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade eden Pakdil, “Arakanlıların dini aidiyetlerinin ülkedeki Budist çoğunluktan farklılığı ve Hıristiyan unsurların uluslararası Hıristiyan kurumlarından aldıkları destekle kıyaslandığında kendi haline terk edilmişlikle malul olduğu görülür.  Eğitim İmkânlarının hayata geçirilmesi gerekiyor. Arakanlı Müslümanların her türlü eğitim hakkından mahrumiyeti, ülkenin geleceği olan çocukların ve gençlerin mağduriyetine neden olmaktadır. Ailelerin ekonomik yoksulluk ve yoksunlukları kadar, Müslümanların sosyo kültürel yapılarına uygun eğitim kurumlarının yokluğu Arakanlıları yaygın eğitim faaliyetlerinden dahi uzak tutulmalarına neden olmaktadır. Ülke içinde serbest dolaşım ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Bir köyden diğerine, bir şehirden diğerine geçiş hakkının ve seyahatin kısıtlanması örneklerinde olduğu gibi, ülke içerisinde dolaşım özgürlüğünün sınırlandırılması, çocukların gençlerin eğitim faaliyetlerin yararlanmalarının önündeki en büyük engellerden birini teşkil etmektedir” diyerek açıklamasını tamamladı.

   

  Etiketler : Vahşeti, Myanmar, Pakdil, Taşıdı,
  62551  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.