PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Patlama sonrası bilinenler...

Reyhanlıdaki 46 kişinin ölümüne sebep olan patlamalarla ilgili şu ana kadar yapılan bazı açıklamalar ve tespitler oldu.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 13.05.2013 09:14 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Patlama sonrası bilinenler...
  Patlama sonrası bilinenler...

  Reyhanlıdaki 46 kişinin ölümüne sebep olan patlamalarla ilgili şu ana kadar yapılan bazı açıklamalar ve tespitler oldu.

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,  İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ile Hatay Havaalanı'nda Reyhanlı'daki patlamalara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  Reyhanlı'daki olayın 2 ayrı araca yüklenmiş çok miktarda bombanın patlatılmasıyla meydana geldiğini anlatan Atalay, şunları söyledi:

  "Cumartesi günü meydanın yoğun olduğu bir vakit. Maalesef Reyhanlı'da çok sayıda vatandaşımız bundan etkilendi. Şu ana kadar 46 vatandaşımız bu patlamadan dolayı hayatını kaybetti. Onlara Allah'tan rahmet diliyoruz; ailelerine, yakınlarına, Hatay'a, Reyhanlı'ya ülkemize baş sağlığı diliyoruz. Yaralılarımız var, bunların burada olanlarını ziyaret ettik. Yoğun bakımda olanları var. Durumu ağır olanları var. Hayatını kaybedenlerin 38'inin kimlikleri belirlendi. 35'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 3'ü Suriye vatandaşıdır. Diğerlerinin kimlik tespitiyle ilgili çalışmalar devam ediyor."

  9 GÖZALTI

  Atalay, yaralıların sağlık kurumlarına yetiştirilmesi için ülkenin tüm imkanlarının seferber edildiğini dile getirerek şöyle devam etti:

  "Hastanelere, büyük kentlere, İstanbul'a, Ankara'ya yaralıların sevki yapıldı. Bir yandan da teknik ekiplerimiz güvenlik birimlerinin olaylarla ilgili çok yoğun olay yeri inceleme, olayı aydınlatma çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Akşam açıklamıştım ilk verileri. Suriye istihbaratıyla irtibatlı bir terör örgütünün bu konuyla ilgisi tespit edilmiş ve kişiler de belli oranda tespit edilmiştir diye. İçişleri Bakanımız konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verecek. Şu ana kadar da bu kişilerden 9'u gözaltına alınmış durumda. Kendi ifadeleriyle, itiraflarıyla da bunlar büyük oranda belirlenmiş oldu."

  İÇİŞLERİ BAKANI MUAMMER GÜLER

  İçişleri Bakanı Muammer Güler de yaptığı açıklamada, patlamada 735 iş yeri, 62 araç, 8 kamu binası ve 120 konutta hasar oluştuğunu, olayla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

    Saldırının amaçlarının ne olduğunu vatandaşların bildiğini dile getiren Güler, şunları söyledi:

  "Bunun amacı, hedefi; yöneldiği insanlar itibariyle ülkemizin huzur ortamına darbe vurmak, hem de yürümekte olan çözüm sürecini provoke etmek. Buradaki insanları karşı karşıya getirme amacı güdüyor. Açıkça ifade ediyorum, El Muhaberat ile yakın ilişkide olduğunu ve isimlerini bildiğimiz örgüt tarafından yapılmıştır. Tüm ekiplerimizin sabaha kadar yürüttüğü çalışma neticesinde 9 kişi gözaltına alındı. Bunlardan bazıları keşif yapan, bazıları araçları saklayan kişiler. Dünden beri çeşitli manipülasyonlarla olay başka örgütler tarafından üstleniliyormuş gibi ortam yaratılmaya çalışıldı. Amaç buradaki insanları karşı karşıya getirmek."

  HER TÜRLÜ HASAR KARŞILANACAK

  Hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra her türlü hasarın karşılanacağını kaydeden Güler, olay yerindeki araştırmalar ve incelemelerin sürdüğüne işaret etti.

  Bakan Güler, olayın tüm yönleriyle incelendiğine dikkati çekerek "Bu olaya karışan araçlardan birinin plakası tespit edilmiştir. Halkımız, oynanmak istenen oyunun farkına varsınlar" diye konuştu.

  "Biz malzemenin kaçak yollarla Hatay'a sokulduğunu, araçların burada alınarak belli kişiler adına tescilinin yapıldığını ve belli bazı iş yerlerinde atölyelerde, özel bölmeler yapılarak bomba düzeneğini ve yine maalesef bu işe yardım, yataklık yapan kişilerle hemen o depolardan çıkarılarak olay yerine getirilip kısa sürede patlatıldığını tespit ettik. Ölen insanları geri getirmek mümkün değil, acıları tümüyle silmek mümkün değil ama hayat devam ediyor, bir yandan insanların zararlarını elbette karşılayacağız, Reyhanlı'nın yaralarını saracağız. Bunun böyle bilinmesini istiyorum, ilgili kanunlarla hangi ödemelerin yapılacağı, bu terörden dolayı zarar gören insanların, hayatlarını kaybedenler, yaralananlar başta olmak üzere iş yerleri, araçları hasar görenler başta olmak üzere onlara yapılacak yardımlarla ilgili özel düzenlemeler var. Bakanlığımızın doğrudan baktığı işler var, valiliğimizin yürüteceği çalışmalar var, bunların hepsi en kısa zamanda giderilecek."

  DURUMU KRİTİK 2 YARALIMIZ VAR 

  Yaralılara şifa, ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da şu bilgileri verdi:

  "Patlamanın ilk anından itibaren 155 yaralı ilgili mercilere müracaat etti. 55 yaralının tedavisi sürüyor. Bunlardan 48'i Türk, 7'si Suriye uyruklu. 49 yaralı ilde tedavi ediliyor, diğerlerinin tedavisi diğer illerde sürüyor. İlk andan itibaren Hatay'daki 19 acil ekiple yaralılara müdahale edildi. Sonrasında ise Adana ve Osmaniye'den gelen 112 ve UMKE ekipleriyle yaralılara müdahale sürdü. Hatay Devlet Hastanesi'nde yatanları ziyaret ettik. Buradaki 9 hastadan 1'inin durumu ağır. Üniversite hastanesindeki 7 yaralıdan da 1'i ağır. Devlet Hastanesindeki 3 kişi Suriye vatandaşı. Hastanedeki yaralılarımıza her türlü müdahale yapılıyor. Yaralılarımızdan 2'si Ankara'da, 1'i İstanbul'da, 2'si Adana'da, 1'i Gaziantep'te tedavi görüyor. Milletimizin başısağ olsun. İnşallah en kısa sürede yaralılarımız sağlığına kavuşur."

  Bakan Müezzinoğlu, bir gazetecinin ağır yaralı sayısıyla ilgili sorusu üzerine de "Ağır yaralı sayısı saat saat değişiyor. Ama şuan ağır diyebileceğimiz 24, hayati tehlikesi bulunan yani kritik saatler geçiren 2 vakamız var" diye konuştu.

  ÖLENLERDEN 39'UNUN KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ

  Reyhanlı ilçesindeki patlamalarda hayatını kaybeden 46 kişiden 39’unun isimleri belirlendi. 3’ü Suriye uyruklu 39 kişinin isimleri şöyle: “Mehmet İri, Abdülkadir İşcan, Abdo Ersürer, Kadriye Aylar, Ahmet Okyay, Ahmet Hamdi Bozkaya, Vahit Altıntaş, Hakan Çalım, Yusuf İşgör, Kemal Akıncı, Azize Yumuşak, Hüseyin Çolak, Mustafa Ayaz, Sabiha Dereceli, Murat Yeliz, Mehmet Ali Şanlioğlu, Ahmet Uyar, Meryem Zor, Ahmet Ceyhan, Nihal Şimşek, İbrahim Çelik, Tahir Yumuşak, Fidan Zor, Fehmi Karaca, Selim Arslan, Hakan Kurtulan, M. Koray Cüneydioğlu, Nihat Özdemir, Turgay Güdük, M. Ali Karakuş, Muzaffer Beşer, Oğuzhan Tuna, Elif Kanlı, Halil Erdemci, Nadire Kuvvet ve Fatma Nur Erboz ile Suriye uyruklu Retibe Biter, Ahid Nehhal Hasan ve Atşe Sabana.” Hayatını kaybeden diğer kişilerin kimliklerinin belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.

  "FERASETLİ DAVRANMAK LAZIM"

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin de saldırıyı düzenleyenlerin maksadı olduğunu, bunun "Hatay'daki huzuru bozmak, Hataylılarla Suriyeli misafirleri karşı karşıya getirmek olduğunu" söyledi.

  Bakan Ergin, şöyle konuştu:

  "Şu an yapmamız gereken sağduyulu davranmak, bu saldırıyı düzenleyenlerin amacına hizmet etmemek için ferasetli davranmak lazım. Şu ana kadar izlediğimiz, Hataylı hemşehrilerimiz metanetli davrandı. Acımız büyük. Ama devletimiz de büyük bir devlet. 2 yıldır bu coğrafyalarda huzuru bozmaya çalışanlara karşı önemli bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Bu coğrafyayı barışın iklimi olarak sürdürmeye devam edeceğiz."

  VALİ LEKESİZ

  Hatay Valisi Lekesiz ise şehrin yüzyıllardır farklı inanç ve etnik kökenlerin sevgi ve barış içerisinde yaşadığı dünyadaki nadir yerlerden birisi olduğunu bildirerek şunları kaydetti:

  "Vatandaşlarımız provokatif olaylara karşı serinkanlı tutumlarını devam ettirsinler. İlimizde yüzyıllardır süren kardeşlik ortamını bozmak isteyenler olabilir. Suriyelilerle ilimizdeki insanları karşı karşıya getirmek isteyenler olabilir. Vatandaşlarımız fısıltı gazetesiyle duyduklarını doğru zannedip kendilerini başka yönlere yönlendirmek isteyenlere itibar etmesinler."

  SOKAKLARDA TAZİYE ÇADIRI

  Reyhanlı’nın hemen her sokağında bir taziye çadırı kurulmuş durumda. Hastanelerde otopsileri tamamlanan ve kimlikleri belirlenen kişilerin cenazeleri ailelerine teslim ediliyor. Aileler, hayatını kaybedenleri gözyaşları içinde toprağa veriyor. Olaya tepki için bölgedeki birçok ev ve işyerine Türk bayrakları asıldı. Yakınlarını bulamayanların hastane önündeki bekleyişleri ise yürek burkuyor. Patlamada tanınmayacak durumda olan cenazeler, kimliklerinin belirlenmesi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

  ANELER GÜNÜ HEDİYESİ ALACAKTI

  Saldırıda hayatını kaybeden 25 yaşındaki Ayşegül Kırar, Anneler Günü dolayısıyla hediye almak için evinden ayrıldığı sırada bombalı saldırıya yakalandı. Annesi Birsel Kırar’a hediye almak için züccaciye dükkanına giden Kırar, patlamada hayatını kaybetti. Saldırıda yaşamını kaybeden 30 yaşındaki Halil Erdemci de telefon tamiri işiyle uğraşıyordu. 6 ay önce Yavuz isimli bir çocuğu dünyaya gelen Erdemci’nin annesi Medine Erdemci, “Yavrusuna doymadan aramızdan ayrıldı. Benim nasıl içim yandıysa, kendileri bin kat olsun.” diye ağıt yaktı.

  7 ÇOCUĞU ARKASINDA BIRAKTI

  40 yaşındaki Kadriye Alyar, 7 çocuk annesiydi. Kayınvalidesine hediye almak için çıktığı alışverişte, PTT binası yakınında patlayan bombanın hedefi oldu. Dokuz aylık ikizleri bulunan Kadriye Alyar'ın cenazesi de sabah saatlerinde kayınpederi tarafından hastaneden alınarak Pınar Mahallesi'ndeki evlerinin önüne götürüldü. Evde düzenlenen tören sırasında, annelerinin ölümünden habersiz ikiz bebekler Meryem ile Hatice Alyar'ı gören akrabaları gözyaşı döktü. Evde düzenlenen törenin ardından Kadriye Alyar'ın cenazesi de gözyaşları içinde toprağa verildi. Patlamada hayatını kaybeden ortaokul öğrencisi Abduldakir İşcan (14) da yakınları tarafından hastane morgundan alınarak evine getirildi. İşcan'ın bir yakını, "Abdulkadir 8'inci sınıf öğrencisi olmasına rağmen, ailesine destek olmak için hem okuyup hem de çalışıyordu. Bir fırında çıraklık yapıyordu. Çok üzgünüz." dedi.

  UMRE HAZIRLIĞI YAPIYORDU

  Hastane morgundan alınan 18 yaşındaki Murat Yelliz dualarla son yolculuğuna uğurlandı. Umreye gitmek için hazırlık yaptığı belirtilen Yelliz'in, cami çıkışında işyerine gittiği belirtildi. 3 çocuk babası Hüseyin Çolak (35) da dualarla defnedildi. Çolak, PTT binası yakınındaki bir kahvede çalışarak geçimini sağlıyordu. 29 yaşındaki Yusuf İşgör de arkasında 2 çocuk ve gözü yaşlı eş bıraktı. Eşi Canan İşgör, "Çocuklarımıza ne diyeceğim? Bizi bırakıp gittin." diye ağıt yaktı. 70 yaşındaki Fehmi Kaya da asri mezarlıkta toprağa verildi. Belediye civarındaki ilk patlamanın ardından PTT binası yakınındaki kuruyemiş dükkanını kapatmak isteyen Kaya, saldırıdan kaçamadı. 35 yaşındaki Ali Karakuş da asri mezarlıkta okunan Kur'an-ı Kerim eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

  AJANSLAR

  Etiketler : Bilinenler, Patlama, Sonrası,
  63746  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın



  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz



  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.