PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Pazarcık merkez ve Narlı beldesinde okul açılışı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde en eski ilköğretim okulu olan ve çürük raporu olduğu için yıkılarak yeniden günün şartlarına göre modern bir şekilde yaptırılan Cumhuriyet
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 28.10.2009 09:44 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Eğitim-Kültür-Sanat.
  Pazarcık merkez ve Narlı beldesinde okul açılışı
  MEHMET SAĞLAM
  Pazarcık merkez ve Narlı beldesinde okul açılışı
  Pazarcık merkez ve Narlı beldesinde okul açılışı
  Pazarcık merkez ve Narlı beldesinde okul açılışı
  VALİ TANILIR
  Pazarcık merkez ve Narlı beldesinde okul açılışı
  SEBAHATTİN AKGÜL
  Pazarcık merkez ve Narlı beldesinde okul açılışı

  Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde en eski ilköğretim okulu olan ve çürük raporu olduğu için yıkılarak yeniden günün şartlarına göre modern bir şekilde yaptırılan Cumhuriyet İlköğretim ve Eski Narlı İlköğretim okullarının açılışı TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Syor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ve İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül’ün katılımı ile gerçekleştirildi.

  Okul açılışında konuşan TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam “Demek ki eğitime bütçemizin en büyüğünü ayırmamıza rağmen daha gideceğimiz yol var, daha yapacaklarımız var”dedi.

  12 Derslik ve içerisinde laboratuarlar ve bilgisayar sınıfı olarak yapımı tamamlanan ve 2009–2010 Eğitim ve Öğretim yılına yetiştirilen Pazarcık merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulunun açılışı Pazartesi günü TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam, İlimiz Valisi M. Niyazi Tanılır, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahatin Akgül, İlçe Kaymakamı Günay Öztürk ve Belediye Başkanı Kamil Dalkara tarafından halkın hatılımı ile hizmete açıldı.

  Açılış törenine, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam, İlimiz Valisi M. Niyazi Tanılır, Kaymakam Günay Öztürk, İl Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Gürkan Akyol, Belediye Başkanı Kamil Dalkara, Cumhuriyet Savcısı Mesut Güler, İlçe Milli Eğitim Müdürü H. Yusuf Koçar, İlçe Emniyet Müdürü Murat Özbay, siyasi Parti ilçe başkanları, İl genel Meclis üyeleri, Milli Eğitim Şube Müdürleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Bakay, Paniad Başkanı İsmail Dizlek, daire amirleri ve okul müdürleri ve davetliler katıldılar.

  Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Folklor gösterilerinin ardından açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül yaptı.

  İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun açılışının sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 3 temel unsur üzerinde çalışmalarını sürdürmekteyiz. Sosyal aktivite gerektiren mekanlarımızı yenileme, iyileştirme, yapma çalışmalarımız olanca hızıyla devam ediyor. Son 6 yıl içerisinde 255 okul projesi tamamlanmıştır. Bunlardan birisi de Cumhuriyet İlköğretim Okuludur. Cumhuriyet İlköğretim Okulumuz daha önce 3 derslikli olarak Cumhuriyetimizin ilk yıllarında eğitim ve öğretim veren bir kurumdu fakat yıllar sonra bu ahşap ve eski binamız kullanılmaz durumdaydı. 3 yıl önce bu okul binamız yıktırılarak, teknik heyetin görüşleri doğrultusunda yapılması kararlaştırıldı. Mimarı tarzı da güzel bir şekilde sonuçlandırıldı ve mükemmel oldu. Bu okulumuzda 12 derslikli mekan, olması gereken bölümler ve laboratuar mevcut durumda. Okul zemin katta dahil olmak üzere 3 katlı inşa edilmiştir. 1 Temmuz 2009 tarihinde tamamlanmış. 10 aylık bir süre içerisinde okulumuzun inşaatı tamamlanmıştır. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği bir veciz söz var. “İlköğretim davası millet olma davasıdır. Kahramanmaraş’ta ilköğretim’de okullaşma oranı %87 iken şimdi %98,5 ulaşmış durumdadır. Hedefimiz % 100’dür. İlköğretim çağındaki bütün öğrencilerimizin okullaşmasıdır.

  Kalite ve başarıların arttırılması. Öğretmen ve öğrencilerimizin başarısının arttırılması en büyük hedeflerimiz arasındadır. Böylece Kahramanmaraş’ı eğitim sıralamasında öne çıkarabilmek için sayın valimizin talimatlarıyla hazırlanan AB projeleri doğrultusunda merkez ve tüm ilçelerimizde il özel idareleri ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının destekleriyle sınavlara tabi tutulmak şartıyla güzel sonuçlar alacağımıza inanıyoruz, bu güzel okul binamızın yapımında emeği geçen başta il özel idaresi, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, diğer milletvekillerine, sayın bakanımıza, il genel meclis üyelerine, il özel idaresi çalışanlarına ve bunun hazırlanmasında teknik göre üstlenen bayındırlık iskân müdürümüze, çalışma arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, okulumuzun milli eğitim camiasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

  Bu konuşmadan sonra Cumhuriyet İlköğretim Okulu 8/A sınıfı öğrencisi Şerife Özlem bir şiir okudu.

  Pazarcık İlçe Kaymakamı Günay Öztürk’ te konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
  Pazarcık’ta 9907 öğrenci öğrenim görmekte ve 421 öğretmen görev yapmaktadır. Cumhuriyet İlköğretim Okulumuz ise 3577 m2 arsa üzerinde 18.09.2009 tarihinde inşaatına başlanmış 01.07.2009 tarihinde tamamlanmıştır. 269 öğrencinin öğrenim gördüğü, öğretmen olarak 16 personelin bulunduğu okul 12 derslikli olarak ilçemizin eğitim alanındaki önemli bir ihtiyacını karşılamaktadır. Eğitim toplumun gelişmesinde olmazsa olmaz şartlarından birisidir. Eğitim seviyesi yüksek toplumların ekonomik ve diğer yönlerden de gelişmiş olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla eğitim seviyesiyle toplumların gelişme seviyesi arasında doğru orantı vardır. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk eğitimin önemini şu sözlerle dile getirmiştir. Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanların ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin o zaferlerin kalıcı sonuç vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır. Eğitim yatırımları eğitimin gelişmesi için zorunlu yatırımlardır. Sonuçları zamanla ortaya çıkar, kendisinden kat kat daha fazla katma değer yaratır. Bugün açılışını yaptığımız Cumhuriyet İlköğretim Okulu da eğitim ve öğretim için yapılmış en önemli yatırımlardan biridir.

  Bu güzel okulu ilçemize kazandıran ve yapımına katkı sağlayan Kahramanmaraş Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Sağlam’a Kahramanmaraş Milletvekillerimize, 22. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Yılmazcan’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Özel İdaresine, Okulumuzun çevre düzenlemesine yardımcı olan Pazarcık Belediye Başkanı Kamil Dalkara’ya emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara teşekkir ediyorum. Okulumuzun ülkemize ve ilçemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

  TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, da konuşmasında şunlara değindi:

  “Eğitimin milletlere önemi tartışılmaz. O kadar ki bir milletin, okur-yazarlık oranını bir puan arttırdığımız zaman bunun milli gelire yansıması 2.5 puan oluyor. Çalışanlara yansımasını da 1,5 puan arttırıyor. Okur yazarlık oranının 1 puan arttırılması, milli geliri ve iş verimini arttırıyor. Yüksek öğretim de önemle üzerinde durulması gereken bir olaydır. Biliyorsunuz Avrupa ve Amerika gelişmiş ülkelerin yer aldığı bir kıtadır. Buna Güneydoğu Asya da dahil oldu. Bundan 30–40 yıl önce Asya’nın durumu bizim bugünkü durumumuzdan daha gerideydi. Kısaca BM Asya’ya bir heyet gönderdi. Rapor hazırladılar. Hazırladıkları raporun adı ‘Asya’nın dram’ıydı. Asya bir dram yaşıyordu. Yoksulluk içerindeydi. Aradan 30 yıl geçti 1990’larda Dünya Bankası önemli bir heyet gönderdi. Onlarda bir rapor hazırladılar. Onların hazırladıkları raporun adı ise Asya’nın mucizesiydi. Aradan geçen bunca yıl sonra Asya eğitim ve öğretim sayesinde bir mucize gerçekleştirmişti. Bugün Güney Kore’ye baktığımızda yüksek öğretimde %70’i okuyor. Bunların da %50’si lisans düzeyinde okuyor. Ancak bizde %15.5’i lisans düzeyinde okuyor. Açık Öğretim ve Meslek Yüksek Okullarında ise %30’a yaklaşıyor. Nereden bakarsanız bakın milletlerin geleceği eğitimdedir. Milli Eğitim Bütçemiz bütün bakanlıkların önüne geçiyor. Buna rağmen hala okur-yazarlık oranını tartışıyoruz.

  Zorunlu eğitim 8 yılla sınırlanıyor. Bütün Avrupa ülkelerinde bu 11 ve 12 yıl. Mutlaka okul öncesi eğitimde zorunlu hale getirilmiş 1 veya 2 yıl. Demek ki eğitime bütçemizin en büyüğünü ayırmamıza rağmen daha gideceğimiz yol var, daha yapacaklarımız var.Dolayısiyle bu okul inşallah Pazarcık’ın hayatında Cumhuriyetin İlk okulu olarak, yepyeni bir yüzüyle Cumhuriyetin çocuklarına hizmet edecek, her konuda daha ileri gitmek için katkıda bulunacaktır. Kahramanmaraş’ta eğitimimizin mutlaka bir hamleye ihtiyacı vardı, bu hamle devam ediyor.Ancak yüksek eğitim girişlerinde gerilerde olduğumuz gözüküyor, demek ki yapacaklarımız daha çok .dolayısıyla bu uğurda çaba harcayanlara , bunun idraki içinde eğitime katkıda bulunulanlara,bunun için her türlü maddi ve manevi desteği sağlayanlara minnet borçluyuz. Bu okulun yapımında emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

  Kahramanmaraş Valisi Niyazi Tanılır da konuşmasında “Benden önceki katılımcılar ayrı ayrı eğitim ve öğrenimin önemini vurguladılar. Bunu tekrar etmeye gerek yok. Şu gerçeği görmek gerekiyor ki, çok hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz. Aynı şekilde Türkiye’de bir değişim sürecinden geçiyor. Dolayısıyla bu süreçte en önemli konu eğitimdir. Bunu da temin edebiliriz. Cumhuriyet tarihi boyunca ana tema milli eğitim olarak devam etmiştir. Sayın Bakanımızın dediği gibi Milli Eğitim bütçesine ayrılan pay diğer bütçelerin önüne geçerek 1. sıraya yükselmiştir. Buna İl Özel İdareleri ve belediyelerde ciddi katkılar sağlamaktadırlar. Kahramanmaraş’ta da Eğitime %100 destek kapsamında büyük katkılar sağlanmaktadır. Nüfusumuzda hızla artan bir ülke olduğumuz için bu açığımızı da kurumların desteği ile kapatmaya çalışıyoruz. Eğitime yatırımlar devam ediyor. Önümüzdeki birkaç yılda yine eğitime ayrılan bütçenin yine 1. olmasını ve yine yerel yönetimlerin desteği ile bu açığımızı kapatmayı hedefliyoruz. Kahramanmaraş olarak eğitim ve öğretim kurumların çağdaş tekniklerle donatılmasını ve internet bağlantıları için çok geniş imkanlar yaratmıştık. Eğitim çok ciddi bir rol oynayacaktır. Bunun faydalarını ileride hepimiz göreceğiz. Köylerdeki çocuklarımıza ciddi faydalar sağlayacağı arzusundayız. Yola çıkan kervanın durmadan devam etmesi gerekmektedir.

  Burada hepimize büyük görevler düşmektedir. Elbirliğiyle hareket ettiğimiz takdirde başarı oranımızda yükselecektir. Başarılarda ÖSS sınavıyla sınanmaktadır. O nedenle öğrencilerin üniversiteyi hedefledikleri için ÖSS başarısı önem arz etmektedir. İlimiz bir önceki yıllara göre 48. sırada iken geçen yıl 34. sıraya gelme başarısı göstermiştir ama, biz bunu yeterli görmüyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha yukarılara çıkmayı hedefliyoruz. Bu yıl en ücra köylerde dahil olmak üzere Halk Eğitim Merkezleri ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarının desteği ve Özel İdarenin katkılarıyla kurslar açılmaktadır. Bu yıl bunu genelleştirme kararı aldık. Yılsonunda inanıyorum ki daha iyi dereceler alacağız. Bu okulun ilçemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bunun ayrı bir özelliği daha var. Bu hafta Cumhuriyet Bayramının başlangıç haftası. Cumhuriyet İlköğretim okulunun Cumhuriyet Bayramının kutlanacağı haftaya denk gelmesini de güzel bir tesadüf olarak karşılıyorum. Bu okulun açılmasında emeği geçenlere ve katkı sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

  Konuşmaların ardından Cumhuriyet İlköğretim Okulunun açılışı gerçekleştirildi. Okulu baştan sonra gezen Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Vali Niyazi Tanılır beraberindeki heyet öğrencilerle sohbet ettiler.

  Pazarcık Cumhuriyet İlköğretim okulundaki tören öğrenci velilerinin ikramının ardından sona erdi.

  Buradan Pazarcık Belediyesine geçen Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Vali Niyazi Tanılır beraberindekiler 29 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığını kazanan Kamil Dalkarayı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini sundular. Başkan Dalkara’dan ilçenin sorunları hakkında bilgiler alan Milletvekili Sağlam ve vali Tanılır görüş alışverişinde bulunarak belediye binasından ayrıldılar.

  Pazarcık Belediyesi ziyaretinden sonra Eskinarlı İlköğretim okulunun açılışını yapmak üzere ayrılan heyet Narlı Çerkezler köyündeki Eskinarlı ilköğretim okulunun açılışını yaptılar. Açılışta Kahramanmaraş İl Genel Meclis Başkanı Ramazan Okumuş ve Meclis üyesi Mustafa Özsoy’da hazır bulundu. Açılış kurdelesini Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Vali Niyazi Tanılır ve Pazarcık Kaymakamı Günay Öztürk yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül burada da bir konuşma yaparak okul’un öncesi ve yapımı ile ilgili bilgiler verip bu okulun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

  Kayamakm Günay Öztürk, Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Vali Niyazi Tanılır iki derslikli ilköğretim okulunun açılışında birer konuşma yaparak okulun yapılmasında katkı sağlayan herkese özellikle köy muhtarı Mehmet Ali Kurt’a yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ettiler.

  Açılıştan sonra Narlı belediyesini de ziyaret eden heyet Narlı belediye başkanı ile bir süre sohbet ederek görüş alışverişinde bulunurlarken Belediye Başkanı Metin Ergücenin organize ettiği yemeğe katıldılar. (Kaynak: MEM-BASIN - www.kanal46.com)

  11459  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.