AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Polislerin askerlik yasası komisyondan geçti!

Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik hizmetini yapmış sayılmasını öngören tasarı TBMM Milli Savunma Komisyonunda kabul edildi. Tasarı, Askerlik Kanunu'nda b
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 27.01.2011 14:31 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Polislerin askerlik yasası komisyondan geçti!

  Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik hizmetini yapmış sayılmasını öngören tasarı TBMM Milli Savunma Komisyonunda kabul edildi. Tasarı, Askerlik Kanunu'nda bu yönde değişiklik yapılmasını öngörüyor.

  Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında bulunan ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile mezun olup göreve başlamak kaydıyla polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olanlar ve bu kurumların giriş sınavlarını kazanmış olanlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların askere celp ve sevk işlemleri ertelenecek.

  Bu yükümlülerden Emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar; askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu yükümlüler ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığı tarafından Milli Savunma Bakanlığına gönderilerek nüfus kayıtlarına işlenmesi sağlanacak.

  Tasarıya göre, 10 yıllık sürenin başlangıcında, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarih esas olacak. 10 yıllık süre tamamlanmadan herhangi bir nedenle Emniyet teşkilatından ayrılan veya başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, genel hükümlere göre askerlik hizmetini yerine getirecek.

  Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, bu kapsama giren personelden, halen askerlik hizmetlerini yerine getirmekte olanların, askerlik hizmetleri durdurularak terhis edilecek ve görevlerine iade edilecek.

  Tasarı yurt dışında görev yapan veya eğitimini yurt dışında sürdüren polisleri de kapsayacak. Düzenleme kapsamına giren polisler hakkındaki yoklama kaçağı ve bakaya gibi suçlardan adli takibat yapılamayacak, başlatılan tahkikatlar da durdurulacak.

  MİLLİ SAVUNMA BAKANI GÖNÜL:

  "POLİSLER 2 SENE SİLAHLI VE HUKUKİ EĞİTİM ALMAKTADIR.SİLAHLI KUVVETLERDE ALINACAK EĞİTİMİN BURADA ALINDIĞI FARZ EDİLEREK BU TASARI GETİRİLMİŞTİR”

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, polislerin 2 sene silahlı ve hukuki eğitim aldığını belirterek, “Silahlı kuvvetlerde alınacak eğitimin burada alındığı farz edilerek bu tasarı getirilmiştir” dedi.

  TBMM Milli Savunma Komisyonunda, 10 yılını dolduran polislerin askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmasını öngören tasarıyı sunan Vecdi Gönül, askerlik hizmetini düzenleyen Anayasa'nın 72. maddesinde, “Vatan hizmeti her Türk'ün hakkı ve ödevidir” denildiğini belirterek, bu hizmetin silahlı kuvvetlerde ya da kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceğinin kanunla düzenleneceğini bildirdi. Bakan Gönül, şöyle konuştu:

  “Demek ki askerlik hizmeti yalnız bir ödev değil, aynı zamanda kimsenin mahrum edilemeyeceği bir haktır. Ancak bu hizmetin silahlı kuvvetlerde veya kamu kesiminde yapılması Anayasa'da öngörülmüştür. Nitekim daha önce bazı meslek mensupları askerlik temel eğitimini aldıktan sonra, kamu hizmetlerinde görevlendirilmişlerdir ve mesleklerini sivil olarak yapmaya devam etmişlerdir. Öğretmenler askerlik eğitimini aldıktan sonra şartları daha zor olan yerlerde mesleklerini yapmaktadırlar.

  Bu tasarının diğerlerinden en önemli farkı, askerlik eğitim hizmetinin de ilk defa öngörülmemiş olmasıdır. Silahlı bir kuvvet olan Emniyet Genel Müdürlüğünün, lise mezunu olan polislerini ele alacak olursak, 2 sene silahlı ve hukuki eğitim almaktadır. Bu nedenle silahlı kuvvetlerde alınacak eğitimin de burada alındığı farz edilerek, bu tasarı getirilmiştir.”

  Milli Savunma Bakanı Gönül, harp okulunu terk eden askeri öğrencilerin de askerlik yapması gibi, emniyet teşkilatından 10 yıldan önce ayrılan polislerin de bu haktan yararlanamayacağının tasarıda hüküm altına alındığını kaydetti.

  Emniyet teşkilatının kurulduğu 165 yıldan beri, bütün vatandaşların gece ve gündüz başvurduğu bir kurum olduğunu ifade eden Gönül, “Meslek hayatımın bir bölümünü de genel müdürleri olarak çalıştığımın bu teşkilatın hizmetlerine karşı gösterilmiş bir vefa olarak da telakki edilebilir bu tasarı” dedi.

  BAŞBAKAN VE GENELKURMAY BAŞKANINA TEŞEKKÜR ETTİ

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay da komisyona bilgi verirken emniyet teşkilatında yaklaşık 214 bin polisin bulunduğunu söyledi.

  Bunun 38 bin 415'inin askerliğini yapmadığını belirten Atalay, bunların 36 bin 213'ünün hiç askere gitmediğini, 2 bin 202'sinin de askerlik hizmetini yaptığını bildirdi.

  Bakan Atalay, tasarının polis teşkilatı için önemine işaret ederek, “Polis adaylarımız zaten uzun bir güvenlik eğitimi almaktadır. Ömürleri de güvenlik görevlisi olarak geçmektedir. Hiç bir Avrupa ülkesinde de polislerin askerlik hizmeti yapması gibi bir şey söz konusu değildir” diye konuştu.

  Beşir Atalay, tasarının oluşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in önemli destekleri olduğunu belirterek, her ikisine de teşekkür etti.

  "POLİS ASKERLİK YAPMIYOR, BEN DE YAPMAK İSTEMİYORUM) DİYECEK”

  MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi ise tasarıya temelden karşı olduğunu söyledi.

  Polis teşkilatının kendisine tanınacak her türlü imkana fazlasıyla layık olduğunu anlatan Sipahi, Bakan Gönül'ün, “Polis 2 sene silahlı ve hukuki eğitim alıyor, bu nedenle bu eğitimi aldığı farz edilerek bu tasarı getirilmiştir” sözlerini eleştirdi.

  Polislerin en azından temel askerlik eğitimini alarak, Anayasa'nın 72. maddesinde düzenlenen “vatan hizmeti görevini yerine getirmeleri” gerektiğini savunan Sipahi, “Siz, bu görevi yapmış olduğu farz edilerek, sadece polise mahsus bir konuyu vatan hizmeti kapsamından çıkartırsanız, çok büyük bir vebal altına girersiniz” dedi.

  MHP'li Sipahi, terörle mücadelenin en yoğun olduğu 1994 yılında Şırnak'ta komutan olarak görev yaptığını anımsattı. Cizre Emniyet Müdürlüğüne ve lojmanlarına saldıran PKK'lı teröristlerden, olayın ardından yakalanan birisinin, “Polisin eğitimsizliğini biliyorduk, bu yüzden saldırdık” dediğini kaydeden Sipahi, polisin mutlaka askeri eğitim alması gerektiğini vurguladı.

  “Apartman güvenlik görevlisi bile alırken askerlik yapma şartı arıyorsunuz. Ancak vatandaşın canını, malını teslim ettiğiniz polisin askerlik yapmamasının nedenini bana söyleyin” diyen Sipahi, bundan sonra her meslek grubunun “polis askerlik yapmıyor, ben de yapmak istemiyorum” diyeceğini öne sürdü.

  Sipahi, İçişleri Bakanı Atalay'ın, kendisinin Jandarma Genel Komutanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmadan rahatsız olduğunu belirterek, “Onun hesabını ayrıca göreceğiz, ben ayrıldıktan sonra sarfettiği sözlerini, kendisine misliyle iade ediyorum” dedi.

  Sipahi, “Türk polisi ile askerini karşı karşıya getirmeyin. İçişleri Bakanı, sürekli olarak Milli Savunma Bakanlığının yetki ve görev alanına girme konusunda aşırı ısrarlı ve saldırgan. Hudut birliği kurulması konusundaki çalışmayı neden Polis Akademisinde başlattınız da silahlı kuvvetlerde başlatmadınız? Bunlar Hükümetin askere karşı art niyetinin göstergesi. Birtakım alternatif ordu kurma konusundaki art niyetleri... Milli Savunma Bakanlığının görev alanına İçişleri Bakanlığının sürekli girme merakını ki bu rejimlerin adına ya polis rejimi ya faşizm ya da molla rejimi denir” diye konuştu.  5494  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.